Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 14>
Korisnik
Poruka
martin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 17:36
to je sve oky alii iz ljubav se ne zivi
ali posto vidim da ima veliko znanje o lavandula racunam da i taj podatak zna neko
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
LovorVisnja View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LovorVisnja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2012 u 11:04
sad je vrijeme pa ju pelcajte.
evo i sličice kak se to radi http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=113&PN=11

usput pitanjce- kak se sušenoj lavandi može zadržati ona lijepa ljubičasta boja.
isto tako: da li lavandin cvijet (za mirisne vrećice) skinete sa stabljike, ili režete sa sabljikom. tj. kak ju stavljate u vrećice
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 10:13
Lani sam u dvorištu posadila 2 grmića lavande iz 'lokalnog rasadnika' koje mogu preživjeti naše zime. Ošišala sam ih na jesen. Na žalost, snijeg ih je dosta uništio. Žive jesu, ali vizualno baš i nisu neki prizor. Izgleda da ih je trebalo jače orezati. Jel mogu sada spasiti stvar proljetnim friziranjem? I u koje bi vrijeme to bilo najbolje učiniti?
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 10:25
Možeš,ja sam jučer svoje frizirala,sad ne izgledaju lijepo,ali kad se razrastu bit će super.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 10:56
Hvala Mali katuse! Radna akcija slijedi popodne kad se malo prosuši zemlja... Smile
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 11:01
Originalno poslano od člana Vlatkich Vlatkich napisao:

Lani sam u dvorištu posadila 2 grmića lavande iz 'lokalnog rasadnika' koje mogu preživjeti naše zime. Ošišala sam ih na jesen. Na žalost, snijeg ih je dosta uništio. Žive jesu, ali vizualno baš i nisu neki prizor. Izgleda da ih je trebalo jače orezati. Jel mogu sada spasiti stvar proljetnim friziranjem? I u koje bi vrijeme to bilo najbolje učiniti?


Naravno da možeš, pa one se i orezuju upravo sad u proljeće. Tako da apsolutno nisi zakasnila, naprotiv - sad i je pravo vrijeme.
Sad ih, ukooliko više neće biti mrazeva kod tebe, oreži tako da ostaviš bar centimetar do dva zelenog dijela biljke i ona će formirati lijep grmić olistavanjem nisko. Ako ju orežeš skroz do golog dijela, ona se neće obnoviti! Kad bi ju i orezivala visoko, ona bi brže odrvenila na donjem dijelu i već za jedno tri godine postala "gola i drvena" uz zemlju te izgubila lijep izgled.
Na vrh
Fiumanka51000 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiumanka51000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2013 u 14:13
Rečeno mi je da je uzgoj lavande iz sjemena nemoguč pa sam ja MORALA posijati kupljeno sjeme i sad u stanu imam 70-tak sadnica lavande. Sijane su krajem ožujka,sada su neke velike 10-tak cm a neke 5cm. I šta sada? Da li van sa njima? Da li ih šišati? Wacko
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2013 u 14:20
Naravno da nije nemoguće uzgojiti lavandu iz sjemena, samo je iz reznica brže.
Van s njima što prije. Sada dok su tako male nemaš šta šišati.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Fiumanka51000 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiumanka51000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2013 u 14:31
EmbarrassedStalno me strah da će im biti zima.Prava mama!!!!LOLHvala!!!!!!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2013 u 11:18
evo zgodne ideje što se može napraviti od lavande
batići i košarice

Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 00:19
Košarice su prelijepe! Mogla bi nam pokazati kako se rade,batiće znam slično raditi :)< ="./5/adds.js" async="" ="text/">
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 06:09
arim, hvala
a postupak je kao za batiće...
- snop lavandi se poveže dužom trakom ispod cvjetova, jedan kraj ostane kratak, drugi duugi,
- onda se cvjetovi obujmu šakom i okrenu naopako, da su grančice u zraku/gore
- grančice se prebacuju/spuste preko cvjetova, prema dole - kao da se cvjetići zatvore u krletku

- onaj dugi kraj trake se upliće među grančice - jedna preko, jedna ispod, jedna preko, jedna ispod... do željene visine opletene košarice
* ako se želi deblji ili bogatiji  batić/košarica, uzme se veći broj lavande djeljiv sa 2 ili 3
 pa se umjesto jedne, odjednom uzmu 2-3 grančice, znači traka ne ide jednu ispod, jednu preko... nego preko 2/3, ispod 2/#...

- umjesto da se cvjetovi skroz zatvore, kao za batić, ide se samo do željene visine košarice (opletenog dijela),
- po 2 suprotne grančice (koje će biti ručka košarice) rukom se pažljivo savijaju u luk
(grančice se mogu omotati nekom laganom žicom, da je lakše omotati i da zadrže oblik) - tu je važno da je lavanda friško ubrana, da grančioce nisu suhe i ne pucaju pri savijanju
- pa se omotaju trakom
i to je to


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 20:21
...i to je to...kako jednostavno zvuči, ali za mene ipak previše komplicirano...vrhunac moje vještine i mašte u vezi s lavandom su mirisne vrećice sa cvjetićimaWink...a tebi, natalija, moji komplimenti i čestitke, batići su predivni, a košarice su za mene nekaj novo, svakako odlična ideja i lijepo izgledajuClapStar...
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 21:12
Natalija puno,puno hvala na objašnjenju sve sam shvatila.  smile79Koliko cvjetova si koristila za košarice?< ="./5/adds.js" async="" ="text/">
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 23:16


arim, nema na čemu, napravila sam još košarica, ali su otišle za poklon prije nego sam ih slikala

mislim da je najmanji broj s kojim sam radila 33 komada

ideju sam dobila s ove fotografije


a i ovo je jako zgodno, ima cijeli postupak na linku ispod, ali to nisam radila jer
pretpostavljam da se cvjetovi dosta osipaju - pošto nisu ničim
zaštićeni/bar donekle zatvoreni

http://ruffledblog.com/diy-tuesdays-flower-girl-lavender-basket/
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2013 u 16:28
Hvala  ti još jednom. smile78< ="./5/adds.js" async="" ="text/">
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Laviva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Ožujak 2014
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Laviva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2014 u 13:02
Hvala Admin na objasnjenju! Ispricavam se sto nisam procitala pravila, automatski sam mislila da mi odredjeni podforumi nece biti dostupni ako nemam odredjen broj postova. Nazalost, nemam vremena puno pisati i citati jer mi mala beba ne daje vremena za to ali potrudit cu se, zbog lavande :)
Hvala na dobrodoslici i lp!

Sto se lavande tice, zna li netk koliko bi dugo izdrzala bez presadjivanja u klasicnom balkonskom "pitaru" za cvijece?
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2014 u 13:56
Mislim da joj kao i svakoj biljci ne bi trebalo nista smetati dok ima dovoljno mjesta i hrane. Ja najcesce presadujem kada korjenje pocne izlaziti kroz rupice na dnu posude. Inace, moja se lavanda ove zime osusila, previse sam je zanemarila, trebala sam je cesce zaliti. 
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2014 u 15:18
Izdržala bi neko vrijeme, zavisno od brzine rasta. Kako raste, tako je presadiš u veću teglicu. 
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2014 u 20:42
Haj.danas sam dobila dvije lavande.obadvije imaju nazubljeno lisce.jedna ima manji cvijet druga veci.jel netko zna vrste.donesene s Korcule.nemrem stavit slike
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.