Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada kompostera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada kompostera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789>
Korisnik
Poruka
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 13:00
eastcoast, taj kompost koji zaudara zaudara jer se ne raspada kako treba, već truli. Zbog uvjeta dolazi do rasta anaerobnih bakterija pa kompost je ljigav i zaudara na kanalizaciju, dok pravilan raspad iziskuje aerobne bakterije koje u uvjetima visoke vlage ne rastu i rade svoj posao. Vjerovatno truli jer ti je omjer dušik/ugljik previše na stranu dušika i struktura materijala zadržava puno vode. takav kompost na tvom mjestu ne bih sada koristio za ništa, ali možeš ispraviti grešku svakako. Prvo i osnovno, možeš ga izvaditi iz hrpe/spremnika u kojem ga držiš neka se dan dva posuši - smrdi će jako ali šta je tu je. Zatim, potrebno je dodati suhe organske mase koja sadrži puno ugljika - znači, piljevina, slama, suha trava, drvena sitnjavina, kora drva (može i bijelogorica i crnogorica, samo oprezno sa crnogoricom, nje ne puno staviti jer će usporiti raspadanje), suho lišće, usitnjene grane bilo koje vrste stabala - sve to usput veže višak vlage u sebe. Ako kosiš travu ili plijeviš, pusti tu travu raširenu nekoliko dana da se posuši prije nego ju staviš u komposter. Kartonski tuljci wc papira i slično, kartonske kutije od jaja, papirnati ubrusi ako uprljani hranom ili zemljom. Kad pomiješaš taj smrdljivi kompost sa ovim drvenastim materijalom proći će još neko kraće vrijeme da prestane zaudarati i krene se pravilno raspadati.

Možeš i kuhanu hranu ako ne sadrži meso, ali ju svakako pomiješaj unutra u hrpu sa nešto zemlje, ne puštat na vrh hrpe.

Svakako bi trebao svaki put kada ubacuješ nešto svježe, ostatke voća i dr ubaciti i nešto suho drveno da se održi ravnoteža i da ne dođe do truljenja - uglavnom, za svaki put kad ubaciš nešto bogato dušikom moraš i nešto bogatije ugljikom i to je to.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 14:33
Baš sam orezivao lozu , pa sam isjeckao dosta suhih grančica i ubacio ih u kompost. Još jedno pitanje . jel dovoljno prekriti sanduk sa nečim ili je potrebno prekriti samu kompostnu masu sa nečim ?
Prebaciti ću ga ispod jedne šljive, pa će imati hlada više. Ma napravio sam dosta grešaka, nadam se da ću malo ispraviti stanje. Hvala svima na savjetima.

EDIT : Odlučio sam krenuti od nule, bacio sam ovaj kompost usred šume i odlučio napraviti novi. Za početak premještam sanduk, stavljam na dno grane i što da nakon toga prvo stavim ? Molim za savjet ?
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 16:40
Kod mene je pravilo da pravila nema, kako što imam tako ubacim unutra. Trava kad se kosi nju malo prosušim, kad se pljevi nju samo ubacim,slama, lišće, soc od kave, otpatci iz kuhinje, karton i sav papir iz kuće završi na kompostu, osim onog sjajnog.Sve se promješa vilama s vremena na vrijeme ili se bar pokuša promješati jer mi je hrpa zaista teška. Nikad ga nisam pokrivala, ponekad ljeti je malo poprskan vodom i nije mi se usmrdio dapače miriši kao prava zemlja. Lani smo dobili oko 250 litara komposta s obzirom da je to prva godina, prezadovoljna sam, blaženi onaj tko je to izmislio   
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 17:30
eastcoast, ja bi nam tvom mjesu to iskoristio, nema smisla to bacati, kolko toga ima?
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 18:50
Bila su jedna puna kolica tog trulog ,smrdljivog komposta, dok mi je ostalo nešto dobrog komposta. A vratio sam prirodi, tj bazgama od kojih pravim sok. Sada ću se držati pravila da dobro usitnim, promiješam i pratim na količinu vode i to je to.

Kakva su vaša iskustva sa korom od agruma ? Čitao sam dase može staviti na kompost ako se ustini prvo?

Imam na raspolaganju izmeta od kokoši i golubova. U kojoj količini se može taj izmet staviti u kompost ?

EDIT : evo napravio sam od dasaka komposter, s tim da mi je prednja strana pomična tako da mogu lakše promiješati kada za to dođe vrijeme. Gornju stranu sam privremeno prekrio daskama ali nešto kiš može pasti unutra tako da sam u dvojbi što da radim ? Da ostavim otvoreno ili da pokrijem sa nečim ?
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2013 u 00:48
Može se pokriti nekim polupropusnim pokrivačem. To može biti i prostirka ot trske (za plažu) ili jednostavno sloj lišća, slame ili sjena. Topteks je geotekstil koji se koristi za prekrivanje, ali ne znam ima li kod nas za kupiti. Pokriva se zbog toga da ljeti ne ispari voda, au kišnom periodu da se ne namoči previše. Sve umjereno!
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2013 u 22:28
Hvala na savjetu, pokrio sam vrećom od jute, nadam se da je to OK.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2014 u 21:44
prošle godine u rano proljeće sam napravila komposter od paleta,cijelu godinu sam ubacival pokošenu travu,oguljine iz kuhinje,suho lišće,sijeno znači sve osim kuhane hrane,kosti ili mesa.Oko tri puta od tada sam ga miješala,zadnji put je bilo u jesen kada sam vidjela da je unutrašnjost puno mokra. Sve sam izvadila i prosušila par sati na suncu i ponovo vratila unutra. Prije par dana mi je trebao humus za cvijet i odlučila sam da uzmem svoj iz kompostišta.Ali... neugodno sam se iznenadila kada sam otkrila da se to još nije razgradilo,gliste su na dnu kompostišta ,sve mi izgleda kao hrpa vlažne zemlje. Molim vas šta nije uredu zar i poslije skoro godinu dana nema komposta. 

Izvinjavam se na dugom tekstu

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 08:23
Medy, moguće je da tvom kompostu fali dušika - tada se sporije razgrađuje. Probaj dodati ureu (prodaje se kao gnojivo) i suhe grančice - da smanje vlažnost. Dobro promješaj sve skupa, a nije loše posipati i sa pepelom od drva, da smanji kiselost. Dosta često bi trebalo promiješati slojeve, koliko se može, obzirom na težinu.
Inače, kompostu treba oko godinu dana da sazori u humus - bar je tako bilo s mojim. Bitno je da si vidjela glistice, znači rade svoj posao, sam je sve skupa malo usporeno. Još je jedna dobra stvar - ne smrdi, znači da ne trune - s ljepšim vremenom imaj ga otvorenog - da ga sunce prosuši Wink 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 09:14
Medy, ne odvija se razgradnja materijala u kompostu tako brzo. Treba proći 3-4 godine da dobiješ kvalitetan kompost.  Materijali u tvom kompostu još nisu odležali niti godinu dana. Tu vrijedi pravilo što stariji to bolji.

Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 12:42
hvala na savjetima posipala sam pepeo.Mogu li sada da ga izmiješam da dođe kisika u unutrašnji dio,komposter je pun do vrha će to biti malo teže.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 12:46
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Medy, moguće je da tvom kompostu fali dušika - tada se sporije razgrađuje. Probaj dodati ureu (prodaje se kao gnojivo) i suhe grančice - da smanje vlažnost. Dobro promješaj sve skupa, a nije loše posipati i sa pepelom od drva, da smanji kiselost. Dosta često bi trebalo promiješati slojeve, koliko se može, obzirom na težinu.
Inače, kompostu treba oko godinu dana da sazori u humus - bar je tako bilo s mojim. Bitno je da si vidjela glistice, znači rade svoj posao, sam je sve skupa malo usporeno. Još je jedna dobra stvar - ne smrdi, znači da ne trune - s ljepšim vremenom imaj ga otvorenog - da ga sunce prosuši Wink 

on je otvoren uvijek stavila sam ga ispod kruške tako sam pročitala negdje na netu.Prije zime sam ga prekrila suhim lišćem i travom koju sam sakupila po dvorištu.E sada koliko često to izmiješati kao ne treba često jer  komost treba da se zagrije.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 15:35
Moj komposter je isto napravljen od paleta, ali ima poklopac. Tako da ga otvaram po potrebi: ljeti da padne malo kiše po kompostu, a zimi je zatvoren - upravo da ne namoči previše. A koliko puta promiješati - ja sam kad mi se dalo, nije to bilo prečesto, možda jednom mjesečno u toplim mjesecima, a zimi niti toliko. Probaj zabosti neki kolac bočno u komposter (između dvije daske paleta), pa malo podigni i prorahli masu. Zagrijati se treba, u pravu si, no i kisik treba bakterijama (da bismo što brže dobili humus), a dobijaju ga tako da okrećemo kompost i prozračujemo. Moj prijedlog ti je da dodaš sjeckanih novina (lakirane ne) ili suhe piljevine u tu masu, zbog prevelike vlažnosti.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2014 u 17:48
danas sam okretala nije prevlažno samo na nekim mjestim ali unutra je uredu.Što se tiče smeđeg dijela ima ga sasvim dovoljno jer sva ona suha trava i lišće sada su u sredini komposta.Pa se nadam da će biti uredu.Mirisa nema odlučila sam sutra napraviti još jedan jer ide proljeće pa će biti još trave i lišća a i korova.  
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 02:12
Medy evo ti neki savjeti za kompostnu hrpu i ubrzavanje kompostiraja.
http://www.zlatananic.com/kompost/

Možeš kompost između slojeva posuti ureom, a i običnim šećerom.
Imaš li piljevinu u kompostu?

Danas sam kupila 3 plastična kompostera u Kufl. po 140 kn, po 300 lit.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 20:44
Prvi kompost sam pripremila prošle godine u njemu je bila piljevina.Kada sam ovog mjeseca prozračivala nisam više nalazila njene ostatke.Taj komposter sam prekrila i ostavila na miru u njemu vri od glista,mada meni to izgleda kao hrpa vrtne zemlje uopće nije crno ali vidjet ćemo.


Napravila sam još jedan i slijedila savjete na dno 15cm grančica, karton,kuhinjske otpatke jedan sloj stajskog gnoja nezrelog,i vreću lišća koje sam sabrala u šumi.I da takođe i jedan sloj iz onog kompostera koji ja na mirovanju.Jedini problem je što baš i nemam mnogo tog zelenog dijela koji treba da se ubaci.Hoće li to predstavljati problem.Danas sam malo prevrtala i već se počeo zagrijavati što mislim da je dobro.Ovaj novi komposter nije pun do vrha jer još nemam toliko materijala ali postepeno ću ga napuniti.

Je li ovo uredu što sam napravila sa drugim komposterom. 
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 14:30
Mislim da je u redu. Inače, prakticira se dodavanje istih količina zelenog i suhog materijala, a u pomanjkanju zelenog, sloj posipati sa ureom i malo drvenog pepela, koji smanjuje kiselost komposta. Ako se koristi urea, trebalo bi i zaliti vodom.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:43
Piljevina troši dušik za razgradnju. Mislim da tlo posuto piljevinom ili ukrasnim drvenim malčem osiromašuje zemlju dušikom. Zato treba dodati ureu u granulama.

Ako vrvi od glista to je dobro i nemora biti crn, mislim da ovisi i od sastava otpada kakva će biti boja.
Samo ne pretejrivati sa piljevinom i drvetom, te kartonima jer to više stvara treset koji je kisel.
Ali treset je isto dobar za obogaćivanje zemlje kojoj je potrebno kiselije tlo a to su krumpir, rajčice, patlidžan,...pa azaleje, hortenzije, orhideje.
Za neutralizacij kiselog tla pa i takve zemlje se dodaje i kreč. A urea jer bude siromašan dušikom.

Zeleni dio možeš nadodavati kroz godinu. Ja bi napravila da kroz duže vrijeme radim kompostnu hrpu, ne može se za dan napraviti. I onda je pred zimu ostaviš da miruje bez dodavanja novih biljki. A napraviti novu hrpu za ponovno kompostiranja otpada.

Ali pazite točno na količinu pepela, možete trajno narušiti tlo. Desilo se nekom kog poznajem.

I ja sam malo zakržljala u poljoprivredi, možda još bude koji savjet ili ispravak.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:56
Smrcko, u pravu si, treba se paziti na količinu pepela. Moj kompost je bio totalno crn, makar ne mora biti, pa i zemlja koju kupimo bude raznih nijansi... Prihvaćam ispravak, savjet ili kritiku, ipak se i tako uči Smile , svatko od nas ima nekog iskustva koje je različito od nekog drugog, a dobro je sve znati. E, jesam ga sad spetljala LOL 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 22:36
Ma pepeo može toliko srediti zemlju da se dugo ništa ne može saditi. Vrlo malo ga se dodaje.
I ja sam mislila sav pepeo istrest na zemlju od loženja, ali sam srećom upozorena na to.

Pa naravno učimo zajedno bez ljutnjeHug. Ja puno toga nemam pojma, ali volim pitati nekada starije pa svašta se nauči.
Puno toga naučimo na greškama, pa zašto ne podjeliti i pomoći savjetima.
Imala sam pauzu u vrtlarstvu pa ponovo učim i prisjećam se.Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,320 sekundi.