Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada kompostera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada kompostera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 9>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
marija1963 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Srpanj 2014
Lokacija: bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija1963 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2014 u 19:53
baš ugljen,tata mi je bio kovač,a za to je trebao drveni ugljen,dobiven paljenjem drva posebnim postupkom,sada više ne radi ,a ugljen je ostao pa sam mislila možda ga mogu pomiješati u kompost
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2014 u 01:29
MIsliš li na ugljen ili pepeo, nije isto?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
marija1963 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Srpanj 2014
Lokacija: bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija1963 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2014 u 00:50
ima li tko iskustva sa stavljanjem drvenog ugljenja u kompost ili direktno na tlo,imam ga u velikim količinama i ne znam što ću sa njim
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 09:58
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Baš tako. Mi smo kopajući zemlju za temelje našli leglo. Gomila najlona i savčeg nečeg su navukli da gnijezo bude toplo.
Vjerojatno im je pasalo u komposteru, ako je suhlji bio.

Na dni kompostera možete staviti sitnu mrežu, pocinčanu da sprječite njihov ulazak.
Pošto nisam pokrio kompost, nije bio suh, pogotovo zbog ovih kiša velikih. Ma pogriješio sam što nisam redovito prozračivao.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 09:55
Hvala na savjetima, čitao sam da treba samo preokretati kompost jer im to smeta pa će pobjeći. Baš su bili mali, stini, bez dlake. Nadam se da će sami otići jer nije ugodno imati leglo miševa ili štakora u vrtu, a još se pojedini ukućani toliko boje glodavaca da bi zasigurno odselili Smile.

Ako netko ima još koji savjet, svakako će biti od koristi.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 00:25
Baš tako. Mi smo kopajući zemlju za temelje našli leglo. Gomila najlona i savčeg nečeg su navukli da gnijezo bude toplo.
Vjerojatno im je pasalo u komposteru, ako je suhlji bio.

Na dni kompostera možete staviti sitnu mrežu, pocinčanu da sprječite njihov ulazak.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2014 u 21:07
Iskreno, nemam pojma, nisam imala takav slućaj. Možda su se prestrašili i pobjegli. Moguće da je mišekima bilo lijepo i toplo, upravo za napraviti tamo gnijezdo.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2014 u 19:43
Preokrećem ja danas svoj kompost nakon dugog vremena (rekoh nek priroda odradi svoj posao) i na svoj zaprepašenje otkrijem po mojoj procjeni leglo malih miševa( ne dao Bog štakora) ili su to možda krtice. Sve u svemu nastavio sam preokretati hrpu i nisam više primjetio te male životinje. 

Što napraviti u ovakvim slučajevima ? Inače ne bacam apsolutno nikakve namirnice životinjskog podrijetla ili ostatke hrane koji bi mogli privući glodavce.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2014 u 15:37
Evo vam prah sa nekim mikroorganizmima koji može pomoći kod kompostiranja. Ima ovdje uputa za što se može koristiti.
Čak se koristi i za septičke jame.
http://mitra-trgovina.hr/posip/22-posip-bokashi-1kg.html
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 18:00
Kompost sam radila u proljeće, u komposteru od paleta sa poklopcem od salonit ploča. Pa sam po potrebi otvarala (ljeti kad je kišilo - da namoči) ili zatvarala (po zimi - da ne namoči previše). 
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 17:32
ja sam djelimično natkrila ovaj kompost koji sam ostavila da se do kraja razgradi treba li ga skroz prekriti.Joj taj   pepeo gdje ste bile prije istresla sam na kompost finu količinu pepela preko zime.

Hrpa se lagano sliježe hvala vam na savjetima.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 22:36
Ma pepeo može toliko srediti zemlju da se dugo ništa ne može saditi. Vrlo malo ga se dodaje.
I ja sam mislila sav pepeo istrest na zemlju od loženja, ali sam srećom upozorena na to.

Pa naravno učimo zajedno bez ljutnjeHug. Ja puno toga nemam pojma, ali volim pitati nekada starije pa svašta se nauči.
Puno toga naučimo na greškama, pa zašto ne podjeliti i pomoći savjetima.
Imala sam pauzu u vrtlarstvu pa ponovo učim i prisjećam se.Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:56
Smrcko, u pravu si, treba se paziti na količinu pepela. Moj kompost je bio totalno crn, makar ne mora biti, pa i zemlja koju kupimo bude raznih nijansi... Prihvaćam ispravak, savjet ili kritiku, ipak se i tako uči Smile , svatko od nas ima nekog iskustva koje je različito od nekog drugog, a dobro je sve znati. E, jesam ga sad spetljala LOL 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:43
Piljevina troši dušik za razgradnju. Mislim da tlo posuto piljevinom ili ukrasnim drvenim malčem osiromašuje zemlju dušikom. Zato treba dodati ureu u granulama.

Ako vrvi od glista to je dobro i nemora biti crn, mislim da ovisi i od sastava otpada kakva će biti boja.
Samo ne pretejrivati sa piljevinom i drvetom, te kartonima jer to više stvara treset koji je kisel.
Ali treset je isto dobar za obogaćivanje zemlje kojoj je potrebno kiselije tlo a to su krumpir, rajčice, patlidžan,...pa azaleje, hortenzije, orhideje.
Za neutralizacij kiselog tla pa i takve zemlje se dodaje i kreč. A urea jer bude siromašan dušikom.

Zeleni dio možeš nadodavati kroz godinu. Ja bi napravila da kroz duže vrijeme radim kompostnu hrpu, ne može se za dan napraviti. I onda je pred zimu ostaviš da miruje bez dodavanja novih biljki. A napraviti novu hrpu za ponovno kompostiranja otpada.

Ali pazite točno na količinu pepela, možete trajno narušiti tlo. Desilo se nekom kog poznajem.

I ja sam malo zakržljala u poljoprivredi, možda još bude koji savjet ili ispravak.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 14:30
Mislim da je u redu. Inače, prakticira se dodavanje istih količina zelenog i suhog materijala, a u pomanjkanju zelenog, sloj posipati sa ureom i malo drvenog pepela, koji smanjuje kiselost komposta. Ako se koristi urea, trebalo bi i zaliti vodom.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 20:44
Prvi kompost sam pripremila prošle godine u njemu je bila piljevina.Kada sam ovog mjeseca prozračivala nisam više nalazila njene ostatke.Taj komposter sam prekrila i ostavila na miru u njemu vri od glista,mada meni to izgleda kao hrpa vrtne zemlje uopće nije crno ali vidjet ćemo.


Napravila sam još jedan i slijedila savjete na dno 15cm grančica, karton,kuhinjske otpatke jedan sloj stajskog gnoja nezrelog,i vreću lišća koje sam sabrala u šumi.I da takođe i jedan sloj iz onog kompostera koji ja na mirovanju.Jedini problem je što baš i nemam mnogo tog zelenog dijela koji treba da se ubaci.Hoće li to predstavljati problem.Danas sam malo prevrtala i već se počeo zagrijavati što mislim da je dobro.Ovaj novi komposter nije pun do vrha jer još nemam toliko materijala ali postepeno ću ga napuniti.

Je li ovo uredu što sam napravila sa drugim komposterom. 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 02:12
Medy evo ti neki savjeti za kompostnu hrpu i ubrzavanje kompostiraja.
http://www.zlatananic.com/kompost/

Možeš kompost između slojeva posuti ureom, a i običnim šećerom.
Imaš li piljevinu u kompostu?

Danas sam kupila 3 plastična kompostera u Kufl. po 140 kn, po 300 lit.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 17:48
danas sam okretala nije prevlažno samo na nekim mjestim ali unutra je uredu.Što se tiče smeđeg dijela ima ga sasvim dovoljno jer sva ona suha trava i lišće sada su u sredini komposta.Pa se nadam da će biti uredu.Mirisa nema odlučila sam sutra napraviti još jedan jer ide proljeće pa će biti još trave i lišća a i korova.  
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 15:35
Moj komposter je isto napravljen od paleta, ali ima poklopac. Tako da ga otvaram po potrebi: ljeti da padne malo kiše po kompostu, a zimi je zatvoren - upravo da ne namoči previše. A koliko puta promiješati - ja sam kad mi se dalo, nije to bilo prečesto, možda jednom mjesečno u toplim mjesecima, a zimi niti toliko. Probaj zabosti neki kolac bočno u komposter (između dvije daske paleta), pa malo podigni i prorahli masu. Zagrijati se treba, u pravu si, no i kisik treba bakterijama (da bismo što brže dobili humus), a dobijaju ga tako da okrećemo kompost i prozračujemo. Moj prijedlog ti je da dodaš sjeckanih novina (lakirane ne) ili suhe piljevine u tu masu, zbog prevelike vlažnosti.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 12:46
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Medy, moguće je da tvom kompostu fali dušika - tada se sporije razgrađuje. Probaj dodati ureu (prodaje se kao gnojivo) i suhe grančice - da smanje vlažnost. Dobro promješaj sve skupa, a nije loše posipati i sa pepelom od drva, da smanji kiselost. Dosta često bi trebalo promiješati slojeve, koliko se može, obzirom na težinu.
Inače, kompostu treba oko godinu dana da sazori u humus - bar je tako bilo s mojim. Bitno je da si vidjela glistice, znači rade svoj posao, sam je sve skupa malo usporeno. Još je jedna dobra stvar - ne smrdi, znači da ne trune - s ljepšim vremenom imaj ga otvorenog - da ga sunce prosuši Wink 

on je otvoren uvijek stavila sam ga ispod kruške tako sam pročitala negdje na netu.Prije zime sam ga prekrila suhim lišćem i travom koju sam sakupila po dvorištu.E sada koliko često to izmiješati kao ne treba često jer  komost treba da se zagrije.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.