Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri

 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
Poruka
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šeboj, romanija - Cheiranthus cheiri
    Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 14:10

Neke biljčice jednostavno više nisu u trendu, mislim nezasluženo.


Još iz djetinjstva (a to je bilo jako davno) sjećam se da su u vrtu cvale i prekrasno mirisale romanije - tako smo zvali ovaj cvijet. Najviše je bilo žuto-narančastih, ali i bijelih, ljubičastih...

 

Ne pamtim kad sam ovaj cvijet vidjela u nekom dvorištu.

 

Da li ga netko i dalje uzgaja.

 

Mislim da mu je latinsko ime cheirantus cheiri
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 14:24
I kod nas je romanija i sve ju se manje vidi po vrtovima. Neke moje susjede ih imaju narančaste. Da to su biljke naših nona i zaboravljamo ih zbog nekih novih sorti i križanaca tj. biljaka koje su sada in.
Žuto narančaste viđam uokolo ali ljubičastu ne znam kad sam ju vidjela.
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:00
U Dalmaciji ga još ima u vrtovima iako ne tako puno kao prije. Na Braču još uvijek viđam jednostruki ljubičasti šeboj sa sivkasto srebrnim listovima, ali je daleko zastupljeniji žuti i narandžasti. To su one starinske sorte koje su uzgajale naše none.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:09
Lana2 stavi jednu sliku ja mislim da to kod nas zovu viola (nije ljubičica) ima sive listove i onda cvijet u različitim bojama (bijeli, žuti, smeđkasti i ljubičasti), lijepo miriše, sjetila sam se kad si rekla da ima na Braču, to je stvarno "starinski cvijet".
život je more
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:23
U pravu si lantana, starinski naziv na Braču je viola. Običaj je da se njima kite maslinove grančice na cvjetnu nedjelju.

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:25
Ja ga uzgajam u svom vrtu, prekrasno dvogodišnje cvijeće koje zapravo preživi i više od te 2 godine, moj žuti je doživio 3 godine i onda uginuo, a cvate od kraja 3. mjeseca pa sve do 6:



a evo i narančastog:


Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:26
Je to je taj cvijet, evo slike jedne moje (dupla ljubičasta), cvjetala je ovako dvije godine i onda se jednostavno posušila, a bila je ogromna interesantno da nije bilo ni jedne mlade ispod.



život je more
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:32
Treba skupljati mahunice sa sjemenom, niče bez problema. Zna se rasjemeniti i sama.
Lantana ova tvoja je stvarno bila prelijepa.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:42
Ova nije imala mahunice, nisam ih vidjela i te dvije godine, nego mi je prijateljica rekla da bi ona otkinula grančicu i iz nje dobila novu. Probat ću opet nabaviti, mirisao je cijeli vrt po njoj.
život je more
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:45
Za šeboj znam još od djetinjstva, moja baba je to imala na jednog gredici i uvik je tamo rastao i mislim da ga tamo još ima, ona je to cviće zvala vijola pa ga i ja tako zovem, ima ga u raznim nijansama žute boje i smeđi i ima lip miris. Među prvima procvate na proljeće i prolično je otporan na hladnoću i buru, svaka biljka odprilike potraje dvi ili tri godine, nikad nije bilo potrebno sakupljati sjemenje jer bi se sama rasjemenila i uvik su rasle mlade biljčice naokolo.

Jedino što bi se nakon cvatnje i preko ljeta biljka malo ofucala i bila štrkljasta pa i nje bila baš ugodna za oko ali kad ponovo procvate na proljeće sve to nadoknadi!
Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2008 u 17:49
Ja imam neku između naranđaste i smeđe.. poslikam je sljedeće godine.. naravno pokojna baka ju je donjela u vrt i sama se obnavlja!!
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2008 u 12:04
Cheiranthus%20cheiri%20My%20Fair%20Lady%20Mixed 
 
  Kod nas su romanije najčešće bile ove boje
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2008 u 21:48
Otok baš ti hvala, stalno si mislim dali je to Romanija, jer se i kod mene šeboj tako zove. Moja ga je mama obožavala i često su bili baš te narančasto do tamno crvene sedefaste boje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
cvetlin View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 714
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvetlin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 13:17

moja baka ga zove fajgl,i meni je taj fini miris tolko ostao u sjećanju da  sam ih odma među prvim cvijećem posadila u svoj vrt. poslikam u proljeće.

Na vrh
leonarda View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje leonarda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 14:53
ma meni se cini da ste pobrkale violice i romanije...oba cvijeta mirisu do boli glava.....violice nemaju mahune sjemenka, a ove druge imaju....imam romaniju sigorno desetak godina na istom mjestu i bas su samo te boje....narancasto,zuto,smeckaste....
The best an most beautiful things in the world cannot be seen or even touched. They must be felt with the heart. by leon@rda
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 22:07
....biljka sa lantanine slike, roza dupla, je taj starinski šeboj...kod nas je česta i bijela boja...zovemo ih miholjice....ne znam da li to ima veze sa Mihom-Mihajlom , a i zaboravila sam kad cvjetaju.... 
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 17:26
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Cheiranthus%20cheiri%20My%20Fair%20Lady%20Mixed 
 
  Kod nas su romanije najčešće bile ove boje
ovakve je imala moja baka,ja sam kad sam bila mala uvijek mislila da je to karanfil i sjećam se mahunica.Jeli sada kasno da ga posadim,vidjela sam da ima sjeme u dućanu za kupiti a neznam kod koga sam pročitala da cvjeta od 3-6 mj.pa zato pitam.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 17:50
slavonka šeboj je dvogodišnji cvijet...znači ako ove godine posiješ cvjetat će iduće godine
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 18:05
Iris hvala.Posadit ću ja njega pa nek cvijeta kad bude htio.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 17:17
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Neke biljčice jednostavno više nisu u trendu, mislim nezasluženo.

Još iz djetinjstva (a to je bilo jako davno) sjećam se da su u vrtu cvale i prekrasno mirisale romanije - tako smo zvali ovaj cvijet. Najviše je bilo žuto-narančastih, ali i bijelih, ljubičastih...
 
Ne pamtim kad sam ovaj cvijet vidjela u nekom dvorištu.
 
Da li ga netko i dalje uzgaja.
 
Mislim da mu je latinsko ime cheirantus cheiri
 



Do prije par dana nisam znala kako se zove ova biljka. Jedna mi je prijateljica odgonetnula, i mogu vam reći ja tu biljku imam razni bojaTongueTongueTongueTongue, i jako je lijepa ali kod mene baš ne izumire . Ja je na drugu godinu pomlađivam i tako da još uvijek želim da imam jer je stvarno krasnaTongueTongueTongue
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.