Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tekuce gnojivo od koprive
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tekuce gnojivo od koprive

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tekuce gnojivo od koprive
    Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 20:28
Sto se koprive ticve ja znam jedan dobar "recept" za gnojivo (tekuce), a moze sluziti i za spricanje listova pojedinih biljki. Ako vas zanima sa zadovoljstvom cu ga staviti na forum.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 20:55
Pomme, samo ti napiši recept, uvijek nekoga nešto zanima Cool
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 21:45

TEKUCE GNOJIVO OD KOPRIVE

KOPRIVA
Brati koprivu prije no sto procvjeta. Ako zelite dobro i biolosko gnojivo bez kojekakvih kemikalija onda se treba paziti da tamo gdje raste kopriva u blizini nema kakvo obradeno polje koje je spricano (umjetno gnojivo i sl). Kopriva se moze iscupati i sa korjenom onda je jos efikasnije.

VODA
Najbolje je koristiti kisnicu, a ako je nemamo onda se voda iz pipe mora ostaviti 2-4 dana u plasticnoj otvorenoj posudi (ovisno koliko u njoj ima klora). 

POSUDA
Mora biti jako velika, naprimjer za 10 litara vode uzmite posudu u koju stane najmanje 15 litara. Najbolje je koristiti se plasticnim posudama. Ja sam imala veliko plasticno smece koje se kupi u rasadnicima. Nemojte koristiti drvene posude jer drvo moze pustiti tinin, a pogotovo ne bacve koje su bile koristene za proizvodnju vina. Metal bi se trebao izbjegavati osim Inox-a (skupo).  

RECEPT
1 kg svjeze koprive na 10 litara vode (nesmije se prijeci 1 kg koprive cak je bolje staviti malo manje)

Ili

150-200 g suhe koprive na 10 litara vode

Posuda se napuni do 3 sa svjezom i izrezanom koprivom (rezanje koprive je potrebno da bi se njezinu sokovi sto bolje « izdvukli » van). Ovaj detalj je jako vazan za uspjesnu proizvodnju gnojiva. Posuda se poklopi tako da zrak moze uci (nesmije se hermeticki zatvoriti), ja sam stavila daske, a i vreca od jute nije losa.

Ostaviti nekoliko danan da fermentira. Sto je vanjska temperature visa to ce fermentacija biti brza (5 do 30 dana). U prosjeku na temperaturi od 18°-20°C gnojivo od koprive ce biti gotovo za kojih 15 dana. Posudu mozete staviti u garazu ili negdje gdje nema puno svjetla.

SVAKI DAN kontrolirati fermantaciju i mijesati nekoliko minuta. Kad mijesamo onda se pojavi tepih malih baloncica sto je znak da je fermentacija pocela. Kada se ti mjehurici vise ne pojave pri mijesanju to je znak da je gnojivo gotovo.

Moze se spremiti u plasticne zatvorene posude.

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 21:51
KORISTENJE GNOJIVA OD KOPRIVE

Gnojivo razrijediti
10% gnojiva a ostalo voda koristi se za ZALIJEVANJE (VRT I KOMPOST)
5% gnojiva za SPRICANJE po liscu

Ovo gnojivo aktivira kompost.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 21:56
Samo pazite da se držite navedenih postotaka, kad je previše gnojiva biljka može biti spržena. To mi je preporučila koja je koristila samo gnojivo, pa.... da ne bi bilo kao i njoj!
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 22:27
Imas pravo OPREZNO.
Kad se jednom gnojivo pocne koristiti (kad se otvori posuda u kojem ga cuvamo) onda ga se mora potrositi u roku od 2 mjeseca. Da bi se izbjeglo ponovno fermentiranje (naprimjer po ljeti kad su visoke temperature) onda je dobro cuvati gnojivo u hladnijim prostorijama (naravno ako ih imamo).

Moram dodati da ovo gnojivo nije samo obicno gnojivo nego je korisno (ako ga se sprica po liscu) protiv nekih nametnika. (usi, grinje).


Ažurirao pomme dor - 13 Prosinac 2007 u 22:28
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 22:31
OMJERI

5% = 5 cl u 1 litri vode ili 1 volumen gnojiva i 19 volumena vode
10% = 10 cl u litri vode  ili 1 volumen gnojiva i 9 volumena vode.

OVAKO JE LAKSE ZAR NE Wink
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 23:27
smile186 Stvarno si nam olakšala!

Ažurirao andrea01 - 13 Prosinac 2007 u 23:41
Na vrh
stubica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stubica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2008 u 20:06
Pomme je dala recept za gnojivo od koprive, i ja imam isti recept, ali ima i jos jedan preparat koji se moze napraviti od koprive, a to je sredstvo protiv lisnih usiju na ruzama, mahunama....Postupak je isti kao kod pomme, ali ovaj se procijedi odmah nakon 12 do najvise 24 sata i time se pospricaju biljke. Mi smo to uvijek radili u velikoj bacvi, stavili bi 50-tak litara vode i puuuuuno kopriva, drugi dan bi uzeli litru ili dvije procijedjene tekucine i to nam je bio insekticid, a ostatak smo koristili kao gnojivo. Po propisanim omjerima. 
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 22:03
Iako je zadnji post bio davno, reći ću svoja iskustva: Nadzemni dio koprive u bilo koje doba vegetacije se istuče - najbolje drvenim batom na panju, pa stavi u bačvu u hladu (do 1/8). Zatim dodajte isto toliko gaveza (Symphytum officinale L.)- cijele biljke ili samo nadzemnog dijela. Njega ne treba jako tući, jer je nježnije građe. To se zalije kišnicom skoro do vrha bačve i bačva stavi u neki sjenoviti, hladni dio vrta. Za desetak - petnaest dana počet će gadno zaudarati po životinjskom gnoju, a onda se pomalo taj miris smiri.
Gnojivo je izuzetno za sve kulture, neotrovno, može se špricati i po lišću, ali ga treba  procijediti (kroz krpu), a onda i pošteno razrijediti s kišnicom ili odstajalom vodom. Stavite ga najviše 10 % u ukupnoj količini.
 Ako sam kome pomogao - super. Ive
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 19:58
Hej, Ive, pa ti nam širiš vidokruge u pogledu ovog bilja sve više i više, a meni toga nikad dosta!!!

smile141
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 09:17
E moja Andrea, svašta ćemo mi još čuti na ovom forumu...Usput, bio sam jučer kod Branke ( s foruma) i vidio sva ona njena čuda od orhideja, kaktusa, jezerca i još štošta, ma ti ljudi što vole cvijeće su redom dobre duše...
A kopriva je biljka za snagu, i kad berete vrhove probajte bez rukavica, kako je ja uvijek berem, jer (opet ja u povijest) još je sveta Hildegarda preporučavala da se oni koji su izgubili snagu šibaju snopom kopriva po golom tijelu...a za djecu koja su pala u koprive su govorili da neće patiti od reume.
Ive
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 00:35
Nabrala koprive i namočila u vodu,sutra špricam trešnju.Tek što se počele rumenit napale je crne uši i evo već godinama koristim špricanje koprivom koje je uvijek bilo uspješno.Pošpricam jednom dobro i za tri dana nema tih beštijica a trešnje slasne i ukusne.
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2009 u 09:55
Zanima me da li namočena kopriva (duže od desetak dana je namočena) može razrijeđena vodom poslužiti kao insekticid i da li se smije polijevati poljevačom ili je treba baš prskati prskalicom (tako da biljčicu odmah prihranim)?

Kad je najzgodnije to učiniti ujutro ili navečer?
Na vrh
Rokolina View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2014
Lokacija: Grobnik
Status: Offline
Bodovi: 146
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rokolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 12:03
Namočila koprivu, i zaboravila na nju. znači stoji dugo namočena. Stoji sigurno mjesec dana namočena u kanti. neko vrijeme sam je redovito pomiješala. stajala je poklopljena. nakon toga, muž ju je premjestio jer mu je smetala, i ja zaboravila na nju.
da li ju mogu koristit ili ju moram bacit?
Ja samo znam da ništa ne znam
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 15:34
Kako da ne, moze se koristiti jedino treba razrijediti s vodom (1:10, moze i vise vode ako je duze stojala)
zatvori usta, otvori oci
Na vrh
Rokolina View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2014
Lokacija: Grobnik
Status: Offline
Bodovi: 146
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rokolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 18:29
Mikica, hvala smile71

da podosta dugo je stajala, odavno sam ju trebala procijedit.
Ja samo znam da ništa ne znam
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.