Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šapika - Heracleum sphondylium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šapika - Heracleum sphondylium

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šapika - Heracleum sphondylium
    Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 23:24
Ako želite novu biljku, predlažem Šapiku - Heracleum sphondylium. U Francuskoj ju dosta koriste, u Njemačkoj je pripremaju sa šećerom kao slatku zimnicu, a Rusi od nje rade boršč. Imam je dosta na imanju, nisam je kosio, pa su izrasli primjerci po 1,80 m.
Ima dosta varijeteta te biljke, a kako volim više puta provjeriti neku biljku prije je počnem koristiti, zanima me imate li kakva iskustva i po čemu se razaznaje od otrovnih srodnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 17:51
Šapika?Moram priznati, ne znam ništa o toj biljci.
Sad pročitala da raste na vlažnim livadama.Dakle, kod nas je nema.I da se u narodnoj medicini upotrebljava za liječenje proljeva.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 18:51
Na imanju  osim šapike njegujem i jednu otrovnu kukutu. Tek toliko da se zna kako izgleda. I da se netko ne zabuni...
Šapika se može vidjeti na cvijet index,
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 18:18
...bilo bi poučno ( bar meni :o)))  da nam uslikate i šapiku i kukutu da vidimo točne razlike ... ja san jednoć brala sa znalcem šapiku al nikad više... štitarke su mi sve preslične....
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 22:46
Evo sutra ću ih uslikati. Šapike su mi se nakrivile, jar sam oko njih pokosio travu, a njih ostavio, dok kukuta izglada prekrasno.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 00:42
thanks! :O)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2008 u 13:54
Originalno poslano od člana prepelica prepelica napisao:

Evo sutra ću ih uslikati. Šapike su mi se nakrivile, jar sam oko njih pokosio travu, a njih ostavio, dok kukuta izglada prekrasno.



..no di su šapike?? :O))))...niste ih valjda pokosili? :O))))
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2008 u 22:30
Da budem iskren većinu sam pokosio, ali prije toga sam uslikao, ali ne znam ubacit na komp, pa u ponedjeljak ću ponovo pokušati. 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2008 u 22:49
...ja ovdje od ljudi saznala kako ih sa kompa staviti preko photobookleta ali još mi šteka onaj dio kad ih uopće stavljam na komp....  :O))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 20:54
...šapike?Smile da vidim...zapravo znam kako izgledaju ali me kukuta zanima...tj. koja je razlika između njih dvoje...
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 22:09
Evo, napokon sam za sutra naručio frenda s dobrim fotićem da mi poslika i kukutu i šapiku.
 Za sada - osnovna razlika je u veličini. Šapika je krupna u svim dijelovima, (ima ih preko 2 m) ima krupne plodove i sjeme i specifičan ugodan miris.
Kukuta smrdi po mišjoj mokraći, rijetko je viša od 1 m, a često niža, pa ćete je puno prije zamijeniti s divljom mrkvom nego sa šapikom. Od divlje se mrkve po izgledu teško razlikuje iako ima mala tajna - mrkva ima u sredini štica bijelih cvijetića jedan crni - kao točkica u sredini cvijeta, koji kukuta nema. A divlja mrkva miriši isto kao i pitoma...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 08:45
Zanimljiv citat o kukuti ...

Čovjek zbog koga u kukuti vidite mekoću njenog lista i savršen cvijet, a ne otrov, postaje dio te ljepote i ostaje da živi u vama sve dok gledate!/ The man who makes you see hemlock as a beautiful instead venomous plant stays a part of you - forever.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 23:30
Dakle, ovo je divno iskustvo - naučio sam nešto novo - stavljati slike u forum. Ovo je moja mlada šapika, a ostale slike kad budem imao više vremena. Pozdrav svima.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 23:35
... ma com'on prepelica!!! :)))) priznaj da si ih pokosio i nisi uslikao i da ćeš ovim tempom odugovlačiti do sljedeće god kad izraste :O))smile96
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 23:42
Ne samo da sam ih uslikao u svim fazama rasta od nicanja do razbacivanja sjemena, nego sam čak stavio korijen u alkohol, po receptu jedne stare babe vještice, a taj čarobni napitak koristit ćemo samo u kritičnim situacijama...
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 23:50
Kao prilog tome jedna stara šapika u plodu i sjemenu..(he, he)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 00:04
...a jesam te ipak natjerala da stviš još koju slikicu :))))))))
..ade daj još!! :)))
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 14:01
E jesi jesi, ali nije to slanje tako lako (vama ženama nikad dosta)...Klik tamo , klik amo, pa krivi klik, pa ispočetka, pa ni komp više nije tako mlad i brz...
A stavio sam i danas par sličica ali kordiju na pregled u gljivičnom forumu.Te sam slike prebacio s moba na komp pa u forum...što kažeš? Majstor sam, zar ne?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 16:57
... nego :)))).......praksa čini čuda :))))... željno isčekujem praksu još koje slike :)))... no,piši milijana :))))).... šta baba vještica kaže za napitak...jel krizna situacija .... hmmm... pa nije valjda do toga došlo?? :))
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.