Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prepoznavanje ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prepoznavanje ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 00:24
molim vas pomozite mi u jednoj nedoumici..slak je korov kojeg vjerujem svi ovdje dobro poznajete. Možete li mi reći da li je otrovan ili ipak ne, i može se  jesti?  Jer sam danas čula od jednog prij. da je jestivi samonikli korov, a onda na netu pročitala da je otrovan. Hvala vam
Još da vam se predstavim, ja sam iz Metkovića i jako me zanima liječenje biljem i prirodnim lijekovima, al nemam mentora, iako u sebi osjećam da je to moj poziv i jednostavno se odazivam..Ali nije lako jer nemam mentora. ovaj forum mi puno pomaže, zato vam hvala svima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 00:30
...ma  sve  je  o.k....kičicu  sam  poznala  od  studentskih  dana  ali  samo  vizuelno...odredili  smo  koja  je  to  ljekovita  biljka  a  sad  znamo  i  dilemu  vezanu  za   naziv   kantarion....kod  nas ,  južna Hr ,   je  uvriježen  naziv  gospina  trava  i  to  mi  je  i  vrlo  lijepo  ime...moj  otac  bi  se  smijao  kad  bi  ja  na  ranu  stavljala  flaster...zafrkavao  me  je  i  rekao  bi  :   Mi  bi  stavili  gospine  trave  na  ranu  i  nastavili  trčati  niz  ledinu!!!!! 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 09:30
Originalno poslano od člana neretva neretva napisao:

molim vas pomozite mi u jednoj nedoumici..slak je korov kojeg vjerujem svi ovdje dobro poznajete. Možete li mi reći da li je otrovan ili ipak ne, i može se  jesti?  Jer sam danas čula od jednog prij. da je jestivi samonikli korov, a onda na netu pročitala da je otrovan. Hvala vam
Još da vam se predstavim, ja sam iz Metkovića i jako me zanima liječenje biljem i prirodnim lijekovima, al nemam mentora, iako u sebi osjećam da je to moj poziv i jednostavno se odazivam..Ali nije lako jer nemam mentora. ovaj forum mi puno pomaže, zato vam hvala svima.
 
Neretva, dobrodošla na forum o ljekovitomSmile
 
Ako si tako zainteresirana za ljekovito bilje pregledaj cijeli ovaj forum i sigurno ćeš nešto naučiti.Nadam se da ćemo i mi ponešto naučiti od tebe.
 
Dugo se bavim ljekovitim biljem ali nisam nikad čula da je slak - ljekovit.
Možda i jeste ali bi ti općenito savjetovala da prije upotrebe i davanja savjeta drugima dobro proučiš neku biljku, da naučiš o njenoj ljekovitosti, o mogućnostima zamjene s nekom drugom biljkom, o mogućim nus- pojavama i interakcijama s ljekovima....
Kod ljekovitih biljaka je potreban veliki oprez jer tanka je granica između lijeka i otrova....
 
Stiže proljeće pa ćemo u berbu, slikavanje i učenjeWink
 
Sretno  i još jednom, dobrodošla u klub biljoljubaca
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 16:08
hvala vam svima....tako želim učiti, al nemam od koga, to je teško, u sebi zadržavam ljubav, koja želi probiti...
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 19:33


Uploaded with ImageShack.us


Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 19:34


Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 19:34


Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 19:36
Evo par slika, ako moze netko da ih identificira, bio bih zahvalan Smile Smile Smile
Ova prva vjerovatno nije ljekovita, ali je prekrasna :) :)
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 16:50
da li je ova druga komorač ? hm smile54
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2010 u 14:09
Liči na komorač ali - nije.Puno je veća i jača.Ima drugačije listove od komorača.Nije ljekovita.

Ni treća ne spada u ljekovite biljke.
Prva , ne znam što je.
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2010 u 14:36
tnx :)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 20:49
...ja baš ne švrljam forumom stalno...pa mi možete poslati poruku.... jer sam stalno aktivno u berbama pa imam malo vremena ( bar sad još uvijek) za komp......

prva je dictam(u?)nus albus...nešto tome slično na latinskom u svakom slučaju jasenak bijeli.... naše Primorje je krcato njegova rozastog varijanta  koji ima israzito mirišljavu bstabljiku i cijelu biljku..... može sviježa opeći prste ( dermanla alergija) a u vrtu tijera loše bube van... navodno... :) meni je dvan u buketima ali se u vrtu teže prima ( presađivanje) treba rasijati sjemenkama koje su u onim zvijezdicama.....ima neku potencijalnu rubnu ljekovitost....


Druga slika koja je sa oproštenjem očajna :)) se uopće ne može prepoznati biljka, očito je iz porodice štitarki a možda medvjeđi dlan/šapika/ heracleum sphondilum (po načinu grananja biljke i približnoj veličini listova - koji se isto uopće ne razaznaju...a ono što se vidi je okruglo lišće nižeg grma pored...isto česta biljka i ljekovita


treća slika je vrlo česta podvrta divizime...vrlo lijepa sa ljudičastim sredinama cvijeta šta ne?:)...to je mislim neka od vrsti divizme ali nemam pojma koja.......mooooožda nigra....ili speciousum...?ima ih preko 300 vrsta a ta na slici nije ona ( ili jedna od one 3) koje se ajčešće upotrebljavaju u ljekovite svrhe...
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 07:45
Ne znam šta je. Pronašla sam da raste pored moje vikendice.







Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 07:53


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 12:06
gospina trava to ti je ljekovita biljka :)))) konopljuša ( eupatirium cannanbium) ...vrlo svestrana ljekovita biljka za niz unutranjih disbalansa, vrlo česta u upotrebi kodženskih problema i reguliranja metabolizma općenito... samo beri :))) zelen i civjet :)
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 15:17
Puno hvala
Na vrh
adila View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Listopad 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje adila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 17:36
Molim Vas gdje mogu nabaviti epilobium parviflorum, treba mi za svekra.
Živim u Zenici ali ovdje nema za kupiti te trave. Čitala sam da ste je Vi brali, ali da li znate gdje je mogu kupiti? Unaprijed zahvalna, Adila
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 19:09
Originalno poslano od člana adila adila napisao:

Molim Vas gdje mogu nabaviti epilobium parviflorum, treba mi za svekra.
Živim u Zenici ali ovdje nema za kupiti te trave. Čitala sam da ste je Vi brali, ali da li znate gdje je mogu kupiti? Unaprijed zahvalna, Adila
 



Evo baš sam vam odgovorila na pm koji ste poslali, Suban, nađite u google tražilici....
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2011 u 20:18
molim jednu pomoc od vrijednih clanova,griva,gospina trava i ostali: jako mi je zanimljiva biljka preslica tragala sam po pustarama i nasla sam je.sada da bih je brala za lijeka trebam naucit prepoznavat neotrovne.moze li mi ko bolje objansit slikovito i rijecima? od vas sam ovdje naucila da kod otrovnih se nalazi crni vrh i nasla sam i takve.nasla sam iste onakve kao sto ste ovdje slike stavljale,ali cinjenica da postoje otrovne ne smijem jos koristit bez boljeg znanja.
unaprijed hvala
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2011 u 00:16
Pročitaj cijelu temu o preslici.Pogledaj naše slike pa u google tražilici utipkaj Equisetum arvense i pogledaj 100-tinjak slika pa će ti sve biti jasno.

Da, ljekovita preslica nema klas na vrhu , oblikom sliči malom božićnom drvcu, visoka je od 40-60 cm....
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.