Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prepoznavanje ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prepoznavanje ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 17:14
znači menta je.....hvala cure Smile 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 08:24
evo moje klasične piperite slikane jučer ...na mjestu na kojem uređujem novi vrt.....

...ako je prava čist piperita dno stabljike joj je crvenkasto ( atvoja bila relativno niska) ...ova moja naraste oko metar, nekad i više... je piperita al ddok je mlada je ovakva....


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 13:47
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Meni fali u svoj toj literaturi o ljekovitom bilju upozorenje o tome s kojom biljkom bi neku mogli zmjeniti radi sličnog izgleda, jer ponekad to zna biti opasno...
Ima možda još netko kakav primjer?
pa ima dosta primjera, a ovisi o autoru koji prezentira ljekovito bilje koliko si je truda dao da upozori na eventualne sličnosti i posljedice zamjene biljaka. Npr. Medvjeđi luk ( sremuž) je po listu dosta sličan đurđici, ali postoje razlike.. u vemenu cvatnje, pojavljivanja, okusa...nešto sam o tome i pisao na ovi stranicama u početku stvaranja foruma..
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 21:55
Da li je ovo ljekovita biljka, muški kantarion???
 
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 22:58
čuj pa to nema baš niš sličnoga sa gospinom travom -kantarionom..a da postoji muška nikad čula..možda netko zna više..kantarion ima žute cveteke koje kad protrljaš ostane ti crvenkasta farba na prstima,listići su ovalnog oblika i imaju sitne točkice po sebi odnosno to su mali mjehurići puni ulja i uglavom biljka je već osvala..pa eto to ja učih na tečaju ljekovitog bilja.. 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2009 u 10:06
...hvala, duda, poznam gospinu travu....na otoku se sve rozilo od ove biljke, jedna poznanica bere ovu biljku i ocu kuha čaj za srce....navodno je muški kantarion (????)......
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 20:07
manči, nije da špotam he he :)))))))))))))) ali nisi slikal stabljiku i list :(((((  no po cvijetu i liči kičici- Centraurium erythraea- koja se kod naših istočnih susjeda zove muški kantarion ( a gospina trava ženski kantarion)...... daklem po cvijetu ja bih rekla da bi moglo biti ali fali list- koji je uvijek u paru, gladak, na počeku uglast a pi vrhu izdužn i u špic sa vidljivom uzdunom brazdom ( uprao ga imam u ruci :)))) sad mu je vrijeme :)))) list je popuno ravna ruba ( nije nazubljen niti malo) , stabljika je četvrouglasta a okus biljke iznimno gorak, sabire se gornja polovina biljke ... ja je baš braal--....


...sori što se javljam tak kasno, po šumama sam u berbama...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 20:08
p.s. nije baš potpuno bezopasna biljka....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 22:54
...da, to je to...nisam stavila sve slike koje  imam, a ovo lišće nije njegovo....poznanica je po R.Marušiću nazvala muški kantarion, ja taj naziv ne koristim, jer gospina trava i ova roza biljka nemaju nikakve veze ni sličnosti i ne znam zašto bi obe bile kantarion,  pa još muški i ženski  -  baš glupo....ali dobro, uglavnom je to to...kod nas je pri kraju cvatnje, ove godine obilno cvjeta i super mi je ukras u vrtu....
 
....otvorit ću sutra  temu   ( ako  je nemamo ) , stavit slike, a ti piši o ljekovitosti.....važi??
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 17:05
važi... :))) evo i ja se sjetila tek kad sam vidjela tvoj upit poslikati al mi kabel nije doma trenutno pa kad budem prebacim slike sa moba ( ako su za šta... ) i napišem štogod... :))
Marušić ima sko sve istočne nazive za bilje ( tko zna odakle je učio...) a i recepture u knjizi su mu malo .... paaa... dosta pod utjecajem balkanskog klasičnog travarstva i možda malo zastarjele... ..
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 19:15
...ma,da...misim da smo napredovali od vremena Marušića.....
......čitam da je kičica više za želudac, jetru.....jooooj meni, naša poznanica kuha nju za srce.....kako je strankinja i slabo naučila hrv brka stalno riječi, padeže i sl....došla sva ponosna sa punom kofom kičice i kaže da je to majčina dušica i da otac pije za srce.....meni se zamantralo smile39........ pa je prvo uvjeri da je majčina dušica nešto drugo, pokaži joj zorno, a onda dalje    sa  prosvjetljivanjem....zapela da je Marušić napis'o da je to muški kantarion, a   ona kao  zna da to nije jer da raste i u njenoj rodnoj  zemlji i da je to majčina dušica.....zamantralo mi se dvaput!!!!smile68
 
 
 
....e nekako je uvjeri da nije dušica i da sam vidjela sliku ove biljke, sad znane kao kičica, u popisu ljekovitih.....neđe..ne  znam  đe..... ali da ću provjeriti i javit joj......a ke!!!!....ode ona dalje brati druge trave i uvjerena i dalje  da je to to i još za herc.......
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2009 u 11:30
...čuj ...toga nažalost ima na svakom koraku.... većinom i jer ljudi misle da je to "znanje naroda" i time ddostupno svima i za sve ( ne možeš postati doktor čitajući doktor u kući - šta ne?ili gledajući hitnu službu?..možš ponešto naučiti...aliii....) premalo se pažnje polaže na profesionalizam u tom zvanju... a to zaista jest zvanje....
 
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2009 u 00:37
evo par pomješanih slika.. neke sa velebita neke iz goskog kotara....

piskavica


kičica



Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2009 u 08:46
sad se sjetila da je to roza kičica ..jejje učili smo to na tečaju..eh šta ćeš zaboravih..al nikad nisam čula za drugi taj naziv ..pa di si našla tu piskavicu Big%20smile ..a kaj se tiče Marušića pa ni čovjek kriv samo se je služio literaturom...nekako imam osjećaj da je to travarstvo istočnije više bilo raširenije prvenstveno zbog neke potrebe jer nisu svi imali luxuz doktora u blizini pa je svako manje mjesto imalo svog travara..čitala sam bila jednu studiju u kojo se je govorilo o dosta visokom % nepismenosti (i svi ti ljudi u ruralnim dijelovima uglavnom nsu bili zdravstveno osugurani a zašto jer je bilo besplatno ..neznam) u bivšoj Jugi i to najviše u J-I dijelovima države to me zaprepastilo..tako da se to travarsrvo dosta raširilo iz čiste potrebe i na kraju navike i normalno da je najviše knjiga otuda izašlo...al što ti kažeš to je sve pomalo zastarijelo ima novih medicinskih spoznaja o biljkama i trebao bi neko pametan napisati noviju..Smile   
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2009 u 08:51
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Meni fali u svoj toj literaturi o ljekovitom bilju upozorenje o tome s kojom biljkom bi neku mogli zmjeniti radi sličnog izgleda, jer ponekad to zna biti opasno...
Ima možda još netko kakav primjer?
 
imaš pravo..na tečaju smo bili na terenu i bila neka jadna žena što joj je dijete alergično na sve uzgojeno bilje..i bere ona okolonaokolo ko luda ..ispala na kraju jedna vreća lišća đurđice a ne luka srijemuša ..slični su ko vrag ali u knjizi koju je ona imala usporedba je bila vrlo loša..
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2009 u 21:59
slažem se sa tobom Duda-Lave... a đurđica i srijemuš ( nažalost) klasična zabuna... ako se ne pazi previdi se natuknica o mirisu ) ako se si spominje kao neko posebno upozorenje.... 
Na vrh
Vlasina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlasina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2010 u 02:42
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...hvala, duda, poznam gospinu travu....na otoku se sve rozilo od ove biljke, jedna poznanica bere ovu biljku i ocu kuha čaj za srce....navodno je muški kantarion (????)......
"Muški kantarion" je kičica (Erythraea centaurlum)ili poznata pod imenima: crveni kantarion,crvena kantarija,gorčica..,od davnina je poznata lekovita biljka za stomačne tegobe.Cvetovi su crvene ili roze boje.Pri branju se veoma lako čupa iz zemlje te je treba oprezno brati.
Veoma je gorka ali nije otrovna nit opasna biljka.
Listovi i cvetovi (razlika u boji) su slični kao kod "ženskog kantariona" tj.gospine trave (Hypericum perforatum)ostala imena: kantarion,žuti kantarion,žuta kantarija..
Obe biljke kod mene rastu u prirodi. Berem ih i koristim kao veoma lekovite.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2010 u 12:30
"muški kantarion" nije hrvatski naziv jer mi tu iammo za tu biljku službeni naziv kičica i muško/žensko miejšanje kantariona samo zbunjuje ljude....

dakle kičica je kičica a svi ostali nazivi turski, srpski, latvijski, engleski, njemački, portorikanski su strani i super su dok ne navode pomutnju.... tako npr možete naći 10 različitih ranjenika i 5-6 različitih zlatnica....
Na vrh
Vlasina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlasina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2010 u 23:36
Griva 1978!
Nisam imao nameru nikog da zbunjujem naprosto vidiš da sam nazive stavio pod znakom navoda jer su Manči i Duda-Lave govorili o "muško/ženskom kantarionu" i zbog toga sam napisao komentar.
U svoj literaturi sa prostora bivše YU koju posedujem (iz BiH, Hrvatske,Makedonije,Srbije,Crne Gore postoje zvanični nazivi:
Kičica - Erythrea centaurlum
Kantarion,gospina trava - Hypericum perforatum
Što sam i napisao u mom komentaru i dao osnovne sličnosti i razlike o ovim biljkama.
I kod mene su to zvanični nazivi za ove biljke, ali ne možemo mi da promenimo nazive biljaka kako ih narod naziva u Zagorju ili Dalmaciji, Slavoniji ili Vojvodini, Hercegovini ili Sandžaku, pa i u dva susedna mesta mogu istu biljku da nazivaju različitim narodnim imenima.
Ovu temu sam shvatio da za određenu biljku koju narod u različitim krajevima različito naziva odredimo zvanični (oficijalni) i stručni (latinski) naziv. Ili prema slici i opisu pokušamo da prepoznamo i odredimo neku biljku i time pomognemo nekom kome je potrebna ta lekovita biljka.
Možda grešim ali naziv ove teme je:Prepoznavanje lekovitog bilja.
Griva izvini ali pogrešno si shvatila moj komentar. Pozdrav!

Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2010 u 01:27
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

"muški kantarion" nije hrvatski naziv jer mi tu iammo za tu biljku službeni naziv kičica i muško/žensko miejšanje kantariona samo zbunjuje ljude....

dakle kičica je kičica a svi ostali nazivi turski, srpski, latvijski, engleski, njemački, portorikanski su strani i super su dok ne navode pomutnju.... tako npr možete naći 10 različitih ranjenika i 5-6 različitih zlatnica....

Griva, gde se nalaze sluzbeni nazivi biljaka?
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.