Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 14>
Korisnik
Poruka
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 20:53
Ruzmarin je fenomenalan, momentalno je pun cvasti i pcele
Mladice rastu mnogo brzo a zimi dosada nisam imao nikakvih problema.
Lavanda zna da se osusi al to nije od zimi nego kako sam svatio to je zbog previse vode
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 21:38
.....lijep pozdrav novim clanovima....
...lavanda se susi   i   kod mene u Dalmaciji iako  je  na pjeskovitom tlu....svake godine propadne pokoja a ove cak i nekoliko ruzmarina ....to su izgleda neke gljivice na korijenu kojima pogoduje kisna zima i proljece.....ljeti je treba vrlo malo zaliti, a svakako je posaditi u propusno tlo.....gledam i u  nasim gradskim   nasadima poneka se osusila.....samo  hrabro  dalje....reznice se vrlo lako zakorjenjuju....staviti ih u  pjeskovitu zemlju sa umjerenom vlagom......nekoliko svojih  sam  sama zakorijenila...
 
....u Hr se lavanda uspjesno uzgaja u kontinentu....znam  za velike nasade lavande u okolici  Karlovca ili Siska.....toliko je proizvode da rade etericno ulje,  suse je, izradjuju sapune....kao  da je uspjesnije u kontinentu nego  na  Hvaru!Wacko
 
....samo naprijed....btw...ovaj  forum  je  vrlo  posjecen  ali  mi  smo  vise prirodnjaci-amateri......nismo profesionalci niti agronomi   ali  znamo,  svi  zajedno,  dosta toga iz prakse sto i  razmjenjujemo....Smile
 
...mozda da kontaktirate Baku Beu....ona ima  puno iskustva u vrtlarenju....
Na vrh
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 22:22
Iako nismo naucnici nekada znamo i vise od njih.
Kod mene u Macedoniji ne znaju mnogo za lavandu i nema je al ja se trudim da je rassirim i za sada mi uspeva. Mnogi pcelari su nabavili lavandu i zasadili je kod pcelinjaka, jedino je problem sto ne citaju pa neznaju da se orezuje posle cvetanja i to im stvara problem iducih godina (ima malo cvasti).
A oko propadanja po koju lavandu ja se ne sekiram ni malo zato sto se veoma lako razmnozava.

Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 22:33
ja nisam zavrsio agronomiju .. i nije mi zao kad vidim sta rade, kako kazete, naucnici ... ovo sto vi radite je nauka .. tako je i krenulo sve .. prvo je bilo znanje iz iskustva .. nije to religija .. no da ne filozofiram previse   

svaka cast i samo naprijed
Na vrh
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 08:57
Slazem se Branimire
Mi obicni ljudi moramo preuzeti akciju o zastita bilja
Al lepo zi rekao da ne filozofiramo
Jel imas iskustvo sa krticu?
Napada mi lavande i maline
 a jedino Ehinaceju ne neapada
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 11:52
imam puno krtica na zemljistu ali ovo sto mi je ostalo (nije pocupano-ukradeno) za sada uziva

doduse ja sam kupio zapusteno zemljiste prije 3 godine i jos uvijek ga ugrubo odrzavam, tek pomalo sadim da vidim kako sta uspijeva, dug je to proces po moni kad pocinjes bez iskustva

uglavnom kod mene je dosta tesko tlo (nije rahlo) pa ioh mozda i to "usporava" .. gledam i da sadim na odredjenim mjestima .. dio zemljista ce ostati "divlji" pa .. nekako ne vidim previse problema ili mozda ne obracam previse paznje na "prirodne" probleme

najvise se koncentriram na ljudski faktor, radim na sebi a bojim se da cu mozda i na drugima morat poradit ako se pruzi prilika

do sada bi se pozalio na jednog kukca koji doslovno unisti skoro svaki ljesnjak i na skakavce ove godine koji su obrstili sve kultivirano (osim lavande i ruzmarina) ali to je priroda, zato se trudim ne biti ogranicen i uskog pogleda .. doduse nekada previse vidis na taj nacin ali nagrada je neprocjenjiva   

ispicavam se na filozofiranju
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2011 u 22:31
Danas sam bila na Bednji...krajnji SZ Hrvatske...koja ima specifičnu klimu...puno više snijega i niže temperature nego u , recimo Krapini ili Varaždinu....
no, ono kaj želim reći...malo, malo "plantaže"lavande...
izborile su se i za "status zagorske biljke" Wink ....Clap  prekrasno ih je vidjeti...
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
anta 188 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 11 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anta 188 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 11:20
ja sam je ove godine uspjela super spelcati valjda zato što sam pelcala mlade grane od ove godine
Na vrh
Marjan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Studeni 2010
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marjan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 22:34
Pozdrav svima.
Ja sam uspeo da nasadim u moj pcelinjak vise od 500 lavande. Pcelinjak je na nadmorsku visinu od 596 metara na padinama planine Golak u Makedoniji. Mislio sam da lavande nece uspet al se prevario vec trecu godinu kako cvetaju i zaista su fantasticne. Zahvati sam ih od jedna biljka sa reznicama sam ih razmnozio i sada imam jos oko 800 malih lavande koje na pcelinjak idu naprolet.
Mislim da ova biljka moze uspesno da zivi van primorskih krajeva. Jedino ne voli puno vode, a to sam zakljucio zbog toga sto sam izgubio desetak lavande koje sam puno zalivao.
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 11:17
Imam sjemena od lavande koje sam kupio preko ebaya.sad me zanima kad se to sadi?koliko trebam zaljevat itd??mislim posadit u one male plastične posudice od jogurta pa poslje presadit u vrt.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 11:24
Marino,koliko god sam se trudila sijati lavandu ,nisam nikad uspjela,sve dok nisam negdje pročitala kako sjeme lavande treba stratifikaciju,znači jedan period mora provesti na temperaturi od -16°C,bar tako piše,e sad koliko dugo to ne znam,negdje sam zapisala,ako nađem to još ti napišem.Mene isto to zanima jer imam isto sjeme Lavande angustifolie,pa me zanima kako će to niknuti.                         
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 12:03
lavansu nisam nikada sijao iz sjemena pa tako da neznam točan odgovor.
mi uvijek kupujemo užiljene reznice.
 
 
no za sijanje opčenito ti treba topla i mračna prostorija.
napuniš posudu sa zemljom, poravnaš, ravnomjerno rasipaš sijeme, i tankim slojem zemlje pokriješ.
 
poliješ vodom i čekas da nikne. kada nikne staviš ga na svijetlo mjesto da bilja raste i to je to... redovito zalijevaj ali ne previše kako ne bi došlo do truljenja :o))
 
 
probaj sa par sjemenki za probu
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 12:21
Sijala sam lavandu,( talijansko sjeme kupljeno kod nas) u proljeće , bez posebne pripreme sjemena. Klijavost nije bila baš velika, ali ipak je niknula i kasnije narasla u lijepe biljke, sada su to već veliki grmovi.
A iz grančica se lavanda vrlo lako uzgoji.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 20:49
Administrator koliko kostaju te reznice lavanda?Dali negdje oko 15-20kn?meni bi trebalo oko 20 komada.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 21:32
Originalno poslano od člana marino15 marino15 napisao:

Administrator koliko kostaju te reznice lavanda?Dali negdje oko 15-20kn?meni bi trebalo oko 20 komada.


ma 15 - 20 kn ti dođu i sadnice

ako imaš nekog u susjedstvu, nekog tko ima grmiće lavande u vrtu pitaj, sigurno ćeš dobiti koju granu i besplatno
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 09:30
A šta mogu i granu posaditi?šta je prvo trebam posadit u neku posudicu da pusti korjene ili?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 09:39
Originalno poslano od člana marino15 marino15 napisao:

Administrator koliko kostaju te reznice lavanda?Dali negdje oko 15-20kn?meni bi trebalo oko 20 komada.
ja prodajem gotove sadnice za 10kn
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 09:40
Originalno poslano od člana marino15 marino15 napisao:

A šta mogu i granu posaditi?šta je prvo trebam posadit u neku posudicu da pusti korjene ili?

ma ne cilu granu, samo vrhove, ali od grane možeš dobiti više vrhova


Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 10:14
ja sam uspjela uzgojit lavandu iz sjemena ali ju su je napale neke bijele zivotinjice (mislim vunaste usi)...listovi su i dalje zeleni i ona normalno raste. imate li prijedlog sto da radim...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 10:24
treba ih se riješiti što prije jer one uništavaju biljku
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.