Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - carpobrotus glaucescens ili bigface
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


carpobrotus glaucescens ili bigface

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: carpobrotus glaucescens ili bigface
    Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 23:21
neznam gdje bih smjestila ovu biljku,ona je sukulent a i voće,no netko će se već naći i premjestiti ako je na krivom mjestu.
Carpobrotus glaucescens ili bigface,porijeklo mu je istočna Australija.ime carpobrotus dolazi od grčkog karpos (voćni) i brota (jestiv).Carpobrotus je slano svježe voće,okus mu je sličan slanoj jabuki,nekada je bio zamjena za sol.Plod se može jesti kuhan ili koristiti spremljen kao kiseli krastavci.Listovi se koriste kao ljekovito sredstvo za čišćenje.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 00:08
Prvi puta čujem da je Carpobrotus jestiv. Ovo me je malo zainteresiralo pa sam progooglala, ali uzalud. Jedino što sam pronašla je to da je na rang ljestvici jestivosti i ljekovitosti ocjenjen s 0.
Slavonka, ako ti nije problem napiši nam da li si ga jela, da li mu je okus zaista slani i okači nam fotku da vidimo kako izgleda plod ploda.
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 00:17
nisam ga nikad jela a nebi se ni usudila.Slučajno sam naletjela na njega kad sam tražila sukulente.Nisam nigdje našla kako mu plod izgleda ali kad ocvate ono što ostane se oguli.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 12:24
jel jestiv i sirov? mojoj je mami taman ocvao pa da probam
bar mislim da je ta biljka, cvijeće izgleda ko na 2. fotki a lišće ko na 3.
[IMG]smileys/smiley8.gif" align="middle" />
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 12:35
nebi se ja baš usudila probat ga,moglo bi biti svega, smile173smile221
čovjek uči dok je živ
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 12:47
Pa ako je to biljka koja mi se čini da je (mesembryatum ili tako nešto) onda se mi na moru ne moramo bojati krize - toga ima svuda, raste brzo, pokriva zidove
Moram priznati da nikada nisam zamijetila plod (raste mi oko kuće), mora da baš ne liči na plod  
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 13:45
Nisam ni ja zamjetila plod. Cvijet kad ocvate, jednostavno se posuši zajedno s peteljkom.
 
Nikom ne preporučam degustiranje ove biljke prije nego se dokaže da je Slavonkin prvi post ove teme istinit.
 
Slavonka, ajd nam bar okači link gdje si to pročitala da vidimo vjerodostojnost onog kaj piše.
 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 14:05

Ja sam sada zbunjena, jer ja isto imam tu biljku, ali pod nazivom je lampranthus spectabilis - cvijetovi su predivni, ali nisam vidjela da stvara plod. Riječ je o istoj biljci o kojoj priča otok, jer toga ima samoniklog na našim otocima, moja stigla s Paga.

Carpobrotus meni izgleda potpuno isto, pa sad nemam pojma što je u mom dvorištu - staviti ću sliku kad je nađem.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 14:52
ja sam vam na google napisala  carpobrotus glaucescens i sve redom otvarala sa prevodom,na dosta stranica je prevod bio jako loš ili je bila samo slika,tako da sam otvorila dosta stranica.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 15:29
 i meni ovo raste posvuda oko kuće...pruza se i u more...jednom sam stavila sliku ...ni ja ne znam kakav je plod ove biljke.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 15:33
Originalno poslano od člana SLAVONKA SLAVONKA napisao:

ja sam vam na google napisala  carpobrotus glaucescens i sve redom otvarala sa prevodom,na dosta stranica je prevod bio jako loš ili je bila samo slika,tako da sam otvorila dosta stranica.
 
LOLLOLLOL  I ti vjeruješ u taj prevod!!!!!??????
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 12:25

Slavonka je u pravu.Na stranicama Carpobrotus glaucescens zbilja piše da ima jestive plodove.

Na nekima je jestivost nepoznata.
 
Ali isto tako piše da ima 25 varijeteta.Koji su jestivi?
O jestivosti se govori u Australiji.Jedu ih aboriganali.
To je biljka koja raste uglavnom uz more u temperaturnoj zoni 9 (USADA zones ), dakle subtropska klima, najniža temperatura do -3-4 °c
Meni je izmrzla na -5, ali se u proljeće opet oporavila.Nikada nisam vidila da ima plod.
Možda uopće ne daje plod a možda je za plod potrebna veća temperatura.
 
Lampranthus spectabilis je je sasvim druga biljka iako slična Carpobrotusu.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 12:45

Da li sam u pravu:

carpobrotus i lampranthus spadaju u istu porodicu - aizoaceae
slične su ali
carpobrotus ima puno veće listove i cvjetove
 
Kod nas carpobrotus ima najčešće cvjetove ove boje sa slike, ali rijetko ih ima i sa bijelim cvijećem.
Lampranthus je sa malim mesnatim listovima  - ja ga imam u bijeloj, narančastoj i ciklama boji
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 16:16
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Slavonka je u pravu.Na stranicama Carpobrotus glaucescens zbilja piše da ima jestive plodove.

Na nekima je jestivost nepoznata.
 
Ali isto tako piše da ima 25 varijeteta.Koji su jestivi?
O jestivosti se govori u Australiji.Jedu ih aboriganali.
To je biljka koja raste uglavnom uz more u temperaturnoj zoni 9 (USADA zones ), dakle subtropska klima, najniža temperatura do -3-4 °c
Meni je izmrzla na -5, ali se u proljeće opet oporavila.Nikada nisam vidila da ima plod.
Možda uopće ne daje plod a možda je za plod potrebna veća temperatura.
 
Lampranthus spectabilis je je sasvim druga biljka iako slična Carpobrotusu.
 
Dobar tek!
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 16:18
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

 
O jestivosti se govori u Australiji.Jedu ih aboriganali.
 
Aboriganali ne postoje. Čak ni google ne poznaje tu riječ.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 16:35
Stvarno nisma cuo da je jestiva (kod nas zovu jos i podnevna kraljica)....
 
 
i uvijek se degodi ono ima bezbroj vrsta i neke su jestive... pa sada ti testiraj... smile41
 
 
 
pa na kraju zaspis ko trnoruzicasmile45
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 19:34
Admine, slažem se s tobom u potpunosti.
Još ću dodati da je Carpobrotus koji je rasprostranjen kod nas C. edulis.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 22:50
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

 
O jestivosti se govori u Australiji.Jedu ih aboriganali.
 
Aboriganali ne postoje. Čak ni google ne poznaje tu riječ.

Ispričavam se, bio je to lapsus u pisanju.Zna se na koga sam mislila.
Utipkaj u google:aboriginal.LOL
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 22:57
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Stvarno nisma cuo da je jestiva (kod nas zovu jos i podnevna kraljica)....
 
 
i uvijek se degodi ono ima bezbroj vrsta i neke su jestive... pa sada ti testiraj... smile41
 
 
 
pa na kraju zaspis ko trnoruzicasmile45


Admine, pazi kako tipkaš.Imaš previše lapsusa.LOL
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 18:47
Ove slike sam napravila ove godine na moru(Ligurija-San Remo) a imam i ja jednu pa cu bas vidjeti kakva ce biti na proljece..za sad je lijepa..mala ali lijepa!Smile
 
 
 
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.