Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kelj - (brassica oleracea, var. sabauda)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kelj - (brassica oleracea, var. sabauda)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kelj - (brassica oleracea, var. sabauda)
    Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 22:37
Kelj je varijetet kupusa, uzgojili su ga od praroditelja kupusa navodno selekcijom belgijski vrtlari u 18. stoljeću. Iako je dakle varijetet kupusa, dosta se razlikuje od njega. Lisnato povrće ima relativno malu energetsku vrijednost i visok sadržaj minerala, vitamina, sirove celuloze i sl, međutim kelj je tu iznimka - on ima visoku dozu jednog i drugog, dakle on je kalorično lisnato povrće. Sadrži obilje ugljikohidrata, bjelančevina i masti, puno više od kupusa. Sadrži mnogo vitamina C, vitamine grupe B (B1, B2, B6 i PP) i provitamin A, te kalij, magnezij i željezo u kojem znatno nadmašuje kupus.
Jedini nedostatak pred kupusom je što se neda kiseliti. Jedno istraživanje je pokazalo da sadrži neke spojeve ulja slačice koji usporavaju hiperfunkciju žlijezde štitnjače, pa su ljudi koji jedu puno kelja miroljubive prirode.

UZGOJ:
- sije se u ožujku u klijalište, kasnije sorte od travnja do svibnja na vrt. Presađuje se do kraja lipnja na razmak 40x40 rane, odnosno 50x50 kasne sorte - sadnja na uskom prostoru stvara male glavice i potiče bolesti. Kod svih vrsta kupusa i kelja je karakteristično da one prijaju točno onako kako su bile uzgajane: kupus ili kelj pupčar iz dobrog biološkog uzgoja nikada nema neugodan okus, a iz posude u kojoj se kuha ne miriše neugodno. Nepravilna gnojidba se primjeti na - mirisu. Zahtjeva mnogo gnojiva i dovoljno vlage, a tlo mora biti rahlo, najbolje je malčirati gredice.
Posipanje drvenim pepelom i kamenim brašnom pomaže protiv uši, mješoviti nasad s rajčicom i celerom ga štiti od kupusnog bjelca, a čula sam da kupusnog bjelca tjera i jedan mali trik: smrviti ljusku jajeta i nabacati između kupusa i kelja,  tako će ženka kupusnog bjelca koja želi položiti jaja misliti da je već "zauzeto". Kamilica, korijander i kim mu poboljšavaju okus, a dobra kombinacija je i neven. Ostali dobri susjedi: grašak, krumpir, poriluk, salata, špinat. Loš susjed i predkultura: gorušica.

3 glavne vrste kelja su:  glavati kelj, kelj pupčar i lisnati kelj (raštika) koji je otporan na zimu i ostaje u vrtu, a kao i kelj pupčar, boljeg je okusa nakon prvog mraza.

Može se jesti sirov ili kuhan, a mogućnosti primjene su stvarno višestruke: juhe, variva, pire, gibanice, savijače, punjeni i pečeni kelj pa do odrezaka koji zamjenjuju meso - samo treba dati mašti na volju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 18:24
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Kod svih vrsta kupusa i kelja je karakteristično da one prijaju točno onako kako su bile uzgajane: kupus ili kelj pupčar iz dobrog biološkog uzgoja nikada nema neugodan okus, a iz posude u kojoj se kuha ne miriše neugodno. Nepravilna gnojidba se primjeti na - mirisu. Zahtjeva mnogo gnojiva i dovoljno vlage, a tlo mora biti rahlo, najbolje je malčirati gredice.
 
Ima nešto istine u tome, iznenadio sam se kako mi kelj iz vrta nije neukusan kao onaj s placa, koji ne samo da mi ne šnjofa fino, nego mi je poslije njega uredno nekakva mučnina nekoliko sati. Listovi ovog iz mog vrta su jednostavno ukusniji, nemaju neki miris i nekako su (ne znam zašto) tvrđi i mesnatiji. Sam vrt ne gnojim ničim osim odstajalom otopinom koprive i gaveza, a skroz u vrtu i oko njega su nekakve ljekovite biljke (neven, kadifice, lavanda, kadulja ...). Nemam nikakvih nametnika niti bolesti niti na jednoj kulturi u vrtu. Između samog kelja sam nasijao poriluk koji nije baš narastao za upotrebu.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 20:27
Mi sadimo dalmatinski kupus , negdje našla da ga zovu stočni kupus, svašta, a Dalmacija odrasla na tom kupusu i ribicama i masl. ulju.....
Ovu sezonu mladi, kupljeni, rasad napala neka bolest kao krastice i crvić u stabljici....zato posijala svoje, ali....biljčice nekakve izdužene da ne znam što će s tim bit????
Joj, ne znam sijati!Ermm
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 21:48
Nickless, poriluk je dobra kombinacija s kupusnjačama, ostavi ga do proljeća pa će porasti do onda.
Manči, ja kupusnjače najradije sijem direktno na gredicu baš zato što se u čašicama izduže, a na gredici rastu prirodno. Možeš više posijati na jedno mjesto pa onda rasaditi.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 22:33
U čašicama mogu zalijevati ( u gradu ). Jedino da provam  na otoku ispod malča. 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 22:36
Ah da, suša. Ili da probaš odmah nakon sijanja staviti čašice van na balkon na direktno sunce...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 22:42
Provat ću nešto tako, a nešto ispod malča.
Niknula je blitva i matovilac ispod malča , iako je 40 dana bez kiše, vidjet ćemo hoće li narast....ha,ha ...dobiju vodu srijedom, subotom i nedjeljom.... 
 
Kad si sijala svoje kupusiće?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 23:00
Ma nešto sam dobila sadnica od bake i mame, sad se već formiraju glavice, a malecke sam zadnje pred nekih mjesec dana. Inače kupusnjače dosta brzo niču, ali ove godine su mi stvarno slabo niknule baš kupusnjače. Svake godine nešto drugo LOL Iduće budem rano (u 4. mj, krajem) sijala na jednu gredicu pa rasađivala, jer ionak mogu sređivati cijeli vrt tek poslije završnih obračuna 30.04., pa onda sve imam kasno, a ovako za jedan mali dio za presadnice bum i prije našla vremena.
Inače svake godine ostavim par kupusnjača na vrtu da procvate u proljeće, pčele obožavaju cvjetove, a ptičice sjemenke, pa se nešto i uvijek samo rasije, izmješa i naraste na vrtu.  Tako je naraslo i nešto zelja i kupusa po vrtu samostalno, evo samoniklog kapitalca kojeg sam ovih dana ubrala:



Nisam ni sama bila sigurna da li je kupus ili kelj, prvo mi je ličio na kelj, kad sam skinula vanjske listove na kupus, kad sam ga stavila kuhati ispao je ipak kelj - kupus se mora puno duže kuhati od kelja. A i možda su se i vrste malo izmješale na vrtu uz pomoć pčelica, to mi se već dogodilo s rotkvicom i crnom rotkvom LOL
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 08:18

Sigurno se izmiješao, robustan neki kelj , vidiš i crvene žilice!!

Super - kupus!!!

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 14:50
Ja bih ipak rekla da to nije kelj.Ili ima neki kojemu list nije namreškan (nagrišpan, kako li se već kaže ? ).
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 17:04
Ma da Fermina-Daza, niti sama nisam bila sigurna da li je kelj ili kupus kad sam skinula vanjske listove koji su bili namreškani, jer su nutarnji bili glatki, ali glavica je kao u kelja - slabo zbijena, i kad sam ga skuhala vidjela sam da je ipak bliže kelju. Zapravo sumnjam da su se kelj i kupus malo skrižali, jer sam oboje prijašnjih godina puštala u cvatLOL
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 11:27
evo jedna glavica mog kelja
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 11:34
OPIS
Kelj je lisnato povrće koje spada u kupusnjače.
Slicno je kupusu ali razlika je sto kelj ima smežurano lišće i više ovojna zelena lišća oko glave,te spada u zimsko povrće.

UZGOJ
Kelj se uzgaja iz sjemena ,najcesce u presadnice.Sijeme klija 8- 12 dana .Sijemo ga od ožujka do travnja u zasticeni prostor a direktnu sjetvu obavljamo od svibnja do srpnja.Presadjujemo ga 30 -35 dana od sjetve .
Razmak izmdju biljke treba biti 50 - 60 cm.Zahtijeva jaku zemlju i mnogo vlage.

Dobri susjedi - grah, kopar, endivija, grašak, kamilica, krumpir, salate, korijander, kumin, poriluk, blitva, metvica, repa, celer, špinat, rajčica
Loši susjedi - jagode, gorušica, češnjak, luk

VRSTE
Kelj glavati željezna glava - Srednje rani, nezahtjevan kelj s
plosnatim okruglim žutozelenim glavama, pogodnim za svježe korištenje.
Kelj glavati Vertus - kasni kelj (150 dana). Plosnato okrugla, srednje velika glava plavozelene boje, pogodna za svježe korištenje i kiseljenje.
Kelj glavati taler F1 - Prezimi u toplijim krajevima. Srednje kasni europski HIBRID(120 dana). Plosnato okrugla zelena glava pogodna je za svježe
korištenje i kiseljenje. Prezimi u toplijim krajevima.
Kelj kovrčavi liščar - od kasne jeseni do proljeća
skupljajte ukusne, jako zavinute listove (od dna prema gore).Bogat je probavljivim bjelančevinama, vitaminima a, B1, B2 i C te kalcijem. Zimi je važna hrana bogata klorofilom, s obiljem željeza koje je važno za krv. nema nikakvih osobitih zahtjeva glede podneblja, tla i gnojidbe

SAVIJETI
  • Prije sadnje kelja gredicu treba obilno pognojiti stajskim gnojem ili kompostom
  • Saditit ih dalje od drugi vrsta kupusnjača
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2012 u 13:55
hvala na savjetu,dobro će mi doći
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 12:25

Kelj glavati željezna glava - sijan 14.03 u zasticeni prostor(staklenik na vrtu)
Velika gorica
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 17:45
Imam pitanje ali nemojte se smijati, stvarno neznam.  Moj kelj i kupus su još vani dali im šteti ova hladnoća i mraz. Nisam ih još pobrala jer tek sad počinju ličiti na nešto, po onim vrućinama nisu ni rasli.
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2013 u 18:04
Kupila sam danas sjeme ovog kelja... i baš kak Ksan veli..Imam pitanje ali nemojte se smijati, stvarno neznam.jel to onaj kaj se "obnavlja" ?


Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2013 u 16:04
Pojavile su mi se kvržice po kupusnjačama iznad korijenovog vrata, zna li netko jeli to bolest ili neki poremećaj? Primjetio sam da se kelj i ostale kupusnjače normalno razvijaju, ali me zanima što je to.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2019 u 09:36
Da li je kasno posijati kelj pupčar?
Hvala
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2019 u 11:10
Nije
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.