Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 14>
Korisnik
Poruka
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2009 u 10:30
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Evo da se i ja malo umiješam u diskusiju na temu lavandu, jednu od mojih omiljenih trajnica. Uspješno je uzgajam trideset godina gotovo u centru metropole. Počela s dvije sadnice kupljene u rasadniku u predgrađu Zadra, što kažu naša, poznata i kao hvarska, iako je porijeklom sa Pirineja, L. oficinallis. Preživjela sve nedaće kontinetalne klime dok nije zasmetala susjedu, ne, nije pravila sjenu rasla je na mom zemljištu, danas su od nje ostali žalosni ostaci, stablo debelo 9 cm. Bila je predivna visoka gotovo 1m. U međuvrenu eksperimentirala. Danas imam zgodne male kultivare zbijena rasta L. angustifolia 'Hidcote Blue', izrazito tamnoplave boje i isto takve 'Rosea' ružičastog cvijeta. Još mi je posebno srcu prirasla L. longifolia (spica) šireg lista, ne baš obilnog cvijeta, ali zato izvanredno jakog mirisa i posebno sivog lista. Sve su niske, oko 35 cm, pogodne za manje vrtove, za kamenjar, uz ruže u ružičnjaku, za stepski i mediteranski vrt, za obrube i niske šišane živice, za cvjetna korita i lonce (pitare). Prežive sušu i kontinentalnu zimu. A što se tiče nadmorske visine, izračunajte gdje je ZG. kod mene rastu i na brdu i u nizini. poz..
 
Baka bea na sljedeću kavu mi molim te donesi lavande kupujem nije bitno koliko košta!!! Uh baš sam happy!!! Kako je nisam vidjela u tvome vrtu??Confused Već bi je ja kupila...ali nikada nije kasnoTongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2009 u 10:32
Ne treba biti vidovnjak, ako se sjeme naručuje kod svjetski poznate firme, gdje lijepo piše latinsko ime i zona. Ovi mali kultivari su posebno uzgojeni za ukras (ne za destilaciju) testirani u svim nedaćama kontinentalne klime. Lavande prije stradaju od previše vlage i prehranjivog tla, nego od hladnoće. Što je tlo propusnije i siromašnije to su lavande ljepše i količina eteričnog ulja veća. Postoje i drugi kultivari L. hybrida 'Lady' i L. stoechas, L. dentata zovu je još i francuska (zona 8-10), one ne mogu prezimjeti na kontinentu, pa se uzgajaju kao balkonske. Zanimljivo je da sve više plantaža lavandi niče po našim brdima namijenjenih destilaciji ulja.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2009 u 13:51
....hmmm... ne znam....... ja po struci nisam botaničar....... moje je mišljenje da i te firme ponekad mogu svašta mješati....evo nekih stranica za koje i naš najpriznatiji fitoaromaterapeut dr.sc.Marković drži:
http://www.svijet-biljaka.hr/index.php/projekti/povijest_lavande/
http://www.oshadhi.hr/pdfs/lavande.pdf
http://www.etericnaulja.net/etericna-ulja/lavanda-lavande.html
...ili na american botanic council... i sl...

...ja se povodim za njima jer opet kažem nisam botaničar po struci a pogotovo oko lavande je cijeli cirkus jer je vrlo in i vrlo unosna..... ali svaka biljka bila ona prava divlja ili kultivar, križanac.... je divno živo biće koje zaslužuje našu i moju pažnju, divljenje i poštovanje već samim time što postoji....jer je čudo i svemir za sebe..predivan svemir.... :))



Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2009 u 00:31
Proljeće nisi vidjela jer smo imale malo vremena pa smo samo prozujale kroz vrt i plastenike. Ne znam kad je slijedeća kavica nešto su nam zapeli dogovori. Cvjetoljupci s mora su živahniji od nas kontinentalaca, blago njima, oni već dočekali proljeće. Pozz...
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2009 u 13:33
imam pitanje za one koji imaju iskustva sa lavandom
posijala sam ju ovu jesen i lipo je niknula, sad me zanima kad se ona presađuje u zasebne lončiće?
hvala!

Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 14:41
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

evo moje lavande koja cvate cijelu godinu, ova slika je od nedjelje - 27. sijecnja i kao sto vidite sva je rascvjetana




ima drugacije listove od "obicne" lavande, cvijet je manji i svjetliji, ali stvarno cijelu godinu cvjeta

prije par godina kad je bio snijeg i led cak i kod nas u Dalmaciji, jos je bila u pitaru, na balkonu i cak je i u te snjezne i hladne dane cvjetala

ma ko je ne bi voliosmile84



Preporučam se za pelcer. ! Kupila sam dva grmića španjolske lavande ali mi jako loše izgleda, gojim se da je smrzla, javim kad zatopli.
Bez boja i cvijeća nema ljepote !
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 21:14
zvonkica more Thumbs%20Up

čim prođu ove hladnoće  (a kod nas u dalmaciji neće još dugo), zabosti ću grančicu Wink
Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 22:31
hvala ti što misliš na mene, evo jedna pusasmile79
Bez boja i cvijeća nema ljepote !
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2009 u 16:03
danas je bilo šišanje po cijelom dvorištu.... :)) na irokezicu :))...lavandin


Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 16:38
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

imam pitanje za one koji imaju iskustva sa lavandom
posijala sam ju ovu jesen i lipo je niknula, sad me zanima kad se ona presađuje u zasebne lončiće?
hvala!


pliz pomoć oko ovoga, sva mi se proštapila u pitariću.
da je presadim i kad se primi da joj otkinem vrhove? hvala puno!

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 17:07
..šta je proštapila? :))) ...ako je to da se jako izdužila?? :))... ja bih pričekala jesen i ne tolike vrućine za presađivanje... žilavo je to stvorenje-raste u šačici zemlje velika biljka....
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 19:15
prekrasnih lavandi i lavandina

moze jedno pitanjce .. kupio sam male ovo ljeto pa ih posadio u tegle za cvijece da malo ojacaju (lavandin).. pitanje glasi

kada presadjivanje na otvoreno? - jesen ili proljece ??

ako je odgovor proljece mislim ih drzati u stubistu preko zime pa onda iza mrazeva presaditi .. zemljiste mi je u vukomerickim goricama (ilovaca-blago kiselo)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 12:02
ja ti ne nam, ja sam na obali i da si tu rekla bih sada saditi van ali kako nisi..... pričekaj nekoga tko se više razumije u to.... ali ja bih svakako dodala u tlo pjeska... da napravi zraka korjenju da ga glina ne uguši....ali opet nisam stručnjak..... probaj pitati na onim temama oko rasađivanja ... :)
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 16:40
hvala na savjetu
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 11:32
Jučer sam kupila na placu neku nisku lavandu..teta je rekla da je mogu bez problema staviti na kamenjar ..e sad, ja znam da lavande koje sam ja vidjela i nisu baš tako niske.Pa jel netko zna za neku kaoja je baš tak niska?Ono, da je ne stavim a da mi ona baš ne prepraste celi kamenjar koji je i ovak malen :D
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 13:34
vjerujem da ih ima svakakvih .. ali najvjerojatnije je veca sorta (tesko da ces na placu naici na neke "posebne") tako da ocekuj veliki grm, po mom skromnom misljenju ... nemam iskustva previse sa njima i koliko ih se moze "ukrotiti" sisanjem .. ali opet .. bolje onda izabrat drugu biljku nego pokusavati od nje napraviti nesto sto ona nije ja bi joj dao bar metar kvadratni prostora .. i prekrasna jekad se rasiri
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 14:32
Prije 30-tak godina sam u zadarskom rasadniku kupila 2 sadnice lavandule visoke 7-8 cm u čaši od jogurta, s namjerom da ispitam hoće li prezimiti na kontinentu, jer iskustva nitko nije imao. S godinama je izrastao prekrasan grm, svake godine opskrbljivao pola susjedstva s mirisnim kiticama za ormar ili auto, rasprostro se gotovo kubični metar, što je smetalo nekima i trgali su je godinama dok nije ostalo golo debelo 8-9 cm u promjeru. Sad nema ništa, a bila je impozantna, volim velike strukturne biljke. No, godinama uzgajam niske guste lavandule vis. 35 cm plave, ružičaste i bijele boje, uzgojene za kamenjare i niske živice, za stepski ili suhi vrt. Podnose rezidbu i prezimljavaju kao i L. vera ili oficinallis, kojoj se rezidbom do drvenastog dijela može održavati lijepi oblik, ali se nikako ne može 'ukrotiti' za mali prostor.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 16:14
kad se bere lavanda?
kad je u cvijetu ili kad se cvjetovi već poičnu sušiti ili nešto treće?

Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 17:21
meni zao brati ...

sori .. fakat neznam (predpostavljam da mislis za/protiv moljaca i slicnih bestija)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 18:22
ma da, žao i meni, ali mi je žao i da propadne pa zato i pitam

nešto sam već ubrala pa sušim, ali nisam sigurna da sam pogodila pravo vrijeme
ne mislim raditi nikakve losione, masti, ulja i slično (uglavnom zbog neznanja), ali voljela bih ovu zimu osjetiti miris (svoje) lavande u ormaru
napraviti možda koji jastučić sa osušenim cvjetovima čisto za gušt

a ne bi škodilo da se javi neki znalac pa da podijeli bar neki jednostavan receptić ili postupak

branimir nemoj da ti dugo bude žao, znam da lavandu moraš orezati ako ne želiš da se iz dekorativnog i lijepo oblikovanog grmića pretvori u neuredan, izrasli, odrvenjeli žbun

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,164 sekundi.