Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prkos - Portulaca grandiflora
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prkos - Portulaca grandiflora

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112>
Korisnik
Poruka
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 09:24
Kažu da je prkos vrlo otporan i nezahtjevan, ali sudeći po svom vlastitom iskustvu, ali i po vašim postovima i nije to baš tako.

Nekoliko godina mi uopće nije uspijevao, čak niti nicao.

Ove godine sam posjala u posudice. Čekala pa kad su narasli prepikirala jedan dio u veliku žardinjeru, drugi u vrt, a treći ostavila u tegilici.

Ovi iz žardinjere su liepi mesnati, visine oko 8 cm i vjerojatno da ih nisam presadila u vrt, uskoro bi cvjetali. Svi koji su presađeni u vrt nisu ni makli s mjesta, ako i oni koje sam ostavila u posudi. Mali, kržljavi i ne veći od 2 cm koliki su bili kad sam ih sadila. E, sad što im odgovara.

Po meni, bogato tlo (a ne siromašno i pjeskovito kako to često piše) dosta prostora i vlage. Takve uvjete imaju ovi moji u žardinjeri, ako ne stanu sad kad su u vrtu.

Inače su zbilja preslatki. Zato se toliko i mučim.

E, da zanimljivo, moja susjeda u svom vrtu s povrćem već godinama ima prkos koji se sam rasijava po cijeloj bašti. Zapravo je to kod nje najveća korov. Ništa mu ne radi, imamo isto ili slično tlo u vrtu. Hm. pravi prkos. Valjda moramo čitati njegove misli.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 14:18
prekrasni su mi
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 15:05
Baš su prelijepi!
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 15:21
Prkosići, prkosići, prekrasni, preslatki neću odustati od vas. Zamislite jučer idem malo pogledati mrkvu. Trenuno je visoka oko 15 cm, baš lijepa i zelena. Kad sam razgrnula listove između redova, a tamo imam što vidjeti. Krasan prkos. Zelen, mesnat i pun pupova koji će uskoro procvjetati, ali se neće vidjeti od mrkve, kao ni on. Eto, toliko o uvjetima koje traži. Njega izgleda treba baciti pa što mu bude. A ja imam puno dvorište presadnica koje niti tiču niti miču.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 12:55
Trud se isplatio, nisam odustala. Posadila sam ih na južnu stranu kuće, dobili su obilato jutarnje sunce, koje traje do 14 sati. Mojoj radosti nema kraja:

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 13:43
prekrasni su
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 18:31
zribal
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 11:51
Zribal kako su tvoji lijepi i rascvjetani smile227
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:16
Imam dva ovakva vrtića s prkosima i oni su svako jutro potpuno druga priča u odnosu na prethodni dan. Kad ustanem prvo što napravim jeste da vidim što se dešava i ljudi to je stvarno neponovljivo. Za one koji žele uzgojiti prkose, evo što sam radila.

Kupila sjeme u ožujku i posijala u nekoliko malih posudica. Vrlo brzo je niklo, ali kao i kod svih vrlo, vrlo gusto i sitno da ga ni pincetom ne mogu uhvatiti.

Kako je raslo ja sam prorjeđivala, a kad je poraslo otprilike 0,5 cm pikirala sam ih u veliku žardinjeru na razmak od oko 10 cm. U jednu žardinjeru dužine 60 cm stalo je dovoljno prkosa za ovakvu okruglu gredicu. Tu su rasli do nekih 5-8 cm, a onda sam ih presadila u ovu gredicu. Gredice su na istočnoj strani. Uspjeh vidite.

E, jedan dio tih pikiranih prkosa posadila sam na zapadni dio kuće i oni su nikakvi. Jedva da po neki cvjetić izbace. Istina, posađeni su u miješane gredice, pa im i to vjerojatno ne odgovara.

Nadam se da sam pomogla, a svim ljubiteljima prkosa želim puno uspjeha i što veće šarenilo.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2012 u 23:25
predivni su vam.
Evo i ovaj moj puzajući prkos
 
 
 
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2012 u 08:09
puzajući prkosi-prvi put čujem.krasan je
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2012 u 16:33
I ja sam ove godine puzajuce prkose imala (jedan jarko roze-ciklama cvetova, koji je bas pokazivao tendenciju da ce biti bujan, a drugi sa zutim cvetovima), tj. jos ih imam, ali je jedan skoro potpuno unisten od biljnih vasi, a drugi je takodje poceo da oboleva.
Kupila sam ih kod istih prodavaca (uzgajivaca), i sledece godine od njih vise necu kupovati. Primetila sam da jos neko cvece kupljeno od njih ima biljne vasi.

A ovaj moon-ov puzajuci prkos je savrsen, i boja cvetova i zdravo bujno lisce, i bogatstvo cvetova....

moon, da li ga prskas protiv nametnika, koliko cesto ga zalivas, i na kojoj strani sveta raste?
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2012 u 17:22
Lavandablue....hvala na pohvalama, evo ovako...kupila sam ga proljetos, presadila u cvijetnjak (sama sam ga izradila tehnikom papir-cement) i stavila na cjelodnevno sunce - položaj zapad, odnosno jugozapad. Zalijevam ga dnevno, obično u jutro. Nisam ga tretirala ni sa čim jer nije bilo potrebe.
Lisne uši obično rješavam biokilom, a kad sam preventivno prskala ruže, onda sam u tu otopinu dodala neki prah, a sad se ne mogu sjetiti kako se zove, no mogu reći da mi se uši na ružama nisu od tad pojavljivale.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2012 u 12:03
Postavicu slike mojih duplih prkosa ovde, a i onih puzavih kakvi su bili pre a kakvi sada, samo da me prodje lenjost postavljanja slika...
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2012 u 23:23
evo i mog


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2012 u 06:05
Lijepi su...


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2012 u 09:56
ma prelijepi smile64
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2012 u 11:09
Još se nisam uživo susrela s ovim puzajućim prkoima. Na vašim slikama izgledaju prelijepo. Jesu li to biljke za posudu ili za vrt. Meni su se obični prkosi (dopli i jednostruki) pokazali puno izdašniji u vrtu. Evo već dva mjeseca neumorno cvjetaju da ih je ljepota gledati. Svako jutro imam potpuno novi prizor u rasporedu boja cvjetova, ma super.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2012 u 14:31
Puzajući prkos je zdodan za viseće cvjetne košarice, cvijetnjake iz kojih može lijepo padati i pokazivati svoje cvjetiće, mislim da bi mogli biti i u vrtu da padaju sa ivičnjaka vrta ili recimo prekrasan bi bio u kombinaciji s kamenom poput seduma je, tako da bi u kamenjaru bio odličan. Mislim da može biti i vrtno cvijeće i cvijeće u kao cvijet u cvijetnjaku. Prekrasno izgleda u većem cvijetnjaku koji je složen kao vrt u cvijetnjaku (kombinacija više biljaka - neko drvce - konkretno vidjela sam kombinaciju: lantana uzgojena kao stabalce, ali ne jako visoko pa onda grmolika vinka i puzajući prkos, sve cvjetna kombinacija, a jako efektna i cvjetnjak je bio visok nekih 50-60-ak cm i nije bio baš jako širok).
O puzajućem prkosu ima nekuh fotkica, i to s duplim cvijetom,na prethodnim stranicama
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2012 u 09:52
Zanima me dali ako skupim sjeme od ovih svojih šatiranih i duplih prkosa nagodinu izrastu ponovno isti ili ne  smile217








''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.