Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7576777879 82>
Korisnik
Poruka
kiki2008 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Ožujak 2016
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kiki2008 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 09:06
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Kiki2008, kakvo je stanje s tvojim ljubicicama? Jesi li ih uspjela spasiti?

Hvala Kaćunak za interesovanjeWink
Izgleda da je presađivanje uspjelo, krenuli su novi listići u sredini. Čak i jednoj kojoj su i pupovi listića bili osušeni, krenuli su novi listićiSmile
Jedino što sam jučer primjetila na tri ljubičice da su se pojavile žute fleke na većim listovima (onim koji su tu bili i prije smrzavanja). Na mjestima fleka list je uvenuo. Jel moguće da je to od direktnog sunca ili je nešto drugo?
Ne znam postaviti slike da ti pokažem kako izgleda:(

PozdravSmile


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 09:50
KIKI, nije to nista. Znam na kakve šare misliš, dešavalo se i meni ali nije nikakva bolest i nece uticati na ljubicu. To se zna pojaviti povremeno od ponekog zalivanja hladnom vodom, pa se korijen malo "prehladi". Odrazi se malo na listovima, ali u toplijem periodu godine opet izlaze novi zeleni.

Kad je uticaj sunca, obicno bude kompletna biljka sva svijetla i izblijedi. Ljeti ih malo zakloni spolja uz prozor nekim drugim cvijecem, da budu u sjeni.
 A kad taj list (koji ti je dobio šare od hladnoce) prestari i biljka dobije dovoljno novih zdravih, samo ga povuci u stranu i on ce se otkinuti uz samu stabljiku gdje i treba. Bas mi je drago da si spasila ljubice! Da si cekala jos, trulež bi brzo došla do samog vrha krune i ne bi im bilo spasa. Sad pazi koliko cesto zalivas, ja zalijem svakih sedam ili deset dana po malo.


BUGICE, mogu oko tog Tripsa probati jos nesto sta sam cula od Šmrcka. Jedna je zena tako sredila bube na biljkama. Samo ih ubacis u cistu vrecu za smece, naprskas unutra obican sprej za insekte, Raid ili neki drugi i zatvoris vrecu preko noci. Ujutru je bubama amin LOL
Ja sam prekljuce naprskala Raid iznad njih onako obilno, evo drugi dan ne vidim ni jednu bubicu Big smile
Sredila sam i prozor LOL Sačekaću neki dan da vidim da li stižu nove generacije iz jajašaca Ouch
Sve cu ipak probat prije kidanja cvjetića, prije dvije godine sam ga kidala i načekala se da opet cvjetaju. Eto, sve ovo vam pričam jer korisno je znati. Smile
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 11:04
Korisno je. Treba probati. Ja sam špricala uši na hortenzijama, tropskom hibiskusu i clerodendrumu s biokillom. I na sedumu palmeri, sve je ok s njima, ali biokill ne odgovara aeoniumima, skoro sam ih sredila. Confused
Na vrh
kiki2008 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Ožujak 2016
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kiki2008 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 11:17
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

KIKI, nije to nista. Znam na kakve šare misliš, dešavalo se i meni ali nije nikakva bolest i nece uticati na ljubicu. To se zna pojaviti povremeno od ponekog zalivanja hladnom vodom, pa se korijen malo "prehladi". Odrazi se malo na listovima, ali u toplijem periodu godine opet izlaze novi zeleni.

Kad je uticaj sunca, obicno bude kompletna biljka sva svijetla i izblijedi. Ljeti ih malo zakloni spolja uz prozor nekim drugim cvijecem, da budu u sjeni.
 A kad taj list (koji ti je dobio šare od hladnoce) prestari i biljka dobije dovoljno novih zdravih, samo ga povuci u stranu i on ce se otkinuti uz samu stabljiku gdje i treba. Bas mi je drago da si spasila ljubice! Da si cekala jos, trulež bi brzo došla do samog vrha krune i ne bi im bilo spasa. Sad pazi koliko cesto zalivas, ja zalijem svakih sedam ili deset dana po malo.


BUGICE, mogu oko tog Tripsa probati jos nesto sta sam cula od Šmrcka. Jedna je zena tako sredila bube na biljkama. Samo ih ubacis u cistu vrecu za smece, naprskas unutra obican sprej za insekte, Raid ili neki drugi i zatvoris vrecu preko noci. Ujutru je bubama amin LOL
Ja sam prekljuce naprskala Raid iznad njih onako obilno, evo drugi dan ne vidim ni jednu bubicu Big smile
Sredila sam i prozor LOL Sačekaću neki dan da vidim da li stižu nove generacije iz jajašaca Ouch
Sve cu ipak probat prije kidanja cvjetića, prije dvije godine sam ga kidala i načekala se da opet cvjetaju. Eto, sve ovo vam pričam jer korisno je znati. Smile


Hvala puno Kaćunak, baš me juče bilo zabrinulo kad sam vidjela te fleke. Obradovala si me baš:)


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 21:22
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 21:45
Moje ljubičice su dobile nove cipelice. Sada će se snabdijevati vodom  u kojoj je hrana koliko im bude trebalo.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 22:00
Lijepe cipelice. Smile
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2016 u 18:02

Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2016 u 12:27
Bravo Miška, dočekala i ti Tongue

Divne su ti! Sad ce one mjesecima da cvatu, jednom kad im krene cvijet ne mogu da se zaustave Heart
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2016 u 12:33
Milice, kako tvoja u novim cipelicama raste i ima li razlike u napredovanju u odnosu na ove bez wicka?
Na vrh
Aubrieta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2015
Lokacija: Županja
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aubrieta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2016 u 13:01
Moja ljubičasta afrička ljubičica je po prvi put odkad sam ju dobila procvjetala...

smile64

prošlo je dobrih 8 mjeseci čekanja da se pojavi cvijet. pohvalila bih se slikom al nemam pojma kako se postavljaju slike Unhappy
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2016 u 17:25







<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2016 u 21:39
Aubrieta, dobro nam došla u opuštajući svijet ljubičica, i neka ti uvijek tako cvjeta! Pribavi joj i neko društvo u drugoj boji Wink A zašto joj je trebalo toliko dugo da procvjeta, gdje je držiš? Njima je dobro svjetlo ključna stvar za cvjetanje i ponekad gnojivo, ali vrlo štedljivo s njim.

Enrikova nona, divne su ti i njegovane. Onaj "mutni" prozor je idealan za njih!
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2016 u 22:40
Kačunak, mislim da je mojim ljubičicama sada bolje. Više ih ne zalijevam, već same uzimaju koliko im treba. Ja samo nadopunim kantice sa tekućom hranom a prije sam ih zalijevala samo običnom vodom i ponekad dodavala u vodu tekuće gnojivo a sada to imaju stalno.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Aubrieta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2015
Lokacija: Županja
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aubrieta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2016 u 20:30
Nemam pojma zasto joj je trebalo toliko dugo...sad sam nedavno dobila jos jednu afričku ljubičicu i dešava se ponovno ista stvar, opadaju joj cvjetovi a listovi ostaju. Neznam otkud to, jedino mi pada na pamet da joj je šok kad mi dodje u stan:) i pretpostavljam da je počela cvjetati tek kad su izrasli novi listovi i kad se posve " obnovila ". Vjerujem da će tako biti i sa drugom ljubičicom

Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2016 u 07:23
Jučer sam dobila od "tete" iz škole 6 listova (kaže da su sve različite), piknula sam ih u zemlju i stavila u hlad na balkon. Čitam da im dugo treba da krenu listići (ako uopće krenu Embarrassed). Da li ih možda trebam prekriti nekakvom plastičnom vrećicom ili da ostavim ovako ?
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2016 u 23:23
Rajski vrtovi, kako napreduju listići? Je li ožiljavanje uspjelo?
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2016 u 06:16
Draga moja Hug, na moju veliku radost pored dva lista vide se malecki listići. Još su stvarno mali, ali nadam se da će biti nešto. Kod ostalih još ne vidim ništa, ali dobro se drže ... niti jedan  zapiknuti list nije  propao, svi su još uvijek zeleni i čvrsti. 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2016 u 11:48
Htjela bih podijeliti sa ljubiteljima ljubičica moje iskustvo, jednom tjedno ih stavim u veliku posudu sa dosta toplom vodom ne baš vručom da se napiju a jednom mjesećno u takvu vodu stavim šečera i evo rezultata

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2016 u 22:18
Ajme divno, koja je radost kad se konačno pojave te "mišje uši" iznad zemlje! Baš mi je drago! Kad jednom izvire, baš brzo rastu.
Sad samo oprezno da ih ne udaviš vodom, jedva vlažnu zemlju drži. Za čas ih je udaviti zimi.
Od jednog listića računaj najmanje po tri biljčice, a znaju i po sedam-osam dati, biće i za obradovati prijateljice

Ja sam ih toliko razmnožila, čudo jedno. Nedavno sam još jednu turu rasadila,nadijelila sam se mladica. Srećno i javi kako napreduju.


Enrikova nona, kako je lijepa! Lišće joj je baš dekorativno! Ja isto zalivam toplom vodom, ne vrućom. Za cvjetanje koristim plantella đubrivo, i rijetkost da nisu u cvijetu. Neumorne su stvarno. Divna biljka, cijelu godinu cvjeta!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7576777879 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.