Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paprika - Capsicum annuum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paprika - Capsicum annuum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 9>
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 07:58

            Hidroponski uzgoj paprike


Posljednjih se godina u zaštićenim prostorima (plastenicima, staklenicima), uz konvencionalni uzgoj u tlu, sve više širi hidroponski uzgoj. Uz rajčicu, najviše se uzgaja paprika.
Hranjiva otopina je otopina vode te makro i mikroelemenata, koji su potrebni biljci za rast i razvoj u određenoj količini i omjeru. Inertni supstrati koji se koriste u hidroponskom uzgoju imaju mehaničku funkciju učvršćivanja biljke. Supstrati koji se koriste u hidroponskom uzgoju mogu biti organskog (treset, vlakna kokosova oraha, piljevina, borove iglice), anorganskog (kamena vuna, perlit, vermikulit, kvarcni pijesak) i sintetičkog podrijetla (polistiren, poliuretan). Vlaknasti supstrati imaju visok kapacitet za vodu i manji za zrak, dok granulirani supstrati imaju povišen kapacitet za zrak, a slabije zadržavaju vodu.

Svojstva inertnih supstrata

S obzirom na to da ne postoji materijal niti smjesa koja bi bila univerzalna za uzgoj svih kultura u svim uzgojnim uvjetima, nastoje se upotrebljavati supstrati sa što povoljnijim svojstvima za određenu kulturu. Važna svojstva supstrata za hidroponski uzgoj su ukupni porozitet, kapacitet za vodu i zrak, apsorpcijska sposobnost, pH-vrijednost, sadržaj hranjivih tvari. Danas se uz kamenu vunu i kokosova vlakna kao supstrat u hidroponskom uzgoju plodovitog povrća najčešće koriste perlit, treset, ekspandirana glina i drugi. Zbog malog volumena supstrata po biljci potrebna je učestala fertirigacija. U punoj vegetaciji je to 20 do 30 obroka dnevno, odnosno između 3 i 4 L hranjive otopine po biljci tijekom dana. Dinamiku fertirigacije pri uzgoju u inertnim supstratima potrebno je prilagoditi kapacitetu supstrata za vodu. Ako se primjenjuje supstrat koji ima nizak kapacitet za vodu (npr. ekspandirana glina), potrebno je hranjivu otopinu dodati u više kraćih obroka nego ako se primjenjuje supstrat s velikim kapacitetom za vodu. Najpovoljniji odnos kapaciteta za vodu i zrak imaju kamena vuna i kokosova vlakna.

Uzgoj presadnica paprike

Presadnice za hidroponski način uzgoja proizvode se u grijanim zaštićenim prostorima sjetvom sjemena u čepove kamene vune promjera najčešće 2 cm i visine 4 cm. Paprika za klijanje zahtijeva temperature u rasponu od 21 do 28 °C. Sjeme brže klija što je viša temperatura.
Optimalna temperatura je 24 °C. Klijanje započinje u razdoblju od 7 do 10 dana. Presađivanje,
odnosno pikiranje u kocke kamene vune obavlja se oko 3 tjedna nakon sjetve, u fazi razvijenih kotiledonskih listova i pojavi prvog pravog lista. Do pikiranja se zalijeva vodom, a poslije standardnom hranjivom otopinom. Nakon zalijevanja otopinom, lišće se ispire čistom vodom. Budući da se sadnja u hidroponskom uzgoju planira sredinom ili u drugoj polovici siječnja, sjetvu sjemena za proizvodnju presadnica potrebno je obaviti u prvoj dekadi studenoga.

Hranjiva otopina

Prije sadnje supstrat je potrebno natopiti hranjivom otopinom. Hranjiva otopina mora sadržavati u optimalnom odnosu sve hranjive elemente, određenu pH-vrijednost i koncentraciju koja se određuje stupnjem električne provodljivosti. Priprema se iz vodotopivih kompleksnih gnojiva ili pojedinačnih hranjivih soli, uz dodatak kiseline. Optimalna hranjiva otopina mora imati električnu
provodljivost 2,0 do 2,5 dS/m i pH-vrijednost 5,5 do 6,1. Praksa je da se pripreme 100 puta koncentrirane otopine koje se miješaju s vodom i razrjeđuju pomoću dozatora ili fertirigatora.
Otopina kalcijevog nitrata treba biti u zasebnom spremniku, odvojeno od soli sulfata i fosfata, kako bi se izbjeglo taloženje. Gotova hranjiva otopina dobivena miješanjem i razrjeđenjem koncentriranih otopina, pomoću pumpe i sustava za navodnjavanje kapanjem distribuira se do svake biljke. Nekoliko dana nakon sadnje potrebno je na visini 2 do 2,5 cm od dna prorezati vreće sa supstratom kako bi se omogućilo procjeđivanje viška hranjive otopine. Višak hranjive
otopine iznosi oko 25% i on je neophodan kako u malom volumenu supstrata ne bi došlo do štetnog nakupljanja soli.

„Babura“ je najčešći izbor

U hidroponskom uzgoju se uzgajaju hibridni kultivari zvonolikog ploda, tzv. „babure“, sa 3 ili 4 vrha i 3 ili 4 žile. Perikarp im je debeo 5 do 7 mm, mliječnobijele, svijetložute, svijetlo-zelene ili
tamnozelene boje u tehnološkoj zrelosti, a svijetlocrvene ili tamnocrvene, narančasto-žute ili
ljubičaste boje u fiziološkoj zrelosti. Masa ploda tih kultivara može biti od 120 do 150 ili čak 200 g.
Vreće supstrata smještaju se u kanal koji je 1 do 2 cm širi, što omogućava istjecanje viška hranjive otopine. Stiroporske ploče debljine 2,5 do 4 cm se smještaju ispod supstrata kako bi ga podigli iznad razine drenirane otopine. Ovaj sustav sa stiroporom se primjenjuje u plastenicima koji koriste kanale od polipropilena. Stiropor također sprječava velike temperaturne fluktuacije. Teren plastenika, a i kanali za odvođenje viška hranjive otopine trebaju imati nagib od 0,5 do 1% kako bi se pospješilo otjecanje. Na kraju svakog kanala nalazi se odvodna cijev koja višak otopine odvodi u povratnu cijev i u spremnik procijeđene otopine. Procijeđena otopina može se koristiti za prihranu povrća koje se uzgaja na tlu. Ako je sustav zatvoren, procijeđena otopina se sterilizira i miješa s novom gotovom otopinom te se ponovo koristi u hidroponskom uzgoju.

Sadnja

Na volumen supstrata od 15 do 20 L sade se tri biljke međusobno razmaknute 33 cm. Dvije glavne grane koje se vežu vezivom tvore dva reda u traci, razmaknuta 70 cm. Razmak između redova iznosi 100 do 120 cm. Na pakiranje supstrata volumena 10 do 12 L sade se dvije biljke međusobno razmaknute 50 cm. Na tim biljkama se vezivom vežu grane bliže liniji reda i one tvore jednored. Nakon ukorjenjivanja biljaka potrebno je spustiti vezivo uz koje će se voditi stabljike
paprike. Biljka paprike se pincira na dvije stabljike po biljci u obliku slova V, povezane vezivom koje je učvršćeno na gornju metalnu konstrukciju. Biljka paprike razvije jednu stabljiku. Nakon 9 do 13 listova, razvije se završni cvijet i stabljika se grana u dvije grane. Svaki izdanak će se granati nakon dva ili tri lista, stvarajući cvjetne pupove na svakom grananju i biljka će nastaviti rasti u takvom
obliku. Ako se ne primijeni orezivanje, biljka će se razvijati grmoliko. Nakon prvog grananja, razviju se dva do tri izboja. Odabiru se dva nasuprotna iz kojih će se kasnije razviti dvije stabljike, dok
se eventualno razvijenom trećem prikraćuje vrh. Te dvije grane je potrebno vezati vezivom
za pocinčanu žicu razvučenu iznad redova kako bi se dalje razvijale u željeni oblik. Biljka će i dalje proizvoditi terminalni cvijet i izboje s obje strane. Od ta dva postrana izboja, jedan se ostavlja kako bi se i dalje razvijao, dok se drugi uklanja ostavljajući nekoliko listova. Čišćenje i odstranjivanje je potrebno obavljati prosječno svakih četrnaest dana u razdobljima kada se biljka brzo razvija.

Štetne visoke temperature

Kada se ostvari dobro ukorjenjivanje i mlada biljčica dosegne 40 cm, temperaturni režim treba biti smanjen na 18 do 19 °C noću i 22 do 23 °C danju. Kvalitetan usjev je otporan na visoke dnevne temperature do 30 °C, ali temperature više od 35 °C su jako štetne.

Berba

Berba tehnološki zrelih plodova obavlja se svakih 10 do 14 dana. Plodovi se beru s dijelom stapke koja se reže škarama. Očekivani je prinos u rasponu od 20 do 25 kg/m2. Posljednjih godina raste potražnja za fiziološki zrelim plodovima crvene, tamnozelene ili narančasto-žute boje perikarpa koji postižu visoku cijenu pa treba razmotriti i mogućnost uzgoja i prodaje ovakvih plodova. Po završetku berbe plastično vezivo se skida s pocinčane žice i biljaka. Ostaci biljaka iznose se iz plastenika na odlagalište. Supstrat se vadi iz kanalica koje se čiste. Pristupa se dezinfekciji unutrašnjosti plastenika i pripremi za sadnju u sljedećoj sezoni uzgoja.


Tekst sam preuzela sa stranice Gospodarskoga Lista.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 08:20

hvala na ovome opsirnom i nadasve informativnom tekstu!!!!

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 15:24
kupila sam sjeme paprike" soroksari" joje ću posijati za rasadu i još kupim paradajz papriku rasadu i to je to 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 19:20

Ove godine posijala sam slijedeće sorte paprike:
- Golden Calwonder
- Pusztagold
- King of the Nord
- Schwarze herzformige aus Russland (crna srcolika iz Rusije)

Izabrala sam sorte za sjevernu stranu brijega, mesnate, rane, rodne... Jako su različito nicale pa sam za neke mislila da uopće neće niknuti. Posijala sam ih 15-g ožujka (malo sam kasnila, inače sadim oko 5-og ožujka), Golden Calwonder je niknula za par dana, a ostalima je trebalo preko dva tjedna da niknu. Zato je sada velika razlika u razvijenosti presadnica.

Sjeme sam nabavila preko eBay-a jer sam kod nas sretala samo sjeme sorti šorokšari i kalifornijsko čudo.

Na vrh
tomica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2009
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 939
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 12:38
Evo da se i ja uključim u ovu temu.  Sijem samo našu domaću sortu koja nije prevelika i mesnata ali je super za jelo pogotovu u sirovom stanju, a za kiseljenje sijem papriku somborku, poluljuta, babura i okrugla,  i to domaće sjeme koje sam dobila iz Subotice. Super su. Ove godine sam posijala 100 kom.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 22:33
Zbog prevelikih vrućina, paprike i ostale presadnice posadila sam u vrt 29. travnja. Nije bilo hladnih noći pa se dobro drže. Isto tako dobro su podnijele presadnju na otvoreno i cjelodnevnu izloženost suncu. Neke imaju već cvjetne pupove.

Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 08:57
Lijepe paprike Cimicifuga, već velke i lijepo razvijene.
Vidim da ih i ti sadiš u paru. Nisam ih nikad tako sadio i uvijek su dobro rodile. Navodno kad ih se sadi u paru, da im se lišće dodiruje, daju više plodova?

Koje sorte si sadila?
Ja sam ove godine uz ljute posadio i nešto slatkih paprika:
Choco beauty F1
Sweet banana
Sweet Pimento
Purple bell
King of the north
Orange sun
Kalifornijsko čudo
Šorokšari

Sve osim šorokšari sam kupio preko ebaya, a upravo je domaća šorokšari najslabije proklijala, od 6 zasađenih izišla je samo jedna.



Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 17:49
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:

Lijepe paprike Cimicifuga, već velke i lijepo razvijene.
Vidim da ih i ti sadiš u paru. Nisam ih nikad tako sadio i uvijek su dobro rodile. Navodno kad ih se sadi u paru, da im se lišće dodiruje, daju više plodova?

Koje sorte si sadila?
Ja sam ove godine uz ljute posadio i nešto slatkih paprika:
Choco beauty F1
Sweet banana
Sweet Pimento
Purple bell
King of the north
Orange sun
Kalifornijsko čudo
Šorokšari

Sve osim šorokšari sam kupio preko ebaya, a upravo je domaća šorokšari najslabije proklijala, od 6 zasađenih izišla je samo jedna.


Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Ove godine posijala sam slijedeće sorte paprike:
- Golden Calwonder
- Pusztagold
- King of the Nord
- Schwarze herzformige aus Russland (crna srcolika iz Rusije)

Izabrala sam sorte za sjevernu stranu brijega, mesnate, rane, rodne... Jako su različito nicale pa sam za neke mislila da uopće neće niknuti. Posijala sam ih 15-g ožujka, Golden Calwonder je niknula za par dana, a ostalima je trebalo preko dva tjedna da niknu. Zato je sada velika razlika u razvijenosti presadnica.

Sjeme sam nabavila preko eBay-a jer sam kod nas sretala samo sjeme sorti šorokšari i kalifornijsko čudo.

Šorokšari i kalifornijsko čudo sam uzgajala prethodnih godina i nisam bila  rezultatom baš zadovoljna pa sam ove godine, u potrazi za sortama koje će bolje uspijevati na mome brijegu, posijala / posadila ove. Vidjet ćemo rezultat.
Inače, i rajčice i paprike sadim u paru jer sam se uvjerila da im to ne smeta, a meni donese više plodova.

Malo sam proguglala da vidim kako izgledaju sorte koje si ti posadio - i mogu ti reći da mi se sviđaju. Želim ti da imaš dobar urod!
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2012 u 08:52
Hvala Cimi, i tebi želim dobar urod!

Kalifornijsko čudo sam i ja već uzgajao, ali nisam baš bio zadovoljan plodovima, bili su mali i ne baš nekog okusa. Ove godine sam nabavio sjeme iz drugog izvora, možda bude bolje.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2012 u 19:34
Zapravo je krivo bezuvjetno proglasiti neku sortu da je loša ili dobra. Naime, puno znači kakvo je vrijeme bilo te sezone, da li smo redovito navodnjavali i prignojili biljke, kakvo je tlo gdje su posađene i kakav je položaj. Tako se može desiti da u istom vrtu ista sorta u različitim godinama da i različit rezultat. Pogotovo je teško uspoređivati rezultate uzgoja u različitim vrtovima.

Meni je (osim, normalno, želje za većim i kvalitetnijim urodom), zapravo najveća čar u iščekivanju kako će uspjeti uzgoj i kakvi će biti plodovi... Isto tako mi je i kod cvijeća. Najslađe mi je kada kupim neki cvijet o kome neznam ništa, koji ne mogu identificirati i onda iščekujem kako će rasti i kakav će cvijet imati. Svake godine nastojim imati jedan / dva takva cvijeta - ove godine imam dva. (Ovo podsjeća na stihove: ..."jer sreća je lijepa samo dok se čeka, dok od sebe samo nagovještaj da"...
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 22:26
Moje su paprike poprilično dobro, pogotovo ako uzmem u obzir da su bile već posađene u vrt kada je naišao onaj val hladnoće. Nešto ih je usporio u rastu, ali poslije toga se razvijaju sasvim ok.

Prošli tjedan smo već nekoliko krupnijih ubrali i to prije nego sam ih poslikala. Ovih dana ću ponovo ići u vrt i valjda će ovakve (slikane prošli tjedan) biti za branje.



Jedva čekam i ovu crnu rusku da kušam

Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 22:26
Pa ovo je prekrasno, Bravo Cimicifuga!!!

Moje su paprike živa koma. Teta na placu ponudila mi i ja kupila tri vrste paprije "babure". Posadila ih. One lagano počele rasti, cvjetati, a ja ih uredno zalijevala i okopavala. Medjutim, zaboravila sam da sam mnogo ranije na tom mjestu posijala peršin. U stvari bio je mladi luk između kojeg sam posijala peršin, pa kad smo njega počupali za jelo ja posadila papriku. Sad niknuo peršin i vjerojatno oduzima snagu mojoj paprici. Oni cvjetići koji sup procvjetali dali su svoj plod i sad moja paprika stoji, ne raste, ne cvjeta, ali nije ni uvela. Što da radim. Nemam ja puno samo nekoliko papričica za salatu, ali eto, voljela bih da ih gledam kako cvjetaju, rastu i zriju. Znam da je priča malo smiješna za vas koji znate što radite, a ja koja to iz hobija činim, maalo sam se zapetljala pa molim savjet.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 23:19

Oko svake paprike počupaj peršin tako da "ne guši" papriku. Papriku i dalje zalijevaj, okopavaj i bar malo povremeno prihrani pa će valjda biti i plodova.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 23:53
Peršin je svakako lisnati i previše ga je pa ću ga počupati, već sam mislila o tome, a nisam stigla. Žao mi papričica tako rado ujutro uberem i za doručak pojedem svežu papriku. Ako ovako nastavi neću imati ništa. Hvala Cimicifuga.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 05:27
Cimi paprike su ti sjajne! Ova ruska crna me baš zanima pa se bilježim za nekoliko sjemenki, ako nije problem :)
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 05:55
Rusima je sve crno i paprika i paradajz, ali sam čula da je i jedno i drugo fino. Ljetos sam prvi put posadila crni rusku paradajz. Ako se nije kod prethodnog vlasnika križao, navodno bi trebao imati pravi nekadašnji okus paradajza. Cimi meni će biti dosta pet sjemenki da jedna nikne dosta za sjeme. Ako bude bilježim se i ja, zapravo kupujem.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 19:29
Ma nema problema za sjeme. Budem ga sakupila i za sebe i za vas.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 22:45
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Zbog prevelikih vrućina, paprike i ostale presadnice posadila sam u vrt 29. travnja. Nije bilo hladnih noći pa se dobro drže. Isto tako dobro su podnijele presadnju na otvoreno i cjelodnevnu izloženost suncu. Neke imaju već cvjetne pupove.[IMG]http://i762.photobucket.com/albums/xx267/cimicifuga/Povrce/DSC04697.jpg" />





Prekrasne gredice, mogu misliti kako sada lijepo izgledaju. Dopala mi se ideja o rajčicama na dnu gredice s paprikom. kod mene je svaka biljka dobila svoju gredicu pa je rajčicama malo tijesno, a paprike zeznuo peršin. No, početničke greške, pa ćemo oprostiti. Poslikaj nam malo tvoj povrtnjak, čini mi se vrlo lijep i uredan.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2012 u 16:24
  Dio paprike našega nećaka.....Ima više vrsta.....



Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 09:13
Koje sorte slatkih paprika sadite za mljevenje?

Htio bih napraviti i nešto slatke mljevene paprike slijedeće sezone, ali nisam siguran koju sortu upotrijebiti za to.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,578 sekundi.