Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hosta - Funkija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hosta - Funkija

 Odgovori Odgovori Stranica  123 37>
Korisnik
Poruka
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Hosta - Funkija
    Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 16:45
   Kao što je astilba trajnica koja preferira sjenovita, humusom bogata tla,  a upečatljiva je zbog svojih metličastih cvatova, tako je i hosta ljepotica među lisnatim biljkama koje će savšeno upotpuniti dio vrta u sjeni.
 

Hosta ili funkija je klasificirana u porodicu Liliacea, ali istodobno pripada i u porodicu Agavacea.

Sami nazivi govore o srodnosti određenim vrstama

Ime je dobila u čast austrijskog botaničara Nicholausa Hosta, a znanstveni naziv proizlazi iz pučkih imena, od kojih je jedan i dnevni ljiljan.

Prirodna, odnosno izvorna postojbina hoste potječe iz Japana, Kine i Koreje gdje je bila jedna od zvijezda u dalekoistočnom vrtnom uređenju.

Najprije je prenešena u Evropu, a zatim se proširila na ostale kontinente pri čemu su se razvili brojni kultivari (oko 3000 raznolikih boja i oblika).

Hosta je biljka koja se zadovoljava sjenovitim mjestima gdje većina cvjetnica ne uspijeva.

Ima lijepe široke listove kojima boje variraju od izrazito svjetlih, zelenih, dvobojnih s različitim rubovima, plavih, plavosivih te zlatnožutih nijansi, stoga daje otmjen izgled prostoru u kojem će rijetko koja biljka uspješno uspijevati.

Ljeti se javljaju trubasti cvjetovi koji mnoge podsjećaju na ljiljane, bijele i nježnih plavkasto ljubičaste nijanse.

Kod rijetkih kutivara cvjetovi mirišu, ali tada je taj miris toliko opojan da od njega naprosto može zaboljeti glava.

Većini ljubitelja hoste je ta vrsta poznata jer ima krupne bijele cvjetove koji strše iznad također velikih listova.

Zahtjeva humusom obogaćena tla koja pritom sadrže dovoljno vlage.

 

Ja imam nekoliko kultivara i nastojat ću nabaviti još.

Posebno su mi lijepe hoste plave boje srednje velikih listova, namijenjenih za vlažna područja pored jezera, a koje zrače elegantnom notom suzdržanosti, no, opet upadaju u oko svojom otmjenošću.

Sporo stasaju i ne dobivaju na širini poput nekih njenih zelenih rođaka.

Hosta zelene boje sa svjetlim rubom imam nekoliko različitih vrsta, od kojih mi je jedna veoma draga i imam je namjeru razmnožiti duž jezerca.

 

Kao biljka za zasjenjeni dio vrta su divne pratiteljice ostalom, malobrojnom ukrasnom bilju, stoga vrijedne, ne samo zbog funkcionalnosti, nego i zbog specifične ljepote njenih listova, ali i zgodnih trubastih cvijetova.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 22:20
Imam jednu hosticu koja se patila kod mene u sjeni niz godina. Ove godine sam joj dodala malo bolje zemlje i mala je pokazala da joj se sviđa.

Evo je!


Kad bumo vidli slikice on the cloud?  Imaš ti svašta nešto. Pokaži- nestrpljivi smo! Možemo mi podnjeti!Wink
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 22:29
lijepa biljka ali jedini minus je kaj ju puževi obožavaju pa je često izgrižena i unakažena
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 23:36

A puževi!!!

Istinska pošast ako im se dozvoli haračenje.
Na sreću, ja ih nemam, no, svaku pojavu u početku treba suzbiti.
Zacijelo postoje prirodna sredstva koja su prikladna za odbijanje manjeg broja tih napasnika, ali za veću najezdu je nadjelotvorniji Pužomor...
I svako jutro skupljati omamljene puževe!
Nakon nekog vremena se jednostavno iskorijene.
Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 12:39
Netko će me dotući ovime...

Hostice su prekrasne biljke...
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 13:30
   Da, i vrlo moderne. Čak nekako muževne, a opet imaju onu notu oblog, zaštitničkog, neodoljivog u sklopu s biljkama erektivnog izgleda - poput funkija kultivara Astilbe x Arendsii visokih preko metar.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 20:38
Prekrasne su! Da,jedino što ih puževi obožavaju valjda najviše od sveg cvijeća.Moju jednu su svu pojeli.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 21:01
Ja, na sreću nemam puževa.
Zapravo oni koje i imam su giganti. Znam to jer sam nekoliko nesrazmjernih pužolikom rodu uhvatila i bacila u šumu - što dalje od mogućih neprilika.
No, nisu bili na onim mjestima gdje su hoste, stoga i nije bilo nikakve štete.
Mislim da bi već od ranog proljeća oko biljka trebalo načiniti nekakvu prepreku i sipati pužomor. I  naravno, skupljati ih svako jutro. 
Na taj način bi se spriječilo njihovo razmnožavanje.
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 23:43
Prije nekoliko dana je  procvala, a puževi joj nisu naštetili
 
 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 08:14

Lijepa ti je hosta, katruža. Zdrava i bujna, i koliko se može primijetiti, smještena u rahloj sjeni što joj odgovara. Zasigurno ispod nekog stabalca.

I ja imam takav kultivar, također dobro adaptiran spod stabla oblikovanog graba. Posađene u jednom nizu u kombinaciji s ostalim trajnicama izvrsno su se uklopile u zaštićujućem blagom hladu. Istovjetnu hostu imam smještenu i na dijelu gdje je gotovo čitavi dan prži sunce. Osim što joj treba nešto više vlage, takve šarenolisne vrste dobro podnose svjetlo, upravo zbog nježnih tonova kojima je osunčanost dobrodošla. Svjetlo pogoduje intenzitetu i kontrastičnosti boja jer u prevelikom hladu gube na svojoj šarolikosti i spletu nijansi.

U najtoplijem dijelu dana kada zračenje sunca može načiniti nezgodne estetske promjene izbljeđujući lijepu zelenu boju listova, jednobojni kultivari više preferiraju sjenovitije područje.
No, unatoč malim problemima s kojima se možemo suočiti, hoste su uistinu odlična dopuna kombinacijama i najposlije samoisticanju vlastite privlačnosti i vrijednosti lisnog sklopa, a ne samo cvijeta, kako se naviklo u uređenju i funkcionalnoj predodžbi lijepog.
Još samo nešto više kultivara u ponudi riješilo bi mnoge nedoumice u vezi naklonosti prema toj uistinu zahvalnoj i sjajnoj biljci.
Na vrh
karinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje karinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 09:23
Ove godine nisu bile privlačne puževima, zato ja sada uživam u njima!!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 21:18
Krasne hoste, karinka!
Znaš li kako se zove kultivar plavog lista?
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 22:15
i moja je hosta kao kartuzina,tek sto nije procvetala.Srecom imam patkice koje tamane puzeve
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 22:46
Dobra ideja u slučaju veće najezde tih nepoželjnih vrtnih sustanara.
Samo, problem je tko bi ih hranio kada se zasite mesnatih nasrtljivaca i ponestane im slastica, a mene nema u neprestanom ophodu kod vikendice, gdje se i nalazi moje "carstvo"!?.
Na vrh
alex29 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alex29 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 14:55
pozdrav svima! nova sam na vašem forumu ali sam vec skoro sve procitala i odusevljena sam, toliko informacija na jednom mjestu!
i ja sam nedavno dobila ovu biljcicu  i primjetila da je nesto papa, hm, puzevi znaci.
hoste su vam prekrasne, moja je cisto zelena i jos nema cvijeta ali bit ce nadam se.
Pozdrav
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 15:02
Tako sam SRETNA!!!!! Moja hosta ima pupić i cvala bu!
Kad procvate bum sliknula!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 15:39
Alex29, dobro došla na našu virtualnu cvjetnu planetu!
Sve što te interesira možeš potražiti ovdje. Uvijek će se netko naći tko će ti velikodušno i nesebično priskočiti u pomoć, jer svi smo tu zbog istovjetnih stvari..., ili gotovo istovjetnih koje nas interesiraju...
 
Drago mi je što si i ti ljubitelj hosta, tih zapostavljenih ljepotica koje osim listova, koji su im i glavni adut imaju još jedan, samozatajni, ali ljupki - cvijet.
A velecvjetnice pak s prekrasnim bijelim ljiljanskim tvorevinama opijaju mirisom koji me podsjeća na nekoliko neodoljivih parfemskih mješavina, no, najviše na omamljujuće ugodan Ferre - ov Essence.
 
Ima tu, naravno, i pokoja nestašna "zloćestoća" prirode, ali, puževe "korake" treba pravovremeno riješiti..., i tada će one nedvojbeno i zasluženo izmamiti uzdah divljenja svaki puta kada prođeš pored njih.
 
U preletima virtualnim lijepi pozdrav s moga oblačka Smile
 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 15:49
Šeflerice, i ja sam sretna zbog tebe..., jer si i ti sretna zbog uistinu lijepe ti hostice koja za koju godinu bude "Dama od formata!" Tongue
Na vrh
alex29 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alex29 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 21:07
hvala na dobrodosliciSmile
i molila bi za pomoc, imam jedan problem sa biljkom bananom ali nikako ne mogu naci temu za nju, mozda jos nije otvorena, a ne bi htjela ovdje mjenjati temu naravno.
ako negdje je otvorena molim uputeEmbarrassed
Hvala unaprijed
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 21:21
Sve što te zanima o banani možeš naći u rubrici - Egzotično grmlje i drveće, a pripada pod Forum o drveću, živicama itd...
Sretno s rješavanjem problema!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 37>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,367 sekundi.