Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Punica granatum - nar,šipak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Punica granatum - nar,šipak

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
NIKI View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Srpanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 24
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NIKI Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Punica granatum - nar,šipak
    Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 15:55
Molim ako netko zna da mi odgovori:
Već dvije godine za redom plodovi mog šipka se
raspuknu-još nedozreli. Zašto???
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 14:44
Previse vode, kazu drugi.
Anyway, jel uspio ko uzgojit sipak iz sjemena?
Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 20:18
Vjerujem da neko i je da ga mora cijepiti jer ne vjerujem da bi takav dao plodove!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 21:59
Moje iskustvo je da se šipak zapravo raspukne ako je dulje vrijeme trpio sušu a  onda padne jaka kiša.
Trebalo bi ga redovito zalijevati preko ljeta da se ne raspukne kad padne prva  kiša.Smile

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 22:03
bylgari, zašto uzgajati šipak iz sjemena?
Šipak se vrlo lako uzgoji iz reznice ili se odvoje mladice koje narastu oko biljke.
Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 07:07
Nemam bas neki u blizini kojeg bi mogao malo "ukrast'"
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 11:15
No problem.Zamoli nekog s mora.
Ali se prije raspitaj da li će uspjevati tamo gdje živiš.
Na vrh
NIKI View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Srpanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 24
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NIKI Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2008 u 07:59
Kako ovo ljeto nije na moru bilo kiše zaljevala sam vrt a u njemu i šipak svako drugo veče ali nije pomoglo.
Ja se bojim da nisam smjela šipak zalijevati toliko i da je kombinacija vode i visokih dnevnih temperatura rezultirala pucanjem plodova koji su bili još mali i nedozreli.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2008 u 20:59
Originalno poslano od člana bvlgari76 bvlgari76 napisao:

Previse vode, kazu drugi.
Anyway, jel uspio ko uzgojit sipak iz sjemena?


Ja sam ga uzgojila iz sjemenja, pročitala sam u Ljekovitim biljkama da se to može, pa sam probala posijati ovo proljeće, sad imam malecke biljčice.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2008 u 07:36


U "Oglasima" sam tražio sjeme, sadnicu ili reznicu dotične biljke i iz dobivenih odgovora proizlazi da moramo ispraviti pogrešno mišljenje o istoj:

Šipak (rosa canina), nema nikakve veze s narom (punica granatum).

Punica granatum var. spontanea - nar u divljem stanju (poznat kao ljutun, naročito prisutan u dolini Neretve), niži i trnovitiji grm, sa manjim i kiselim plodovima.

Punica granatum var. sativa - pitomi nar, jačeg i većeg rasta, krupnijih, slađih i jestivih plodova.

Punica granatum var. nana - ukrasni nar, ukrasni grm, uzgaja se zbog svog patuljastog rasta i malih plodova. Boja cvjetova varira ovisno o podvrsti od bijele do crvene.

Nar vrlo dobro podnosi visoke temperature, dok tijekom zimskog mirovanja kod –15°C može pozebsti. Osjetljiv je na pojavu ranih jesenskih mrazeva, što treba uzeti u obzir prilikom odabira položaja za uzgoj. Osjetljiv je na nedostatak vode pa je potrebno osigurati sustav navodnjavanja. Tipičan je heliofit, što znači da zahtjeva dosta svijetla.
Dosta je tolerantan na zahtjeve tla. Poželjna su dublja, dobro drenirana pjeskovito-ilovasta tla, koja su opskrbljena organskom tvari i hranjivim elementima. Preferira neutralna do slabo kisela tla. Treba izbjegavati teška glinena i izrazito vlažna tla. Slično kao i kod smokve, dobro uspijeva uz rijeke i potoke (uz protočne podzemne vode).



Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2008 u 18:25
Ovo ste sve dobro napisali samo što mi u Dalmaciji nar zovemo šipak, i da pitate ljude u Dalmaciji imaju li nar vjerojatno nebi znali o čemu se radi dok ne kažete šipak.
život je more
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2008 u 18:59
Ista stvar je i kod nas na kontinentu.
I mi smo bili u zabludi dok nismo prolistali knjige i pogledali na netu o toj temi.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2008 u 19:37
Originalno poslano od člana Lantana Lantana napisao:

Ovo ste sve dobro napisali samo što mi u Dalmaciji nar zovemo šipak, i da pitate ljude u Dalmaciji imaju li nar vjerojatno nebi znali o čemu se radi dok ne kažete šipak.
 
Ovo pravilo ne vrijedi za cijelu Dalmaciju.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2008 u 05:27
Kika, svako pravilo ima svoje izuzetke, zar ne?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2008 u 14:53
E, pa to što ste vi tražili mi zovemo mogranj
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2008 u 15:21
Otok, u pravu si. To je jedno od imena a radi se o istoj biljci.
Na vrh
marijan023 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijan023 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2009 u 22:29
Moj je šipak ove godine bacio preku tisuću cvjetova. Predivno izgleda pa evo da podjelim to sa vama...
Na vrh
fuksija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Srpanj 2008
Lokacija: Norway
Status: Offline
Bodovi: 750
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fuksija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2009 u 06:55
Kako lijepo izgleda. Prekrasno!
Koliko je staro drvo?
Da li si ga posadio iz sjemena?
pozdrav iz Norveske
Na vrh
marijan023 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijan023 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2009 u 12:10
Originalno poslano od člana fuksija fuksija napisao:

Kako lijepo izgleda. Prekrasno!
Koliko je staro drvo?
Da li si ga posadio iz sjemena?
 
Kupljen je u rasadniku prije 5 ili 6 godina, svake godine daje plod ali ove godine bacio je čudo cvjetova....nisam siguran da bi uspio u Norveškoj...ovaj se nalazi u Starigradu pokraj Zadra
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2010 u 21:50
Imam šipak-nar kakvih 4 god., kupljen u Opuzenu (benzinska), živim u SZ dijelu HR. Do ove godine sam ga imala u tegli i prek zime držala u podrumu. Nije skoro ništ narasel. Ovog proljeće sam ga stavila u vrt direktno u zemlju, malo je mrdnul.
Da li bi preživel zimu vani, ili ga presadim? Ili zađštitim s nečim prigodnim? Deblo je debelo kakvih dva cm.
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,145 sekundi.