Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bosiljak - Ocimum basilicum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bosiljak - Ocimum basilicum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2008 u 10:52
Batata,crveni je onaj kaj si jučer u konzumu kupilaBig%20smile Ja nemam doma vrt pa začine sadim u tegle i super uspjevaju.Samo da imaju mjesta i dovoljno vode.Naravno da je ljepši i aromatičniji onaj koji je na suncuWink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
batata View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 70
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje batata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2008 u 12:58
LOL znam... ali do nekidan uopće nisam znala da postoji

a što bi bilo da sad to krenem sadit u teglicu?? (tek sam poslije skontala da sjemenu ističe rok u 12 mj)


Voki, nadam se da će i moj bosiljak tako ljepo izrasti! Smile
i jel ima ikakva razlike u okusu??
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2008 u 16:16
Ako ističe rok važenja semenu u 12 mesecu ne znači da ti sledeće proleće neće nići ni jedna biljka. Klijavost opada ali iako je istekao rok važenja slobodno posij seme, nići će.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 16:03
Budući da ima dosta sjemena u jednom pakiranju,ja bi i sad malo,u neku teglu,posijala.Tako ga ,kad zahladi,možeš unjeti u kuću i imaš preko zime svježi.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 23:20
Ako Batati seme nije dragoceno, moze pokusati, ali ja mislim da od te setve nece biti nista, jer su temperature previsoke. Jedino ako hoce da ispita klijanje semena pri povisenim temperaturama.
Kao sto bosiljak nece proklijati na T ispod 12*C (optimalna temperatura je 18-20*C), mala verovatnoca je da proklija na 30 i vise. Temperatura je pored vlage jedan od najbitnijih faktora. Kada sijemo, uvek gledamo da obezbedimo optimalnu temperaturu.

poz.
Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2008 u 21:33
Aglaja,ja ga sijem,zato sam i rekla,da ga preko zime imam u kući.Ne sijem ga sad nego negdje u 09.mj i još bude vruće no ne ostavim tegle na suncu nego ih smjestim ili u garažu ili kuću.Tamo su niže temperature a svjetla ima i svake godine mi nikne.
Sad kad zna da postoji i crveni,ne vjerujem da joj je sjeme dragocjeno jer ga cijele godine ima po trgovinama pa nebude ništa strašno ako proba.Thumbs%20Up
 
Na vrh
batata View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 70
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje batata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2008 u 23:13
hvala! Big%20smile

...budem posijala dio

Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 10:16
Btw, u bauhasu na jankomiru trenutno prelijepih sadnica bosilja po nekih 11 kn na sniženju za manju livadu prekriti (tko nije još posadio ili nešto) ...
Na vrh
batata View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 70
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje batata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2008 u 01:00
baš sam jučer kupila još jedan

nije uvijek istina da se ne smiju kupovat biljke na sniženju, stvarno ih ima koji su lijepi Thumbs%20Up
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2010 u 08:16
Evo želim sa svima podijeliti svoje iskustvo. Osim što bosiljak koristim kao začin, sadim ga i kako ukras na svima svojim prozorima. Pogodno je posebno ove godine kad se naši najavili da neće prskati protiv insekata. Već nekoliko godina imam na prozorskim daskam uz cvijeće posađen i grmić bosiljka. Od kad ga sadim nisam imala nikakvih insekata ni muha u kući. Isprobano, istinito!
Na vrh
glista View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje glista Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2010 u 08:25
Isprobat ćemo, hvala na savijetu Wink
vojim sve sto je jepo nevojim nista sto je luzno
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2010 u 11:06
ove god. sam posijala i ja tajlandski bazilikum i u vrtu i u pitariću, baš je dekorativan, al brže raste ovaj u vrtu...trebao bi narasti , kako pišu do 90 cm....hvala na savjetu
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
tyipe View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Srpanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tyipe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 00:40
meni je ove godine nešto pojelo bosiljak na balkonu dok sam bila na godišnjem.svi listići su skroz pogrickani
Na vrh
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2010 u 13:01
Ova tema sa bosiljkom mi je super, i sama koristim bosiljak na sve načine, najviše ga stavljam u rajčice, posijala sam ga u luk i u njemu nije bilo lukove muhe, znam da ovo nije tema za recepte ali pišemo o bosiljku pa evo prilažem jedan recept  koji dobro ide uz mladi krumpir i naravno nekakvo meso.
 
Umak od bosiljka:

Sastojci:

50 g svježeg bosiljka, 5 češnja češnjaka, 20 g badema,40 g ribanog parmezana, 1-2 žlice maslinovog ulja.
Izrada: 

Bosiljak operite, posušite i zajedno sa češnjakom usitnite u multipraktiku ili sa štapnim mikserom. Dodajte bademe (ne moraju biti blanširani i oljušteni), pa usitnite i njih. Zatim dodajte ribani parmezan, ali sada smanjite jačinu multipraktika i na kraju sasvim lagano, pomalo umiješajte maslinovo ulje dok ne dobijete gusti umak.

 

Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2010 u 15:47
Umjesto badema ja stavim pinjole (umak se zove pesto genovese i jede se sa tjesteninom)
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 18:43
Ah kakve ideje od nase bosiljcice .....ja sam ozilila par reznica nekog ljubicastog bosiljka samo neznam koliko visoko raste ova vrsta...moram slikati pa ako neko zna da mi kaze.....
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2011 u 18:22
Olja ljubićasti ti je iste visine kao izeleni, imala sam ga prije dosta god, ali sam ostala bez sj, a sad ga nemogu više naći nigdje.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 15:33
ja imam seme ljubicastog.
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 15:34
Kako rješiti problem malih zelenih crvi-gusjenica koje po dani spavaju a ponoći izađu iz zemlje i pojdoše lišće? :)
Imam taj problem.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2011 u 11:09
Sabur ,
 
verovatno možeš napraviti neki prirodni bioekološki preparat za prskanje bosiljka. sigurno postoji rešenje.
pogledaj na podforumu o organskom gajenju biljaka.
 
Takođe raspitaj se koja biljka paše bosiljku da raste pored njega. Time ta biljka štiti bosiljak od štetočina, a bosiljak štiti nju. To je simbioza, i to je čest primer u bio-baštama.
---------------------------------------------------------------------------
 
Može li mi neko kazati ako zna, pošto ove godine još nisam posejala bosiljak, a imam puno raznog semenja (za razne sorte - bosiljak ljubičastog lišća, zatim patuljasti, obični...),
da li ipak nije kasno da ga posejem sada u male lončiće za prozorsku dasku?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.