Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nazivi ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nazivi ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 12:50
Da se i ja ispravim za "Komunističko doba".
 
Imam četiri knjige o travama  tiskane 70-tih-80-tih godina prošlog stoljeća i ni u jednoj za Hypericum perforatum ne piše naziv gospina trava, iako je u narodu to bio najčešći naziv.Čak mislim da to nije propust autora nego djelo -lektora.
I još: ne pada mi na pamet proglasiti komunistom nekog tko gospinu travu zove kantarion.A ako to i jest, on ili neko drugi, pa što?smile219
 
Uvijek sam za latinski naziv biljke uz hrvatski što ja redovito i radim.Pa oni za to i postoje da ne bi slučajno došlo do zabune.
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 13:31
Ma da, da, da sad se ispravljaš kad si vidjela koga si nazavala komunistom.

<>http://209.85.135.104/search?q=cache:NGayrwl7rF8J:www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/88.aspx+kantarion&hl=hr&ct=clnk&cd=2&gl=hr&lr=lang_en%7Clang_hr%7Clang_sr

  Ne ljutite se na mene, ja imam 25% bos gen koji se vole šaliti i jako su dobroćudni. smile78
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 13:34
A sad ozbiljno. Evo jedan zanimljiv članak.
 Verem zvani kul trava

Ovo je biljka koja je u srodstvu sa nanama, ali je i po svom imenu i po namjeni potpuno zastranila i skrenula. I to je biljka koja po svojoj botaničkoj sistematizaciji spada u mente, i stručno latinski je određena kao Mentha pulegium L.
Verem je inače turska riječ za sušicu ili tuberkulozu, ali se ne upotrebljava za liječenje ove bolesti. To ujedno nije jedini slučaj da strane riječi u našem jeziku koje vode porijeklo od germanskih, romanskih ili arapskih jezika mijenjaju značenje i smisao. Primjera radi opčinjava me riječ bonagracija kojom dalmatinci označavaju karnišu. Riječ je talijanska i znači dobru gospođicu, pa kad talijanu pokušavate objasniti da želite okačiti zavjese na bonagraciju on vas posmatra ne samo s nerazumijevanjem nego i sa dozom zabrinutosti za vaš zdravi razum.
Riječ verem nije otišla tako predaleko. Ne treba ići dalje od spoznaje da se do nedavno tuberkuloza smatrala bolešću koja se javlja kod nesretno zaljubljenih ljudi, uglavnom mladih djevojaka i žena koje su tradicija, strogi roditelji, socijalne ili druge razlike odvojile od voljenih dragih. Tuga tih nesretnih stvorenja liječila se ovom biljkom, a čak se biljka preporučivala i kao prevencija „da se žene ne veremišu“. Otuda naziv.
Otuda i upotreba. Verem je biljka za liječenje melanholije, sjete, depresije, ali i drastičnijih stanja histerije i gubljenja samokontrole. Britanci je obožavaju i veoma rado piju čaj. Njihov naziv za ovu biljku je mnogo privlačniji. Zovu je Pennyroyal, a kad oni nešto nazovu kraljevskim onda to nešto i znači. Znači i to da je jedna od popularnijih pjesama pokojnog Kurta Cobaina posvećena ovom čaju (njemu doduše i nije pomogao ;)). Čovjek ne može da se ne upita da li je vjekovno ispijanje ovog čaja uticalo na poznati hladnokrvni mentalitet engleza koji kao značajnu crtu karaktera cijene samokontrolu. Doduše možda je razlog zbog čega ga englezi piju samo u tome što ga imaju na svom povlažnom otoku jer ova trava voli vlažna zemljišta uz potoke, kao i naplavna zemljišta rijeka.

Pennyroyal kako ga vide englezi
Kako bilo da bilo, u vrijeme kad je fazon biti „cool“ možda tom fazonu pomogne i ova biljka. Pa... kulirajte.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 13:56

...mentha pulegrium je kod nas znana kao barska metvica.

verum je istočni izraz...kao i nana za mentu... kao i još puno drugih izraza kod gospođe koja divno piše...... :O)))))) blog biljoteku jako volim čitati :O))) to je od tamo kopirano, šta ne?


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 14:03
Ima ga na više stranica, učinilo mi se zanimljivim.Thumbs%20Up
Sad znam i naziv hvala!
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 23:10
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Ma da, da, da sad se ispravljaš kad si vidjela koga si nazavala komunistom.

<>http://209.85.135.104/search?q=cache:NGayrwl7rF8J:www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/88.aspx+kantarion&hl=hr&ct=clnk&cd=2&gl=hr&lr=lang_en%7Clang_hr%7Clang_sr

smile156  Ne ljutite se na mene, ja imam 25% bos gen koji se vole šaliti i jako su dobroćudni. smile78

Nikoga nisam nazvala komunistom a osim toga to ne smatram uvredom.
Poznajem bosanski humor ali ovaj tvoj mi na to ne liči.

btw.preporučila bi ti pročitati pravila foruma.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 01:18
Ovo je sve bilo šaljivo, moja greška nesmijem se šaliti sa nekim kog ne poznajem  i tko me nevidi. Nisi trebala to shvatiti osobno.  Pročitaj postove od početka i vidi što je napisano. Sama tema je nazvana "nazivi ljekovitog bilja".Željela sam samo dodati raznovrsnosti drugih krajeva, koji nisu nimalo manje vrijedni, to su prave riznice i bogatstva naroda. Svaki naziv praktično ima svoju povjest. Ne može samo jedan kraj dominirati sa nazivima. Ubiti pitam se iz kojeg grada i kraja je forum, prva rečenica teme počinje sa ispravkom hrvatskih naziva, jer se" na ovom forumu upotrebljavaju drugačiji nazivi". I moramo li samo tako govoriti? Ništa ne razumijem, moramo li svi govoriti onako kako netko govori, a neznam ni otkuda je? I ja sam se mogla uvrijediti, ali nisam.

I moram se ispraviti raspitala sam se od nekog tko poznaje. Kukurijek je i u Bosni kukurijek, to je nekakav lijek za kurije oči. Nebrinite nigdje ga nisam stavila u recept.

A jaglac se zove jagorčevina.

Povlačim se s teme.Thumbs%20Up
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 21:05
...evo ja maloprije došla sa posla ( cijeli dan... :o(((....smile46

.... Smrčko, sve ovo sa nazivima i biljkama - nije uopće bezazleno po zdravlje  pa sam zato i ja tako reagirala, no to ne znači da je osobno! tj da je onako kako si percipirala.
.. tema naziva bilja je po administratorima premještena iz neke druge teme iz koje se izrodila ( nisam sigurna da li poremećaji ili kozm. recepture) u svakom slučaju u jednoj od tih tema gdje se rasprava razvila u drugom smijeru tj. nazivima bilja. Ja to isto nisam znala, ali nedavno saznala- u trenutku kada administratori odluče otvoriti novu temu ( kojoj i izaberu ime) oni odlučuju i kojim postom će početi kopirati postove teme koja se pod-razvija i onda po autoru tog početnog posta automatski izađa prikaz autora teme. Početni post predpostavljam izaberu onaj koji nema previše poveznica sa pravim nazivom bazne teme tako da kad kopiraju raspravu ima smisla ogovori na odgovor. Ja sam isto tako pitala adminicu da zašto otvara temu pod mojim nickom? Fermina tu nije ništa kriva a pogotovo ne zbog eventualnih konotacija podrijekla. Ako uzmeš u obzir to da je to stvarno preraslo iz jedne druge teme vidjeti ćeš čitajući ponovo postove da to nije tako. Nemoj sve shvaćati tako osobno. Uvijek pusti prostora za tuđe mišljenje, dan koji mu je mogao biti tko zna kakav, i misli o tko zna čemu su nam preljetale glavom dok smo to pisati. Život nije skok! SmileNije biti stend by na mogući nož. Evo ovo ti je možda zazvučalo provokatorski ali ja to iz najdulje svoje osobne istine kažem. Pitanje ega, prava, svega shvaćati osobno je pitanje jetre ( energetski) a jetra je kao što znamo organ koji najviše pati kod autoimunih bolesti ( energetski, ....ali i fizički ali ne mjerljivo današnjim testovima) a ja to kažem iz moje najdulje osobne istine jer sam se osvjedočila na vlastitoj koži. I ja imam autimunu bolest koja mi se aktivira svakih 8-10 god i napravi pravi dar mar na tijelu, ali na emotivnom, mentalnom i duhovnom tijelu ona je stalno latentno prisutna i jako dobro znam prepoznati njene periode, njene rečenice!!....univerzalne za sve autoimune bolesti....njene naočale koje mi nekad stavi na nos.

...možda smo malo ( ja u prvom redu) bile oštre prema tebi ALI
jadna je stvar iznositi  recepte bez navedenih nuspojava!!!( a svaki ga ima!!!), nazive biljaka koji ne odgovaraju nazivima kojim se službeno koristi farmacija u ovoj državi a dovode u zabludu vezanu za kemijski sastav primjenjene droge.. prakticiraš osobno u privatnosti svoga doma a druga je stvar kad to objavljuješ javno i ovo možda tisuću ljudi će pročitati tokom godina i ne daj bože da se nekome nešto desi. Kad kopiraš nešto molim te baci kritički stav prema tome i navedi izvor da znamo pročačkati da li je ozbiljan, educiran i stručan ili je ....



... ja razumijem da si ti početnik ali i veliki zaljubljenik u ljekovito bilje i znam da ćeš sa vremenom naučiti puno toga i ovo sad i ove rasprave će ti biti smiješne. Zam to jer sam i ja kao početnik radila kikseve pogotovo kod samoukog određivanja biljne vrste pa se mogu pohvaliti sa zamjenom stolisnika i končare, vriska i majčine dušice. Ali kroz godine i godine svakodnevnog rada na tu temu....sada sam sretna zbog tih kikseva, a vjerujem niti da ti više nećeš zaboraviti što je kukurijek!Smile

... nemoj odustati od teme, nemoj se prestati truditi, mislim da od ljudi ovdje možeš još puno, puno toga dobrog naučiti a mi od tebe, a bez kavlitetne i poticajne rasprave neće niti biti pomaka na temama. Ali zaista mislim da bi prijedlog nedvojbenog naziva službene fermakopeje ili latinski naziv bio dobra stvar.

.. i nemoj nam zamjeriti!ConfusedCryHug
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2009 u 23:21
jJa sam u svom vrtu odvojila jedan dio za ljekovito bilje t u imam:
Matičnjak ili kako je još kod naszovu čelinac,
dvije vrste mente,
kadulju-žalfija,
sljez i
macinu travu.
Sijala sam i kamilicu,možda će ove godine i sama niknuti.
Na vrh
analavanda60 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje analavanda60 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2009 u 17:31
Smile   pozdrav.................
 
zna li netko od forumaša latinski naziv biljke koja se u hercegovini naziva SILIKA...........Big%20smile
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 15:35
Možeš li nam je malo opisati?
Na vrh
analavanda60 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje analavanda60 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 16:39
Shocked  Nemogu je opisati, moja šogorica je dobila osušenu za čaj. Navodno je dobra za plučne bolesti , čiščenje organizma kašalj itd. Ali meni je pod ovim imenom potpuno nepoznata.Wink
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 18:25
Originalno poslano od člana analavanda60 analavanda60 napisao:

Smile   pozdrav.................
 
zna li netko od forumaša latinski naziv biljke koja se u hercegovini naziva SILIKA...........Big%20smile


....ovo je sad potpuno nabadanje u mraku-..... zaista.... maltene igra asocijacije aliiiiii možda bi mogla biti preslica. Ako je ona prepoznati ćemo i sliku suhe droge... :).....
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 14:30
Pozdrav,
 
vidim da niko nista nije pisao o korisnoj zacinskoj biljci "Borago officinalis".
 
Pošto ne znam njen književni i narodni naziv na hrvatskom jeziku, molim sve one koji to znaju da ga napišu ovde, posto hoću nesto o njoj da napišem, tj. da otvorim novu temu.
 
inače, na slovenačkom jeziku se ona naziva: Boreč.
 
nadam se da mi moderatori neće zameriti, evo nešto za početak o ovoj biljci ovde: http://www.semenarna.si/podrobnosti-artikla-seme-zacimbnic/category/seme-zacimbnic/article/borec-borago-officinalis 
 
hvala Wink 
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 14:56
Zove se borač, kod nas boražina
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 15:04
Znači ako sam te dobro shvatila i u hrvatskom je Borač kao i Boražina ?
 
to su sinonimi u hrvatskom jeziku jel tako?
Na vrh
novopazovcanka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje novopazovcanka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 17:00
halo,pozdrav..
keltsko ime -hrabrost -samoniklo ,pazi kako i gde sadis brzo se mnozi,jestiva ukrasna etericna i opijat,,ukus krastavca.-borak.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 15:41
hvala :)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2011 u 07:42
:)))  da borač i boražina su većinom sinonimi..... :))
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2011 u 09:25
Imam ga u dvorištu na moru i raste ko mutav, sam se razmožava
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.