Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Phlox
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Phlox

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Phlox
    Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 00:03
Ovaj cvijet me oduševljava, ne mogu riječima opisati koja boja, ali nedugo sam tek vidjela i ljetni... Nakon obilaska mjesta gdje sam ga pronašla, odlučila sam ga još nabaviti... Dali netko ima iskustva baš sa ovim ljetnim?Jesu li zahtjevniji od proljetnog?Dali možda znate razlog zašto mom visokom bljede listovi? Premješten je ovo proljeće, više je na suncu... Dali je možda u pitanju samo prilagodba ili željezo?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2018 u 18:22
Milice, već sam pokušala uzgojiti phlox paniculata iz sjemena (iz SAD-a i Francuske), stratificirala sjeme, sve učinila kako treba, ali niti jedna biljčica nije niknula. Tada sam istovremeno stratificirala još od par vrsta cvijeća sjemenke, posijala i držala u jednakim uvjetima kao phlox i od tih biljaka su gotovo sve sjemenke niknule. Dakle, nije bila stvar u pogrešnom postupku, već u sjemenju.
Čitala sam da se phlox teško sjemenom razmnožava.

Ali, zato ga je vrlo lagano razmnožiti reznicama što sam činila i lani i ove godine i primile su se gotovo sve reznice. Naime, preporuča se phlox paniculata pincirati, ako ne sve, onda bar pola izboja pa se na taj način produži cvatnja jer pincirani izboji cvjetaju malo kasnije od onih koji nisu pincirani.
Tako sam ja onda, kada već pinciram phlox iskoristila to za razmnožavanje.
U proljeće, kada su izboji plamenca bili visoki jedno 20-tak centimetara, odrezala sam  gornjih 10-tak cm, uklonila dva para najnižih listova (pažljivo ih odrezala škarama uz stabljiku), gornje listove skratila na polovinu da smanjim površinu listova, umočila donji dio reznica u prah - hormon za zakorjenjivanje, štapićem napravila rupice u zemlji u tegli i pažljivo stavila reznicu u rupicu pazeći da ne skinem hormon dok ih stavljam u rupicu. Onda pritisnem okolnu zemlju da prione uz reznicu, kada sve reznice posadim, zalijem, u sredinu posude upiknem štapić koji je viši od reznica i preko njega stavim tanki prozirni najlon koji pričvrstim uz rub posude - da reznice imaju stalnu vlažnost. Svaki dan na neko vrijeme skinem najlon da se biljke prozrače, listovi prosuše i na taj način spriječim stvaranje plijesni i truleži. Nakon jedno 10 - 15 dana uklonim najlon i nastavim redovito pomalo zalijevati da zemlja stalno bude malo vlažna (ne mokra). 

I eno u moje dvije veće tegle, posađeno jedno dvadesetak reznica i sve do jedne su u dobrom stanju te već pomalo rastu.
Lani su mi neke već u istoj sezoni procvjetale.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 09:54
Ja do ove godine nisam ni znala da ima još koji osim onog proljetnog niskog.I ja sam kupila neki visoki u prolječe,no  taj je ocvao i sad ništa.A ne vjerujem da bi mu sunce smetalo,koliko ja znam oni vole sunce.No kao što rekoh nisam ni znala da ima ljetni,možda njemu nešto drugo odgovara
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 14:16
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Ovaj cvijet me oduševljava, ne mogu riječima opisati koja boja, ali nedugo sam tek vidjela i ljetni... Nakon obilaska mjesta gdje sam ga pronašla, odlučila sam ga još nabaviti...
Dali netko ima iskustva baš sa ovim ljetnim?
Jesu li zahtjevniji od proljetnog?
Dali možda znate razlog zašto mom visokom bljede listovi? Premješten je ovo proljeće, više je na suncu... Dali je možda u pitanju samo prilagodba ili željezo?


Evo ljetnog.....

Plamenak, floks (lat. Phlox)
Najjednostavnija podjela floksa bila bi na: jednogodišnji, trajnice za gredice i trajnice za kamenjar.

Kod jednogodišnje vrste najčešće se sadi Phlox drummondii, a razlikujemo niski kultivar (15-20 cm) i visoki grandiflora koji može doseći do pola metra. Imaju male cvjetove sa po pet latica koji su spojeni u veće cvjetne glavice koje mogu biti bijele, žute, ružičaste, crvene, ljubičaste...raspon boja je doista velik, a najčešće u sredini imaju tamniju točku. Mogu se saditi u cvjetne lonce, žardinjere ili u vrt, na početak gredice, a cvatu od lipnja do rujna i najbolje uspjevaju na sunčanom položaju.

Kod trajnica najpopularniji je Phlox paniculata čija visina može doseći do 120 cm pa ga ne sadite na vjerovitom mjestu i po mogućnosti mu osigurajte potporanj. Sadi se na sunčano mjesto ili tek u laganu sjenu. Traži plodno tlo i redovito zalijevanje pa bi bilo dobro biljku malčirati u kasno proljeće. Obilno cvate od lipnja do rujna uz obavezno uklanjanje ocvalih cvjetova. Kod ove vrste postoji još veći raspon boja cvjetova, a postoje i varieteti sa šarenim listovima.
U kasnu jesen kada ocvate treba biljku odrezati na nekoliko centimetara od tla.
Razmnožava se dijeljenjem korijenovog grumena u rano proljeće.

Mali, veseli plamenak Phlox subulata koji se sadi u kamenjar visok je jedva desetak centimetara. On cvjeta u travnju i svibnju, cvjetovi su mu tek centimetar u promjeru i postoji u samo tri boje: bijela, ružičasta i svijetlo ljubičasta. Lako se uzgaja i brzo raste. Potreban mu je sunčani položaj i dobro drenirano tlo.
Razmnožava se reznicama u rano proljeće.
U kamenjar se također može posaditi i jednogodišnji niski kultivar Phlox drummondii koji će početi cvjetati kad već Phlox subulata ocvate pa će tako pridonjeti ljetnom šarenilu kamenjara.


Link posta: http://cvjetakmali.blog.hr/arhiva-2006-08.html#1621394339
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 18:42
Uh, na ovaj blog i zaboravim pogledati... Cry
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2007 u 22:16
Evo i u ovoj nijansi ljetnog niskog phloxa!!!


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2007 u 22:23
ClapClapClapkako ja nisam ni znala da ima ljetni!!!?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2007 u 22:50
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

ClapClapClapkako ja nisam ni znala da ima ljetni!!!?

Niti ja nisam do ove godine, izgleda da je to neka novija vrsta... Cry
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2007 u 07:44
andreaClapkrasan je
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2007 u 16:59
prelijep je
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2007 u 19:35
meni se čini da sam sličan cvijet imala prije puno godina,
novi ili stari;
bitno je da je lijep Clap
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2007 u 23:50
Evo i visoki phlox je stigao!!!Ovaj je svijetlo rozi, a krajem kolovoza idem da uhvatim i nijansu kakva je sredina ovoga!!!! Hug




Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2007 u 09:16
andrea, prekrasan je   Clap
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2007 u 09:42
Kako je sladaksmiley31.Koliko taj visoko naraste?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2007 u 18:38
odoka 50 cm
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2007 u 22:32
Prekrasna cvjetnica. Uz to još i trajnica. Stvarno  za 5
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2007 u 00:06
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2007 u 20:36
Evo da vam se i ja pridružim. Ovo su moji floksi (phlox drummondii),
jednogodišnji.
crveni
 
bijeli
 
i roza
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2007 u 20:42
Prekrasni su Clap
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 15:43
Baš su krasni! Može još slikica ako imaš! Inače,dobrodošlaThumbs%20Up
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 16:15
 Bravo Its%20A%20Beautiful%20Thing  E to volim,kada se novi član odmah pohvali sa svojim ljepoticama.






Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,516 sekundi.