Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orezivanje grana na voćkama
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orezivanje grana na voćkama

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Orezivanje grana na voćkama
    Objavljeno: 15 Veljača 2009 u 17:52
Imam nekoliko mladih voćaka i nimalo pojma o orezivanju grana(posađene su prošlog proljeća)...Radi se o šljivi, marlici, breskvama, trešnji. E sad, ako netko ima malo više pojma o toj temi, molim da me malo uputi, jer znam da je vrijeme za tu vrstu radova, a ne znam od kuda početi. Nadam se da postoji neko pravilo..ili bar stranica na kojoj je ilustrirano orazivanje grana.
Nije sramota pitati...bar mislim da je tako
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2009 u 20:06
Ima nešto u ovoj temiSmile

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1135&PN=1 

Kod rezidbe voćaka je bitno da formiraš krošnju tako da sve grane imaju dosta sunca, da nisu preguste, da se grane ne ukrštavaju i režeš vodopije - grane koje rastu okomito i invazivno iz postojećih grana.  A i ove voćke koje si navela se i ne orezuju nešto previše, eventualno vodopije.



Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 10:45
Malo sam tražila po netu i pronašla sam slijedeće....

-Prvo obrezivanje-
Prvo obrezivanje drveća se vrši već nakon sadnje: Ukoliko sadite u proljeće odn. dvogodišnje biljke morate ih odmah obrezati. Ako sadite ujesen onda obrezivanje napravite sljedećeg proljeća.



-Skraćivanje glavne mladice, uklanjanje ostalih mladica-
Odaberite glavnu mladicu te ju skratite i odrežite sve ostale mladice. Odaberite tri do četiri glavne grane koje su ravnomjerno raspoređene oko glavne mladice kako biste ih skratili za pola, tako da njihovi gornji pupoljci leže na istoj visini. Odstranite ostale. Odrežite vertikalne mladice i sve ostale mladice koje rastu prema unutra.



-Prvo cvjetanje-
Odrežite prve cvjetove kako drvo prve godine ne bi imalo plodova. To će pospješiti razvoj korijenja.



-Uzgojni rez od druge godine-
Nakon druge godine odn. u sljedećih 3 do 5 godina, u pravilu u proljeće, obrežite grane tako da se krošnja može oblikovati. Mladice sa strane skratite za četvrt dužine, drugu srednju mladicu i mladice sa strane odrežite, a glavnu mladicu skratite, ali tako da bude veća za veličinu šake od ostalih sa strane. Odrežite mladice koje rastu prema unutra.



-Prorjeđivanje ili pomlađivanje u jesen-
Čim voćka izgubi lišće, sve do siječnja možete obrezivati grane radi prorjeđivanja ili pomlađivanja drveta. Za to odaberite sunčan dan bez mraza. Prorjeđivanjem se uklanja bolesno ili oštećeno drvo te guste grane koje se međusobno presijecaju kao i mladice koje rastu prema unutra.



-Pomlađivanje starih stabala-
Stara stabla koja više gotovo i nemaju mladica biste trebali obrezati kako bi se mogla obnoviti. Pri tomu odrežite krošnju za jednu trećinu. Veće otvore odn. rane uvijek zatvorite sredstvom za zatvaranje rana drveća.



-Temeljito rezanje-
Ukoso odozgo prema dolje odrežite granu pilom ili škarama direktno iznad izdanka odn. prstena. Velike, teške grane odrežite odjednom kako se grana ne bi iznenadno odlomila.



-Zatvaranje rana od rezanja-
Rane na granama koju su veći od 3 cm obavezno zatvorite sredstvom za zatvaranje rana na stablu. Tako ćete spriječiti prodor uzročnika bolesti.



Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 07:36
Dada, jesi li uspjela orezati svoje voćkice prošlo proljeće? Gledala sam ove savjete i malo su neprecizni.. Što se tiče vremena orezivanja, kod nas (kontinentalni dio) nije dobro orezivati prije ranog proljeća, odnosno prije samog kretanja vegetacije, a onda, ovisno o poznavanju pojedine vrste, može se orezivati do ljeta (orezivanje, pinciranje).
Na vrh
mighty_duck View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mighty_duck Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2011 u 13:31
da li negativno utice na kvalitet ploda i rast jabuke ako prvi sprat sekundarnih grana pocne vec 20ak cm iznad tla?
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,262 sekundi.