Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prepoznavanje ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prepoznavanje ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Prepoznavanje ljekovitog bilja
    Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 11:57
... ja se uvijek sjetim kako naziv "ranjenik" nosi skoro 20 različitih biljaka sa našeg podneblja.... kao sinonim...uz duga imena... tako da je to ludnica koju jedino latinski spašava.....

...i još se isto tako sjetim kad sam pred 12-tak god sva vrlo sretna i ponosna istresla pred jednog poznavaoca bilja vreću "majčine dušice".... no bio je to čubarsmile141meeeee!!!  :O)))
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 16:57
Ako uspijem prikupiti sjeme ovog grčkog origana, poslat ću vrijednim forumašima da se uvjere koji su to mirisi.
A što se tiče pogreški kod bilja, lako se događaju, nismo stručnjaci.Važno je da na kraju ipak dođemo do istine.Zajedno smo jačismile219
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 07:57
... tako je!!! :O)Smile to je jedna od rijetkih stvari zbog kojih opravdavam postojanje internetasmile190.... a ona moja vreća "majčine dušice" je bukvalno bila vreća...jedva sam ju vukla...  :o)......eh, da.... u osnovnoj isto tako vrlo uspiješno zamjenila končaru i stolisnik....šta da vam kažem...oboje miriše na med lagano..po slikama pa mogu i biti slični ako lagano zažmirimo... listovi istom pravcu mirišu....cvijet od bijelo-žtkasto-na rozasto boje....  isto sam tog "stolisnika" nabraja vreću koju sam jedva vukla....  ( hrčak poremećaj...smile199
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 00:04
Meni fali u svoj toj literaturi o ljekovitom bilju upozorenje o tome s kojom biljkom bi neku mogli zmjeniti radi sličnog izgleda, jer ponekad to zna biti opasno...
Ima možda još netko kakav primjer?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2008 u 22:16
.. da i meni to fali.... većinom zbog toga potpuno odustala od identifikacije bilo čega iz porodice štitarki... jednostavno mi ne idu pa ne idu...... da sjetih se u vrlo mladim danima zamjene maline i kupine ( ali to nije tako strašno...):o))
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2008 u 08:40
Na kolegijima botanike koristili smo ključ za određivanje biljaka Mala flora Hrvatske  - R. Domac....nije bilo lako...ide se sistemom eliminacije, a treba poznavati dobro morfologiju biljke, posebno cvijeta....mislim da je to jedna od sigurnijih metoda ali je treba uvježbati, a opet jave se neki križanci koje Domac nije uveo u ključ....
Imam njemačku knjigu sa vjernim crtežima biljaka  Plantzenfurer......
Ipak treba biti oprezan!!!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2008 u 23:44
Da, vrlo oprezan i uporan.
Ja ponekad neku biljku pratim cijelu godinu i svaku fazu njenog rasta uspoređujem sa opisima i slikama iz knjiga i sa net-a.Pa opet često puta nisam sigurna.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2008 u 12:59
...da, al tu je velika zamka za samouke prirodnjake... zato je dobro imati nekog učitelja...


... da je je tko iz rijeke išao na predavanja ivana lesingera?? ... ja godinama planirala...al nikad otišla.... a sad mi više nije potreba...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2008 u 23:43
Što hoćeš reći:nije potreba?
Znači da ih dobro poznaješ.Ovdje je prilika da nas podučavaš.
Umjesto učenica bit ćeš učiteljica i podučavat ćeš jednu učiteljicu.Važi?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2008 u 00:30
...uf, uf...al si me stisnula ...al kako da to izvedemo ovako nadaleko?... znam dosta toga, al još više znma koliko ne zman... to područje ogromno i uvijek izranjaju neke nove stavri, nove spoznaje..... na ljivadi šta znam diram, šta ne znam ne diram...jednostavno .... al moje ljivade daleko... 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2008 u 08:35
Neće bit problema.
Ako budem u dilemi, znat ću postavit pitanje.A tu su i slikice.Sjećaš li se čubra? Kako smo na koncu ipak došli do rješenja.Naravno, uz tvoju pomoć.
 
U biti, one biljke koje dobro poznajem s njima i radim.
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 21:29
ja sam prije 15 g u Zagrebu išla na početni tečaj za ljekovito bilje(prvo se uči kojih 50 biljaka) ali smo se zadržali samo na kontinentalnim biljkama.To je super puno mi je pomoglo,ide se i u prirodu ..to mi je ostalo u vrlo dragom sijećanju Smile.Društvo se je nalazilo u Vlaškoj,i otkupljivali su suhe biljke za čajeve..Neznam da li još to egzistira. 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 22:27
...bome ni ja ne znam... zapravo nisam niti čula za to.... ali :O))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  jako, jako si me usrećila sa alojama i svim ostalim biljkama.... puna kutija!!! :O)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))smile79
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 10:31
smile100pa ja jesam brza kao puž ali ipak napravim što obećam..Big%20smile
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:31
Originalno poslano od člana Duda-Lave Duda-Lave napisao:

smile100pa ja jesam brza kao puž ali ipak napravim što obećam..Big%20smile



...ma daaaaaj!! :))))))))smile133
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 13:31
da li je ovo mellisa ?
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 14:42
jok, to ti je  menta i to bi mogla biti  longifolia...iako je ona potpuno divlja dlakava :)))) ....nooo  može biti i piperita iako mi se zbog boje stabljike čini da nije.. bijela je stabljika ta ne..koliko mi se čini na onom komadiću koji se vidi...? terbala bi barem pri dnu biti crvenkasta...

..kako god da je sve su ljekovite i nema otrovne- ako protrljaš prstima i miriši na mentu onda je menta i slobodno beri :)
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 15:13
ovo je mentha piperita identična kao moja što veli griva..kad ju protrljaš miriši na menthol.
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 15:14
poslikat ću ti svoju melisu iako je još mala
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 15:24
Evo lista matičnjaka ili melise:

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.