Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljekovito bilje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljekovito bilje

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 09:20
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Andrea,jel ti to ulje od gospine trave radiš doma ili kupuješ?

Tek sad vidim pitanje, a odgovor je radim sama...
KOLIKO dugo ga izlažeš suncu ?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 17:09

... evo i moja mala metvica i peršin koje sam smjestila na balkon s ostalim cvijećem...

peršin me opskrbljivao cijelo ljeto i još uvijek nastavlja :)))
 
 
 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 17:30
alkemicar
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 18:48
Alkemicar, kako sijes persun, iz semena ili rasada?
Aglaja
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 12:41
aglaja, ovo je bio moj prvi pokušaj pa sam kupila sjeme, posijala ga, a kada su izrasli do visine cca 3cm, onda presadiš gdje želiš i koliko želiš.
ja sam se odlučila staviti ga između cvijeća i baš je bio prelijep grmić, a još i koristan :))
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 12:51
smile186Alkemičar,još ubaciš vlasac i bosiljak koji su isto korisni a lijepo izgledaju(pogotovo crveni bosiljak)
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 13:01
Alkemicar, kad i kako sijes seme, citala sam da mu treba dugo da proklija, a volela bih da pokusam.

Volela bih i da posadim vlasac. Znam da ga Shasha ima i voli, pa bi mi mogla reci: kada, kako, gde?
Aglaja
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 15:59
joj, ne mogu se sjetiti jer nisam uopće pamtila kada je to bilo obzirom sam se držala uputstava na vrećici :( sorry, nisam baš pomogla
pokušaj kupiti vrećicu peršina i vidi šta piše na njoj. samo pazi, ta vrećica ti je dovoljna za cijeli vrt pa ako nemaš namjeru sve to rasađivati, nemoj sve ni sijati. ja sam sve posijala, pa je svekrva uzela više od pola toga i odnijela u Konavle posaditi na zemlju sa ostalim povrćem
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 16:01
shasha, imam i bosiljak al sam ga izgleda zaboravila slikati
vlasac je sljedeći Wink
trebam i majčinu dušicu pa da kompletiram sve što želim :)))
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 21:09
Aglaja,meni vlasac raste  vani u kamenjaru i tamo je preko zime.Posadim si u teglu malo da imam u kuhinji preko zime jer ovaj vani bude smrznuti. Kad se sadi? Kad ga nabavišLOL.U teglu ga uvijek možeš saditi,van isto tako osim preko zime zbog zaleđenosti tla,naravno.
Vjerojatno ima neki period za sadnju no ja ga bilo kada sadim i ok je.
Ako trebaš lukovice vlasca samo javi,Alkemičar i ti istoWink
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 00:21
Samo da obavijestim, ako netko nije uočio, počela je sezona medvjeđeg  ili divljeg luka!!! O istom pročitajte ovdje: http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/159.aspx

P.S. Moje iskustvo je NEMOJTE DOZVOLITI DA GA NE DEGUSTIRATE!!! Iako nemate zdravstvenih problema, za "proljetno čišćenje" organizma je smile41 Malo mladog luka, malo radića, malo zelene salate i njega... ili prodinstati ga, pa jaja gore i evo "zdravstvene" bombe! smile96
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 09:18
Baš sam neki dan na Dravi gladala,sve je puno tog luka.A na placu je skup ko dragi kamen.
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2008 u 19:30
ja se još uvijek uredno opskrbljujem lanjskim peršinom
spremam se opet posijati još
ovo mi je super, negdje sa strane na balkonu a imam za u ručak stalno :))


Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 23:55
ajme ja peršina imam koliko hoćete, to je biljka broj 1 koju sijemo svako proljeće..a naprosto volim bosiljak, timijan, vlasac, sve to sijem svake godine u vrt i i teglu, naravno to i jedem, imam čuvarkuću (bolje da ne kažem di, na krovu, ne znam zakaj, baka je ima tamo od pamtivijeka i nikad se ne osuši, nikad propadne, divota jedna), neven, ružmarin, kim... nikako da se dočepam lavande!! a mažuran očekujem da proklija ove godine po prvi puta.. i da, neizostavni hren koji je kod mene doma nezaobilazan...i kopar- e, to je u mene u vrtu korov, naprosto raste di se sjeti...
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:34
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Baš sam neki dan na Dravi gladala,sve je puno tog luka.A na placu je skup ko dragi kamen.

Kod nas ga niti ne prodaju na placu jer je dostupan kako bi se reklo "iza svakog čoška", a već je počeo cvjetati!
Ja ga jedan vikend baš doslovce brala u šumi i odmah jela. Otkako ga konzumiram moram priznati da se lakše čuje u moje "nutarnje" uho budilica kad zvoni za posao!!! Wink

Alki, peršin je ove godine sveki posijala u jesen i kroz cijelu zimu smo ga čupkale iz te tegle, bio bez snijega ili sa... i sad se oporavio i vidim da ga još uvijek drži u tegli, ali manju količinu.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 09:46
...  ne znam dal sam ja nešto gadno pobrkala i / ili ( zavisi od kuta slikanja i detalja biljke koji se ne vide baš dobro....  ) ali po meni je ovo smilje!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 09:48
....ona slika grma sa žutim cvkjetiććima i biljedo zelene herbe....
..regeneracija kože - divno djeluje.... cijela linija l'occitena je bila godinama na njemu samo što oni u svojim prodavaonicama imaju jedan varijatet koji raste u francuskoj ( drugačije izgleda) aki je naš puno aktivniji i bolji.....


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 10:01
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Andrea,ja se malo potrudila i našla sam ti nešto.
Ljekovita svojstva:Rudbekija dezinficira i smiruje upalu sluznice usta,te pospješuje zacjeljivanje rane nakon vađenja zuba.Pomaže kod prehlade,gripe upale sinusa, upale grla i krajnika,upale pluća,astme.
Čisti krv,smiruje upalu sluznice želuca i crijeva.Pomaže kod upale bubrega i mokraćnih kanala.Ima antifungalna,antiseptična i protuupalna svojstva,zaustavlja krvarenje i pospješuje brže zacjeljivanje rana .Pomaže kod nadražene kože,ekcema,lišaja,akna,upale kože,gnojnih upala kože,čireva,gljivica,ugriza i uboda kukaca.
Čaj od rudbekije:
2čajne žličice listova i/ili korjena rudbekije
2,5dcl kipuće vode
Usitnjenu suhu rudbekiju prleliti vodom i ostaviti 15-ak min.2-3 puta dnevno piti čaj.Može se koristiti i kao oblog ili kupka
Crvena rudbekija sadrži najviše aktivnih ljekovitih tvari
Još jedna bitna napomena:
Dugotrajno uzimanje pripravaka ili u večim količinama  može  uzrokovati poremećaj imunološkog sustava i gubitak imuniteta.
Ni unutarnja ni vanjska ptimjena pripravaka NE SMIJE TRAJATI DUŽE OD 8 TJEDANA.Tada treba napraviti jednu dužu stanku.
Unutarnja primjena pripravaka NIJE DOZVOLJENA KOD uznapredovale tuberkuloze,leukemije,reumatske groznice,reumatoidnog artritisa i multipla skleroze.







nitko nije demanitrao iako su ovo stari, jako stari psotovi pa eto mene ( tek sam se pred par dana uključila).....

...bitno je naglasiti da je rudbekija ( iliti ehinacea) biljko koja je aktivna SAMO u svježem stanju, dakle prodaja čajeva od suhe herbe je čista pljačka i kriminalm svi ostali pripravci također moraju biti napravljeni od sviježe herbe ( jedini način je tinktura.... ali neki falš proizvođači ju rade od suhe herbe, onaj stari "imunal" je vrlo dobar) ... tablete, praškovi i ostalo može djelovati samo na placebo efektu.....   djelatna tvar je isključivo u svježem soku tako da je tinktura nedhidrzirajući način konzeriranja tog soka... a najbolje bi ga bilo koristiti sviježe iscjeđenog i samog...

...ostalo što se navodi u vezo čega nije dozvoljena rimjena je točno jer kod ikakvog vida autoimunih bolesti jako pogoršava stanje zato jer diže imunitet u cijelosti a ne ciljano ( takvih oblika još nema) tako da podiže jačinu i snagu  i onog dijela autoimunog sustava koji je "pobrkao" lončiće i koji napada sam sebe....
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 10:07
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Ja koristila od rudbekije kapi imunal, i tako se začudila kad sam ugledala taj predivan cvijet! Sad čekam da ga imam dovoljno, toliko mi je lijep da ću ipak sačekati još koju godinu da baš od istog radim čaj!!!!
Imam rozu nijansu, a uskoro ću i bordo...
Moram biti iskrena još uvijek miješam rudbekiju i ehinaceuu! Wink





rudbekija ili ehinaca je jedna te ista biljka odnosno opći naziv koji se kod nas uvriježio za jednu te istu biljku..... ecinacea ima par stotina podvrsta i mnoge su od njih ljekovite i aktivne  a najaktivnija ( i ono što mi smatramo udbekijom) je echinacea purpurea od koje se radi  i itnkutra imunal i večina ostalih ljekovitih pripravaka na bazi ehinacee...


ono što je vrlo bitno naglasiti je to da nazivi biljaka koji su uvriježeni među cvjećarima / normalnim kućnim uzgajivačima i travarima / fitoterapeutima NISU uvijek isti pa zao kad se postavlja pitanje ljekoviosti treba se pitati točan latinski naziv ili travarski uvriježen naziv...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 10:12
... zaboravih napomenuti da se echinaca puprurea vrlo često uzgaa kod nas u vrtovima kao ukrasna biljka!!!... da bij ju koristili u ljekovite svrhe tlo na kome raste NESMIJE biti gnojeno umjetnim gnojivima, tlo i biljka nesmiju na nikoji način biti u doticaju sa insekticidima i sl..... bere se u cvatu ( bolje ranije i u polupupu nego kasnije kad je herba i cvat suh) i recimo u jakom blenderu sa natočenom rakijom ( da ne bude presuho) miksa ili na neki dr način iscjedi sok....ovu mješavinu možete ostavii na hladnom tjekom 1 noći i ujutro procjediti kroz cjedilo i filter papair za kavu ( zbog sitijih komadića koji pogoduju kvarenju)......  u principu omjer soka ne bi smio biti manji od 50;50...a opet bolje išta nego ništa.... nisam sigurna kojili ima imunal...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.