Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bugenvilija -bugenvileja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bugenvilija -bugenvileja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 44>
Korisnik
Poruka
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 10:08
I ja sam imala problem kada sam ju unesla u kuću jer joj je svo lišće otpalo, onda sam ju orezala i ponovno je potjerala..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 10:20
draga moja to mi samo mislimo da imamo problem, a u stvari je to normalno jer bugenvilije moraju odmirovati da bi u proljeće bile bujne i cvijetale
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 10:27
Ma meni na večini cvijeća lišće otpadne preko zime pa se više ni ne zabrinjavam pogotovo ako vidim da su grane zelene.Ne diram ja ništa do proljeća.Kad ona potjera onda znam sigurno koja je grana okLOL
Hoya,nikako da se potrudim i naučim orezivanje pa ja to ovako nekako radim.Prvo sve suhe porežem a onda idem od sredine.Grane koje rastu prema van ostavim a one koje rastu prema sredini porežem(ako mi ih nije žao.Je,to je loše no meni je neke žao rezati)Gledam da biljka ima mjesta u sredini jer kad potjera tu je najveća"gužva"Ove grane koje rastu prema van imaju mjesta no one,prema unutra,mi stvore "gužvu".
Tako ja radim sa većinom biljaka .
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 11:00
Probat ću. Valjda mi je najveća greška što se bojim rezati, a zaista imam gužvu u sredini.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2010 u 11:45
Za bugenviliju važi pravilo što je više orežeš to će bolje potjerati nove grane, kad budem rezala svoju slikat ću prije i poslije da vidite, ja ostavim samo tri osnovne grane. To što joj otpada lišće je sasvim normalno. čak i kod mene otpadne lišće, ali malo kasnije.
život je more
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2010 u 23:29
Joj nadam se da će mi se neko hitno javiti jer fakat neznam kaj da radim!
Evo ovako, kupila sam danas bugenviliju u bauhausu za 10kn,a inače su bile po 84 smile198No naravno da je u lošem stanju ali s obzirom da imam sreće s tim jadnima koje nitko neće, pomislih danas, pa kvragu ak se i ne oporavi, kaj , spušila sam 10 kn ..A vidim da na par mjesta tjera nove listiće i da će biti nešto od nje.Uglavnom, evo i fotke i bila bih jaaako zahvalna kad bi mi netko rekao kaj da sad u ovo vrijeme radim s njom a da se oporavi?neznam jel je pametno sad orezivati, presaditi itd ..i dali da čvaknem koju grančicu pa da zapelcam za svaki slučaj?


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 05:21
tanjice - 10 kuna Shocked??? stvarno si dobro pazarila, čestitam Wink
pogotovo jer mi (kao laiku) ova biljka super izgleda Clap

mislim da je najbolje da je ne diraš previše, nek se malo privikne na "promjenu ambijenta"
ako su joj žile izašle kroz otvore na dnu tegle onda je vjerovatno trebaš presaditi u (nešto) veću posudu, ali to napravi bez da joj rasplićeš žile - da se ne oštete

ako pušta nove listove znači da je s njom sve u najboljem redu

stavi je na svijetlo mjesto - ako je kod tebe prošla opasnost od mraza iznesi je vani na sunce jer one to vole i redovno zalijevaj

čini mi se da je ne trebaš orezivati
sigurna sam da će ona ubrzo povratiti svu ljepotu - i list i cvijet

koja je to boja? boja cigle?
baš lijepo izgleda Big%20smile

Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 21:50
hvala na savjetima natalija Thumbs%20Up

išla sam škicnut te korjene i činili su mi se dosta veliki pa sam ipak presadila ..
čvaknula sam samo jednu zdraviju grančicu koju sam zapelcala i stavila u plastenik pa ćemo vidjeti ..valjda bude bilo kaj od ove cijele ili od te grančice .. i da fino sam zalijala jer je zemlja bila suha ko barut, valjda je zato i izgledala tak jadno Ermm.Jedino neznam, pročitala sam da ona spada u sobne biljke?jel to istina ili..?jer malo bi je pognojila al neznam jel sa gnojivom za sobne ili vanjske biljke?
Na vrh
montokuc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 12 Svibanj 2009
Lokacija: Germany
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje montokuc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 22:21
Ovu sam biljku snimio u Prozurskoj Luci na Mljetu,





a ovu u botanickom vrtu Flora u Kölnu!





Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 00:39
bugenvilea nije sobna biljka ali osjetljive vrste kao što je i ova tanjičina ne podnose niske temperature pa se preko zime moraju zaštititi ili unijeti u kuću.
To dokazuju i ove slike s Mljeta.Na toplom Mljetu one sve prežive vani.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 07:39
da , kao što fermina kaže - nisu sobne, ali ne podnose niske temperature

(najizdržljivija je ona "obična" roza, ali i nju kod nas u dalmaciji zna uništiti par dana leda/snijega, pogotovo ako je mlađa, one starije potjeraju iz korijena)

ali kad se unose zimi u zatvoreno ne valja ih unijeti u grijani prostor, jer i one trebaju vrijeme odmora, da bi iduće ljeto cvale
sklone se u zatvoren prostor u kojem nema opasnosti od smrzavanja

ove sa montokucovih slika su  smile227

jedva čekam ovaj vikend i sajam cvijeća u filipjakovu - mislim da je najavljena izložba bungica pa da napasem oči Wink
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 12:43
Aha, onda ću staviti gnojivo za vanjsko cvijeće ..na zimu ću je onda staviti u plastenik ..naravno ako izdrži ovo ljeto LOL
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 11:02
Dobila sam za poklon bugenviliu. Budući da je bilo hladno ostavila sam ju u
kući.
Odbacila je sve lišće i cvjetiće. Sada je u vrtu.            smile85
Šta da radim sada? Da li će opet prolistati?
Molim pomoć!!!!                                                            
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 12:11
lilie mislim da hoće i da se ne trebaš brinuti - to je biljka uzgojena u stakleniku u idealnim (da ne kažem bajkovitim uvjetima)
promjenila je "klimu" i treba se priviknuti, a rezultat toga je odbacivanje listova i cvjetova

svjetlo, sunčano mjesto i redovno zalijevanje (ali ne mije stajati u vodi) i sigurna sam da će prolistati i obradovati te cvjetovima

i ja sam svoju nedavno iznijela vani i tek se naziru listići
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 13:14
ConfusedCryConfusedConfused Tak valjda najbolje mogu ocrtati svoje raspoloženje vezano za bugenvilije.
Kupili tri. Jednu nama, dvije MSK jer su joj se zimus smrznule. Za našu našli mjesto u vrtu, pročitali sve savjete od zimskog malčiranja, zamatanja i sl... do rezanja.
 
E sad se MSK predomislila. Ona će na balkon nešto drugo i vratila nam i ove dvije. I sad kaj, kog vraga s njima? U zemlju nema teorije, jer nema mjesta  na kojem bi preživjele a da ih ne pojedu lovor i bršljan.
Znači vaze. I vidim da većina ima tako.
 
I sad slijede pitanja:
Kakva zemlja?
Koje gnojivo?
Pretpostavljam da ih u vazama mogu i seliti. Naime MSK i MM bi najradije na terasi. Bih i ja ali tamo raste vitez(divlja loza), koja je sam mlada al' kad krene, neće bugice imati više sunca.
Uglavnom na sto čuda sam, jer ih nisam platila 10 knWink kao Tanjica nego cijelih 200 po komadu. 
 
Najbedastije je to da na deklaraciji, originalnoj uz svaku piše o položaju, zalijevanju i šišanju i ništa više.T.j. po logici biljka za van. A na papiriću koji je zalijepljen na hrvatskom piše: sobna biljka!Confused
Na vrh
tajčica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 385
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tajčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 14:26
baka, evo meni baš jučer stigle naručene bungenvile iz Splita. Bijela i žuta. Od prije doma imam rozu.  Platila sam ih po 60 kuna sigurno velike 1 metar. Briga ti je slijedeća, posaditi u dosta duboki lonac, dosta zalijevanja i na pičeće sunce, kako bi rekli na zvizdan, gnojiti svakih 10 dana po ljeti i da vidiš
ljepote
 
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 15:03
Tajčice super. Za tebe i tvoje bugenvilije!
 
Ima neka teorija da u ovim našim krajevima uspjevaju neretvanske....
E al' kad smo mi kupovali su imali samo Nizozemske. Confused
 
S čime se gnoji? Ima posebno kao za kamelije ili?
Na vrh
tajčica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 385
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tajčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 21:37
ništa specijalno, obično gnojivo za sobne biljke, i sretnoWink
Na vrh
montokuc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 12 Svibanj 2009
Lokacija: Germany
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje montokuc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 06:42
Ovaj sam primjerak snimio u Stonu na Peljescu!



Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 14:20
monotokuc e da mi je malo biti na tvom mjestu pa putovati i uživo vidjeti sve ove ljepote koje nam pokazuješ smile74
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 44>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.