Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 82>
Korisnik
Poruka
esperanza0905 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje esperanza0905 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 15:42
da li vi uklanjate one male izdanke sto rastu između listova?
carpe diem
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 20:54
Esperanza,
 
Njih treba uklanjati. Mozes ih pustiti da se malo razviju, onda ih pazljivo otkrhnuti tupim vrhom olovke (puknu tocno na mjestu spoja sa osnovnom biljkom), i onda ih mozes lijepo posaditi, a mozes ih unistavati dok su sasvim male, ako ih ne zelis razmnozavati.
Ljubicu ne treba pustiti da se kiti tim sporednim izdancima, jer onda ne cvate i ruzno izgleda.
 
Medjutim, ima i ljubica (zove se traileri-puzavice) kojima se ti izdanci ne kidaju, ali sumnjam da ti imas trailer, oni su kod nas rijetki, tako da mislim da mozes slobodno kidati.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2011 u 19:27
Evo moje prinove...
malo mi je nezgodno slikati jer sve daju ljubičastu boju a zapravo su ove flekice onako malo na roza...
1.


2.


3.



Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 09:52
Monny, prelijepa prinova, zaista prelijepa! I boja je divna, i taj cipkasti oblik cvijeta, i cinjenica da je tako nevjerojatno bogato nacickana cvjetovima.
Ja obozavam kad su stapke cvjetova niske, i kad onda moze da napravi buket cvjetova u sredini, upravo kao ta tvoja. Ajde, molim te, prebroji koliko cvjetica i pupoljcica u prosjeku nosi jedna cvjetna stapka.
Gdje si je kupila?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 00:22
Nina to su tri razlicite . . .  budem odmah sutra prebrojala cvjetice na stapci.
A zasto je to vazno?????
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 09:39
Kupljene su u kauflandu.
e ovako - glavna cvjetna stapka koja ide iz biljke se dijeli na dvije i svaka ima po 5 pupova (vecinom, samo nekoliko ima po 4 cvjetica)...

a ova tvoja gore je pre pre slatka (meni nevidjena...) Wacko
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 09:57
Monny predivne su. Jako mi se sviđaju te "reglaste". Joj kad vidim.... žao mi je da imam samo jedan prozor za njih a i taj mi je već premali... Cry
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 18:14
Ja imam nekoliko prozora ali za njih nikad onoliko koliko bih zeljela...
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 18:09
Monny,
sad vidim da su tri, mislim da sam prebrzo presla preko nekih slika, pa se nisu bile otvorile.  Najljepsa mi je ova srednja, iako je i zadnja prelijepa.
Zasto je bitno koliko ima pupica? Zato sto je to veliki plus ako ima mnogo pupica na jednoj stapci, jer onda znaci da ce broj istovremeno otvorenih cvjetova biti veliki, pa ce i cijeli dojam biti ljepsi. Ima nekih hibrida koji imaju samo po dva - tri pupoljcica na jednoj stapci, pa je onda i utisak siromasniji, iako ponekad cvjetic bude toliko lijep da ih je dovoljno i svega nekoliko, ipak ja vise volim kad ih je mnogo.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 23:01
Evo opet mene i mojih problema i pitanja :)
samo me zanima koliko inače treba ljubici da procvjeta nakon što počne puštati stabljikicu na kojoj rastu cvijetići?
pitam jer sam nakon vaših savjeta počela prihranjivati biljku i to sa onim štapićima što se ubodu u zemlju, i listiće stvara ko luda, brzo rastu, ali ta stabljikica na kojoj treba doć cvijetić je prestala rasti. ne suši se, samo ne napreduje, a ostatak biljke da..? tako već mjesec dana, i više. pa mi je žao jer bi ja rado da mi koji cvijetić ugleda svijetlo dana..:(

a druga ljubica, koju isto prihranjujem, miruje i ne reagira na ništa, niti joj rastu listovi niti cvate niti vene. a već i nju više od mjesec dana prihranjujem. i na istoj su poziciji!
možda da promijenim gnojivo??

hvala svima na savjetima!! :)
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 00:05
Malaguena,
 
Pupoljku treba od 10 dana do mjesec dana da naraste i otvori se, ako je u sobi hladnije, onda moze i duze to da traje.
 
Ljubicice vole ili uravnotezeno gnojivo (sva tri broja su ista, npr. 15-15-15, ili, kad su spremne na cvatnju, vole da ih se par puta zalije sa gnojivom koje ima visoki postotak fosfora,npr. 15-30-15, fosfor je srednji broj. Moras vidjeti koji je postotak dusika-fosfora-kalija u tim tvojim stapicima. To su valjda oni sporootpustajuci, oni su izvrsni za ljubicicu, ali moras znati da li im je dobra formula (ta tri broja), jer i njih ima u raznim formulama.
Inace, ljubicica ne raste ako je na hladnom, koja ti je temp. u sobi?
Drugo, cvate tek kad joj u posudi postane tijesno, tj. kad korijenom ispuni posudu. Zato se one ne smiju saditi u prevelike posude, posuda od 10 cm promjera je dovoljna.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 16:28
vau, nisam imala pojma za to gnojivo, na mojim štapićima piše 10+6+7 pa po tome to bas i nije idealno! temperatura je 18-22° otprilike.
a posuda je promjera 10cm (upravo izmjerila :)) pa mislim da je to u redu, jer u biti kada sam ih kupila su cvale obje, i onda su mi se cvjetovi osusili a ljubice nastavile rasti.
mislim da cu promijeniti gnojivo, pa mozda bude pomaka!?
hvala na odlicnom savjetu! :)
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 19:29
Je, promijeni, visok dusik potice rast listova. Temp ti je savrsena, malo prihrane i strpljenja ii cvast ce one opet.

Jos te nisam pitala kakvo im je svjetlo, koliko ga ima?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 23:15
Nova, Rob's Boogie Woogie. Cvjetic je dupli rozi, i nije nesto, ali je biljcica sve skupa divna, jer je mini, jer ima satiranu krunicu, i jer cijela iizgleda jako njezno i skladno.
Uploaded with ImageShack.us
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Uploaded with ImageShack.us
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 23:40
ajme kako je slatka! super se vidi tu u usporedbi s bananama :D

a za svjetlost, kako živim u studentskome domu uvijeti su mi takvi kakvi jesu, imam jedan sj-zap prozor ali ih ne držim na njemu jer me strah propuha, tako da su na polici blizu prozora, tako da imaju svjetla ali ne znam je li dovoljno..
čitala sam i da dobro rastu i pod umjetnom rasvjetom, ispod dvije sijalice od 40W, eh, ali nemam ni to :) pa sam ju jedno vrijeme držala ispod jedne sijalice od 60W ali ne baš 15sati koliko je i pisalo, pa isto nije bilo pomaka - cvijetića!?
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 00:05
Dobro, to nije idealno svjetlo, ali ipak mislim da to nije razlog sto ne cvatu. Vjerojatno nisu dovoljno stare. Ipak pomakni ih na prozor cim zatopli. Ne smeta njima vjetar, ja svoje ljeti drzim vani u vrtu, u sjeni, ima juga, ima maestrala, i super rastu.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
panda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2010
Lokacija: Dalj ( Osijek )
Status: Offline
Bodovi: 852
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje panda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 21:37
krasne su vam ljubice ja sam svoje sad sve presadio pa evo i slikica :))













eoih sve su na okupu rasadjene ima ih svakakvih vec se primjeti novi rast i sto su bile po dvije tri u saksijama ja sve rasadio tak da ih sad ima mislim 14 :))
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 22:32
Panda, neke ti vrlo lijepo izgledaju, neke su malo objesene, pazi da ih ne zalijevas previse.
 
Kakve su to cudne sare??? Nikad nisam vidjela tako satirane listove. Odakle si dobio te listove? Jesu li uvijek takve, ili su takve postale?
 
Na zadnjoj slici, trebalo bi toj ljubicici otkinuti sve stare listove.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
ivančica flower View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 416
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivančica flower Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 07:18

Pozdrav svima!
Evo i moje ljubičice,jako sam ponosna na nju jer mi već mjesec dana neumorno cvate i stalno daje nove pupove.

Imam jedno pitanje-osim što ju zalijevam u podložak,zalijem je i odozgo jer mi se čini da preko podložka ne dobije dovoljno vlage. Površina zemlje je uvijek suha iako ostavim vodu i po sat vremena da upija?
Bojim se da joj ne bi naštetilo to zalijevanje odozgo?
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 08:55
Ove bijele cvjetaju  cijelo vrijeme bez odmora
 
"Mama"..... ponovno nakon odmora
 
"Dijete" (od listića), također ponovno cvjeta nakon odmora
 
 
Ovo su mini kojima je ovo tek drugi cvat. Prvi je bio "mršav", sad se vidi da ima puno pupoljaka...
 
Cvijetak iste iz malo bližeg
 
Ostale, koje imam odmaraju. Rasadila sam dvije različite, koje su rasle u istoj vazi... i još jedna mini, koju sam dobila scvjetićem, ali  je sad u novoj vaz pa odmara....
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.