Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  123 136>
Korisnik
Poruka
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Klematis - Clematis
    Objavljeno: 23 Ožujak 2007 u 18:33


Ovo je moj clematis kojeg brižno čuvam od jakog sunca na teraci , i pazim da su mu
"noge" u hladu. Imam još jedan roza koji mu se priključi nešto kasnije:





Ažurirao Donata - 19 Svibanj 2007 u 18:10
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2007 u 22:42
A moj je vani u dvorištu posađen na jakom  suncu i ne smeta mu.Da li bi ga trebala presaditi u hlad onda?
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2007 u 18:28
Kod climatisa-clematis je bitno da mu "noge"  budu u hladu, zaklonjene a grane i cvijeće mogu biti na suncu.Ostavi ga gdje je ali mu podnožje nekako sakri od jakog sunca - možda nekakav panj ili sl. Thumbs%20Up
Na vrh
Snaša View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Snaša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2007 u 13:12
Kod moje susjede  clematis odlično uspjeva...više je u hladovini nego na suncu.
Donata prvi put vidim tu biljku posađenu u kaliću...obično su u zemlji...
Koliko ti naraste tako u lončiću?
Ovaj od moje susjede je golijat , visok preko tri m.
Kako se razmnožava?
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2007 u 18:31
samo jedna informacija ako moze
kako se ona presadjuje???
jeli pelcerom ili sjemenom?
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2007 u 18:34
Originalno poslano od člana Snaša Snaša napisao:

Kod moje susjede  clematis odlično uspjeva...više je u hladovini nego na suncu.Donata prvi put vidim tu biljku posađenu u kaliću...obično su u zemlji...Koliko ti naraste tako u lončiću? Ovaj od moje susjede je golijat, visok preko tri m.Kako se razmnožava?


Evo našla sam nešto na internetu :<A name=clematis>Pavitina (Clematis) - vodeni.vrtovi.info

Pavitina je jedna od najomiljenijih penjačica. Svoju popularnost je zaslužila velikim brojem sorti koje se dijele prema boji i obliku cvijeta, vremenu cvatnje i visini rasta.



Sve vrste zahtijevaju oslonac za svoj rast. Korijenje biljke zahtijeva hladne uvjete, pa je treba posaditi tako da je baza u hladovini, a stabljika na suncu ili polusjeni. U tijeku rasta biljke, potrebno je redovno zalijevanje i gnojenje.

Pavitinu je potrebno orezivati. Način i vrijeme ovise o vremenu cvatnje. Sitno cvjetne, koje cvatu u proljeće, orezuju se odmah nakon cvatnje. Velikocvjetne, koje cvatu nakon lipnja do jeseni, orezujemo temeljito u proljeće na visinu do 50 cm od tla.Pavitina pati od bolesti venuća, koja se pojavljuje iznenada. Klonule izbojke treba odstraniti. Nakon nekoliko tjedana će biljka potjerati nove izdanke.
Razmnožavanje:-str.Slobodna Dalmacija [/COLOR">


<P style="MARGIN-RIGHT: 10px">Rano ujutro, prije vrućina, oštrim nožem ili škarama, sa zdravih, dobro razvijenih biljka uzimamo reznice veličine 7,5-15 centimetara. Reznice se uzimaju sa ovogodišnjih, zdravih i dobro razvijenih izboja koji na sebi nemaju tragova bolesti, niti su oštećeni od štetnika. Imajte na umu kako su izboji prema vrhu biljke najkvalitetniji. Rez pravimo ispod najdonjeg lista. S donje polovice reznice uklonimo sve listove.

Pripremljene reznice umočimo u prah za pospješivanje ukorjenjivanja, koji je danas moguće nabaviti u svim bolje opskrbljenim prodavaonicama poljodjelskih proizvoda. Kao supstrat koristimo mješavinu treseta i riječnog pijeska ili pak gotov supstrat za ukorjenjivanje (steckmedium).

Moj clematis obićno naraste do 2 metra. Kad sam ga sadila u zemlju-korito da se penje uza zid, smetao mu je vjetar.Ali sad na ovom mjestu je zaklonjen,i ne buni se!!





o klematisima pogledajte
ovdje
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2007 u 19:02
hvala Donata
Na vrh
biljkoman View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biljkoman Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2007 u 22:43
mozes da probas reznicom ali je polozenica sigurnije resenje!mozes i semenom ali je komplikovano!!!
Na vrh
Snaša View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Snaša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2007 u 12:59
Hvala na odgovoru..
Budem probala,..pa vam javim ako što uspije.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 20:10
Jako zgodno kod clematisaHeart je što se on može isprepletati s npr.ružom penjačicom, ili jako zgodno što moja mama radi, kombinira ga sa bršljanom.
Bršljan daje uvijek dobru zelenu podlogu ( prekrio je cijeli zid) a clematis izbija između listova i pravi doživljaj da se radi o istoj biljci. Fantastično!!Slikat ću vam kad se clematisi probude!SleepySleepy
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 11:18
Izgleda da moj clematis Nelly moser na lođi spava. Tek je istjerao jednu granu 10 cm ostale su još manje. Kupila sam ga lani ali je nekako slabašan.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 07:27
Ma ne mogu vjerovati. Moj clematis počeo na očigled rasti. Kaže MM da i mora kad ga neprestan gledam.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 17:23
Moje je sav u pupovima i očekujem za tjedan dana da procvijeta.
Stavit ću sličicu normalno!!Wink
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 17:30
Donata kod tebe ce i kamen da procvjeta
sve ti ide od ruke
cekamo slikice
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 17:53
SmileSmileSmile Moje biljke nebi prošle na doping kontroli !!! Wink
Kamen možda i bi!!
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 18:09
ma zeno ti sve sto u ruke uzmes tebi to krene
svaka ti cast
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 20:11
Moram se pohvalitiTongue,danas sam kupila 2 climatisa,jedan je ko na Donatinoj slici,bijeli sa rozim prugama a drugi potpuno bijeli.(Ljubičastog imam od prije.)I puni su pupoljaka,za par dana će cvasti.E sad sam jednog u polusjenu stavila a jednog u veču lončanicu da mi bude na terasi Embarrassed.
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 22:22

s obzirom da je sad clematis mali i pretpostavljam da će trebati dok naraste,da li je zgodno i koji bi to cvijetak bio posaditi u tu ''veliku'' teglu

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2007 u 21:15
Angi ja sam jedan u teglu stavila i mislim oko njega nešto nisko staviti,prkos recimo.
Jučer sam ga kupila a danas me je dočekao u jutro ovako...


Ažurirao shasha - 22 Travanj 2007 u 22:09
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2007 u 21:18
Jao divan je. Jedva čekam da i moj procvate.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.