Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - orhideja pušta mlade
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


orhideja pušta mlade

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2013 u 23:27
tvoja orhideja treba presađivanje kad ocvate..vidi se da je starija biljke ali i da je izgubila dosta listova,kolko je stara? keiki ne diraj sad..ja ga uopće nebi dirala..lijepo bi ga s mamom samo posadila u novu koru i ako treba veću teglu..i ja imam tak bebu i mamu skupa u tegli..imala sma i ja tak dva bazna keikija na jednoj deji i kad saam ih odvojila krepala i mam i bebe tak da ne preporučam..ti bazni keikiji se obićno sami odvoje od mame..pa ti lijepo to pričekaj da ne riskiraš smrt oboje..i dosta je suho to zračno korijenje pa lijepo ti to svaki dan poprskaj malo..pogotovo od keikija..kakvo je korijenje u tegli??
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Jaca123 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Travanj 2012
Lokacija: križevci
Status: Offline
Bodovi: 1482
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jaca123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2013 u 11:31
I ja sam tako postupila sa svojom orhidejom,poslušaj Mihi i obavezno je presadi.
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2013 u 21:15
Uh, ima orhideja već dosta godina, imam je još od kad sam živio u stanu, sad sam u kući već 4 godine. Zapravo, zato sam i pitao što bi bilo najbolje raditi jer imao sam sličnu orhideju (moju prvu) koja je tako "bježala" iz tegle pa sam je presadio u veću, no nažalost nije dugo izdržala i uvenula je, ne znam što je bio razlog. Kod ove je problem što ima keiki i počinje cvjetati pa nisam više bio siguran što da napravim. Korjenje u tegli je dobro, zdravo je i koliko vidim nema problema. To je orhideja koja je preživjela i napad vunaste uši, a mislio sam da nema šanse.
Uglavnom, hvala na savjetima! Da li da presadim orhideju u veću teglu?
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2013 u 11:56
Ne znam zašto ti je prva orhideja uvenula kada si ju presađivao. Moje presađujem nakon cvatnje i nema problema.
Pokušaj na ovaj način:
1. lagano primi orhideje ispod lišća jednom rukom, a drugom primi teglicu.
2. nagni orhideju a teglicu lagano zavrti i izvuci biljke van
3. mlakom vodom istuširaj biljke i odreži korijenje koje je suho ili trulo
4. pusti orhideju (u tvojem slučaju obje) neka se u potpunosti posuše.
5. nakon što su suhe možeš ih ponovo (ako imaš) našpricati pripravkom od preslice (za jačanje biljke) i opet pusti da se posuši
6. teglu pripremi, dezinficiraj, posuši...što se tiče da li treba biti veća to ne vidim i ne znam ti preporučiti, napravi po stanju korijenja. Ukoliko stane u postojeću teglu vrati ih u istu ( većinu svojih nakon cvatnje presadim samo radi promijene supstrata, a ne da im dam više mjesta)
7. stavi malo supstrata na dno (1-2cm), lagano, pazi da ne polomiš, vrati korijenje u teglu, drži biljku jednom rukom a drugom stavljaj uokolo korijenja supstrat za orhideje. Svako toliko protresi teglu i nastavi dok ne dođeš do kraja.
8. ne zalijevaj nikako (gledaj kao da ti je dan presađivanja bio dan zalijevanja, pa se po tome ravnaj kada ćeš zaliti sljedeći puta), ali već sljedeći dan možeš prskati lišće i zračno korijenje .
9. Sljedečih mjesec dana ne treba nikakve prihrane stavljati u vodu.

Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2013 u 21:10
Odlično, hvala na opširnom odgovoru i pomoći! Napravit ću tako sad slijedeći put kad budem presađivao orhideju.
Na vrh
TinnčicaM View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 248
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TinnčicaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 13:32
Pozdrav, lijepe su vam orhideje. Ja ih imam nekoliko, cvjetaju skoro sijelu godinu ali mikako da imaju "bebu". Ne znam u čemu je problem, pretpostavljam da im mjesto odgovar jer inače ne bi cvale....
Na vrh
daneejela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje daneejela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2013 u 13:07
Pozdrav,

vec dugo vas citam i iz ovog foruma sam izvukla hrpu informacija Thumbs%20Up

Sad imam jedno pitanje...ove zime sam dobila orihideju, prekrasnu s dvije stapke i puno rozo-ljubicastih cvjetova.

Nakon nekog vremena cvijetanje je proslo, ali po lijepim, "mesnatim" listovima cini se da je zdrava.

Nazalost, jednom smo se na putu zadrzali malo duze nego smo namjeravali, i orhidejica je jadna ostala malo predugo bez vode...i kad smo se vratili jedan list je pozutio, i jedna stapka pri vrhu ima 1cm zut...

list sam makla, a s obzirom da mi je ovo prva orhideja, ne znam smijem li skratiti stapku, tj. odrezati taj zuti dio?


S obzirom da ne znam kako se zove vrsta, stavljam sliku (ovo je bilo kad je bila u punom cvatu)



Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2013 u 15:35
daneejela dobro nam dosla!.....lijepa ti je bila orhideja....ja ne bih nista dirala, no ima onih koji se bolje razumiju u orhideje pa ce ti sigurno i odgovoriti....
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
daneejela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje daneejela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2013 u 16:01
Hvala Monna :)

A ne znam nekako je bas zut taj vrh, i kao da se siri prema dolje, pa bi zato mozda skratila stapku, ali ne znam kako se to radi, nasto paziti da je ne unistim...
Na vrh
crvena dalija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 526
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje crvena dalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2013 u 08:41
Svratila sam k vama zbog bebe koja me je iznanadila na mojoj orhieji sad sam sve saznala pa da usput odgovorim daneejeli ništa nemoj kratit tek ako stapka požuti do kraja onda ju odreži ja svoje orhideje ne diram samo redovito zaljiem prihranim i povremeno promjenim supstrat i sve su super imam h več nekoliko godina svako malo neka cvate a jedna miruje več 3 godinu valjda bude uskoro procvala ponovo ,:)
DA BI ČOVIJEK BIO SRETAN NIJE VAŽNO DA PUNO IMA ,NEGO DA MALO TREBA....

Na vrh
purple phal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje purple phal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 15:19
Pozdrav, citam komenttare, ali nikako da nadjem rijesenje za probem koji imam. Trenutno pokusavam da spasim orhideju, kojoj je istrulio sav korijen, narasli su novi listovi, ali posto nije imala niti jedan korine ja sam je stavila u improvizovano klijaliste, sad mi je krenuo keiki pri dnu, sta da radim, da li da ga pustim da raste ili da ga odstranim, da mi ne bi iscrpio maticnu biljku?
Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2013 u 23:14
ja bi pustila pa kaj bude bude..jer ako odstraniš taj keiki to ti nije garncija da nebude potjerala novi..;)
Na vrh
sandrak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2013 u 11:51
Evo još jedna ljubiteljica orhideja.Čitala sam temu od početka i našla odgovor na svoje pitanje.Imam i ja bebice (dvije) one su pri korjenu,samo neznam koliko ćekati za presađivanje.
Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2014 u 10:15
Do presađivanja treba pričekati dok bebe razviju nekoliko malo veća listića te dok ne razviju barem tri korjenčića oko 5 cm veličine.Kada to postignu onda ih odvoji i posadi u supstrat zasebno.U početku nemoj zalijevati,već samo špricaj i nadam se dobrom uspjehu.
Na vrh
jo jo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Veljača 2015
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jo jo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2015 u 11:31
Pozdrav.. orhideja mi je pustila mladi keiki no imam problem sto se ona skroz osusila, a keikiju nisu dovoljno narasli korijenovi..sta da radim :S ?
Na vrh
jo jo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Veljača 2015
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jo jo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2015 u 11:38
ne mogu objaviti sliku :(
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2015 u 15:36
ovdje mozes  da vidis kako da postavis sliku:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=87&FID=1&PR=3&title=kako-staviti-slike
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2015 u 16:10

Originalno poslano od člana jo jo jo jo napisao:

Pozdrav.. orhideja mi je pustila mladi keiki no imam problem sto se ona skroz osusila, a keikiju nisu dovoljno narasli korijenovi..sta da radim :S ?
Nemaš baš mogućnost izbora što ćeš sa keikijem. Ako ga ostaviš na osušenoj grani onda nema šanse da preživi. Ja bih ga odrezala tako da mu gore i dolje ostavim 1 cm stabljike iz koje je izrastao i onda bih ga posadila. Od supstrata za orhideje izabrala bih par žlica potpuno sitnoga i to bih mu stavila oko korjenja (da bolje prione uz korjen i da dobija dovoljno vlage), a ostatak teglice bih napunila normalnim supstratom. Ispočetka mu češće pošpricaj vodenom maglicom listove - i drži mu palčeve da odraste bez mamine pomoći!
 


Na vrh
jo jo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Veljača 2015
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jo jo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2015 u 19:26
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/keiki/77012.aspx -
evo ga :(
hvala za uputstvo :)
Na vrh
jo jo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Veljača 2015
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jo jo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2015 u 19:27
ima vec par dana se ovako odrzava, iscrpio je skrzo mamu i osusila se skroz :(
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.