Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada kompostera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada kompostera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
Korisnik
Poruka
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 22:21
Ne preporuča se, ali SE MOŽE kompostirati, tj, razgrađuje se  i pretvara, nakon biološko-kemijske pretvorbe i sazrijevanja, u humus.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
waterlily View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje waterlily Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 22:28
Lišće oraha sadrži prirodni herbicid i nije ga preporučljivo koristiti za kompostiranje. Od orahovog lišća može se napraviti zasebna kompostna hrpa. Dobiveni kompost koristiti za suzbijanje korova i trave.

KOMPOSTIRATI SE SMIJU:

-otpaci iz vrta: pokošena trava, lišće, uvelo cvijeće, korov, -stara zemlja iz -lonaca za cvijeće, usitnjeno granje,
-kuhinjski otpaci: sirovi ostaci povrća, kora krumpira, ostaci -voća, kore agruma (usitnjene), talog kave, ostaci čaja, ljuske -jaja,
-ostalo: životinjska dlaka, perje, male količine papira, pepeo -drvenog ugljena ili drva,
-neki organski otpaci teško se razgrađuju pa se na -kompostište ne preporučuje stavljati velike količine takvih -otpadaka. Tu spadaju: čepovi od pluta, ljuske oraha, češeri, -kosti .....

KOMPOSTIRATI SE NE SMIJU:

-otpaci iz vrta: osjemenjeni korovi, lišće oraha, bolesne biljke,
-kuhinjski otpaci: otpaci kuhanih jela (privlače štakore), meso, -kosti...
-ostalo: velike količine novinskog papira, časopisa u boji, -pelene, pseći i -mačji izmet, izmet općenito, ostaci duhana, -sadržaj vrećica iz usisivača, -pepeo kamenog i smeđeg -ugljena te ugljena za gril (zbog sadržaja teških metala)...
-Na kompostište nikako ne smijemo stavljati otpatke koji sadrže -kemikalije, -npr. stare lijekove, ulja, plastičnu ambalažu, -bojano-i impregnirano drvo, stiropor...

Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 22:38
Znam, znam, ali ima novih informacija.
Tako se danas prakticira kompost wc  ( kompost  toalete) , a za lišće oraha sam pronašla lanak koji  kaže da se juglon kompostiranjem razgradi i nakon nekoliko mjeseci više nije štetan...
Kompost wc funkcionira u Kotarevu-volonterskom kampu za brigu o medvjedima- siročićima.
Ajd sad, što da mislim?
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 22:38
Orahovo lišće se ne koristi za kompost jer ima u sebi puno tanina,također ne treba stavljati ostatke bilja koje je zaraženo nekom bolešću.
Na vrh
waterlily View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje waterlily Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 22:42
Originalno poslano od člana ramika ramika napisao:

Znam, znam, ali ima novih informacija.
Tako se danas prakticira kompost wc  ( kompost  toalete) , a za lišće oraha sam pronašla lanak koji  kaže da se juglon kompostiranjem razgradi i nakon nekoliko mjeseci više nije štetan...
Kompost wc funkcionira u Kotarevu-volonterskom kampu za brigu o medvjedima- siročićima.
Ajd sad, što da mislim?


Čini mi se da se to mijenja kak vjetar puše...danas je sve štetno a sutra ništa nije štetno...smile148
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2010 u 22:49

Preporučam pogledati: Udruga VIVAZAGREB : Otrovnost orahovog lišća i njegovo kompostiranje.



 

Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2010 u 17:32
Originalno poslano od člana waterlily waterlily napisao:

Originalno poslano od člana ramika ramika napisao:

Znam, znam, ali ima novih informacija.
Tako se danas prakticira kompost wc  ( kompost  toalete) , a za lišće oraha sam pronašla lanak koji  kaže da se juglon kompostiranjem razgradi i nakon nekoliko mjeseci više nije štetan...
Kompost wc funkcionira u Kotarevu-volonterskom kampu za brigu o medvjedima- siročićima.
Ajd sad, što da mislim?


Čini mi se da se to mijenja kak vjetar puše...danas je sve štetno a sutra ništa nije štetno...smile148

.... stalna na tom svijetu samo mjena  jest...
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 18:44
Waterlily vidim u tvom postu da se smiju kompostirati dlake zivotinja??!!
Znaci kad iscetkam svog pesonju i dvije mace mogu to stavit u kompost?? :)
Baj d vej..toliko tu toga pise a ja sam to shvatila ovako..
Ispravite me ako grijesim..
Dovoljno je recimo jedan dio ograditi zicom i tu npr. trpati staru zemlju iz loncanica, recimo lisce od tresnje imam i lisce od loze, pogotovo sad koooo u prici (loza nije spricana), lisce od kivija, kosena trava i recimo organski otpad iz kuzine..to sve fino potrpamo i tu i tamo promijesamo i zalijemo ako nema kise..Dobro je preliti to sve i kuhanom koprivom ili tako nesto??
Malo su me zbunili oni omjeri sa pocetka ove teme jer iako sam zaljubljenik u cvijece i ostale biljcice imam jaaako malo vremena baviti se njima :(
Na vrh
katja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2010 u 11:30
 
U komposter se ne stavljaju dlake od psa niti nikakav životinjski materijal.......
 
Sav biljni materijal se može stavljati i to po mogućnosti da nije tretiran kemijom....makar se u komposteru javlja nakon nekog vremena visoka temperatura koja ustvari neutralizira kemiju............
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2010 u 20:10
Pravilo br. 1
Kompostirati se MOŽE sve što je organskog podrijetla
 Dakle i dlake, kosa (nebojana) perje, nokti (bez laka :) )
Nije preporučljivo u kompost stavljati izmet pasa i mačaka , ali je zato stajnjak peradi, zečeva i  konja  dobrodošao.
Na vrh
katja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2010 u 08:39
Originalno poslano od člana ramika ramika napisao:

Pravilo br. 1
Kompostirati se MOŽE sve što je organskog podrijetla
 Dakle i dlake, kosa (nebojana) perje, nokti (bez laka :) )
Nije preporučljivo u kompost stavljati izmet pasa i mačaka , ali je zato stajnjak peradi, zečeva i  konja  dobrodošao.
 
Brkaš dvije stvari.....
 
Kompostiranje se radi isključivo od biljnog organskog materijala......više manje se sve može kompostirati ako je sve dobro usitnjeno (grančice, kora.....) i sve što je mekano (lišće, voće, povrće, trava....)
 
Životinjski materijal se uglavnom koristi zasebno (ne stavlja se u kompost) i to bez miješanja ostalog materijala kao što je dlaka, perje i itd i uglavnom se koristi odmah kao gnojivo prilikom sadnje tih istih biljaka u jesen ili proljeće.............
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2010 u 22:19
Biodinamično kompostiranje. Od 2. minute i 42. sekunde.Smile

http://www.youtube.com/watch?v=vUW-wnfpi8o
 
 
ADMIN:
Rasprave o Biodinamičkim vrtlarenju su premjesitet u novu temu:

 

vidi ovdje....


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 09:29
Ja jos uvijek nemam komposter ali u jednom kantunu iza kuce stari je bacao grane, lisce, travu...Neki dan sam probala to dovesti u red. Pokidati te vece i duze grane ali tome nema kraja =(
Da li vi rucno usitnite sve te grancice ili imate onaj stroj koji to radi??
Vidim da je ispod tog gornjeg sloja bas fini kompost, medutim kad sam krenula kopat do same zemlje, na kojoj ta hrpa stoji, vidila sam da je nesto pustilo korjenje, sve je puno nekakvih sitnih bobica (kao nekakav plod) i sto je najgore iskopala sam par deeebelih, gadnih i bljakavih gusjenica!!! smile192U biti to nisu standardne gusjenice! One mi uopce nisu ruzne..Ovo je nesto kao rovac..ma nemam pojma u biti sto je, samo znam da mi je to jednu godinu pojelo vecinu cvijeca!!! Stavim vam sliku kad dodem doma!
Sto napraviti sad sa tom hrpom "smeca" iza kuce??
Uhvatiti se posla, napraviti komposter i malo po malo usitnjavati sve to, prosijati i prebaciti u njega ili jednostavno sve potrpati u vrece i na otpad?? Strah me ako prebacim u komposter da se ne izleze nova gamad pa onda nisam nista napravila Thumbs%20Down
smile226
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 20:13

Predlažem ti da vilama odvojiš u stranu gornji sloj otpadaka od biljaka koji se još nije pretvorio u kompost.

Napravi si sito na okviru od cca 120 x 120 cm, od žičane mreže sa oknima od otprilike 1 cm, kroz koje ćeš prosijati dozreli kompost. Kod toga odmah odvojiš i te debele "crve", šta li je to već. Ja si kod sijanja pomažem rukama na koje stavim rukavice za armirače.

Ja sam si tako organizirala da uz komposter imam manji komposter na koji stavim mrežu / sito i u koji prosijavam kompost. Vrlo mi je praktično.

Kada prosijem kompost, onda onaj gornji sloj koji sam ostavila sa strane stavim nazad u komposter i na njega onda bacam nove biljne otpatke.

Inače, imam onaj stroj za sitnjenje grana, ali je jako malo upotrebljiv. Naime, sitne grančice uopće neće usitnjavati, već ih samo "prožvače", a nešto deblje grane (do 4 cm) dobro usitnjava, samo moraju biti ravne što najčešće nije slučaj. Čim su grane zakrivljene ne mogu se ugurati u stroj i ništa od usitnjavanja. Žao mi je što sam ga uopće kupila, jer ga gotovo uopće ne koristim.

Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 21:43
Pokušati ću biti kratka:
- bolje je usitniti grane a) škarama
                                     b) sjekiricom na panju
                                     c)  drobilicom ili sjeckaricom
Usinjeno se puno brže razlaže, lakše je prevrtanje i mješanje

Mali komadići   brže ferentiraju i neće puštati korjenčiće
Veliki bijeli crvi su ličinke zlatne bube i hrane se trulim biljkama. Korisni su u kompostu jer su veliki i mogu puno toga preraditi.
Slični su ličinki hrušta, ali on se može pronaći u vrtnoj zemlji. Ličinka hrušta grize korijenje i pravi štetu u povrtnjaku.
Predlažem drveni komposter 80/80 80cm   ili 100/100cm. Lako ga se podigne u dvoje, premjesti i masa se prilokom mješanja samo prebaci u njega. Na dno staviti krunije komade koje nije moguće usitniti.
Ako mi javiš adresu, pošaljem Mali priručnik, u njemu je sve pojašnjeno.


Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 21:50
www.kompost.hr
bilten 27 - veliki bijeli crvi u kompostu
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 21:51
http://www.andros.si/phpAlbum/main.php?cmd=logo&var1=ANDROS%20foto%20album&var2=464646res/logo.png_graphical
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 22:23
Cimicifuga hvaaala ti do neba na savjetu i ramika tebi takodersmile78
Malo sam istrazivala po netu i sto posto sam sigurna da je to licinka hrusta"!!!
Napravit cu za pocetak ovako kako je rekla Cimifuga a ako bude potrebno dam adresu za taj prirucnik!! Hvala puno jos jednom na ponudi i savjetima!! Taman cekam neku paletu robe da mi dode tako da ce doci jako handy u izradi kompostera smile213Ako pofali fala bogu stari ima tonu letvi i greda i svasta nesto sto se da upotrijebiti Tongue
Na vrh
HomoVegetus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje HomoVegetus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 23:51
pozdrav, jedno pitanje.. imam jednu dosta veliku željeznu posudu koja bi mi bila odlićna oblikom i veličinom za kompost, ali je lagano hrđava, da li bi ta hrđa štetila kompostu-biljkama ili?
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 01:20
Teško je to reći. Tko zna kako će, dugoročno, povećana količina željeza u kompostu(?) djelovati na biljke, a onda i na nas,tj. vas koji ćete jesti te biljke uzgojene u tom kompostu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,484 sekundi.