Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
Poruka
tanarri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanarri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2009 u 11:22
Muholovke su prezimile, procvjetale, ja sam s kistom glumila pcelu i sad ima sjemenki :)






Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 15:05
saracenija mi je procvjetala...stavim ovih dana i sliku 
Per aspera ad astra.



Na vrh
bobo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bobo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2009 u 19:05
pozdrav ljudi!
kupio sam Nepenthes alata na sajmu cvijeca. pitao sam prodavaca kako ju odrzavati i rekao je cesto zalijevati i da mora biti kisela zemlja ali nije napomenuo da treba biti destilirana voda ili kisnica. zaljevao sam tjedan dana vodom iz slavine koliko će joj to naštetiti i da li bih ju trebao presaditi?
da li netko zna gdje bih u zagrebu mogao nabaviti bijeli treset i perlit u manjoj kolicini? ima li netko sa foruma viška?
Na vrh
Sipo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sipo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2009 u 19:41
Originalno poslano od člana bobo bobo napisao:

pozdrav ljudi!
kupio sam Nepenthes alata na sajmu cvijeca. pitao sam prodavaca kako ju odrzavati i rekao je cesto zalijevati i da mora biti kisela zemlja ali nije napomenuo da treba biti destilirana voda ili kisnica. zaljevao sam tjedan dana vodom iz slavine koliko će joj to naštetiti i da li bih ju trebao presaditi?
da li netko zna gdje bih u zagrebu mogao nabaviti bijeli treset i perlit u manjoj kolicini? ima li netko sa foruma viška?


Pozdrav,
U principu je ona i bila zaljevana dok je u ducanu bila sa vodom iz slavine, tako da tih tvojih tjedan dana nista ne znace, pa ti zato preporucam da presadis kad stignes. Ja sam svoju prvu drzao par mjeseci u toj iz ducana posudi i zemlji i nista joj nije bilo, al nikad se nezna. Imam ja , samo reci koliko ti treba ?
Na vrh
hela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2009 u 20:29
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:23


evo i moje mesožderke , kupljene na flori
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:23
upravo cvjeta a pokraj nje se vidi i druga ali samo malo sa strane , i ona sad cvjeta 
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:24
neznam dali je raspoznajete malo je nezgodan kut 
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:26


cvijet joj je jako sićušan
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 21:41
Pozdrav svima, nakon dulje pauze.

Za početak bih se htio svima zahvaliti na korisnim savjetima.
Uglavnom, moja je muholovka bila uspješno prezimila, te na proljeće čak počela tjerati cvjetnu stapku, koju sam odlučio (ipak) za ovu godinu odrezati, kako bi joj priskrbio više energije za ostatak biljke. Uglavnom, ovako to trenutno izgleda:



Inače, zanimljivo je da lovi sve živo, OSIM muha Smile...
Evo jedne neoprezne uholaže:


...a ovo je kad lovac postane lovina Wink...


Izgleda da su muhe možda ipak prebrze za ovu muholovku... LOL

Nego, imam pitanje. Na prvoj slici vidite kako trenutno biljka izgleda, godinu dana nakon što sam je kupio. Zanima me je li kalj u kojeg sam ju presadio postao ipak premali, tj. bih li je trebao presaditi? I kada da to učinim - sad, ili na proljeće?

@tanarri: jesi li uspjela uzgojiti koju iz sjemena?






Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 01:34
eto, i ja sam kupila muholovku u pevecu u brodu, i to dvije i jednu onu sa prve stranice što ima tuljke i nemam pojma gdje da nabavim bijeli treset i perit. pa ja ću poludit :( .
da li ima netko sa foruma da mi malo proda?? pliz, pliz.
i imam jedno pitanje, zašto su se tuljci na krajevima osušili? da li je moguće zbog zaljevanja u trgovini?
i da li će se oporavit kad krenem sa destiliranom vodom?
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 03:04
Originalno poslano od člana trnna trnna napisao:

eto, i ja sam kupila muholovku u pevecu u brodu, i to dvije i jednu onu sa prve stranice što ima tuljke i nemam pojma gdje da nabavim bijeli treset i perit. pa ja ću poludit :( .
da li ima netko sa foruma da mi malo proda?? pliz, pliz.

Pozdrav i tebi. Samo bez panike, evo pomoć već stiže... Wink
Daklem, oba glavna rekvizita za naše mezimice je skoro pa nemoguće nabaviti na istoku Hrvatske (ja sam iz Osijeka). Svoje sam prve "doze" za prvu muholovku dobio od jednog člana ovog foruma, na čemu mu se (i opet) zahvaljujem. Sve ostalo sam bio naručivao kasnije od bratića koji živi u Zagrebu. Treseta imam još podosta, pa bih ti to mogao poslati, a za perlit ćeš se morati strpiti dok mi ne stigne nova "tura". Smile Ili probaj naručiti odavdje:
http://www.europerl.hr
(Bila je još jedna adresa i za treset, ali ne radi više...)
Samo mi ostavi adresu (kućnu) na privatni mejl (za treset)...

Originalno poslano od člana trnna trnna napisao:


i imam jedno pitanje, zašto su se tuljci na krajevima osušili? da li je moguće zbog zaljevanja u trgovini?
i da li će se oporavit kad krenem sa destiliranom vodom?

Na ovim stranicama http://www.mesozderke.com/
imaš podosta informacija o (skoro) svim mesožderkama. Ne znam zašto se baš kod saracenija suše tuljci (je li to možda prirodan proces ili ne), no recimo kod muholovki ti svaka klopka može uhvatiti (i probaviti) plijen samo 3-4 puta, nakon čega će se klopkice (i cijeli list na kojem su) osušiti. Zato biljka tijekom cijelog života stvara nove i nove listove s klopkicama (odnosno, ovisno o učestalosti "ulova"...)
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 03:21
Evo da se pohvalim sa još dvije prinove u mojoj rastućoj obitelji carnivora:


Rosika (Drosera). Nisam točno siguran o kojoj se radi, mislim da je u pitanju Južnoafrička rosika (Drosera capensis).

A evo malo i gro-plana:


A ovo je i moja prva saracenija (iliti cijevolovka  po hrvatski):


...i još malo makro-detalja... Smile:


Također nisam siguran o kojoj je vrsti riječ.

Obje kupljene u "Baumaxu" Osijek, 40 kn (39-i-nešto).

Imaju ih još podosta na zalihama (i muholovki i rosiki i saracenija), pa tko je iz ovih predijela, a volio bi imati koju, neka požuri skoknuti do osječkog "Baumaxa" u sljedećih tjedan-dva dana...


Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 23:52
Pozdrav svima,

nabavio si i ja male Dionaeae.
Inače 35kn u OBI Varaždin. Vidio sam u Kalia na žitnjaku ali su preskupe, 70kn nešto veće od ovih koje imam. Al bolje 2 male neg jedna veelika. Wink

Htio sam samo podijeliti sa svima Vama Carnivore-ljupcima 2 knjige koje sam našao na internetu. U *PDF-u su pa evo Vam linkovi za download.
Isplati se pročitat ili barem slikice za pogledat mada je glavnina opisa na http://www.mesozderke.com

Respect adminu!!! ClapClapClap

The Books:

Growing Carnivorous Plants


http://rapidshare.com/files/217059962/GrowingCarnivorous_Plants.rar


Carnivorous Plants Of The World by The Poet

http://rapidshare.com/files/264240092/CarPlaOfTheWor_ThePoet.rar




Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 19:15
Zahvaljujemo na linkićima!
ja sam svoje sve u Kaliji kupila, učinile su mi se dosta jeftine, svoje muholovke sam platila 35 kn, 60 one velike s tim da su dvije u teglici.
nepenthesi su po 64 kn, drosere 35... sve sam ih kupila :D
muholovke- ne znam što se s njima događa, brinem se o njima više neg o sebi a sve su počele munjevito crnit, sve klopke su im crne, čak i mali koji izlaze pocrne... :(
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 20:58
Jesi li ih tek kupila, ili ih imaš već dulje vrijeme? Jesi li ih presadila u odgovarajuću mješavinu perlita i bijelog treseta?Zaljevaš li ih običnom vodom ili kišnicom (destiliranom)?
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 21:46
Bok
ja sam se prijavio na ovaj forum iz jednog razloga imam muholovku 2 godine i znam se briniti o njoj i sve......kupio sam je u osiječkom baumaxu(ja sam iz Osijeka) prošle godine sam je presadio u treset.......a ove nema treseta( perlit užicam) ali taj treset što sa njim.....kako ti alex nabavljaš treset(svijetli- ph 3.4-4.5)
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 22:08
@ arbor

Ako nije bed da otkriješ čari i tajne "velikih majstora" u održavanju biljčica na životu.
Nisam ni znao da ima u RH ovakav community za ove biljčice... TongueTongueTongue

BTW: ima dosta informacija vezano uz održavanje Dioanea, ali od toliko informacija neznam  koje su istinite a koje nisu jer se razlikuju!

Pa oni koji imaju te svoje "grabežljivice" dugo kao arbor neka opiše svoj način održavanja i zapažanja.

Zahvaljujem unaprijed!

Be well! Wink
Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 23:28
ja sam svoje presadila, zahvaljujući aleksu, smile79  i odlično se drže. imam one dvije na gornjoj slici u srdini, zaljevam ih sa kišnicom, špricam svaku  večer. listovi ove sa tuljcima su prekrasni, ne vene, samo što se tuljci suše, ali to je vjerojatno jer su ostali bez vode u transportu, ali mladi izlaze. a ova desno na slici se širi ko munjena. ja sam prezadovoljna. na prozoru sa južne strane mi stoji.
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2009 u 08:41
Imao sam jednu koju mi je majka kupila u baumaxu (prije 3 godine) i ta je cvijetala i dobila sijeme, a nakon toga se osušila.....onda sam posadio tu iz sijemena i evo je danas...živi
U Baumaxu sam vidio i mnoge mesožderke, ali nisam razmišljao i eto sada ih očajnički tražim.......a perlit se nađe tu i tamo.....a taj treset ni za ljeka
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.