Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rogač - Ceratonia siliqua
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rogač - Ceratonia siliqua

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Rogač - Ceratonia siliqua
    Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 16:05
Prije dve godine sam psadil seme rogača(a možda i tri) i jako sporo raste budem ga slikal,ako ko kaj zna o načinu uzgija biobi jako zahvalanSmile
Vule

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 19:51
Ja naravno nemam poima,ali reci mi jesi to sjeme uzeo iz rogača(onog za jesti,ne mljevenogLOL) pa posadio ili si negdje dobio ili kupio sjeme?
Ja volim svašta saditi,pa bi i to moglaBig%20smile
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 19:55
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

Prije dve godine sam psadil seme rogača(a možda i tri) i jako sporo raste budem ga slikal,ako ko kaj zna o načinu uzgija biobi jako zahvalanSmile
Vule


Evo našla sam nešto na internetu... www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12823& - 55k -

Ime rogač dolazi od grčke riječi koras, što znači rog, zbog oblika mahune. Latinsko mu je ime Ceratonia siliqua L. To je vazdazelena voćka, sporoga rasta i dugog života, doživi i više od 200 godina. Uz jako deblo oblikuje se snažna okruglasta krošnja. Drvo rogača visoko je 5 - 10 m, a u povoljnim prilikama i do 15 m. Kora mu je smeđecrvenkasta. Grane su jake, ravno položene, pa starijim stablima pada krošnja sve do tla. Sastavljeni, parno perasti listovi, sa 3-5 pari lisaka, odozgo blistavo tamnozeleni, odozdo modrozelenkasti, a zatim crvenosmeđi, imaju malene palistiće koji otpadnu. Rogač počinje cvasti u kolovozu, dok još nisu obrani plodovi tekuće godine, a završavaju u studenome. Dozrijevaju 11 mjeseci, do iduće jeseni, pa se na stablu rogača istodobno mogu vidjeti i cvatovi i plodovi. Oplodnju pomažu insekti i vjetar. Poslije oplodnje općenito se plodovi počinju razvijati tek na proljeće.

Danas se rogač uzgaja u najtoplijim dijelovima Sredozemlja a kod nas uz obalu. Otok Šolta je posebno poznata po njemu gdje postoji mjesto imenom Rogač. Uzgajaju ga i u Indiji, Argentini i Brazilu.
Izgled:listovi su kožasti, zeleni; cvjetovi su jednospolni-muški u malim resama, ženski na kratkim cvjetnim stapkama. Plod je do 20 cm duga mahuna, zelene boje dok ne sazri. Nakon berbe počinje mijenjati boju koja na koncu postaje tamno smeđa. U plodu je četiri do deset sjemenki u nizu, slatkog je okusa i spužvaste konzistencije. Cvate u prosincu, a mahune sazrijevaju koncem ljeta.

Kao što možeš pročitati sporo raste....a dugo živiClap prema tome nema razloga za brigu...

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 20:23
Donata Thumbs%20Up
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 20:29
Nekad su ga dosta sadili u Dalmaciji sada ga ima sve manje, isto kao i drvo oskoruše. Čini mi se da su poneke "starinske" voćke pomalo zaboravljene.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 20:47
Oskorušu ja tražim za voćnjak.Imat ću nagodine veeeelik voćnjak.Clap
Sad tražim di ima tako nekih "starih" voćaka da u jesen posadim.
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 21:56
Pozdrav!Shasha kupil sam mahune na (pijacu)moru mislim domače i izvadil sjeme zasadil i raste,a to kaje sporYing%20Yang
Suta ga bum naslikal
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 21:57
Fala Donata
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 22:01
E sad kad podravci i zagorci zasade rogače,ma plantaže bumo imali...za 50-ak godina,kad narastusmiley_147
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 15:27
kako to izgleda
moze li slikica
cula sam za rogac ali kod nas u Sarajevu rogacem nazivaju (plod sljive)tj kad sljiva dozrije za berbu pojave se plodovi kao kod suhe smokve i to nije jestivo .
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 20:10
Pozdrav!Nisam prije stigel bil sam v goricama i dobro namokelLOL
A sad moji legendarni podravski rogači

Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 20:16
hvala vule na slikici sad mi je to malo poznato
negdje sam viđala ali gdje .....
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 21:23
Ja sam rogač viđala u dučanu ,mljeveni u vrečici.Ma vidjela sam ja,i jela ga,i onaj cijeli rogač.Joj kako mi je to bilo fino za jesti
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 21:29
Vule Clap za rogač, zanimljivo i vjerujem bit će i uspješno
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2007 u 00:28
 Mi smo stablo rogača posjekli lani jer je okupirao pola trmezala gdje su masline , a sad su mladice opet više od mene...nikako ga uništit smile42
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2007 u 09:11
Ajme Frida ti ga se riješiti hoćeš a mi bi ga rado sadili(koja li je poanta ovogasmile198)
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2007 u 10:25
poanta je da rogac raste tamo gdje je njegovo podneblje!!!Big%20smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2007 u 21:13
znači da ima više poantasmile225
Na vrh
Bernardica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bernardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 13:38
Ja imam sjeme rogaca i ako nekom treba neka se javi.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 13:31
vule, baš me zanima šta je sada sa tvojim rogačima!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.