Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Chionodoxa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Chionodoxa

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Chionodoxa
    Objavljeno: 12 Listopad 2008 u 03:54
 
Trišina tema o radovima me podsjetila da sam i ja ove godine kupila lukovice Chionodoxe, jer me slika na vrečici očarala - na mojoj deklaraciji "prevedeno" kionodoksa. Nikad prije nisam vidjela tu biljčicu¸pa sam malo proguglala da saznam nešto više, jer su preko originalne ambalaže priljepili deklaraciju na kojoj uglavnom za sve piše "Otisnuto na ambalaži".Confused   Pa da podijelim s vama što sam saznala.
Prirodna staništa su joj na Cipru, Kreti i zapadnoj Turskoj, u planinama i šumama gdje cvate čim okopni snijeg. Naziv se sastoji od grčkih riječi chio = snijeg i doxa = slava, čast, ponos pa se neslužbeno zove Glory of the Snow. Traži sunčani položaj, ali podnosi i polusjenu, može se zasaditi ispod bjelogoričnog drveća jer cvate dovoljno rano. Kiselost zemlje nije bitna, samo treba biti propusna, pa je poželjno malo pijeska. Za vrijeme rasta zemlja treba biti stalno vlažna. Vrlo nezahtjevna, lako se širi stvarajući tepih. Naraste oko 15-20cm (kod mene piše 12). Cvijetovi mogu biti svjetlo plavi, encijan plavi, plavi sa bijelom sredinom, bijeli ili roza. Kad ocvate istovremeno se suše i cvijetovi i lišće, tako da preko ljeta "nestaje". Svake 2-3 godine u to vrijeme se može dijeliti malim lukovicama. Može se razmnožavati i iz sjemena, sijanjem ujesen direktno na mjesto gdje želite da rastu. Tada treba biti strpljiv, jer prve godine neće cvasti.
Zaključak, nikako kućna biljka, ali može u teglice, pa na prozor izvana, što ću i ja s jednim dijelom lukovica učiniti.
I Triša, tebi za veselje, čini se da je izvorno plave boje. Na vrečici koju sam kupila je fotka s roza, bijelim i lila (tu boju nigdje ne spomilju!?). Vidjet ćemo kakve će izrasti. Moje iskustvo sa ovim mix pakovanjima je takvo, da unutra obično bude samo jedna boja, pa se nadam da će to kod tebe biti plava.

 
 
 
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2008 u 08:07
Jutros kada sam otvorila komp baš si me razveselila ovom temom, Pa preslatke su cvjećke, a tvoj opis i slikice su dokaz da nisam pogriješila (ma glupost s cvijećem ne možeš pogriješiti), ali ipak. Hvala na opisu i baš im se veselim.
Kupim još jedno pakiranje za prozorsku dasku.smile58
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2008 u 13:00
mene ovo malo podsjeća na zumbul.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 12:32
I ja danas kupila lukovice bijele, baš mi je krasna.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 12:52
Zar sada ima tih lukovica u prodaji? One se sade u jesen i još malo pa će cvjetati.
Ili sam ja nešto pobrkala? 
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 06:51
Otok, u pravu si - one se sade u jesen, sada su u prodaji bile  na sniženju (10kn paketić) i to zato jer ih u jesen nisu prodali a ističe im rok trajanja u veljači ove godine. Ja sam ih ipak kupila i pričekat ću jesen za sadnju, u nadi da će ipak bar neke lukovice imati uspjeha pri rastu.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 13:50
anaida, mislim da bi bilo bolje za njih da ih odmah posadiš, pa i ako ne cvjetaju, svejedno će razviti listove i nahraniti lukovicu za dogodine

a u nedjelju, u onom vrtlarskom prilogu u plodovima zemlje, bilo je spomena o tim jesenskim lukovicama, kako se mogu prevariti da cvatu i sad, ako se tek sada posade,
nisam sigurna pa pogledaj u prilogu na webu, ali mislim da se stave u zamrzivač na jedan dan i kad se izvade i posade, navodno potjeraju i cvjetove

http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=205
počinje oko 45 minute emisije
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 07:24
Natalija, Otok - tako ćemo mi sada - pola posadim a pola pospremim Smile
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 22:44
Ta biljćica podsjeća izgledom na zumbul,pa me zanima da li i miriši.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 22:33
Krasna je!Smile
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 00:40
Nisam je nigdje vidjela u centrima...
 
Ima li mirisa cvijet?
Rijeka

Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2019 u 21:05
Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.