Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ananas
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ananas

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ananas
    Objavljeno: 26 Listopad 2019 u 20:06
Video kako sami mozete da uzgojite sadnicu ananasa od kupovnog ploda Smile.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2013 u 13:57
Pozdrav, evo da i ja dam neki doprinos i da kažem kako sam uzgojio ananas. Sadio sam ga po uputstvu koje sam našao u jednoj knjizi koja se zove Moje sobno bilje-egzotično voće koju sam kupio na jednom sajmu knjige ovdje kod nas. Tu piše da ananas raste iz lisnog čuperka na vrhu ploda. Njega treba odrezati s dijelom plodnog mesa (znači nemojte sve pojesti malo ostavite na čuperku) i ostavite oko sedmicu dana da se prerezani dio dobro osuši. U međuvremenu poprskajte povremeno listove vodom kako bi ostali svježi. Tako pripremljen lisni čuperak posadite u tresetni supstrat i držite na svijetlom i toplom mjestu. Ja sam tako uradio i imam ananas star 3 godine još nije dao plod pa sam stavio jabuku da truhne pored njega to će ga valjad natjerati. Preko ljeta ga držim na terasi i bude osunčan negdje do 12 sati, zimi bude u kući. Ne treba ga zaljevati obilno jer počne da žuti, tek kad se zemlja prosuši umjereno ga zaliti. Voli da se poprska i da mu ima vode u čuperku.



Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 12:47

...ovo je moj ananasek...ak se dobro sjećam...bil je ukusan, mljac...
Posadila sam ga negdje u proljeće...isto tak da je malo, par dana bil na suhom, a nakon toga u mješavinu zemlje i pijeska...tek nedugo je počel izbacivati listiće....
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2011 u 07:08
Probala sam više puta ali mi nije uspjelo. Jedne godine mi je proklijao i počeo rasti u kompostu, ali kad sam ga presadila propao je.
Na vrh
alias View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Siječanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alias Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2011 u 00:09
Pozdrav ljudi..znam da postoje puno ovakvih tema,ali niko mi nije odgovarao.. Imam jedno pitanje. Kupio sam u Lidlu 3 ananasa.. Jedan je u sredini zelen,cvrst,a druga 2 su u sredini pljesnjiva..oko 4 dana sam ih drzao u vodi,danas san ih posadio..korijenje malo imaju..da li ce uspjet ?? Ubrzo ce slike.. P.S. Ako ne uspiju kupujem sadnicu ;)
Na vrh
alias View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Siječanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alias Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2011 u 01:51
Pozdrav ljudi :) imam jedno pitanje : da li je na ovoj slici jestivi ananas ??        http://img401.imageshack.us/i/ananasa.jpg/     
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2009 u 18:55
super samo se suzdrži od zaljevanja..ja sam oduvijek mislila kako njima treba puno vode i uvijek su strunuli ali eto sad na kraju dok sam ga uspijela zakorijeniti i čak je i lijepo narastao dogodila se "revnosna" susjeda 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2009 u 18:32
Ja sam zasadio pre mesec-dva, dva vrha ananasa sa reckavim listovima (ovde ga prodaju pod nazivom bebi ananas) i oba se dobro drže, nadam se da će poterati listovi jer oba imaju korenčiće.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2009 u 18:24
ljetos sam posadila ananas i super se primio(trudila sam se da ga ne zaljevam)...sad u zimi kad nam je godišnji  nije me  bilo mjesec i po dana i susjeda me je zamijenila u zaljevanju..nemoram vam reći šta me je dočekalo..struno je..i baš sam žalosna jer u tegli je bilo krasno razvijeno korijenje.šmrcCry
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 08:22
Znaci treba cekati puno mjeseci da se vidi rezultat??
 
 
u tom grmu lezi zec....
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 07:38
I ja sam imao nekoliko bezuspešnih pokušaja. Zasadio sam ananas i prekrio ga najlonskom folijom i svaki put mi je sve isplesnivilo. Ovaj što se primio sam odsekao i ostavio da se osuši dan - dva, čekićem usitnio drveni ugalj (ćumur za roštilj) dobro posuo odsečeni deo, skinuo donje listove i posadio ga bez prekrivanja najlonom. Prvo je stajao nekoliko meseci, okolni listovi su počeli da se suše a u sredini su listovi bili zeleni. Od drugog do šestog meseca nije izrastao ni jedan novi list. Kada sam odlučio da ga bacim vidio sam da ima male žilice pa sam ga ponovo posadio. A onda iznenađenje, kada je počeo da izbacuje nove listove jako brzo. Nakon sađenja zemlju sam održavao vlažnom, ali ne previše. Neki dan sam gledao po prodavnicama plodove ananasa, ali su im "čuperci" nekako jadni. Verovatno dugo stoje u hladnjačama pa se zato teško ožiljava.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 18:59
i ja sam probala ali svaki put kad ga kupim idući dan mu listovi jadno izgledaju.Možda opet pokušam.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 18:45
ja sam probao ali nikako da se primi....
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 17:04

Evo slika mog ananasa ožiljenog prošlog proleća.
Jabuka se stavlja jer ona odaje gas etilen koji indukuje stvaranje cvasti i cvetanje kod ananasa. Postoje i preparati na bazi etilena (Etrel) koji se koriste u cvećarstvu za indukovanje cvetanja kod nekih biljaka.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 23:34
Super, zapamtit ću i pokušati
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 11:53
Samo gledaj u sredinu one ruze da li je svjeze, ako smedjasta boja povuci onaj list iz srede garant ce se izvuci, znaci truhlooo, ne kupuj.zasita mi je tesko naci svjez plod.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 11:15
Sad ste me zaintrigirale. Moram naći još koji ukrasni ananasić.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 19:59
Ja sam mislila da će samo narasti ono lišće -  vidjet ćemo.
život je more
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 19:45
Moze, samo treba mu toplota svjtlost i gnojivo.Idece godine ce biti mom 2 godine.PO uputama onog koji je uzgojio ja cu staviti truhlu jabuku u saksiju.Jabuka ima nesto, ne znam sta se isparava iz jabuke pa pospjesuje pojavljivanje ploda. Pred nama je pa cemo vidjeti ja sam jako nestrpljiva i znatizeljna.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 19:01
Zbilja će dati plod u našim uvjetima? Nisam to znala, mislila sam da u našem podneblju može opstati samo kao dekorativna biljka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.