Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prkos - Portulaca grandiflora
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prkos - Portulaca grandiflora

 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Prkos - Portulaca grandiflora
    Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 12:07
prkos3.jpgPrkos - lat. Portulaca grandiflora

Prkos je vrtni cvijet koji naraste visine svega 10 do 15 cm. Prvenstveno zbog toga što je puzajućeg karaktera. Biljka se širi po tlu i tako stvara predivan cvjetni pokrivač. Ima crvenkastu stabljiku, igličaste, sukulentne listiće. Cvjetovi mogu biti jednostruki ili puni, u raznim bojama: bijeli, žuti, narančasti, ružičasti, crveni, ljubičasti, u gotovo svim bojama osim plave. Cvjetovi se od prkosa preko noći i za vrijeme oblačnih dana zatvaraju i tek će sljedećeg jutra ponovo pokazati svoju ljepotu.

Sadi se na sunčana mjesta gdje je tlo siromašni, pjeskovito i dobro drenažno. Ukoliko se odlučite posaditi ga u posude tada osigurajte dobru odvodnju i postavite na dno komadiće cigli i kamenčiće s pijeskom i na vrh ide zemlje.

Zalijevanje treba rijetko gotovo pa nikada, eventualno preko ljeta za vrijeme velikih vrućina. Što se tiče prihranjivanja isto tako nije potrebno ali može doći tijekom cvjetnog razdoblja. A to je tijekom cijelog ljeta pa sve do jeseni, besprekidno.

prkos.jpgSadi se u travnju i svibnju iz sjemena ili sadnica. I to u kamenjare, cvjetne gredice, obrube ili u cvijetnjake na sunčane balkone. Cvijet iako nije trajnica nego jednogodišnja biljka, ponovo će niknuti i narasti i nagodinu. Osipati će svoje sjeme i izrasti u još većem broju nego lani.

Ali oprez ukoliko ga se poželite iskorijeniti tu će biti mali problem jer je jako osipa sjeme i trebati će i par godina da biljku iskorijenite do kraja. Od tuda mu i naziv.

 
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/63.aspx
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 12:11
 
znam da dosta ljudi prkos smatra za preobičan cvijet ali ja ga volim
ove godine sam posijala i dupli ali on još ne cvjeta
 
zasad evo ovih
 
 
 
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 13:38
Predivan cvijetic, samo ga se tesko rjesiti ukolik ga zelite iskorjeniti iz vrta :o)) bas prkosi i ne da se!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 13:57
Imala sam izuzetno lijepi prkos punog cvata rasadivši ga po nijansama na odvojene gredice da se sljedeće godine na istom mjestu zasije s većom mogućnošću da će biti sličan matičnom.
Tako je i bilo, no, kako su rasle ostale trajnice i zimzeleno bilje, moj je ljupki prkosić meni naprkosio - nestavši.
Sad ga tražim vireći između raznolikog raslinja ne bi li gdjegod izniknuo i pomolio svoju glavicu kakve god nijanse bio.
Ništa! Savršeno ništa!
Eto, tako se da i ne želiš iskorijenjuje portulaca grandiflora.
Od živopisnih cvjetova na žalost ni c...
A da vam još dodam malo moje glinovite zemlje...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 14:12
Ja znam da sam na jednoj gredici imao godinama prkos i kada je doslo vrijeme da se nakon više godina posadi neko drugo cvijeće, trebalo je par godina da prkos prestaje nanovo micati...
 
A sada opet gledam kako da ga posadim nanova....
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 14:31
Kada iznikne i malo poraste, ali da nije procvao, ako ga se već želi iskorijeniti (kojeg li apsurda, mi govorimo o iskorijenjivanju umjesto sadnji, ali i to ide u rok službe!), isčupaju se sve mladice i eto ti čiste neprkosovite gredice.
Nije to tako teško.
Čak je lakše nego dobiti krasan lijepi cvijetak kojem ćeš se diviti svake godine iznova, kad je tako prkosljiv i tvrdoglav kako njemu odgovara...
Na vrh
MARKEZIT View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 301
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MARKEZIT Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2008 u 18:32
IRIS JA IMAM PRKOS OD PROŠLOG LJETA I SUPER JE ,A PRIJE 1 MIJESEC SAM POSADILA DUPLI AL SLABO MI RASTE I CVIJETA NE ZNAM ZAŠTO NE ZALJEVAM GA ČESTO I NA SUNCU JE AL JA NIKAD NE STAVLJAM NI CIGLU  NI PIJESAK NA DNO
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 23:32
moji prkosi su ove godine za jednu solidnu dvojku...tu i tamo koji cvate,ali velika većina je poslužila kao omiljeni ručak puževima Cry
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2008 u 08:33
Piknula ja ove godine nakon duuuugo vremena prkosiće. Pa bumo vidli kak bu im sad kad sam iskusnija!
ja nisam imala problema s iskorjenjivanjem već sa ukorjenjivanjem!
I inaće iskorjenjivanje ne dolazi u obzir- selidba da! To je moja boljka- danas vidim biljčicu tu sutra tam, a MM smile42 "di sad opet moram pazitii kad kosim!"

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2008 u 22:32
Moji su se rasijali sami prošle godine, niknuli su tek pred dva tjedna, već sam mislila da ništa od njih, kad evo, biti će prava gužva...
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2008 u 11:51
 
 
prvi dupli je procvjetao....inaće samo ova tri su izašla iz kesice sjemena  
 
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2009 u 16:47
Viseći prkos mi je malo neobičan navikla sam na onaj naš stari.Ako ga negdje vidim moj je!!
čovjek uči dok je živ
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2009 u 22:17

Jedne godine je svekrva posadila par prkosa u male rupice uz zid iz kojih izlazi loza. Sjeme se rasijalo i slijedeće godine je ovaj dio dvorišta bio tepih od prkosa. Ovo što se vidi je treća ili čak četvrta godina i već nisu tako lijepi zato što su pregusto nikli, a čupanje između ovih kamenih kocaka je nemoguća misija. Lani ih već nije bilo puno, jer su nestali. Moje iskustvo: posaditi ih negdje gdje se u proljeće ne kopka, (jer u protivnom ih se uništi kopanjem) pa će se sami rasijavati.

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2009 u 23:02
....kat.rea...smile227....nikad mi se nisu rasijali.....pa to je predivno!!!!!
Na vrh
lika1 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 844
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lika1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 16:00
Ovo je prekrasno,ja sam prošle godine kupila bacope a između njih se nekako našla jedna biljčica prkosa žute boje i na kraju on je bio ljepši i gušći od bacope.Sad čekam da nikne jer sam ga ostavila u tegli i rasulo se sjeme pa će ga sigurno bit pun pitar.Imam sjeme i drugih boja a "nabrala" sam ga uz šetalište dok sam šetala uz more,nisam im mogla odoljeti.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 16:17
Ovo je prekrasno kat.rea. Eto ja nemam sreće s njima, jer svake godine iznova sijem, niknu mi doduše, a onda preguste male biljčice, jednostavno odu. Ove ću godine na placu kupiti nekoliko gotovih pa ću vidjeti što će biti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 16:59
Slavonka sigurno ćeš ga naći...bude ga na tržnicama 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 23:40
....ja ću ih provat posijat, ali znam  da su vrlo sitni  kad niknu  i to me nervira....svake godine kupim kojeg gotovog i jako ih volim, a preživili su  Saharu na otoku, pa ćemo vidjet što će bit sa sjemenom...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 09:00
Ja sam jednu vrećicu posijala jučer, po meni bi trebalo rasut na sigurno bar jedan kvadrat, ali posijala sam u jednu šuplju ciglu, i u više posudica, ne znam doduše dali mu je korijen dugačak, odnosno dali se može sijati u pliće ili dublje vazice.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 09:02

Zato se zovu prkosi, jer prkose svemu pa i Sahari i niknu tamo gdje najmanje očekuješ. Ali na tvom otoku, Manči, bih i ja sigurno procvjetala LOL

Ja isto svake godine dokupim neki, jer mi npr. baš ta boja treba, ili nađem neki drugi razlog. Ustvari, ne mogu dočekati dok oni kod mene niknu.
 
Triša, pomiješaj sjemenčice sa pijeskom, tako će ti se ljepše rasporediti prilikom sijanja. A kad niknu, prorijedi ih ostavljajući najjače. I samoj mi je to okrutno zazvučalo Unhappy, ali i njima treba ipak malo životnog prostora.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.