Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 14>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 23:31
Gorskom podneblju odgovara sorta Lavandula angustifolia Hidcote Blue (-35°C). Nakon ovogodišnje ledene kore (na nekim mjestima 5cm) očekivala sam da ću ih morati zamijeniti nekom drugom biljkom, ali unazad 20 tak dana potjerala je nove izdanke i to čak na odrvenjenom dijelu! Sva sreća da nije bilo vremena za uređivanje tog dijela vrta jer .....

Sadnice sam kupila u Bauhausu (molim brisati ako nije po PF), a bile su pakirane u plastičnim košaricama od po 8 kom (60-tak kuna) i svaka košarica ima plastičnu ručku na kojoj su cvijetovi lavande. Orezujem je krajem osmog i ima savršenu boju i miris cvijeta koji opstaje kroz cijelu godinu.

LP


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 16:14
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:


Ja se borim sa tim lavandama, razne su mi propadale. Moram otići u G. kotar na jednu plantažu gorske lavande i tamo kupiti za to podneblje.

Pogledaj ovdje više o tome.

http://lavanda.mokricki.info/36-lavanda/o-lavandi

http://www.lavanda-lavandin.com/Karakteristike_lavande_i_lavandina.htm

Imaju dvije malo drugačijih listova
Lavandula dentata (Francuska lavanda)
do -12 stepeni podnosi zimu
i Lavandula multifida (Egipatska lavanda) baš razgranatih listova, takođe do -12.


Smrcko hvala,to su te dvije koje imam!!DENTATA i MULTIFIDA.rijesio si misterij...Clap
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 12:56
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Moje uspješno prezimljuju zime, uz adekvatnu zaštitu, naravno. Ali, zadnje nevrijeme mi je skoro sredilo najveću. 
Smrcko, hvala ti na informacijama, baš ću malo razgledati i informirati se. Smile


Bugi možda je previše vlage škodilo lavndi, mislim da ne vole pretjerano vodu. Ubaci oko nje pjeska i maenčića da joj napraviš primorski ambijentWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 12:27
Smrcko hvala ti.pogledat cu da li je ddruga moja( egipatska) pa javim
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 11:16
Moje uspješno prezimljuju zime, uz adekvatnu zaštitu, naravno. Ali, zadnje nevrijeme mi je skoro sredilo najveću. 
Smrcko, hvala ti na informacijama, baš ću malo razgledati i informirati se. Smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 10:59

Ja se borim sa tim lavandama, razne su mi propadale. Moram otići u G. kotar na jednu plantažu gorske lavande i tamo kupiti za to podneblje.

Pogledaj ovdje više o tome.

http://lavanda.mokricki.info/36-lavanda/o-lavandi

http://www.lavanda-lavandin.com/Karakteristike_lavande_i_lavandina.htm

Imaju dvije malo drugačijih listova
Lavandula dentata (Francuska lavanda)
do -12 stepeni podnosi zimu
i Lavandula multifida (Egipatska lavanda) baš razgranatih listova, takođe do -12.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 07:35
Originalno poslano od člana dea78 dea78 napisao:

Haj.danas sam dobila dvije lavande.obadvije imaju nazubljeno lisce.jedna ima manji cvijet druga veci.jel netko zna vrste.donesene s Korcule.nemrem stavit slike
nasla sam jednu!!!zove se DENTATAClap
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 20:19
I jedna je bolesna? Možda netko zna što poduzeti?
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 21:32
Imam i ja takvu kao ti bugice.hvala tebi i administratoru na odgovorima.pokusat cu nac na internetu imena svih nasih lavanda pa javim.pozz
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 19:09
Budem, nikako da mi kiša dozvoli da napravim sve ono što želim po cvjetnjaku i vrtu. Velika već ima pupiće. Heart
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 18:59
Na žalost ni ja ne znam o kojim vrstama se točno radi.

ps. bugice ja bih ovu ispelcanu lagano pincirao da se bolje razgrana i postane gušća i kompaktna.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 18:11
I jedna ispelcana na kraju prošlog ljeta
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 18:10
Evo jedne od mojih
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2014 u 20:47
Eh, ne mogu ti puno pomoći. Ja ih imam tri, sve tri su ljubičastog cvata, ali nemaju nazubljeno lišće. Donijela sam ih iz Dalmacije i ne znam niti toj vrsti ime. Meni je lavanda - lavanda. Embarrassed Ili mediteranska ili kontinentalna. Ali, sigurno će se javiti netko tko bolje pozna taj premirisni, prelijepi grmić.
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2014 u 20:42
Haj.danas sam dobila dvije lavande.obadvije imaju nazubljeno lisce.jedna ima manji cvijet druga veci.jel netko zna vrste.donesene s Korcule.nemrem stavit slike
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2014 u 15:18
Izdržala bi neko vrijeme, zavisno od brzine rasta. Kako raste, tako je presadiš u veću teglicu. 
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2014 u 13:56
Mislim da joj kao i svakoj biljci ne bi trebalo nista smetati dok ima dovoljno mjesta i hrane. Ja najcesce presadujem kada korjenje pocne izlaziti kroz rupice na dnu posude. Inace, moja se lavanda ove zime osusila, previse sam je zanemarila, trebala sam je cesce zaliti. 
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Laviva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Ožujak 2014
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Laviva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2014 u 13:02
Hvala Admin na objasnjenju! Ispricavam se sto nisam procitala pravila, automatski sam mislila da mi odredjeni podforumi nece biti dostupni ako nemam odredjen broj postova. Nazalost, nemam vremena puno pisati i citati jer mi mala beba ne daje vremena za to ali potrudit cu se, zbog lavande :)
Hvala na dobrodoslici i lp!

Sto se lavande tice, zna li netk koliko bi dugo izdrzala bez presadjivanja u klasicnom balkonskom "pitaru" za cvijece?
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2013 u 16:28
Hvala  ti još jednom. smile78< ="./5/adds.js" async="" ="text/">
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 23:16


arim, nema na čemu, napravila sam još košarica, ali su otišle za poklon prije nego sam ih slikala

mislim da je najmanji broj s kojim sam radila 33 komada

ideju sam dobila s ove fotografije


a i ovo je jako zgodno, ima cijeli postupak na linku ispod, ali to nisam radila jer
pretpostavljam da se cvjetovi dosta osipaju - pošto nisu ničim
zaštićeni/bar donekle zatvoreni

http://ruffledblog.com/diy-tuesdays-flower-girl-lavender-basket/
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.