Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - vadite li lukovice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


vadite li lukovice

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2009 u 09:50
Kod vas je drugačije,pa i zimi sve cvate kod vasSmile
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2009 u 21:57
Hm, kod mene mini tulipani i narcise dali cijet, tj imaju pup. A od tulipana samo list. Šmrc! Pokušat ću ih povaditi ovu godinu. Bili su lijepo krenuli, jedino ako ih ovaj zadnji snijeg nije zeznuo. Padalo je za vikend prošli.
Na vrh
ljubica087 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubica087 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 23:48
Ja svoje lukovice ne vadim i ne vidim razlog da bi tribala iako sam prije par god.kad sam tek počela saditi cvijeće tj.kad nisam o cviću znala apsolutno ništa pročitala da bi lukovice trebalo vadit iz zemlje stavljat na tamno mjesto do prolića,ali nisam nikad to radila.U dalmaciji nema potribe za tim,samo sam primjetila  kad se dosta namože za koju god. one starije vaditi
Prošlo proljeće sam posijala mini dalje ili dalije neznam koji je pravi naziv
super su cvjetale to lito i napravile ogroman gomolj,i sad sam se mislila oće li izbacit pupove ali izgleda da oće na jednoj sam primjetila da oće.Zna li možda itko koliko vrenena one traju,dali kao ostale lukovice ?
Osim njih imam tulipane,ljiljane,irise,kale,frezije,amarilise,gladiole ijoš neke šta im nisam vidila cvit.<sve ću poslikat i ako naučim stavit na forum
Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 23:12
Dalije se sade relativno plitko (8cm prosjecno-sad ovisi o visini) i jako su osjetljive na mraz i hladnocu tako da je preporucljivo ih u jesen izvaditi i posaditi ponovo u proljece.
Na vrh
ljubica087 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubica087 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 22:32
Nikle su mi dalije od prošloga ljeta nisam ih ni vadila iz zemlje,ne mogu dočekat da procvitaju,a načekat ću se čini mi se
Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 10:24
moje su u zardinjerama i pocele su se listati- pa one su dosta brze nasprem drugih biljaka kolko vidim jer ove iz sjemena kad niknu imam osjecaj kao da vegetiraju s ta dva prva listica tjedan ili dva a lukovica konstantno raste
Na vrh
ljubica087 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubica087 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 22:31
ja sam ih ovu god.opet posijala za na vikendicu,ipak najdraže mi je kad neku biljku sama posijem i iščekujem je dok raste,nego da je kupim već gotovu sa puno cijetova.Prije sam kupovala cvijeće  ka luda a u zadnje vrijeme više sijem šta želim posadit
Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 09:36
ne nisam ja kupio vec gotove biljke ako si me tako razumjela, nego sam sadio gomoljSmileWink

EDIT i da ljubice sto si stvarno iz zimbabveaLOLLOLBig%20smile
Na vrh
ljubica087 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubica087 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 22:22
Nisam ja to rekla za tebe da kupuješ gotove biljke,nego za sebe da puno sijem.A Zimbabwe i Dalmacija to ti je sličnosmile198
neman pojma kako sam uspila stavit Zimbabwe,kad sam vidila riknila sam od smija
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 23:50
Ja sam svoje posadila prije par dana. Nadam se da su dovoljno duboko. Drago mi je da sam ovdje pročitala da se s vremenom spuštaju sve dublje. Sad je bitno da prežive prvu zimu u zemlji.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 15:12
Vidim da je Maggie oživjela temu pa da se pridružim.
 
Ima li tko kakvog iskustva i kakvog je mišljenja u vezi sadnje lukovica u one posudice gdje su sve lukovice na hrpi pa se poslije samo sve zajedno izvadi iz zemlje?
Moja majka ima stare sorte tulipna koje nikada ne vadi i ima ih već goooooodinama. Ove nove su neke GMO pa ili "nestanu" ili jako slabo cvatu.
 
Ne znam ovisi li to o uvozniku (proizvođaču)
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 16:25
Mirna,ove nove  sorte su hibridne pa su zato i lošije.Najviše propadaju zbog toga pa onda zbog svega ostaloga.Ja neznam broja koliko sam do sada posadila tih hibridni tulipana,al vjeruj ne traju dugu.Par sezona i to je to.Neke se adaptiraju pa cvjetaju i više,ali sve u svemu puno su lošije od naših starinski sorti.Te starinske su neuništive,jer su naše autohtone vrste koje su naviknute na naša podneblja..Od njih su pravili sve druge hibridne,kao što su npr.od starinskog madona ljiljana pravili nove sorte itd itd...
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 17:38
Svoje šafrane sam razmjestila posvuda po vrtu, sadila sam po 3, 4  lukovice zajedno. Bilo bi super da uspije.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 20:47
Originalno poslano od člana mirna mirna napisao:

...
Ima li tko kakvog iskustva i kakvog je mišljenja u vezi sadnje lukovica u one posudice gdje su sve lukovice na hrpi pa se poslije samo sve zajedno izvadi iz zemlje?
Moja majka ima stare sorte tulipna koje nikada ne vadi i ima ih već goooooodinama. Ove nove su neke GMO pa ili "nestanu" ili jako slabo cvatu.
 
Ne znam ovisi li to o uvozniku (proizvođaču)


Sadim tulipane u plastične košarice da ih zaštitim od voluharica. Narcise ne sadim u košarice jer njih ti vragovi ne diraju.

Prije sadnje dobro i dosta duboko obradim zemlju, iskopam rupu i na dno stavim par šaka komposta ili kvalitetne kupovne zemlje. Gnojivo ne stavljam jer lukovice ne vole jako pognojenu zemlju. Onda stavim košaricu, u nju stavim malo zemlje, rasporedim lukovice i sve prekrijem zemljom. Lukovice trebaju biti na dubini kao kod uobičajenog sađenja bez košarica (cca tri visine lukovice).

Košarice izvadim svake 3 - 4 godine. Vrlo ih je lako izvaditi sa štihačom. Istresem sve iz košarice, odvojim za sadnju krupne lukovice, a one mlade sitne posadim negdje u prikrajku vrta "u školicu" da narastu. Nakon 2 - 3 godine one odrastu i počinju cvjetati pa se onda mogu posaditi u atraktivniji dio vrta.

Što se tiče novih vrsta tulipana i njihove trajnosti: činjenica sa kojom se treba računati je da hibridi nisu dugog životnog vijeka. To nije stvar loše kvalitete lukovica, već je to jednostavno tako.


Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 21:02
Da sam bar tvoje upute vidjela ranije... Neke bi stvari drugačije napravila. Super si sve napisala! Dobro je znati za budućnost.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2011 u 14:00
Mislim da ću i ja s njima u košaricu. Tako ću se uvjeriti da nisu "nestale" nego da su loši hibridi.  Valjda namjerno  proizvode takve samo da ih što više prodaju.
 
Može li netko preporučiti gdje još ima za kupiti starinskih sorti ili kvalitetnih koje imaju malo duži vijek cvijetanja.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 13:57
U jesen sam pravila plan za uređenje novog cvijetnog vrta. Sve sam lijepo isplanirala, nabavila lukovice raznih vrsta jer ih jako volim. Medjutim, bila sam spriečena sama uraditi posao, pa sam nacrte dala suprugu i djeci koji su to vrijedno uradili. Sad, kad je sve izniklo ja se razočarala. Iako je nacrt bio jasan, a lukovice podjeljene po vrsti cvijeta u zasebne vrećice, oni su to sve pomiješali. Tako recimo u jednoj grupi od 9 lukovica posađeni su zajedno tulipani, narcisi i veliki ukrasni luk. Dalje, šafrani i presličice koji su kao niske biljke trebale ići na prednju stranu grenice, posađeni su uz ogradu gdje bi trebale biti posađene gladiole. Živa zbrka. Nisam ljuta na njih, ali tražim rješenje. Šafrani su zauzeli više od pola gredice. Kad budem sadila ljetnice sve će se uništiti jer uskoro neću znati gdje se nalaze.

Moje pitanje glasi: Da li bi bilo dobro kad listovi požute lukovice izvaditi i odmah presaditi na odgovarajuće mjesto ili ih izvaditi i ostaviti do jeseni pa posaditi sve ispočetka kada se povade ljetnice.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 15:10
Nisam stručnjak, ja bi ih prebacila, (odmah presadila) budući da je ove godine posađeno drugačije od onog kako si planirala. 
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 15:26
Slažem se s Maggie.Ako odma to napraviš,znat ćeš gdje je šta i kako će biti sljedeće godineThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 16:32
Ja također znam još zelene ocvale narcise i šafrane presaditi i druge godine opet lijepo cvatu.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,516 sekundi.