Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dobričica - glechoma bederacea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dobričica - glechoma bederacea

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dobričica - glechoma bederacea
    Objavljeno: 22 Srpanj 2008 u 23:24
Neću pisati o njoj premda je koristim (Griva&Fermina imaju častSmile), nego par pitanja na koja nisam našao odgovore u literaturi.
 
Pošto je zimzelena, da li je ima smisla brati i sušiti ili se može ubrati bilo kada (raste mi oko kuće pa mi je to zgodno)? Što je zapravo bolje?
 
Saznao sam da je u većim količinama štetna i moram priznati da mi je na proljeće u proljetnoj juhi (druge biljke-sastojci sigurno nisu uzrok) uzrokovala jako neugodnu jetrenu reakciju (to bez imalo sumnje znam prepoznati kod sebe). Ima li tko kakva saznanja o štetnosti i poželjnim količinama?
 
Za što je sve i kako koristite (ako je koristite)?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 15:07
....uuuuufffff...tipkala pola sata i sad se sve izbrisalo.....  povremeno imam takve pehove sa laptopom... nehotica taknem onu pločicu za dodir....

skraćčeni sadržaj:

- dobričica - glechoma bederacea.... ne korisitm ju zato jer korisitm i previše biljaka pa neke jednostavno otpišem  :o)))))

- ...ne hranim se isključivo sa zdravom hranom i ne živim isključivo zdravi život pa uvijek kad jedem divlje bilje smanjim dozu iz recepta jer znam da je takav obrok divljeg bilja ipak "prirodna bomba" za moj organizam....i moj ga organizam ne doživljava kao prehrambenu namirnicu nego terapijsku dozu.....

- svatko zna koje su njegove slabe točke - moja je isto jetra- to znam zato jer imam povremenih alergijskih tegoba - i tada biljka koja navodno nema nikakvih nuspojava ( jer za potpuno zdravi organizam NEMA) na taj organizam sa tom slabom točkom može djelovati na način da napravi loše....
- dobričica se korisit kod raznoraznih tegoba, između ostalog za respiratorne tegobe, neka unutarnja krvarenja i - ovo je zanimljivo - giht!!! - a giht je poremećaj u krvi i tretira se tako da se čisit krv - a kako se čisti krv? tako da se potakne jača reakcija jetre koja ju počišćava i regenerira.... dakle radi se na jetri....i to je možda odgovor na vašu reakciju.....


.--- sirovo na salatu ja bih osobno korisitila tek nekoliko žlica tokom dana umješanih u drugu hranu.....  


...eto..to bi nilao ukrattko to što se pobrisalo... :O)))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 15:08
... ja bim ju brala i sušila pred cavtnju ili početkom cvatnje....
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 16:06
Iako znam da je ljekovita i jestiva, a i imam ju na par mjesta gdje raste, ipak ju (još) nisam probala koristiti, nekako mi ima preintenzivam miris. U "Ljekovitim biljkama" sam pročitala da se koristi kao ljekovita biljka, začin ili divlje povrće, i svježa i sušena. Suha je kao i svježa dobar začin jer i nakon sušenja ostaje u potpunosti sačuvana njena aroma. Zanimljivost o njoj je da je odličan prilog mesu i da se u elitnim europskim restoranima skupo prodaje.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 16:10
Nickless, hvala na povjerenju, ali , nažalost, o dobričici ne znam ništa.Ne poznajem tu biljku.Kod nas ne raste.Sve što bih o njoj mogla reći prepisala bih iz moje biljne  biblioteke ili eventualno s neta.A to možeš i sam, zar ne?
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 10:22
Kad već nitko neće ... Ermm
 
Prema Willfortu, dobričica ima naročito dobar utjecaj na sluznicu dišnih puteva, blagotvorno djeluje na ždrijelo, vrat i bronhije u tom smislu. Moj susjed je čak (tako sam davno i zaznao za nju) među prstima smrvljenu dobričicu znao natrpati u nosnice i rekao je da mu to jako pomaže kod nekih problema s disanjem.
 
Druga važna upotreba je korištenje dobričice za proljetno čišćene krvi jer djeluje na jetru i slezenu i zato je jedan od osnovnih sastojaka tzv. proljetne juhe za čišćenje. Svojim djelovanjem potiče izlučivanje štetnih tvari iz organizma znojenjem. Ovdje treba napomenuti da u većim količinama može izazvati neugodnu reakciju naročito kod osoba s jetrenom insuficijencijom (kao što je kod mene slučaj).
 
Nadalje se spominje njena korist kod vanjske primjene u liječenju gnojnih upala zubnog mesa, a preporuča se i kod čireva, fistula i teško zacjelivih rana te krasta.
 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 22:04
Dobričica je u našim krajevima najviše poznata kao korovna biljka, a raste na sjenovitom mjestu i vlažnom tlu.

Evo slike:



Raste kao puzavac, a u stanju je obrasti sve gdje se širi, zato mnogima baš nije draga biljka. Cvate od travnja do lipnja svjetloljubičastim cvjetovima, rjeđe ružičastima.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 22:03
Mjesta molim, dobričice ima svugdje - za Ferminu - na zapuštenim livadama, u voćnjacima, na rubovima šuma, uz puteve... kad je berete lako možete vući po metar vriježa i boriti se s njom. U principu, ona je neotrovna, dobrodošla u mješavinama "za čišćenje krvi" i osvježenje organizma.
Moram reći, vidim da su i vaša iskustva slična, da koristeći samoniklo bilje iz prirode za jelo često možemo izazvati reakcije organizma - bol u trbuhu, otežan rad jetre i sl, što je vjerojatno reakcija na novost u prehrani i ustvari bi samo trebalo smanjiti dozu ili brati što mlađe listiće...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 00:40
...eve i moje dobričice... malo je umazana.... :o)


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 14:19
Prepelice, jesi li siguran da raste i na škrtoj dalmatinskoj zemlji?
Probat ću je identificirati u proljeće.Sada je sve osušeno, žuto i jadno.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 15:03
Dobrčice ima, ali je sitnijih listića. Često listići budu crvenkasti i tamniji zbog visokih temperatura. Sigurno nije na otvorenom, nego negje u polusjeni gdje ima vode.
Primjetio sam da napr. stolisnik, koji je kod mene u Sisku često viši od pola metra, u Dalmaciji zna biti svega desetak cm visok.

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2008 u 09:13
I to ako ga uopće ima.
 
Sad kad to kažeš za dobričicu čini mi se da znam o čemu se radi.Probat ću je identificirati.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 12:09
...fermina......ajde baci fotku da i mi vidimo.... :o)



...prepelice, to je totalna istina , na kontinentu je zemlja mnogostruko bogatije..... ja slikala koprive visoke 2,5 m!! a vjerum mi, poznajemm koprive..... :O)...
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2010 u 23:43
možete li mi reći da li dobričicu mogu brati i jesti i dok je u cvjetu; naime, prijatelj koji mi je nju preporučio je rekao  da je, dok ne procvate jedem sirovu,a kad procvate i ima cvijet da je kuham,  jer je gorka.
hvala
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 08:38
Sve su te jestive biljčice mnogo ukusnije (i lakše probavljive) dok su sasvim mlade - što je najčešće prije cvatnje. Što je biljka starija, treba je duže kuhati, što opet smanjuje njenu hranjivu vrijednost.
Ipak, dobričica cijele godine pušta vrhove bez cvijeta i nove mladice, pa je bolje birati njih nego dijelove sa cvijetom.
Pozdrav.
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 23:32
glechoma bederacea ili hederacea? LOL
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 11:08
Glechoma hederacea L.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2010 u 12:46
tek sam jučer otkrila kako divno miriši,mislim listovi kad ih malo protrljam,širi se jako u vrtu kao kaorov,ali prekrasno cvjeta tamnoplavo tako da mi je žeo kositi kad se pojave cvjetovi na travnjaku
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.