Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kompost u zdravom vrtu.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kompost u zdravom vrtu.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 22:32
Malo sam umorna i pod stresom, možda slabo kopčamLOL

Jel bi to vi toalet kompost u povrtnjak?Shocked

Možda u cvijeće, ali to nije zdravo za povrtnjak, budite sigurni Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 23:44

Pa, ima jedna knjiga, doduše na engleskom. Zove se "Humanure", a autor je Joseph Jenkins. Kad sam je pročitao skroz je promijenila moj pogled na tu stvar Embarrassed Stvar je u osnovi jednostavna: ako osobe koje daju svoj doprinosLOL nisu nositelji patogenih bakterija, tj. nisu bolesni, onda nema nekog naručitog razloga da te bakterije nađemo i u kompostu.

Pekica i ja još nismo bili u prilici da to stvarno primijenimo u praksi. Ja bih, ali Pekica koči.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 23:51
Kinezi to rade već dosta dugo, par tisuća godina.
Češnjak iz Kine?Big%20smileConfused
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 00:21
Ja ne bih to radila, ali to je samo moje mišljenje i ne bi ni u kom slučaju jela takvu hranu. Meni je to kanibalizamLOL

Znam one koji su to i koristili, ali ne hvala.

Znam i slučajeve solmonele gdje može to biti izvor, to je dr. rekao jednoj osobi. Čovjek može biti nosioc patogena a da to niti ne zna i da nije bolestan a da je zarazan. Pijemo, a i jedemo hrpe antibiotika  putem mesa , bakterije mutiraju, itd...

Drugo jedemo svašta i dođe gost i izbaci tko zna štoLOL

Kako me ovo nasmijalo.LOLLOL
LOL
Ali evo čitam mišljenja sa net-a, kažu šljive đubrene tim su ovolike, trava zelena i bujna.
Ali kažu da patogeni kompostiranjem ne ugibaju.

A Kinezi već svašta rade, njihov češnjak ne konzumiram ni u ludilu.Ouch

A čuj svatko ima svoj izbor i zna što može. Osjetljivog sam zdravlja te tako formiram i mišljenje. To ne znači da sam u pravu.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 07:30
Originalno poslano od člana PeKa PeKa napisao:

Kinezi to rade već dosta dugo, par tisuća godina.
Češnjak iz Kine?Big%20smileConfused


Kina je mnogoljudna zemlja i proizvodnja hrane je ograničena nedostatkom obradivih površina, pa ih se na sve načine nastoji maksimalno iskoristiti. Negdje sam čitala kako su od davnina Kinezi vrlo gostoljubiv narod. Koliko god bili skromnih materijalnih mogućnosti, ugostit će gosta, nahraniti, na kraju će ga domaćin ljubezno zamoliti "Neka ostavi ono što njemu nikako ne treba, a njemu je to dragocjeno". Nažalost, problem zagađenja u Kini je svakim danom sve veći i to teškim metalima i drugim otrovnim kemikalijama. A to što mi jedemo kineski ili egipatski češnjak, nisu krivi ni Kinezi ni Egipćani.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 14:00
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Ja ne bih to radila, ali to je samo moje mišljenje i ne bi ni u kom slučaju jela takvu hranu. Meni je to kanibalizamLOL

Znam one koji su to i koristili, ali ne hvala.

Znam i slučajeve solmonele gdje može to biti izvor, to je dr. rekao jednoj osobi. Čovjek može biti nosioc patogena a da to niti ne zna i da nije bolestan a da je zarazan. Pijemo, a i jedemo hrpe antibiotika  putem mesa , bakterije mutiraju, itd...

Drugo jedemo svašta i dođe gost i izbaci tko zna štoLOL

Kako me ovo nasmijalo.LOLLOL
LOL
Ali evo čitam mišljenja sa net-a, kažu šljive đubrene tim su ovolike, trava zelena i bujna.
Ali kažu da patogeni kompostiranjem ne ugibaju.

A Kinezi već svašta rade, njihov češnjak ne konzumiram ni u ludilu.Ouch

A čuj svatko ima svoj izbor i zna što može. Osjetljivog sam zdravlja te tako formiram i mišljenje. To ne znači da sam u pravu.Smile
U hladnim kompostištima gdje se razvijaju temperature od 40+celzija treba dulje, U vrućim sa temperaturama 70+ mnogo kraće. Oprez i kompostiranje 2-3 godine.Embarrassed Nikad se ne zna, ne?Wink
Tongue Kompostiranje je stvar osobnog ukusa i mogućnosti, slažem se Tongue 
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 01:26
Tema je vrlo zanimljiva...i osjetljiva.
Čak sam i sama pomalo skeptična, mada stručnjaci kažu da uzročnici bolesti ugibaju pri temperaturi 60-70 stupnjeva. Uz pravilno kompostiranje valjda se razgrade i  kemijski dodaci koje ostavimo, lijekovi  itd.
Doduše, sjećam se da je u vrijeme kad sam bila dijete, u dnu dvorišta bio  klozet, danas bismo rekli -poljski vc. U jesen i proljeće sadržaj  se grabio van i sipao u jarke u vrtu  - uštihavao se! Jest da je smrdilo do neba, ali nismo bili bolesniji  zbog toga.
Ali povrće je bilo puno bujnije. Sjećam se graška- nikada nisam uspjela uzgojiti onakav grašak.
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 01:32
A što se tiče kine i češnjaka, to je zaista sramota da to uvozimo iz te daljine.
Nego, jeste li primjetili kako odjeća i obuća iz kine zaudara? E, takav smrad nije bio ni kad smo imali poljski vc! Kažu da sve natope onim sredstvom što se mažu leševi, da se ne kvari putem dok ne stigne do nas.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 07:54

Ono za vrt naaajbolje od ljudi (osim ljubavi) ide u Crno more smile43

Nisam baš neki kemičar, pa mogu birati: ili zdrav razum ili kemijaNuke
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 12:49
Ovo da odjeću mažu nečim opasnim su se uvjerili i jadni radnici koji su dobili kožne probleme nakon nošenja odijela koja su čudno mirisala.

MM je dobio radno odijelo koje smrdi na ribu za poluditi i nema načina da se opere.
On ga nosio preko donjeg zimskog rublja i srećom se ništa nije dogodilo, a radni kolega na golu kožu i sav pocrvenio. Osip mu nikako ne prolazi.

 Strašno!!!

Kako smo u fazi gradnje male kućice koja će košta kao vila zbog novih pravila, predložila sam MM da idemo u šumicu i kućicu na drvetu da napravimo.
Al su nekada ljudi bili sretni, bez brige i pameti. Samo vještina lova muškima trebala, žene u vrtu sa djecom, i trebalo se okupati i oprati ruke( i onako će i naše zdravstvo biti ubrzo kao kod pećinskih ljudi)LOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 13:08
Meni ovo ne izgleda kao zdrav razum,ako moram birati onda biram kemiju,a ne kompost od ljudskog gnoja!!!!
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 23:00
moja frendica kupila takve cipelice. Krasne. Sad ih drži na balkonu, jer čitav stan su zasmrdile...
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 23:02
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Meni ovo ne izgleda kao zdrav razum,ako moram birati onda biram kemiju,a ne kompost od ljudskog gnoja!!!!



A životinjski stajnjak bi prošao? U čemu je razlika, osim u glavi?
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 23:30

Delikat(es)na tema TongueWink

Izgleda i stvar osobnog izbora, sklonosti.
Iz moje prakse vrtlarenja isključujem umjetnu kemiju jer mi nije potrebna.
Kad mi zlatice poharaju krumpir, teško odoljevam, ali uspijevam. Nitko nikoga ne prisiljava na bilo što. Mnogi ljudi to rade već dulje vrijeme, uspješno i bez negativnih posljedica.
Među prvim modernim kanalizacijama bila je ona londonska s kraja 19. st. nastala kao rješenje gorućeg problema kolere. Možda je vrijeme ponovnog promišljanja rješenja koje je preraslo u problem. Kompostiranje je jednostavno i konstruktivno, kolikogod se to možda nekom gadi.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 23:36
Pekica i ja radije kupujemo tursko nego kinesko smile122
Nemano loših iskustava sa smrdljivim odjevnim predmetima.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 01:34
Originalno poslano od člana ramika ramika napisao:


A životinjski stajnjak bi prošao? U čemu je razlika, osim u glavi?


Ramika izvini krave ne jedu hrenovke i čokoladuLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 01:38
Mali doprinos temi.

Terra Preta - superplodna zemlja iz Amazone

Terra preta nalazi se, prije svega, na mjestima nekadašnjih naselja, a sastoji se od mješavine ugljena, keramike i brojnih organskih minerala poput ostataka hrane, kostiju i fekalija.

Prastanovnici amazonskog bazena tako su pronašli pravu kombinaciju sastojaka za stvaranje plodnog tla koje je ostalo produktivno do dana današnjeg, bez umjetnih gnojiva i pesticida.

Znanstvenici vjeruju da je tajna "crne zemlje" u ugljenu koji pohranjuje hranjive tvari, odnosno sprječava njihovo ispiranje. Terra preta proteklih je godina ponovno postala zanimljiva znanstvenicima i poljoprivrednicima upravo zbog svoje plodnosti.

http://metro-portal.hr/terra-preta-superplodna-zemlja-iz-amazone/55773

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 01:46
Mislim da je kompostiranje stvar izbora i tu nema po meni rasprave.

Jedino i jako bitno je da se mora ljudima reći što mu se servira za jelo i tu takođe mora biti stvar izbora.

Ljudi prodaju masovno hranu koja se  đubri fekalijama i to sam čula tu u Rijeci da rade.

Ljudi su djeci kupovali povrće iz takvih vrtova dok nisu naravno saznali i vidjeli ljude na djelu. Ovo je već mimo pameti i tu treba inspekciju zvati.

Znam žensku koja je završila u bolnici od solmonele i to ne u ljetnje vrijeme, dr su joj rekli da je to najvjerojatnije od salate sa pijace.

Ako se to i prakticira treba edukacija ( upravo rdi solmonele i širenja dalje) i kontrola da ne ide van iz osobnog vrta.

Ja opet to ne bi, kažem meni je to blizu kanibalizma. Nismo svi za sve i ne možemo sve. Ja volim lubenicu, a mom bratu se povraća od nje.Wink


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 01:49
terra pretta
to su valjda nekadašnja odlagališta otpada.  uglavnom je sve bilo organskog porijekla pa je tako i nastala tako plodna zemlja- ostaci hrane, fekalije, moguće i lešine životinja...
A šta mi danas radimo? Pokosimo travu, sakupimo lišće, sve strpamo u vreće i iznesemo na ulicu. Da završi na deponiji smeća.
Onda se pitamo zašto nam je travnjak tako proziran...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 02:03
Ramika za to je kriva država i društvo, pogotovo pohlepna kao naša-e.

Umjesto glupavih emisija na Tv bi bilo bolje da educiraju ljude korisnim stvarima i vrtlarenju i benefciji istoga. Vrebamo emisije o poljoprivredi i % minuta Abecede vrtlarstva kao lavovi.

Ljudi niti ne znaju da je to korisno, uče nas plastičnim operacijama, modnim markama i kako ćemo biti što gluplji. Ljudi nemaju radne navike, i još o tome javno se hvale i prave studije.

Djeca danas ne znaju niti prepoznati stabla voćaka po lišću.

Pa lijepa naša domovino ponudite ljudima koji su podstanari da si iznajme vrtove i dajte kurseve, koji neće biti u stotinama eura. Kao da nam treba Holc ili kako se već čovjek zove. Kao da nemamo agronome i poljoprivrednike.

Uvaljuju nam sjemena koja su divlja i jalova, pa ni tu nam ne daju pravdu. Čak u Bosni su ispravnija sjemena nego tu kod nas, sramota i od tuda i ide propast svega.

Kad se Kuba mogla organizirati, a mi sa tolikom pameću ne možemo( inače nisam vidjela nigdje bahatiji narod nego balkance, a srela sam sve nacije svijeta).

Gospođa Obama uzgaja eko povrtnjak i daje primjer cijeloj naciji.
A što je nama primjer, hrpe sapunica.Cry

Eo vidiš kako me naljuti ovo moderno vrijemeWinkLOL

Zato ja svima pričam bajke o vrtlarstvu i strašim ljude sa pesticidima.

Čak i moja dr je počela raditi povrtnjak, zbog mojih strašenjaWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.