Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 14>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 19:04
koliko ja znam i činim treba ju brati na početku cvatnje.... jer se bere zbog mirisa koje je glavninom sadržano u eteričnom ulju a ono je u obliku majuššne kapljice u svakom pupu, kada se pup otvori sve miriše oko biljke jer se to eterično ulje isparava.... moje je mišljenje da ju je najidelanije pobrati u najosjetljivi tren tik prije nego otvori pupove ili kad tek počne varati pupove, uvijek po najjačoj toplini kada je bar 3 dana za redom bila velika vručina/sunce.... kada je oblačno ili večer/rano jutro kemija bilja je ipak za nijansu drugačija a o tome zavisi ton mirisa, koliko će se zadržati ali i količina eteričnog ulja.........

...ako si zakasnila, poberi ju kad god, bolje ikakva nego nikakva a posebo dobra je svoja :))))

i napravi ulje maceriranjem, možeš ga koristiti za njegovanje kože tijela ne samo za masažu :))
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 22:03
fala griva smile78
onda sam maaalko zakasnila
većina cvjetića je ispala, ali pošto pčelice i leptiri još dolaze na nju, znači da ima još friških cvjetova

meni bilo žao brati ranije zbog pčelica, tako su vrijedne i po cijele dane slijeću, odlijeću...
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 08:59
ja sam je na pcelinjaku i posadil zbog pcela ali imo nezgodu pa sada sve zapusteno .. a i pocupali mi par komada na proljece -.-

nego kaj ak se cvjetovi ostave .. kak se onda moze podrezati/obrezati poslije cvatnje da bude bujna/bujnija iduce godine?
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 18:12
jedno pitanjce za lavanduse :)
misilo sam radit mirisne vrecice od lavande, za privjeske i auto, zanima me da li se lavanda mora prije osusit ili se moze koristit svjeza smile162
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 19:54
još jedno pitanjce :)
kad stavljate lavandu u vrecice, da li je prvo usitnite, rezete skarama ili stavljate onako cjelu "u stapicima" :)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 21:36
brajks koliko sam čula 8i pogledala par filmića - uputa na netu) lavanda se bere pa se suši - okrenuta naopako, na sjenovitom, prozračnom mjestu
poslije toga se skinu osušeni cvjetovi/pupovi i s njima se barata po želji (pune vrećice itd.)

a sjećam se da je moja baba lavandu stavljala u ormar cijelu - sa stabljikama, umotala bi je u gazu i objesila ili položila po ladicama
tako sam i ja prije par godina stavila snop lavande u najlonsku čarapu, vezala čvor na vrhu i mislim da je još negdje među odjećom
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 21:39
evo ti link na jedan filmić na you tube-u pa možeš pogledati kako se suši
http://www.youtube.com/watch?v=7qD32JwKQJE&feature=channel
 a sa strane ima još sličnih filmića što i kako s lavandom pa pogledaj, zanimljivo je(čak i ako ne razumiješ engleski mislim da se može shvatiti)
Na vrh
Brajks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brajks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2010 u 14:41
i understand :), thanx for the link :)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2010 u 20:44
nema na čemu,
ma nisam mislila konkretno na tebe, nego općenito (već se neko bio požalio da ne razumije engleski
Na vrh
trnoružica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnoružica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2010 u 15:35
koju vrstu lavande je najbolje potražiti da se posadi u kontinentalni dio hrvatske (varaždin)
također me zanima gdje da ju kupim
nisam sigurna al mislim da ju moji imaju u vinogradu, ako je tako kako da ju presadim?
u koje doba godine da to učinim?
hvala...
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 11:12
zanima me od cega se tocno uzimaju pelceri? jel se mogu uzet nakon sto se oreze? kako onda "cuvate" taj pelcer... ja sam imala jednu veliku lavandu, al je ovo proljece docekala suha... orezala sam je al se nije pomakla... ipak sam je ostavila jos... nada umire posljednja :D
imam jos jednu malu malu, posadjenu prosle godine... nije se ni vidjela koliko je metvice obraslo oko nje... pa me zanima kako uzeti pelcer i moze li se to sada kada je orezana? i smijem li je na proljece presaditi na neko drugo mjesto (sumnjam da cu se metvice uspjeti rijesiti)?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 11:43
Pa koliko si je orezala? Ako nisi onako drastično, onda ima grančica koje možeš otkinuti i zabosti u zemlju (pomiješaj malo pijeska). Lavanda se lako ukorjenjuje.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 11:47
pelcer uzmeš od grančica na kojim nema cvjetova (možeš i sa cvjetovima ili pupoljcima, ali onda njih moraš otkinuti)
znači uzmeš vršne grančice, skineš donje listove - ogoliš donji dio stabljike koji ide u zemlju i posadiš je u mješavinu vrtne zemlje i  pijeska i zalij (one ne trebaju hranjivo, bogato tlo), teglicu stavi u polusjenu i
kad su male lakše je pratiti ih dok su u teglici samo moraš pripaziti na zalijevanje - iako ne treebaju puno vode u posudi su osjetljive na sušu i ne smiješ dopustiti da se zemlja isuši

a tu metvicu koja ti je obrasla lavandin grm počupaj jer se metvica širi vriježama

i ja sam svoj grm preselila u rano proljeće, a ako si na moru mislim da bi je mogla presaditi ubrzo, čim prođu ove sparine i vrućine, samo pazi da što manje oštetiš žile,
 još se stigne zakorijeniti na novom mjestu do zime
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 18:02
nisam drastično, orezala sam do listova, dakle one njihove cvjetne stapke... samo nisam bila sigurna mogu li to orezano, bez vrha, zakorijeniti...

hvala na savjetima... svejedno bih htjela presaditi je bez obzira na metvicu jer je prvotno posadjena ispod zida od ceste gdje se ni ne vidi, a okovana je tim zidom pa ne moze razviti puni grm, samo pola

puno hvala objema :)


Na vrh
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 10:44
Zdravo Svima!
Ja sam relativno nov na vasem forumu i nisam iz Hrvatseke nego iz Makedonije.  Bavim se sadnjom lavande u kontinentalnom delu i za sada mi ide od ruke. Imam oko 300 sadnica a koristim ih kako medonosno bilje i za punjenje vrecica.
Trnoruzica pita jel je biva na kontinentalnom delu. Ja sam vise od 400 km od mora a ipak uspeva veoma dobro. Sadim je u teku cele godine poslednje sam nasadio u septembru i sada su prave lepotice.
Hteo bih da pitam
Zasto lavanda ne uspeva od semena?
Kupio sam 5 vrecica semena a nije poniklo niti jednu to se desilo i jos nekolko mojih prijatelja.
 
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 17:12
kolega pcelar zivio =)

bojim se daces brze doci do odgovora preko telefona sa nekim uzgajivacima ili mozda agronomski fakultet pitaj

cini mi se da je ovaj forum slabo posjecen .. nadam se da bu ozivio, ako nista bar u ovo zimsko doba

zivio :)
Na vrh
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 19:47
Branimire
kod mene na agronomskog fakulteta slabo znaju za lavandu kazu da ne treba gajiti biljke koje nisu aftohtone. Ja se time ne slazem i zato pored lavande hoci da zasadim i Pauloniju.
Ovu godinu mnogo sadnice lavande su po prvi put cvetale i bilo je pravo uzice sedjeti medju nima i disati njihov miris a i pcele su isle mnogo na njih.
Citajuci komentare ovog foruma sam svatio da se moraju orezat sto sam i ucinio pa zbog toga bih hteo forum da je ziviji.

Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 20:14
ja bi vam savjetovao da kupite hormon rasta korjena i ako imate dobru sortu lavande koja vam odgovara za vase uvjete > napravite svoje sadnice

tu je hormon rasta oko 30-40 kuna (5-6 eura)

medno
Na vrh
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 20:20
Imam hormon na Baern
koristim ga vise godine oziljavao sam reznica od Fitonije, Euforbije, razne Fikuse....
A osven lavande oziljujem i Ruzmarin i sve to sadimna moj pcelinjak
Jel ste vi pcelar?
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 20:26
pcelar amater, doduse pcele sam poklonio prijatelju pa kad se zdravlje vrati krecem opet ispocetka ..

ja sam pomalo sadio ali nazalost nekako nemam srece u zivotu .. cupali su mi sadnice lavande i vocki i alat .. ma bolje da ne pricam .. ne zivim u blizini zemljista pa ..

kako ruzmarin prezimljava (ja sam jednoga za probu posadio i prvu zimu je lijepo prezimio ali), kazu mi domaci da dodje zima koja ih smrzne da se ne oporave vise
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.