Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Močvarni čempres
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Močvarni čempres

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Močvarni čempres
    Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 22:21
Hvala tiWink.Držim  palčeve da ispit dobro prođe(naravno da sam joj nick zaboravila)Thumbs%20Up
Vidjela sam to korjenje u botaničkom,baš super izgleda,sve nešto kvrgavo viri iz zemlje i to u krugu i do 2m.od drveta.
Budemo nešto smislili i probali ga zapelcati(ili posijati)pa nek bude ko lončanica par godina.Bum bonsai radila od njeLOL
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 10:14
Slika s interneta

Taxodium distichum  



Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 10:11
Jedna je na ispitu a druga odgovaraLOL

Močvarni čempres još "zovemo" Taxodium distichum - močvarni taksodij
 
Listopadno drvo (30-50m) pri dnu proširenog debla, najbolje uspijeva u močvarnom području i uz obale rijeka. Na takvom vlažnom staništu za prozračivanje iz žila tjera do 1m dugačke, iznutra šuplje, koljenčaste izrasline (dišno korijenje). Kora crvenkastosmeđa, uzdužno ispucala. Iglice dvoredne, svjetlozelene, u jesen crvenosmeđe, otpadaju zajedno sa kratkim izbojcima. Češeri jajastookruglasti (2-3cm), nakon dozrijevanja se raspadaju. Doživi i preko 1000 godina, cjenjeno je i trajno drvo.
Taksodij je u mladosti vrlo osjetljiv na niske temperature te se rado smrzava.
Razmnožavanje, moglo bi se probati grančicama (to ja mogu uzeti u Maksimiru). U istu porodicu spada i rod Metasequoia, koje je bilo u Zrinjevcu na prodaju- 200 kn komad ( a za njih znam da se grančice u proljeće zapiknu u zemlju i tjeraju). Pelca se u hladu, malo sunca i osuše se.

Moj savjet: probati sa grančicama (koje ja donesem) a ako ne uspije, na kavici ti ispričam kako do njih LOL
Kod tebe je taj kamen problem kak i kod mene, al vrijedi probati jer je lijepa vrsta, morala buš malo više vode potrošiti na zaljevanje dok ne poraste. A mujceki budu presretni sa zračnim korjenjem, ko nova grebalica Big%20smile



Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 09:17
Jučer sam u botaničkom  ostala bez riječi kad sam ga vidjela.Prekrasno drvce.
Ajmo cure(znate vas dvije koje zovemLOL)gdje ga nabaviti,jel to može kod mene u onom kamenu uopće rasti.Pišite nešto o njemuWink
Na vrh
Nele View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 20:39
Zna li netko gdje mogu nabaviti sadnice močvarnog čempresa (taxodium)?
Ima li netko iskustva u sadnji i uzgoju tog drveta?
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.