Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Definicija trajnice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Definicija trajnice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 09:12
Hana draga, Pennisetum glaucum 'Purpl Majestic' (proso) je prekrasana ukrasna trava( F-1 hibrid) brončano purpurnog lišća i valjkastih klasova sa žutim prašnicima visine 100-150 cm, ali nažalost na kontinentu se uzgaja kao jednogodišnja (zona 8-11). Mlade biljke trebaju puno topline, u početku su sivozelene a tek na punom suncu poprime purpurnu boju. Cvatu od VII-XI mj.
No, ima i drugih penisetuma, lijepih s tamnoljubičastim ili svijetlim klasovima, koji doduše ne oduzimaju dah, ali ni ne traže ništa godinama.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 09:19
hvala Bea, ja se baš na tog namjerila.

Adenium budleja podnosi jako sunce a ima ih prekrasnih
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 09:33
Adenium možeš posaditi i ceanothus, dalije, stolisnik, helenij, coreopsis. Od penjačica crooku suzanu, asarinu, ukrasni slak.... ovisi što želiš postići.Ima puno trajnica koje obožavaju sunce
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 10:44
Adenium jedini problem sa budlejom je da raste ludo, tako da razmisli i o tome, ja sam ju imala u svome vrtu ali je bila ogromna pa sam je izvadila van. Prednost Budleje su predivan miris i privlači mnoštvo leptira.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 10:53
budleju treba na proljeće drastično obrezati jer cvate na jednogodišnjim izbojima, ja je imam na moru i predivna je.Obično odemo u ožujku i porežemo brajde kaj treba, grmove,ruže i tak nekaj sitno napravimo a kad dođemo ljeti budleja je puna cvijeta,miriši, sve je puno leptira i po njoj i po lavandi-prekrasno nekaj
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 12:23
hana obrezala ja nju i onda me drugo ljeto iznenadila još ogromnija, ali bilo je leptirića ko u priči kraj nje.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 19:38
Imam sasvim luckastu situaciju s dvije hortenzije. Hortenzija A je u ZG pod mojim kuhinjskim prozorčićem: ugurana između dvije ruže, sunce ima samo do 11 prije podne, zemlja - prilično loša, ali oporavljana mnogim količinama zemlje iz žardinjera sa ljetnicama. Stanje hortenzije - fantazija, cvate cijelo ljeto i jesen do prvih mrazeva, na svaku odrezanu grančicu baci dvije nove, zdrava, bujna, prekrasna...
Hortenzija B je u Zagorju: dobra vrtna zemlja, hladovina pod jabukom, kraljevski tretman, puno ljubavi i pažnje. Rezultat: jedva da sam u toj 6 godina staroj dami vidjela poneki cvat. Lišće se sredinom ljeta osipa crvenim flekovima, nema cvatova.... katastrofa.
Ne mogu vjerovati da u ZG mogu uzgojiti oku ugodnu biljku na svoje veselje i veselje susjeda, a u Zagorju mi to ne uspjeva uz povećanu pozornost i svo tepanje!
Na vrh
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 20:29
Evo još jednog razloga zašto su trajnice "trajnice".
Zato jer kad se jednom u njih zaljubite ljubav je trajna i vječna i iz godine u godinu sve veća.
Na vrh
adenium View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje adenium Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 12:05
Hvala cure,definitivno ide u taj ćošak Budlea .To je krasna trajnica isviđa mise već duže vrijeme.Znači ne orezuje se kao i obični jorgovan nego u proljeće?
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 15:55
Adenium orezuje se prije nego potjera pupove u ovo doba. Dobar izbor si napravila
Na vrh
adenium View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje adenium Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 20:34
Hvala hana,ja kupila danas,šaljem sl. kad procvijeta!
A što se tiče onog prosa;moje mišljenje je da je trajnica trajnica i to ne znači da ju ne možeš imati.Ako ne podnosi niske temperature ili ju zamotaj ili neka prezimi u nekom podrumu ,garaži i sl.
Ja imam gerber (trajnica)posađen u vrtu.On ne podnosi mraz ni niske temp.Prošle god.sam ga pokrila a ove iskopala i spremila uprostoriju s minimalno svijetlosti.Eno bacio je prve listiće.
Hana hvala ti od za Buddleiu
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 20:41
nema na čemu. Za taj penisetum me davi šefica a ima sjenu i ogromni cedar pa ni sama ne zna kaj da sadi. Ja ga budem svakak nabavila a i budleje,bar jednu za doma a ostale za grunt. Mogla sam si od kolegice ispelcati ali mi je na jesen ta ideja uopće izparila iz glave
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 11:50
adenium ako ja nisam sve krivo shvatila a mislim da nisam....gerber nije trajnica.....on je balkonsko ili sobno cvijeće jer zimi ne može preživiti u vrtu na kontinentu
trajnica ostaje  i zimi u vrtu i iako joj nadzemni dio propadne podzemni dio preživi u zemlji i na proljeće ponovno zazeleni
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 11:50
Penisetum ti baš ne voli sjenu.Lišće dobije pravu boju tek kad ima sunca bar pol dana-to ti je iz vlastitog iskustva!Inače je jako efektan, osobito u kombinaciji biljaka šatiranog lišća.poz
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 15:12
Originalno poslano od člana rain rain napisao:

Penisetum ti baš ne voli sjenu.Lišće dobije pravu boju tek kad ima sunca bar pol dana-to ti je iz vlastitog iskustva!Inače je jako efektan, osobito u kombinaciji biljaka šatiranog lišća.poz
 
Rain to joj i ja govorim ( šefici) ali kad je tvrdoglava. Ja imam savršeno mjesto za njega još da ga nađem i super
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 16:07
Perla, za hortenziju B vjerojatno ne štima neka ti kažeš super zemlja, njoj treba kiselkasta da funkcionirala kako treba, hortenzija A sigurno to ima. Probaj na B dodati keselu zemlju i nju treba povremeno zalivati s dosta razrijeđenim željezom ali stvarno povremeno. Ako se nalazi u pitaru njoj u podlošku uvik treba biti malo vode ne previše.
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 10:32
Čini mi se da za sjenu niste spomenuli Astilbu, kojoj je sjena savršena prijateljica Thumbs%20Up
Na vrh
adenium View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje adenium Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 20:05
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

adenium ako ja nisam sve krivo shvatila a mislim da nisam....gerber nije trajnica.....on je balkonsko ili sobno cvijeće jer zimi ne može preživiti u vrtu na kontinentu
trajnica ostaje  i zimi u vrtu i iako joj nadzemni dio propadne podzemni dio preživi u zemlji i na proljeće ponovno zazeleni



Pa ne bih baš ulazila u neku raspravu o Gerberu pošto i nisam neki stručnjak, ali moj crveni gerber je vani i prezimio je.
Na vrh
biksi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biksi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 21:42
zdravo,imam i ja predlog za vasu suncanu stranu,
ispred budleje mozete posaditi roze gauru i centratus ,obe biljke
cvetaju celu sezonu i lepo se slazu sa budlejom
Na vrh
Suzizana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 80
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Suzizana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2009 u 14:19
da li se trajnice sade na jesen ili na proljeće?
nigdje na netu nisam dobila odgovor na to pitanje. odnosno možda i bi da znam kako se zovu, pa da za svaku potražim pojedinačno.
muči me ta dilema jel sam neki dan kupila mix trajnica i posadila ih odma u vrt, ali takvih istih trajnica ima za kupiti i na proljeće.
ne znam kako se zovu jel je na svakoj pisalo mix trajnica. pretpostavila sam ako ih sad prodaju da se mogu i posaditi, a zaboravila sam pitati prodavačicu.
jesam li pogriješila što sam ih sad kupila i sad posadila?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.