Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljute papričice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljute papričice

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ljute papričice
    Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 21:53
pozdrav svima!
tražim ali ne nalazim temu o ovim krasnim biljkama, moje isprike ako takva negdje ipak postoji. Embarrassed
ja ove uzgajam već par godina, naslijedila sam ih od djeda. ne jedem puno ljutog, ali zimi nekad paše. ove moje su jako ljute, uglavnom ih podijelim.




Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 22:12
....divne su!!! :O))).... ma čudo kako su dekorativne  :O)))))))

.. ja ih isto ne jedem..... a niti ih koristim za nešto drugo.... a kako su pod začinskog i ljekovitog pustimo d ljudi napišu za što ih koriste pa poslije ja bacim neko slovo...al ne iz vlastite ruke nego što znam da se koristi po predaji......

..suharak, šteta što su ljute... baš bih ih za cvijet! :o))).. da li znate ako postoji neka varijanta sa slatkim papričicama a isto tako ljepa.... :O)
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 10:47
baš mi je drago što ima znalac za ljute paprike, jer ja trebam dobiti na poklon jednu saksiju, a ne znam o njima baš ništa, kako se čuvaju preko zime, vani ili unutra, kad se beru plodovi, inače, kako se njeguju.
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 15:24
već neko vrijeme tražim patuljastu slatku vrstu, znam da se isto stavljaju u hranu, daju malo arome ali i fenomenalnu boju. donio mi je frend iz J. Amerike par komada, proklijale su ali nisu daleko dogurale. ak netko ima, rado bih probala opet.
ove moje su dvogodišnje biljke. prezime najbolje u negrijanom, ali bez propuha. prežive normalno i u grijanom, samo izgube više lišća. neke se grane posuše do proljeća. te se odrežu, a narastu nove.
moje i po zimi znaju cvjetati, pa imam svježih paprika koje mi ne trebaju skoro Big%20smilecijele godine.
plodove berem kako je koji zreo, orežem škarama. zalijeva se dosta, čim se zemlja posuši. bolje uspijevaju ako nisu na jakom suncu, moje dobivaju sunce samo ljeti ujutro i predvečer. jednu teglu imam na južnoj strani, ali ta je puno slabija.
ima netko ideju što bi se još moglo s papričicama, osim gledat ih, gledat pa onda jednom skuhat čili?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 17:35
Ja koliko znam  spadaju u zdravu hranu. Ubrzavaju metabolizam. Ja bi ih rado  jela,ali . I tih prenesi u nasljedstvo nekom, baš krasno i lijepa uspomena.smile166
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 22:48
Da li znate da se ljutim papričicama liječi bol kod postherpesne neuralgije, kod herpes zostera?(prema James Duke "Zelena ljekarna" )

Naime, ljute papričice su bogate kapsaicinom koji blokira bol koji dolazi iz živaca smještenih neposredno ispod kože.
Čak je vrlo stroga  FDA (Američka uprava za hranu i ljekove ) odobrila upotrebu krema sa kapsaicinom koje se upotrebljavaju kao pomoć u lječenju herpes zostera i drugih herpesa.
Prah ljute papričice se može umiješati u bilo koji bijeli losion za kožu, dok on ne postane ružičaste boje te tapkanjem nanijeti na bolno mjesto.

Naravno, ako želite ovo isprobati učinite to na maloj površini kože dok se uvjerite da vam ne stvara nadražaj kože.
I obavezno nakon upotrebe dobro operite ruke.


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 00:45
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Da li znate da se ljutim papričicama liječi bol kod postherpesne neuralgije, kod herpes zostera?(prema James Duke "Zelena ljekarna" )

Naime, ljute papričice su bogate kapsaicinom koji blokira bol koji dolazi iz živaca smještenih neposredno ispod kože.
Čak je vrlo stroga  FDA (Američka uprava za hranu i ljekove ) odobrila upotrebu krema sa kapsaicinom koje se upotrebljavaju kao pomoć u lječenju herpes zostera i drugih herpesa.
Prah ljute papričice se može umiješati u bilo koji bijeli losion za kožu, dok on ne postane ružičaste boje te tapkanjem nanijeti na bolno mjesto.

Naravno, ako želite ovo isprobati učinite to na maloj površini kože dok se uvjerite da vam ne stvara nadražaj kože.
I obavezno nakon upotrebe dobro operite ruke.






da, ovo sam i ja čitala kod njega i sjećam se da sam mislila da bi ja vjerojtano odapela da ih utrljam u herpes... hvala bogu zoster nisam nikada imala ali čula priču žene koja je.... i mislim da je gadaaaaan........
.....imam povjerenja u duka....ali zaista ne znam dal bih se osobno usudila...
.... možda ako dobijem simplex (al nisam već godinama)... možda se odvažim...pa vam javim!!! :o))))))).....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 02:41
Mislim da sam imala kremu kupljenu "krema sa kapsaicinom", i kad je suprug mazao zglobove samo što sam se našla blizu njega ( možda sam i rukom dodirnula, ne sjećam se) dobila sam napad kašlja do gušenja. Testirajte se lokalno na manjoj površini, a možda je ta reakcija kod mene jako rijetkaSmile.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 10:00
znači li to da si alergična na crvenu papriku?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 10:13
Ključna riječ u mom postu je postherpesna neuralgija.
 
Naime, poznato je da herpes zoster još mjesecima (najmanje 6 mj) užasno boli iako se na koži više ništa ne vidi.Tom masti se maže kad iritacija prođe a bol još dugo traje.
Tada bi sigurno probala jer onaj tko je imao herpes zoster zna kakvi su to bolovi.A da grubo zvuči, jest (ono po narodnoj "na ljutu ranu ljuta trava" )
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 10:30
...uf, femnina imaš pravo, potpuno sam previdjela točne riječi.... a to je sasvim druga stvar!!!
...načuh da posteherpesna neuralgija zna trajati bez problčema kod starijih ljudi i do 8 mj. ....ali i da krema domaća! od gaveza zna poboljšati stvar...na neki način potiče tkivo na obnovu a tako i spaljene završetke zivaca.....hmmm...da su spaljeni ne bi boljeli ali u svako slučaju su u mikroranama i elektonski inpulsi ne teku slobodno pravilno provodeći informcije...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 11:17
Nažalost, kad su moji starci (svekar i svekrva ) imali herpes zoster ništa im nisam znala pomoći a ni službena medicina.Gledali smo ih samo kako pate, skoro godinu dana.
Danas kad znam za tinkturu matičnjaka,gavezovu mast, ljute papričice....
sasvim bi druga stvar bila.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 14:58
Divno.....mogli bi dobiti koju sijemenku a onda i napraviti ljuto ulje kao zaćin jelu.
Suvarak hoće li biti i za mene koja sijemenka. Znaš mi u slavoniji volimo ljuta jela. Ima jedna uzrećica: ne postoji takva ljutina koju mi ne možemo podnjeti.....smile96....samo je gadno kad će izići pa se moramo tuširati hladnom vodom
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 22:18
Originalno poslano od člana suharak suharak napisao:

znači li to da si alergična na crvenu papriku?


Ne znam u čemu je stvar. Nisam iz prve skužila , dok se napad nije ponovio nakon upotrebe kreme. Znam samo da je bio u pitanju kapsaicin i slika paprike na kremi.
Nikad nisam jela ljute papričice, kao da jedem otrov .Iako bi voljela da mogu, ubrzavaju metabolizam. Svi koji smiju trebaju ih uvrstiti u prehranu, smatrane su jednom od zdravijh biljki u ljudskoj prehrani( bar po dr. Ozu).Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 09:09
smile50
ko oće nek se javi
hvala ti za ideju s uljem domingo
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2009 u 17:56
Ja imam sjeme,kako se sije
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2009 u 18:41

svekrva moje sestre ima ljute papričice u cvijetnjaku i prošlo ljeto moja kćer se igrala sa susjedinim sinom i on ju je nagovorio da otkine papričicu što ona i je i raskidala ju u komadiće,nebi nitko primjetio šta su oni radili da se mala nije dirala rukama po očima.Nemogu vam opisat koja je to dreka bila,jedva smo ju smirili.

čovjek uči dok je živ
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2009 u 14:19
bok društvo, da se uključim. negdje sam pročitala da postoji vrsta tih papričica koja nije jestiva nego je izgledom slična a otrovna...e sad...
ja sam prošlu godinu u teglicama imala dvije vrste...jedne papričice su bile više šiljate i za njih znam da su jestive jer su kupljene kao začin, a ove druge mi je sveki kupila na placu  tak da su mi te bile sumnjive. e sad ko bi ga znao.
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2009 u 14:20
e da ...ja sam ove jestive osušila i uzela sjeme i sad sam ga onak plitko zasadila u teglicu pa ćemo vidjeti.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2009 u 10:37
Ako si uzela sjeme iz papričica koje su bile u teglici onda one vjerojatno neće niknuti jer su prije spremanja prokuhane što je uobičajni postupak.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,766 sekundi.