Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dendrobium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dendrobium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 14151617>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2013 u 09:52


Morao sam da je ponesem kući...
Novi stanovnik u mojoj cvetnoj oazi...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2013 u 10:57
Znači den. nobile spada u hladnije orh.Mora imati razliku u temp.
Kod mene je ovakva situacija:
Nakon kupnje cvao je nekih 2 tjedna,nakon toga sam ga premijestio u prostoriju gdje se temp. kreće od 16-najviše 20 stupnjeva.Tamo se nalazio oko mjesec dana,a pošto je tamo propuh jer se prostorija prozračuje bojao sam se da mu ne našteti za vrijeme hladnih dana pa sam ga sad prije tjedan dana premijesto u prostoriju gdje nema propuha,a temp se kreće od 20-24 stupnjeva.
Sad ne znam je li to prekratko vrijeme mirovanja nakon cvatnje da bi se potaknula nova cvatnja ili izbijanje keikija na stapki.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2013 u 12:06
Vidim da želiš baš "školski" postupati sa svojim biljkama. No, u praksi, tj. u sredini gdje stanujemo teško je ili čak nemoguće pružiti biljkama uvjete koji njima najviše odgovaraju. Sa time treba odmah računati pri odabiru biljaka koje ćemo uzgajati u svom domu. 

Ali, činjenica je i da se biljke itekako znaju prilagoditi i nešto nepovoljnijim uvjetima i u njima sasvim lijepo napredovati. Eno, vidio si naprijed mog dendrobiuma, vidio si phalaenopsise, cambrije, miltonije i oncidijum. Svi oni kod mene su jedan uz drugog, u stanu sa centralnim grijanjem (jako suh zrak), ljeti u zatvorenom balkonu na južnoj strani izloženi izuzetno visokim temperaturama. Ja ih ne pršćem niti im pravim uvjete za neko mirovanje. Pazim da im dam primjerenu količinu vlage, da nisu izloženi direktnim sunčevim zrakama, da nisu na propuhu ili naglim promjenama temperature, povremeno ih pognojim. - I vidio si, sasvim dobro uspijevaju. 
Zato i ti tako sa svojima. Kada stekneš neke osnovne pojmove o nekoj biljci i njenim potrebama, dalje postupaj sa njom prema osjećaju, prati ju kako se "ponaša" pa korigiraj ako treba nešto što joj činiš ili ne činiš.

 A inače je teško reći za svaku pojedinu biljku koliko će joj trebati da ponovo procvjeta, potjera keiki ili sl. U idealnim uvjetima se to zna, ali biljke koje mi kupimo su uzgojene da cvjetaju kada se uzgajivaču htjelo, mi ih držimo u stambenom prostoru gdje uvjeti nisu optimalni za rast i razvoj biljaka pa se biljke i različito "ponašaju". Zato je teško reći hoće li ti tvoj dendrobium potjerati cvjetnu stapku nakon dva mjeseca ili nakon recimo pet mjeseci... 

Ali i to ima svoga čara kada zaviruješ u pazušce listova i gledaš da li se što pojavljuje... (kao u stihovima D.M.: ..."jer sreća je lijepa samo dok se čeka dok od sebe samo nagovještaj da". 
Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2013 u 17:07
Hvala Cimicifuga kako je sve to lijepo rečeno.
Evo imam  još jedno pitanje,još jednu gnjavažu:
Kažeš da ih zimi držiš sve na istom prozoru,a ljeti na balkonu i lijepo ti napreduju.To znači da ih smijemo seliti s jednog mjesta na drugo barem dvaput godišnje,a da to ne ometa njihov rast.One ne moraju uvijek i po zimi i po ljetu biti na istom mjestu.Hvala i pozdrav!
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2013 u 18:44
Moje su biljke stalno na istom mjestu: zatvoreni balkon na kojem imam radijator. Međutim, smatram da selidba biljaka nebi trebala izazvati nekakvu veliku štetu, ako se vodi računa da mjesto sa kojeg se premještaju i mjesto na koje se stavljaju imaju slične uvjete kako biljke nebi doživjele šok.

Zakon je:

- noću temperature ne smiju padati ispod 15 /16 st. c., 

- ljeti ne smiju biti izložene direktnom suncu, a po mogućnosti ni visokim temperaturama (ja zimi podignem žaluzine i izlažem ih suncu i to im nimalo ne škodi),

- čuvati ih od naglih promjena temperature i od propuha,

- zalijevati pažljivo, zavisno od vrste supstrata i temperature u kojoj borave - nikako ih ne držati sa mokrim nogama. Poznato je da sobne biljke najviše stradavaju od preobilnog zalijevanja, pogotovo one biljke čije je korjenje osjetljivo na suvišnu vodu - kao što je to slučaj kod orhideja.


Ako imaš neko od struje zraka i propuha zaštićeno mjesto koje nije izloženo direktnim sunčevim zrakama, ljeti ih možeš čak i vani držati.
Ja sam svoje tako znala držati na vikendici cijelo ljeto, s time da sam, ako su noći bile malo svježije, preko njih noću prebacivala onaj najtanji flis.




Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2013 u 10:46
No u prostoriji gdje sada borave uvjeti su malo drugačiji,temp. je konstantna,mislim da nema nekih naglih šokova.Zbog  šoka koje su dobile možda potjeraju stapke,a stanište na kojem jesu jest sjeverni prozor na kojem  zimi nema izravnog sunca,a ljeti možda 1 sat i to ono jutarnje koje izlazi.
Ispod njih se nalazi radijator no mislim da im on ne šteti jer se jedna cambria rascvala iako je bila iznad radijatora,ali mislim da on ne puše direktno na njih.Neke zalijevm više,neke manje, ovisno po njihovim potrebama.Gnojim u principu svaka 2 zalijevanja(otprilike),no ja imam u svojoj šprici skroz razrijeđeno gnojivo tako da ih ponekad pošpricam po korjenju i vidim da im to ne smeta.To je za sad moj početnički stav iako imam maniju selibde.No možda u nekim slučajevima i bude koristi jer kažu da u promjeni okoline in staništa hoće pustiti stapke.No,to i nije bio razlog njihove selibde,razlog je zato što je prozor na kojem su dosad boravile(par mjeseci,neke više neke manje) po zimi hladno mjesto jer stalno piše hladan zrak izvana i na jednom phalu su mi popadali pupovi.A ja sam zbog mjere opreza odlučio ih preseliti,sad neznam koliko je to dobro,a koliko loše.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2013 u 13:59
Dobro je što si ih preselio jer ti je phal "dao do znanja" da mu tamo ne paše i da mu smeta hladan zrak. To je karakteristična reakcija i zato se često zimi to desi kada kupimo phal. Kod kupnje se to najčešće ne vidi, ali za par dana pupoljci otpadnu. 

Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2014 u 21:25

evo da se pohvalim  Tongue  danas sam dobila ovaj lijepi dendrobium, nadam se da će mu biti lijepo kod mene

Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Tijana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2014
Lokacija: slavonski brod
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tijana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2014 u 20:10

Evo ja sam nova na forumu,pa me zanima dobila sam neki dan isto jako ljepi dendric,pa kako da gposto a odrzavam,a da nepropdne posto mi se jako puno orhideja osusilom
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2014 u 08:13
Pozdrav!
Slikao sam prekjučer mobitelom, ali loše svjetlo je bilo pa nisam skužio da je slika loša.
Dakle, kupio sam ovu orhideju u kaosu Baumaxa koji je sada zatvoren, a orhideja je bila isto tako u lošem stanju.
Odnio sam je doma i nakon mjesec - dva je bilo bolje.
Nakon tri mjeseca se pojavio mali izdanak i dok svima vjerojatno cvjetaju orhideje evo moje s velikim izdankom.
Moje pitanje je kako je presaditi, a da ne oštetim obje tj. da mi ne uvenu.
 
 
 
 
 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2014 u 12:40
goran44 pogledaj malo stranice 10, 11, 12, možda još koja prij ili poslije, imaš dosta opisa i uputa Wink
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2014 u 18:50
Ma vidio sam, ali ne sviđa mi se ideja rezanja matične biljke.
S druge strane ne znam jel je smijem još odvojiti, a da je ne uništim ili potrgam.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2014 u 19:22
Ma ja nisam ništa rezala, kad malecki ima dosta duge korjenčiće (tvog bi još ostavila uz mamu ) onda ga jednostavno odvojiš i posadiš u supstrat. Meni se pokazalo najbolje kad su korjenčići bili duplo dulji od ovih tvojih na slici. 
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2014 u 23:40
Da, poslije sam našao link na stranici 12 ili 13 i malo sam pretražio više filmića na youtube gdje većina ljudi odvaja keiki kad je korijen dosta velik.
U svakom slučaju, hvala!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2015 u 12:29
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Vidim da želiš baš "školski" postupati sa svojim biljkama. No, u praksi, tj. u sredini gdje stanujemo teško je ili čak nemoguće pružiti biljkama uvjete koji njima najviše odgovaraju. Sa time treba odmah računati pri odabiru biljaka koje ćemo uzgajati u svom domu. 

Ali, činjenica je i da se biljke itekako znaju prilagoditi i nešto nepovoljnijim uvjetima i u njima sasvim lijepo napredovati. Eno, vidio si naprijed mog dendrobiuma, vidio si phalaenopsise, cambrije, miltonije i oncidijum. Svi oni kod mene su jedan uz drugog, u stanu sa centralnim grijanjem (jako suh zrak), ljeti u zatvorenom balkonu na južnoj strani izloženi izuzetno visokim temperaturama. Ja ih ne pršćem niti im pravim uvjete za neko mirovanje. Pazim da im dam primjerenu količinu vlage, da nisu izloženi direktnim sunčevim zrakama, da nisu na propuhu ili naglim promjenama temperature, povremeno ih pognojim. - I vidio si, sasvim dobro uspijevaju. 
Zato i ti tako sa svojima. Kada stekneš neke osnovne pojmove o nekoj biljci i njenim potrebama, dalje postupaj sa njom prema osjećaju, prati ju kako se "ponaša" pa korigiraj ako treba nešto što joj činiš ili ne činiš.

 A inače je teško reći za svaku pojedinu biljku koliko će joj trebati da ponovo procvjeta, potjera keiki ili sl. U idealnim uvjetima se to zna, ali biljke koje mi kupimo su uzgojene da cvjetaju kada se uzgajivaču htjelo, mi ih držimo u stambenom prostoru gdje uvjeti nisu optimalni za rast i razvoj biljaka pa se biljke i različito "ponašaju". Zato je teško reći hoće li ti tvoj dendrobium potjerati cvjetnu stapku nakon dva mjeseca ili nakon recimo pet mjeseci... 

Ali i to ima svoga čara kada zaviruješ u pazušce listova i gledaš da li se što pojavljuje... (kao u stihovima D.M.: ..."jer sreća je lijepa samo dok se čeka dok od sebe samo nagovještaj da". 


Cimi, ovim si mi jako puno pomogla jer dosad sam strijepila nad svoje dvije orhidejice misleći da su baš onako za pravo osjetljive i da je njihov uzgoj prekompliciran... a sad vidim da i nije tako - dokaz tome su tvoje orhideje koje izgledaju savršeno. Sad mogu malo odahnuti... i malo drugačije pristupiti njihovom uzgoju. Hvala! smile76
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2015 u 18:02
Dendrobium phalaenopsis, ako se ne varam - pisalo je dendrobium mix - kupljen jučer na nekoj superakciji za 10,99 kn - pa ću pokušati spasiti što se spasiti da... cvijet je ljubičast, bilo je nešto otpalih pupoljaka u tegli... molim znalce da kažu kao im se čini u kakvom je stanju... zračno korjenje je dosta tanko i bijelo, a cvjetna stapka na vrhu sasušena - to sam odrezala, ostali dio stapke sam ostavila Embarrassed
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2018 u 11:50
Dobila sam jučer jedan dendrobium, pročitala sam sve prethodne stranice, ali opet nisam sigurna kako održavati. Pišete da treba prskati lišće, a šta sad dok je pun cvjetova, da li prskati i koliko često.
Što se zalijevanja tiče ja moje phalaenopsise potopim u vodu na 20-ak minuta i ocijedim višak vode svakih 7 - 10 dana, mogu li tako i ovaj?

Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2019 u 15:11
Procitao sam na stranici o ovim orhidejama da se mogu razmnoziti iz reznice stare stapke koja je ocvala, da ju treba stavit na vlaznu mahovinu ili slicno, ima li netko iskustva s time?
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2020 u 19:47
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2020 u 19:51
Evo odma da odgovorim na svoje pitanje od prije vise godinu dana.
Dakle moje dendrobium kad su odcvale, ja sam cvnetne stapke odrezao i stavio u vazu sa vodom, nakon nekog vremena, na toj cvjetnoj stapki pocele su tjerat mlade orhideje i mogu reci da imam tako vec nekoliko mladih biljaka. Usput mogu objavit da cu vjeronatno poklanjat jer nemam bas mjesta za sve, a i nije mi bas nesto da imam mnogo identicnih orhideja, pa ako ce netko htjet, cemo se dogovorit. Ova na slici je glavna majka :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 14151617>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.