Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Pravo i vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - problemi s vrtom
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


problemi s vrtom

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: problemi s vrtom
    Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 10:02
Naime u selu je zivila jedna nonica, stara, bolesna i sama. Pomagao sam joj jer je doista bila jako bolesna (gangrena..) i nemocna a k tome jako siromasna. Moji posjeti njoj svaki dan/ svakih par dana trajali su sigurno 2-3 godine. Posljednje mjesece zivota provela je u suzama zbog boli na nogama (2 ooogromne rane od gangrene), gladi, osamljenosti...
Moja pomoc se sastojala od obavljanja kucanskih poslova (nosenja vode u kucu, drva, cijepanja drva, nosenja smeca, odlazak u trgovinu, donosenje lijekova, hrane itd...) te bih joj radio drustvo da je malo zabavim i popricam s njom.
Jedan dan u suzama je sjela i rekla da ce mi pokloniti vrt koji sam do tada obrađivao uz njenu dozvolu naravno. Odbio sam jer nikad mi iskreno nije palo na pamet iskoristit je i ja sam joj to rekao. Volio sam je jako i vrt nije bio vazan.
Inzistirala je i tada sam otisao. Drugi dan kada sam dosao opet je sjela uzela papir i olovku i pocela pisati « darovnica mome najdrazemu djetetu, darivam «postaju» (ime vrta), neka se nitko ne mijesa.ponekad se sjeti i donesi neki cvijet na grob.» ugrubo prevedeno jer je pisala pola čakavski pola slovenski. Inzistirala je u suzama te sam uzeo darovnicu napisanu njenim rukopisom. To je zapisala u svoj dnevnik koji je stajao u jednoj od soba (pokazala mi je dnevnike). Također je to rekla susjedima i jednoj zeni koja je naslijedila ostatak imanja (kucu i jako puno sume koju je pokojna Katarina imala.). rekla je da cemo to ici ovjeriti no par dana prije umrla je u bolnici. Naravno da nisam posegao za darovnicom da nebi ispalo da se grebam ili sta ti ja znam sta. Dan danas obrađujem taj vrt (oko pola hektara zemlje ugrubo). Razgovarao sam s mamom i rekao da bih zelio srediti tu scenu da znam na cemu sam. Mama je nazvala tu zenu koja joj je otresla da iduce godine ona radi taj vrt i da ona nista vise ne zna o darovnici (a bila je nazocna sa sinom kad je Katarina rekla da je vrt moj i da se nitko ne mijesa) i ljutito poklopila slusalicu.
Razgovarao sam s ljudima koji rade na takvim slucajevima: jedni kazu to je 100% tvoje jer imas darovnicu pisanu njenim rukopisom bez obzira sto nije ovjerena i svjedoke , drugi kazu baci to jer nije ovjereno. Sto da radim? Love nemam na bacanje da bih se sad naganjao godinama po sudu.
Neznam dal sto pomaze ali imam svoj dnevnik vrta gdje biljezim sve radove i promjene u vrtu od 2005. godine. Također i svjedoke jer su uglavnom svi u selu znali da radim vrt i da mi ga je poklonila u znak zahvalnosti.
Unaprijed hvala. b
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 11:30
žao mi je osborn što si u problemu
poznajem dva slična slučaja.....oba su na sudu već preko 10 godina
i tko zna kako će završiti
ono što znam sigurno na sud ako se odlučiš za spor morat ćeš dovesti svjedoke koji su vidili i čuli što je baka rekla
a kako će sud presuditi tko zna....nije ti tu ništa sigurno
možda te sudski spor bude koštao više od vrijednosti zemlje
 
naravno nisam ja odvjetnik.....samo prenosim iskustva iz svoje okoline
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 15:31
Stvarno nezgodan slucaj....
 
po svemu recenu vrt bi trebao biti tvoj....
 
ali na zalost kako je nase pravosudje sve je moguce....
 
najbolje se posavjetuj sa odvjetnicima i vidi sta je moguce za napraviti...
mozda bi jedna sluzbeni posjet odvjetnika drugoj stranci koja planira ti oduzeti vrt malo smiri i uplasi pa odustane, kada vide da se ne zezas :o))
 
 
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 17:51
Oporuka, iz jednog iskustva znam,  ne mora biti ovjerena kod biljeznika. Samo hrabro odi kod odvjetnika i neka joj napise opomenu pred tuzbu, u kojoj nemoj zaboraviti navesti da ce platiti sve sudske troskove kad izgubi parnicu, a  to te ne kosta skupo. 
Onda ces vidjeti hoce li se ona javiti tvom odvjetniku da se to i formalno sredi ili ce se na sve oglusiti. Sljedi da ti moras dobro razmisliti da li se isplati podignuti  tuzbu ili ne, izracunas da li mozes za te novce i prije kamo kupti komadic zemlje za tvoj vrt, sretno.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 13:58
Na tebi je da se odlucis sto ces poduzeti. Ako mislis da imas snage za sve to istjerati na cistac - samo naprijed.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 14:04
Moj ti je prijedlog: postavi to pitanje na Legalisu ili na croportalu.. tamo volonterski rade pravnici.. Problem je u svjedocima, naime, oporuka ne mora biti ovjerena kod javnog bilježnika ali ju  srodnici  mogu osporavati... a teško i mukotrpno je dokazivati svoje pravo. Pazi još: jedno je oporuka a drugo darovnica. To su pravni termini i finese... a uz to srodnici u krajnjem slučaju imaju pravo na nužni dio..
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 14:07
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2008 u 20:03
.....a jesi cakot pravno probao saznati kako stvari stoje
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 15:18
pitao sam 100 ljudi i dobio sam 100 razlicitih odgovora tako da sam napisao zamolbu za preotvaranje oporuke pa krecemo polako....
wish me enormous luck!
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 15:40
...samo da ti to ne pojede previse zivaca i novaca za odvjetnike.....mozda  mores kamo jeftinije kupiti-uznajmiti komadic zemlje....
......evo moj sused tu na kozali je iznajmio od Grada 44mq zemlje u svrhu poljoprivredne obrade na 5 godina za godisnju najamninu od 44,44 eura. Znaci da bi kod tebe bilo i jeftinije od Grada naci nesto i za otkup dosta jeftino, a svoj na svomu je najbolje 
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 17:11
probat cemo pa cu vidjet...
Na vrh
iizuzetan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iizuzetan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2010 u 19:04
I dokle je doslo sa tim postoje od tvoje zadnje poruke je proslo 2 godine???
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2010 u 22:27
s obzirom na to kako se dotična ponela,a ti si u posjedu samo naprijed-inat nema cijene
tkošto
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 22:55

Osbourne,ja sam se danas učlanila na forum i slućajno došla do ovog Tvog problema,pišeš da je gospođa govorila i slovenski ,pa sam iimala slobodno za zaključiti da si Ti negdje u mojoj blizini sa stanovanjem,ne bih te htjela inkomodirati ali voljela bih Ti dati neke ispravne savjete kako pravno doći vrlo jednostavno do tog vrta jer ništa u cjeloj priči nije bitno osim jedne činjenice...koja ima visoku moralnu vrjednost ,a to je da je gospođa Katarina imala zadnju želju da taj vrt bude Tvoj i to treba ispoštivati,a Ti taj vrt i voliš, a bio si i jako dobar prema gospođi,pa i ja mislim da si dobar čovjek i da Ti ne treba osporavati Tvoje pravo izadnju gospođinu želju.Isto tako pravno gledano svaka oporuka ili darovni ugovor rukom pisan jači je od sudske diobe i niko Ti ga ne može osporiti,isto tako zbog ne uvođenja Tvog dokumenta u ostavinsku raspravu Ti imaš zakonsko pravo pokrenuti ostavinsku jer je Tvoj dokumenat iako su znali za njega bio isključen sa ostavinske rasprave,a oni koji su znali da si Ti imao dokumenat,a nisu ga prijavili u ostavinsku raspravu zbog istog mogu biti novčano kažnjeni...pa oni ako vole nek izvole,,,a Ti se sa svojim papirom ne moraš uopće sa njima svađati nego odeš u općinski sud gdje je provedena ostavinska rasprava ili kod javnog bilježnika kojem je bila ostavina dodjeljena i Ti ćeš zakonski dobiti to što Ti je gospođa ostavila ,a nadležni organi znaju kako će to sprovesti...lijep pozdrav i sretno...Silvestra.smile129

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,180 sekundi.