Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jagode
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jagode

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jagode
    Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 21:38
Molila bih lijepo znalce o jagodama da me upute o pogodnim sortama, uvijetima i slično....
Namjeravam ih zasadaiti u vrt pa me zanima isto da li ih je ko sadio na foliji i kakav su iskustva?

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2009 u 18:43
Nisam neki znalac, ali moje iskustvo je dobro s folijom. Prekopala i usitnila gredicu, ostavila par dana da se zemlja malo slegne (da folija ne ostane napuhana, nego da se može lijepo zategnuti). Postavila foliju tako da sam štihačom "obrubila" gredicu i ugurala foliju s jedne strane, onda se to fino muški nagazi da se nemože micati, pa onda s druge strane. Rupe na foliji sam bušila sadilicom za lukovice, tako odmah izvadiš i zemlju i dobiješ jednake promjere rupa. Posadiš, zaliješ i čekaš rezultate.
Ps. kod kupovine folije kupi onu koja je pogodna za nekoliko godina da se ne mijenja. Prošle god. uzela sam u pevcu foliju, do jeseni je bila sva u komadićim, nikako ne valja, a cijena....uf! Najbolje kupiti u agrariji.
  Eto, toliko od mene! Javi kako napreduju radovi! smile160
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 14:46

jagode iz semena počele da cvetaju a još ih nisam ni rasadio...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2009 u 14:51
Možete ih uzgajati u bačvicama ili sandučićima na balkonima i terasama

Jagode uspijevaju u svakom vrtu, pa čak i u sandučićima na prozorskoj dasci. Ta mala višegodišnja biljka rodi obilno, osobito prve tri godine, a kasnije je uspješno možete rasaditi. Naime, jagode razvijaju vriježe, nove male biljke, koje se u ranu jesen posade i već drugu godinu daju plod.

Ako ih sadite prvi put, nabavite u dobrom rasadniku nekoliko grmova, već prema prostoru i posadite na razmak oko 20 cm. Dobro obradite zemlju, voda ne smije stajati, iako vole vlažno. Pognojite ih po mogućnosti i stajskim gnojem. Zalijevajte redovito. Optimalno vrijeme sadnje je rana jesen i sada u proljeće, no ne kasnije od svibnja, jer tada se rane sorte već beru. Prilikom sadnje pazite na dubinu, srce biljke mora biti iznad zemlje, inače će istrunuti.

Svi poznaju mirisne šumske i velike vrtne jagode. Danas su uzgojene sorte koje rode neprestano, a imaju veće plodove; zovemo ih mjesečarke. Jednorodne sorte imaju velike krupne plodove. Najnovije su se na tržištu pojavile puzajuće jagode, koje su pogodne za uzgoj u bačvicama na terasama.

Stabljika sa zrelim plodovima je teška, te pada na zemlju, stoga da biste sačuvali lijepe plodove, ispod grmova raspostrite slamu ili foliju.

Jagode u bačvi

Upotrijebite staru bačvu, drveno vjedro ili specijalno izrađene zemljane lonce s otvorima. Na posudi napravite seriju od niza rupa širine približno šest centimetara u razmaku 15-20 cm. Probušite i dno posude, te je postavite na četiri cigle.

Gdje ih smjestiti?
Jagodama najbolje odgovara sunčano mjesto, a da bi se postigla dobra cirkulacija zraka, posudu treba odmaknuti najmanje pola metra od zida.

Na sredinu posude okomito postavite plastičnu cijev, gusto izbušenu, ili cilindar od metalne mreže (promjera 6-10 cm - ovisno o vrsti mreže). Dno posude pokrijte slojem rahle ilovače, a njome do polovice ispunite i cijev (cilindar) smještenu u sredini. Nakon toga počnite posudu punili plodnom zemljom. Kada dođete do prve serije rupa, posadite sadnice jagoda i tako redom zalijevajući svaki sloj. Ako za vrt morate pažljivo birati sorte jagoda, prilikom uzgoja na terasi to nije problem! Nabavite sadnice jagoda "mjesečarki" ili "četiri godišnja doba", koje se ne odlikuju jako bogatim urodom, međutim neprestano cvatu i daju plodove od lipnja pa sve do jeseni. Nakon 3-5 godina sadnice zamijenite radi veće rodnosti.

Jagode uspijevaju u svim našim krajevima, obilno rode i bilo bi šteta da ih nema u svakom vrtu, pa i u najmanjem. Mali jagodnjak može biti i prvi mali vrt o kojem će se brinuti vaša djeca.

<>http://www.zena.hr/clanak/vrt_i_biljke/jagode_na_balkonu_ukusni_ukras/1798.aspx
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2009 u 22:37
u svibnju sam kupila 3 mlade sadnice jagoda mjesečarki
pustile su vriježe, sad ih ima oko 10-ak ALI bez itijednog cvijeta

ne kužim
jel su one neispravne ili su premlade pa da im dam šansu za sljedeću godinu?
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:37
Na jesen sam vidjela u bauhausu jagode u visećoj tegli ..mislim da se radilo o mjesečarkama, impresionirana idejom ove godine bih naravno i ja tak!E sad, pročitala sam po netu da bi trebalo u posudu staviti crnu vreću(za smeće) u teglu, izbušiti tu vreću, napuniti zemljom i posaditi jagode pa me zanima jel tko radio šta slično i dali je baš nužno stavljati tu vreću?!hvala ;)
Na vrh
bubi12 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubi12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 09:38
Dali ima netko od vas jagode da ih doma uzgaja pa da mi može poslati sadnice. ???????
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2010 u 21:45
zna li netko nešto o puzajučim jagodama?
 
ja imam jednu koja je preživila ovu zimu u podrumu
 
sada je držim u hodniku al neznam dali bi je trebalo već iznjeti van s obzirom da živim u slavoniji?smile127
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2010 u 21:41
Bubi, ako nisi nabavio/la jagode, javi se na PP. Imam mjesečarke za poklonit!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 08:16


Osim što su jagode jako ukusne dobro ih je uzgajati iz više razloga. Zašto? Pogledajte ovdje :

http://www.mojdoktor.hr/default.aspx?page=197&article=4990
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2011 u 19:31
Izgleda da smo u lipnju pojeli jagode i onda zaboravili na njih. Sjetit ćemo ih opet pred sezonu, šalim se. Evo ja jučer bila kod vikendice gdje sam nekad imala (sada zapuštene) vrlo lijepe i ukusne jagode. Još ovog proljeća djeca su ubirala krasne plodove. Kako ih planiram prekopati izvadila sam nekoliko primjeraka i posadila u male kaljiće gdje bi trebale prezimiti, a početkom ožujka presadila bih ih na stalno mjesto, u gredicu koju vidite na slici. Šta mislite, da li bi bilo bolje da sam ih sada, ako nije kasno, odmah posadila u ovu gredicu, pa možda zaštitila geotekstilom da bi se lakše ukorijenile. Uz jagode planiram posaditi klematis koji bi se penjao uz zid na svoje ljestvice koje ćemo postaviti.



Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 10:26
Lovro, vidim da imate jagode mjesečarke. Zanima me vaše iskustvo s tim jagodama. ja sam ih imala prije par godina, ali ništa nije bilood mjesečnog ploda. Uredno su rodile u drugoj polovini svibnja, a onda u listopadu na 60 sadnica imala sam možda 30 jagodica (sitne i blijede). Tada sam odustala uz zaključak: Da postoje mjesečarke bilo bi jagoda za kupiti na tržnici. Možda sam prerano odustala, pa me zanima vaše mišljenje i iskustvo.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 22:42
Postoje jagode mjesečarke i ako ih pravilno tretirate imate cijelo ljeto jagoda.Trebaju bit dobro prihranjene i imat navodnjavanje kap na kap,sve nove izboje koji se javljaju trebate zakidat jer iscrpljuju sadnicu.Jagode mjesečarke ne dolaze na tržište jer ih sve pokupe slastičarne za pravljenje voćnih torti i raznih sladoleda.Sorte mjesečarki možete pronaći na netu.
Na vrh
Cikas View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 20 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 499
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cikas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 19:53
Evo prvog cvitića jagode!
Baška Voda
Na vrh
miholjac18 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miholjac18 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2012 u 10:11
Jel ko probao posaditi jagode u metalnu bačvo,onako sastrane izbušit rupe.
Na vrh
AAnčica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AAnčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 21:15
Može li mi netko pomoći molim. Imam jagode u vrtu prekrasne zdrave i velike i sad kad su skoro pune cvijeta napali su ih mravi. Ne znam što im je zanimljivo na njima.Čime tretirati da odu dosadni mravcismile43
Na vrh
miholjac18 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miholjac18 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 21:39
mravi obično napadaju,kada voće ima neke nametnike.Idu na vočke kada imaju lisne uši itd.Trebao bi pošpricati sa nekim insekticidom.
Na vrh
Cikas View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 20 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 499
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cikas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 22:01
Mali prilog temi


danas ubrana i pojedena
Baška Voda
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 15:34
Cikas, njam-njam...
Moje tek cvjetaju!
Ova "instalacija" je super...mislim da imam jednu pl.cijev...pokušat ću te kopirati!

Zribal, naše rode skroz do 11. mjeseca...istina nisu ogromne ko u 5-6-7 mjesecu, al za našu porebu čist dost!

Nek mi se čini, da su mi se ove godine pojavile neke druge jagode...
ovo lišće mi izgleda čist drugačije od onih naših starih...il mi se pričinjava??

ove su se opojavile tu i tam...



a ove su od pamtivijeka...slika od lani...


Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2012 u 14:03
U Baumaxu prije par dana bilo za kupiti jagoda mjesečarki. Kupila sam samo dvije. Trenutno nemam ni mjesta, ali vidim imaju cvjetiće baš me zanima hoće li roditi ponovo na jesen. Piše na njima da ne cvjetaju samo kad je temperatura zraka preko 30 stupnjeva. Dakle, srpanj i kolovoz, a onda opet u rujnu. Vidjet ćemo. Ja sam za to čula i nabavljala od poznanika, ali nikad ništa ed toga nije bilo. Vjerujem da je ovo neki provjereni uzgoj.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.