Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 136>
Korisnik
Poruka
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 21:11
Nuna, i ja sam citala o tome, ali sam takodje procitala i preporuku da se mlada biljka ostavi citavu godinu pored mame i tek onda odvoji.

Trisa, u dvoristu gde sada stanujem, jedna ruza je razmnozena povaljenicom. Eto, mogu i ruze.
Aglaja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 23:55

Aglaja hvala na savjetu.Dali bih mogla mladu biljku ostaviti do jeseni pa je onda presaditi.

Natalija ja imam bordo klematis kao kod tebe.Kada sam ga kupovala na ambalaži je pisalo klematis kardinale.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 15:50
Sve clematise koji cvatu nakon 10 lipnja orezujemo u studenom i prosincu , i to tako da ih prikratimo na 20-30 cm iznad tla. Rezidbu treba obaviti za toplijeg vremena kad nema mraza. Ovaj potez je radikalan ali će zato biljke ostati lijepe i atraktivne u donjem dijelu, a u proljeće će potjerati vitalne mladice...

Hibride krupnih cvijetova koji cvatu u svibnju i lipnju treba orezati krajem zime na 80-100 cm iznad tla.Svakoh 4-5 godina možete odrezati i jače kako bi se pomladili.-cvatnja te godine je slabija, ali zato slijedećih godina biljka će bujnije cvasti...-ti clematisi su: Alice Fisk, Royalty,Kathleen Dunford, Multi Blue...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 15:57
http://www.garden-shopping.de/shop/customer/home.php?cat=164

evo zanimljive stranice sa vrstama clematisa...smile186


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 21:17
Evo jos jednog priloga o orezivanju Clematisa. Sastavila sam ga iz vise izvora, tako da ne mogu navesti jedan kome bi odgovarao.

Clematisi se orezuju zavisno o tome kojoj vrsti pripadaju (u koje vreme cvetaju).

Po vremenu cvatnje svi Clematisi su podeljeni u tri velike grupe. To odredjuje i vreme i nacin orezivanja (od koga onda zavisi cvatnja, razgranatost, kompaktnost, uopste lepota biljke).

Zbog toga je potrebno saznati kojoj grupi pripada klematis koji imamo, jer ako ga orezemo u pogresno vreme, moze se desiti da orezemo cvatuce izboje, a ako ga uopste ne orezujemo, dobicemo gole stabljike sa cvetovima na vrhu.

U prvu grupu pripadaju Clematisi ranog cvetanja (sitnocvetni klematisi). Cvetaju u prolece i rano leto obrazujuci cvetove na proslogodisnjim granama. Oni se po pravilu ne orezuju, ali ako je biljka previse narasla, grane koje smetaju za zeljenu visinu i suve, slabe, ostecene grane, mogu se orezati neposredno nakon cvatnje.

Drugoj grupi pripadaju Clematisi koji cvetaju dva puta u toku godine (prvi put u prolece, drugi put u kasno leto). To su klematisi krupnih cvetova koji nastaju na mladim, ovogodisnjim granama. Orezuju se krajem zime-pocetkom proleca (februar/mart). Treba orezati sve izmrzle, suve, ostecene grane – do prvog dobro razvijenog pupa.

Trecoj grupi pripadaju Clematisi kasnog cvetanja i krupnih cvetova. Po nacinu orezivanja to su klematisi koji se drasticno orezuju.
Cvetaju u kasno leto i jesen (jul-septembar) dajuci cvetove na mladim, ovogodisnjim izbojima. Orezuju se karajem zime-pocetkom proleca na visinu 30-50 cm od zemlje. Orezuju se svi stari izboji do najnizeg pupa.

Evo i fotke koja prikazuje rezidbu do pupa:



Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 21:24
Nuna, prema toj preporuci, to bi bilo idealno. I u tvom slucaju nema razloga za nestrpljenje. Klematis raste u tvom vrtu. Ja sam od toga odustala, posto klematis raste kod mame, pa bih trebala da ga cekam godinu dana. A mozda ce se javiti i neko ko ce opovrgnuti ovaj period. Mozda i prije moze uspesno da se odvoji.
Aglaja
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 10:29
moji su sad stvarno koma...
mozda sam falila mjesto na koje sam ih stvaila, to je na sjevero zapadnoj strani kuce i slabo i nikako ima sunca

doduse lani su bili lijepi kao sto se i vidi, ali ovo ima je prva zima na tom mjestu pa cemo vidjeti za kojih mjesec dana oce biti sto od njih

ovu mrezu po kojoj su se penjali cijelo vrijeme baca vjetar, cas bura, cas jugo, s jedne na drugu stranu

ali, kazem, vidjeti cemo za neko vrijeme
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 10:31
p.s. bas sam bezobrazna, zaboravih zahvaliti na savjetima o rezanju

aglaja i donata hvala lijepa smile75
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 10:47
sad sam ih isla pogledati i skroz su pokidani Unhappy

previse je cimalo mrezu po kojoj su se penjali

danas necu nista raditi, ali prvom prilikom cu ih pokusati izvaditi i presaditi (u teglu za pocetak)
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 13:52
imam jackmeni i citao sam da seoreze u jesen a ne zimu-proljece kako si napisala. ja sma ga skratio u jesen na nekoh 30-40cm i ima pupoljke sada.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 16:55
Osbourne, to sto tvoj ili bilo koji drugi klematis u ovo doba cveta, mene uopste ne odusevljava. Po prirodi stvari klematis bi u ovo doba trebao da ima period zimskog mirovanja u kome se zbivaju izvesne kvalitativne promene (najintezivnije raste koren sto ce se odraziti povoljno na razvoj nadzemnih organa, desava se diferenciranje cvetnih organa...).

Po mojoj 'bazi podataka' klematis Jackmannii pripada trecoj grupi klematisa koji se jako orezuju.
Od orezivanja ne zavisi toliko da li ce cvatnje biti, koliko kakva ce ona biti, kao i razgranatost i bogatstvo biljke.

Natali, svakako pokusaj svom klematisu pronaci bolje mesto, zasticeno od vetra i osuncanije. A li ne zaboravi na 'noge u hladu'. Veoma dobro podnosi premestanja. Mi smo svog kuci, kako smo se preselili, nekoliko puta seljakali trazeci mu pravo mesto.
Aglaja
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 22:23
Sa ste me stvarno zapalili za Klematis.Morat ću ga negdje naći.Slijedeći tjedan idem u potragu za njim!!smile98
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 23:12
Aglaja,nisam ja toliko nestrpljiva nego ima zainteresovanih da im razmnožim Clematis.A sebe ću ovog proljeća da počastim sa jednim rozim Clematisom. 
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 22:50
Pa kako ih ti razmnožavaš.Ja sam čula da je to jako teško jer se moraju prvo pojaviti mladice i tek tada se može razdvajati korijen.Dakle ga se vadi iz zemlje.Meni se to čini dosta komplicirano.Danas sam gledala kod nas u Vrtnom centru ima klematisa ali se meni čini da su jako skupi.109 kn.To mi se čini puno.Kako se vama čini.Ja sam tek od ove godine počela gledati za klematis jer mi treba lijepa ograda pa su mi preporučili tu ali ako je takva cijena  ipak ću malo razmisliti.Imam jednu žutu ružu koja puže pa ću makar nju staviti. 
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 22:57
U Konzumu sam jučer vidjela dve vrste klematisa po 69 kn! Samo za informaciju javljam!!! Svijetloljubičastom sa više latica nisam zapamtila ime, a onaj tamnocrvenih listova (tako nešto) čini mi se da je "Cardinal"!
Pogledajte kod sebe u okrugu ako ga želite kupiti!!!Wink
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 23:13
Tamno crvenih cvetova: Rouge Cardinal. Divan klematis! I ja ga zelim. Evo i fotke:







Aglaja
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 23:19
Da, da, to je taj!!!
Začudila sam se što još u ponudi nemaju "Presidenta" onog tamnoljubičastog velikog cvijeta!!! Wink
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 23:30
Hvala,hvala,možda se zaletim u nedjelju jer je sura akcija u vrtu.
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 21:12
Mikica ja ga sada prvi puta razmnožavam povaljenicom.Nije mi komplikovano,biti ću presretna da uspijem.A da pravo kažem uspijem li moći ću tako razmjenjivati sa onima koji imaju drugu boju.Zabavno je a i povoljnije s obzirom da nisu baš jeftini.Kod nas su prošlog proljeća bili negdje oko 9 KM.
Aglaja kod mene je taj Rouge Cardinal.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 10:15
Ovaj Rouge Cardinal je prekrasan, ali uostalom kao i svi drugi clematisi, svaki mi je lijep na svoj način
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.