Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dionaea muscipula
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dionaea muscipula

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
JohnDoe View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JohnDoe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dionaea muscipula
    Objavljeno: 23 Lipanj 2007 u 10:04
Pozdrav!
Prije mjesec dana kupio sam venerinu muholovku, i budući da sam na internetu čitao kako zemlja u kojoj je dobivamo kada je kupimo nije nešto naj, želio bih je presaditi, međutim dosta je problem pronaći adekvatnu zemlju koja bi se trebala sastojati od mahovinskoga treseta i perlita.
Dakle pitanje je....dal tko zna gdje se u Zg može naći mahovinski treset i perlit "pjesak"?
 
Unaprijed hvala na odgovoru!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2007 u 13:10
Prije svega dobro došao nam!!!
 
Nisam iz Zagreba pa nemogu reci tocnu destinaciju di kupiti zemlju, aliu malo boljim specijaliziranim trgovinam ili malo boljim polj. apotekam sigurno se može naći.
 
A što se tice kvalitete među najboljima su klassman, stender, i brilova zemlja, Jer s ovima žnj. marke ne bude se puno postiglo. Iako mislim da ako je biljka  jos mlada i nem potrebe za presadivanjem bolje ju je ostaviti na miru.
 
jer proizvođac koji uzgaja biljku daje joj sigurno najbolje sto ima, da bi imao dobru robu!!
 
dali je to to..
.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2007 u 13:28
Originalno poslano od člana JohnDoe JohnDoe napisao:

Pozdrav!
Prije mjesec dana kupio sam venerinu muholovku, i budući da sam na internetu čitao kako zemlja u kojoj je dobivamo kada je kupimo nije nešto naj, želio bih je presaditi, međutim dosta je problem pronaći adekvatnu zemlju koja bi se trebala sastojati od mahovinskoga treseta i perlita.
Dakle pitanje je....dal tko zna gdje se u Zg može naći mahovinski treset i perlit "pjesak"?
 
Unaprijed hvala na odgovoru!
http://www.slobodnovrijeme.com/readarticle.php?article_id=69
Kućni uzgoj
Venerina muholovka najbolje raste u hladnom stakleniku, pod staklenim zvonom ili na prozoru, ljeti joj odgovara temperatura 23-30 Celzijevih stupnjeva, a zimi 2-12 Celzijevih stupnjeva. Biljci je obvezno potrebno barem 5 mjeseci hladnog zimskog vremena da bi preživjela. U koliko nema hladnog perioda biljka će uvenuti i to je gotovo uvijek razlog zbog kojeg venerine muholovke venu. Biljku preko zime trebate staviti na hladno mjesto gdje nije potrebno puno svijetla i mora se paziti da temperatura ne padne ispod 2 Celzijeva stupnja. Budući da kao i sve karnivorne biljke, i venerina muholovka treba puno vlage u tlu i zraku, biljku treba obvezno držati u velikom podlošku u kojem uvijek mora biti 0,5 cm vode. Umjesto u loncu biljku možemo uzgajati u većoj staklenoj posudi ili terariju. U tom slučaju na dno treba staviti sloj silicijskog pijeska (6 cm) i na to sloj mješavine treseta u koji se biljka posadi. Biljku ne smijemo saditi u običnu zemlju za cvijeće. Za polijevanje se mora upotrebljavati ili čista kišnica (makar u današnje vrijeme zbog zagađenog zraka kišnica nije preporučljiva) ili destilirana voda. Nikada ne smijemo upotrebljavati običnu vodu iz slavine jer ona sadrži vapnenac koji će neutralizirati kiselost treseta. Venerina muholovka može rasti samo u kiselom tlu bez minerala, pa će vrlo brzo uginuti ako je polijevamo običnom vodom. Biljka se isključivo zaljeva u posudicu ispod tegle koja uvijek mora imati barem 0.5 cm vode. Ako je biljka u terariju, onda treba paziti da sloj pijeska na dnu bude uvijek u vodi, tako da treset bude u dodiru s vodom i uvijek vlažan. Ljeti je naročito važno više puta dnevno poprskati biljke ručnom prskalicom.Karnivorne biljke ne smijemo prehranjivati umjetnim gnojivom zato što u njihovom prirodnom staništu nema minerala i ukoliko to napravite biljka će uvenuti. Ukoliko Venerina muholovka živi izvan kuće nema potrebe za hvatanje kukaca umjesto biljke. Ali ako je u zatvorenom prostoru potrebno joj je hvatati kukce te stavljati u klopku kako bi si biljka osigurala dovoljno minerala za preživljavanje. Treba ju hraniti otprilike jedanput mjesečno. Kukac ne smije biti preveliki je će inače klopka pocrniti i uvenuti. Najbolji kukci su muhe, komarci, moljci te kukci slične veličine. Venerinu muholovku nikako nemojte hraniti svinjetinom, teletinom, ribom ili sličnim prehrambenim proizvodima. Klopka u svom životnom periodu može probaviti oko 3-4 kukaca te nakon toga uvene.Kada biljci izraste cvjetna stabljika potrebno ju je odrezati ukoliko želite da biljka ne uvene. Ako želite sjemenje morate računati na to da postoji velika mogućnost da biljka uvene, te ako ne uvene svakako će zakržljati. Ako se odlučite na cvijet venerine muholovke morat će te ih umjetno oprašivati kistom ako želite dobiti sjemenje.Razmnožava se sa sjemenom i reznicama lista. Sjeme venerine muholovke dobro niće samo ako je svježe. Lončić napunimo čistim tresetom i dobro namočimo kišnicom. Lončpć stavimo u podložak s kišnicom i na površinu treseta rasporedimo sjemenke i blago ih prstom utapkamo u treset. Sjemenke se ne smiju utisnuti dublje od 2-3 mm. Lončić treba držati na temperaturi od 15-18 Celzijevih stupnjeva i više puta dnevno prskati ručnom prskalicom (ne polijevati kanticom jer će jaki mlaz vode isprati sitne sjemenke s površine treseta, pa sjeme neće nicati). Obično treba 4-12 tjedana da sjeme nikne. Kad biljčice malo ojačaju, treba ih presaditi pojedinačno u male lončiće. Sijati je najbolje u travnju. Ako imate lijepo razvijenu biljku, možete je razmnožavati vegetativno reznicama lista u rano ljeto. Biljku izvadite iz supstrata i odaberite 2-3 mlada, ali dobro razvijena lista. Odrežite ih oštrim nožem zajedno s malim komadićem podanka iz kojeg listovi rastu. Reznice stavite u čisti treset, a dobro je da gornji sloj bude živa mahovina. Treset nemojte suviše stisnuti, a list stavite u njega tako da samo klopka viri iznad mahovine. Lončić treba staviti u podložak s vodom na toplo mjesto (21-27 Celzijevih stupnjeva) i redovito prskati. Reznice dobiju korijene nakon 10 tjedana. Ne smiju biti nikada suhe, ali ni previše natopljene vodom jer će istrunuti.
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2007 u 09:05
Bok svima!
Ja sam ovdje nova i našla sam ovu temu jer i ja obožavam dioneje i imam dvije doma i nešto osobnog iskustva pa mogu malo pomoći.
I ja sam na netu pročitala da trebaju biti u terariju te da im treba puno sunca no usprkos mom trudu nisu opstale. Valjda zbog prevelike vrućine u terariju.
Već dvije godine ih ljeti držim na zapadnoj strani, nisu u terariju nego među ostalim biljem, stoje u malo vode koja do navečer ispari tako da ju svaki dan zaljevam destiliranom vodom.
Nije problem niti preko godišnjeg- Prošle godine ostavila sam ih u nešto manje sunčanoj sobi i bile su uronjene u velikom podlošku vode, sa još jednom biljkom, a razina vode je bila oko 2-3 cm. Tjedan dana su izdurale, no dulje od tog treba doliti vodu ( pogotovo po ovim vrućinama).
Zemlja i kad presaditi: treba zabosti čačkalicu u zemlju te ju izvaditi nakon 24 h. Ako je ostala svijetla i uglavnom čista- zemlja je dobra i ne raspada se. Ako je potamnila- treba presađivati. Treba presaditi i ako je teglica prepuna i tijesna.
Nabava treseta ili sfangnuma bez hranjiva kisele reakcije u manjoj količini je SF priča u RH, kao i nabava perlita. Moguća je internet nabava no to nisam pokušavala. Evo link koga zanima da pokuša: http://mesozderke.blog.hr/
Na ovom forumu  raspravljamo o svemu pa i o nabavi adekvatne zemlje. http://www.forum.hr/showthread.php?t=50348&page=4

Pozdrav svima i nadam se da sam malo pomogla. Smile

Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2007 u 20:46
Lijep pozdrav Cattleya! I dobro nam došla!!!
Iako ovdje nije mjesto za ovakve razgovore!!! Wink
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2007 u 13:25
Hvala ! No nije mi jasno u čemu sam pogriješila u mom postu. Confused
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2007 u 21:10
Originalno poslano od člana Cattleya Cattleya napisao:

Hvala ! No nije mi jasno u čemu sam pogriješila u mom postu. Confused

Ne, nisi pogriješila ništa...
Samo sam mislila na detalj predstavljanja članova na forumu, koji imamo u brbljaonici!!! WinkClap Drago mi je kaj si se pridružila!!!
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2007 u 14:02
Hvala ti.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 15:22
Cattleya,kako ti znaš nešto o tim biljkama da te odmah napadnem pitanjimasmiley9.Par postova niže ima nešto o kukcožderki.Vjerujem da ti nešto više znaš o njoj pa da mi pomognešsmiley_68
Na vrh
Aleksandar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar
Autor: biljke mesožderke

Pridružen: 26 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aleksandar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2007 u 21:47
pod staklenim zvonom ili na prozoru

Nikako! Biljka se ne drži ni pod staklenim zvonom niti na prozoru. Biljka se mora držati na otvorenom.

Biljku preko zime trebate staviti na hladno mjesto

Kada jednom biljku stavite na balkon onda je ne trebate micati nigdje!

treba puno vlage u tlu i zraku


Vise u tlu nego u zraku. Nemoj te se pretjerano brinuti sa vlagom u zraku. Ja se nisam nikad brinuo.

uzgajati u većoj staklenoj posudi ili terariju

Biljka se drži na otvorenom. Dionaea nije biljka za terarije il staklene posude...

Ljeti je naročito važno više puta dnevno poprskati biljke ručnom prskalicom

Totalno nepotrebno gubljenje vremena.

Ukoliko Venerina muholovka živi izvan kuće

A izvan kuće da! Bez ukoliko...

Ako se odlučite na cvijet venerine muholovke morat će te ih umjetno oprašivati kistom ako želite dobiti sjemenje.

Ujetno oprašivanje biljke sa vlastitim peludom je uzaludno jer biljka nece proizvesti sjeme.

Lončić treba držati na temperaturi od 15-18 Celzijevih stupnjeva i više puta dnevno prskati ručnom prskalicom

Prskanje je nepotrebno

Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2007 u 21:57
Aleksa, u kakvj zemlji držiš dioneju i gdje ju nabavljaš?

Na vrh
Aleksandar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar
Autor: biljke mesožderke

Pridružen: 26 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aleksandar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2007 u 12:40
Originalno poslano od člana Cattleya Cattleya napisao:

Aleksa, u kakvj zemlji držiš dioneju i gdje ju nabavljaš?



U tresetu NordTorf proizvođača. Nabavljam ga u Italiji. Mislim da ga kod nas niti nema u prodaji. Ouch
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2007 u 10:40
Čini mi se da je o Dioneama Aleksandar pisao na početnoj stranici i sve pohvale(ako nije pohvale onom ko je) a uz njih i jedno pitanje.Gdje prezimljuju?Vjerojatno je kod nas prehladno da budu vanismiley24
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2007 u 12:40
Pa zavisi kako imaš uvjete. Moja je uspješno prezimila u negrijanoj sobi na oko 10-15 C. Ove godine ne znam gdje ću ih stavit jer ću morati cijeli stan grijati. Big%20smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2007 u 21:38
A budem našla neki prostor koji neću grijati.(ako treba nebum platila plin pa mi budu isključili grijanjesmiley_147,onda na drva nebum cijelu kuću grijala)smiley_147
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2007 u 15:39
Shasha, ako živiš u kući, vjerujem da ćeš naći neki negrijani (ili manje grijani) hodnik, tavan ili podrum, garaža. Potreba za svjetlom je manja kad Dionea spava.
Zalijevanje zimi 1x tjedno, tj, tek tolko da se zemlja ne osuši nego da ostane vlažna ( ne mokra), a ovisno o temperaturi možda ju budeš zalijevala i rjeđe.

A ako ti isključe grijanje- onda zbilja nema problema gdje će dionea prezimiti LOL
Na vrh
Aleksandar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar
Autor: biljke mesožderke

Pridružen: 26 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aleksandar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2007 u 12:52
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Čini mi se da je o Dioneama Aleksandar pisao na početnoj stranici i sve pohvale(ako nije pohvale onom ko je) a uz njih i jedno pitanje.Gdje prezimljuju?Vjerojatno je kod nas prehladno da budu vanismiley24


Moja je pretprosle godine na balkonu dobila -7 stupnjeva i nije joj nista bilo. Par se listova osusilo i to je to. Zasto si razbijat glavu sa nekakvim negrijanim prostorima kada je mozete drzati vani?
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2007 u 15:14
Pa recimo da biljcice koje obozavam i konacno mi uspjevaju ne smrznu? Pogotovo ako imam bolje rjesenje. Moje u teglici promjera cca 7 cm bi na toj temperaturi vjerojatno smrzle, a u svakom trenutku nemres pratiti temperaturu vani. To su moji razlozi. No ti ih uzgajas pa nam otkri tajne, tj. do kojih temp. mogu ostati vani i kako zasticene.
Na vrh
Aleksandar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar
Autor: biljke mesožderke

Pridružen: 26 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aleksandar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2007 u 21:10
Originalno poslano od člana Cattleya Cattleya napisao:

Pa recimo da biljcice koje obozavam i konacno mi uspjevaju ne smrznu? Pogotovo ako imam bolje rjesenje. Moje u teglici promjera cca 7 cm bi na toj temperaturi vjerojatno smrzle, a u svakom trenutku nemres pratiti temperaturu vani. To su moji razlozi. No ti ih uzgajas pa nam otkri tajne, tj. do kojih temp. mogu ostati vani i kako zasticene.


Bitno je da biljka nije na otvorenom kao na primjer na ogradi terase ili balkona. Dovoljno je da je priblizimo zidu tako da ne dobije direktnu hladnocu. Nije da postoje neka stroga pravila. Na kraju krajeva bilo koja solucija je ok ako pase biljci. Ja se protivim drzanju biljku u zatvorenom jer postoji mogučnost da se pojavi pljesan ili neke gljivice. Zato je važno da ako drzite biljke u zatvorenom tokom zime da imaju jako puno svijetla i da je prostorija prozracna.

Inače se po netu prica da dionaea može izdržati i do -20 stupnjeva mada nisam nikad probao.

Znam i za ljude koje su drzali dionaeu u frižderu (naravno bez supstrata) i da je biljka na proljeće bila ok. No ako ih drzite tako to ce znacit da cete ih morati dosta cesto kontrolirat. Pa i nije neka solucija na kraju krajeva...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2007 u 21:29
Znači frižider bude samo za pajceke i piceke i ine mesnate zvijeri(kako bude MM sretan)a biljke budu ipak na nekom"normalnijem" mjestusmiley183
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.