Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - bolesti lavande
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


bolesti lavande

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
rebula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rebula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: bolesti lavande
    Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 11:32

Molim za pomoć!!!Većinu lavandinih grmova napala je nekakva bolest ,vršci listića su požutili i savili se.O lavandi znam samo osnovne stvari,a o njenim bolestima ništa.Kako da spasim grmove?zna li netko nešto o tome? 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2009 u 01:22
Ošišaj je do dna ( 10 cm). Tako joj potičeš rast za ovu godinu, ona se inače zimi posuši. Inače ako je nesiječeš dobiješ ružno suho drvo.

Održavanje

 

Održavanje lavande se sastoji od orezivanja. U prvoj godini, mladi grm se orezuje i do 3-4 puta na visinu od 10-15 cm.

Nesmijemo dozvoliti mladoj biljci da protjera cvijetove, tako da se snaga biljke usmjeri u bočne izdanke koji će stvoriti grmoliku i kompaktnu biljku.

Rano sljedećeg proljeća podrezuju se izdanci pazeći da ostane nešto zelenog rasta, treba uvijeki paziti da imate mlade biljke kojima ćete redovno zamjenjivati starije , iscrpljene, neuredne grmove.

Jako orezivanje u proljeće ubrzava stvaranje postranih izboja i onih iz osnove same biljke.

Glavni posao kod održavanja nasada je borba sa korovima. Glavne metode su okopavanje (najteže), frezanje i postavljanje blokirajućih pokrova koji onemogućuju dotok sunčeve svjetlosti sjemenkama korova u zemlji i tako ih drže pod kontrolom.

Lavandi trebaju otprilike tri godine da dosegne punu visinu.

<>http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.lavander.org/img/header.jpg&imgrefurl=http://www.lavander.org/&usg=__YBLl1pgsUO2MepL_VhzkclyQ6PI=&h=250&w=770&sz=87&hl=hr&start=1&sig2=vRA9Cge0807Eq2Ptgc3EHw&tbnid=5QfmfO2ct1xYuM:&tbnh=46&tbnw=142&prev=/images%3Fq%3Dodr%25C5%25BEavanje%2Blavande%26gbv%3D2%26hl%3Dhr%26sa%3DG&ei=Eb4ESrGFGY-I_Qbn4bH9Bg


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
tnt-max View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tnt-max Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2009 u 22:55

Rebula i ja imam isti problem, a kod mene se radi o 1,5ha površine zasađena lavandom. To sam otkrio ovih dana kada sam obrezivao svoje biljke, a inaće su stare godinu dana.

Zato sve Vas koji išto znate o mogućem uzročniku ove pojave na grmovima pomozite što činiti i s čime to suzbiti ili izliječiti!
Hvala unapriijed!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2009 u 22:59
Tnt možda bi se trbao konsultirati sa nekom stručnom osobom. Pogotovo ako se radi o većim nasadima, da spriječiš štetu. 
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
rebula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rebula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2009 u 11:35

TNT u kakvom je stanju sada tvoja lavanda? na mojim grmovima je bolest nestala sama od sebe.pojavila se prije tjeranja cvjetnih pupova,sada se cvjetovi već otvaraju i više ne vidim oštećene vrške listova,istina da ih moram pomno tražiti ,jer su cvjetne stapke velike i snažne.

pozdrav!
Na vrh
tnt-max View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tnt-max Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2009 u 19:36
ej, Rebula!
Moram priznat da ne vidim na nekim novima da se širi to žutila na listovima, a danas mi je bio jedan stručnjak iz Herbosa, pa po njemu bi to bila plemenjača isto to je komentiralo par stručnjaka koje je kontaktirala gospođa iz savjetodavne službe, a vidiš da sam obilježio te grmove pa bih mogao primjetiti dali se radi o prolaznom stadiju ili su i dalje žuti listovi.
Meni je ona poćela žutjeti već i prilikom cvijetanja, tj pupanja, a sad vidim dali se što promjeni kada procvate, bude li kakvih promjena javim, pozdrav svima!
Na vrh
Felina View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 534
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Felina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 09:47
Veliki grm lavande se u 10. mjesecu počeo sušiti. Lavanda je stara oko 4 godine i do sada je jako lijepo uspjevala. Sušit se počela iz nutra. Na početku jedna grana, sada vidim da se više od pola grma osušilo. Možda bi je spasilo da je skroz ošišam!?
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 12:31

Felina, sigurno neće štetiti da je ošišaš, a moguće je da ćeš je na taj način i spasiti.

 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 17:08
Hmmm,koliko ja znam,ona ti neće potjerati na tim donjim granama.Ona se s godinama suši i odozdo ne tjera.Vjerojatno je nisi redovito rezala na 1/3.Meni je isto bilo žao rezati je toliko i naravno da se"ofucala" odozdo.Nije bolesna jednostavno tako raste.Mislim da bi  trebala zapelcati mlade a ovu posjeći.
Na vrh
Felina View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 534
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Felina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 21:32
Zapelcala sam mlade , ali do ovakvog lijepog grma trebat će mi par godina. Znači misliš da nije nešto s korjenjem. Ja sam mislila da joj je nešto pojelo korijen. U svakom slučaju hvala puno na brizi!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 22:57
Trebalo bi malo prošvrljati okolo i vidjeti šta stručnjaci vele.Ovo je samo moje iskustvo a i netko je spomenuo da je to tako.Znači nije bolesna,nije pojedeno korjenje nego je to kod lavande tako.Kad je starija "ofuca" se odozdo ,pogotovo ako se redovito ne orezuje,i treba je zamjeniti mladom.
Na vrh
Felina View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 534
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Felina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2010 u 13:19
Hvala ti puno na odgovoru. Puno mi je draže da prođe od starosti nego da je bolesna ili od moje nebrige. Inače imam peh s biljkama, pa automatski sumnjam da sam ja kriva.
Na vrh
pikapolona View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Svibanj 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pikapolona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 03:33
Molim za pomoć! Prije dva mjeseca kupila sam sadnicu lavande koja je izgledala savrseno. Nakon presađivanja u veću teglu listovi su se uvili i smanjili i sada vise liči ružmarinu nego lavandi.
Presadila sam je ponovo u još veću teglu u nadi da joj je u prošloj možda bilo pretijesno, ali ništa se nije promijenilo. tj, promijenilo se na gore. Listovi su i dalje sićušni i uvijeni. Nisu požutili, niti se posušili ali izgledaju potpuno bezživotno. Zalijevam je kao i ostale teglice lavande koje su relativno u dobrom stanju.
Što mi je činiti?
Hvala :)
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 20:42
Može pomoć, je li ovo neka bolest? Kako to riješiti?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2014 u 17:33
Bugi je li ti malčirana lavanda?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2014 u 17:40
Originalno poslano od člana pikapolona pikapolona napisao:

Molim za pomoć! Prije dva mjeseca kupila sam sadnicu lavande koja je izgledala savrseno. Nakon presađivanja u veću teglu listovi su se uvili i smanjili i sada vise liči ružmarinu nego lavandi.
Presadila sam je ponovo u još veću teglu u nadi da joj je u prošloj možda bilo pretijesno, ali ništa se nije promijenilo. tj, promijenilo se na gore. Listovi su i dalje sićušni i uvijeni. Nisu požutili, niti se posušili ali izgledaju potpuno bezživotno. Zalijevam je kao i ostale teglice lavande koje su relativno u dobrom stanju.
Što mi je činiti?
Hvala :)


Da ti se nije u zemlju ugnijezdio kakav kukac, npr hrušt. On na proljeće krene uništavati biljku u korjenu. To su bjeli crvi u zemlji.

Tko zna kako je sadnica transportirana, možda nije do tebe problem.
Treći put je nisi trebala presađivati. Da nije prezaljevena? Bolje da biljka zasuši nego da se prezalije.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2014 u 17:54
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Bugi je li ti malčirana lavanda?

Je, malčirala sam ih prošli tjedan. Ostale su u redu, kao i ružmarini. 
Na vrh
pikapolona View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Svibanj 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pikapolona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2014 u 21:20
o da, hrust!
ali ne u lavandi, imam ga u saxifragi :'( ali ona buja ko luda 
hvala na pomoci. sutra budem temeljito pregledala sve..
sto se zalivanja tice, dajem joj svaka 2-3 dana pol deca, jer inace zemlja bude presuha
znam da nisam trebala, dal da je ipak pustim da se posusi nekih tjedan dana pa opet zaljevam 1 u tjedan dana? ili da je ipak izvadim i pogledam da se hrust nije i tu zavukao?

kod roditelja na moru imam lavande vani, mama ih prezaljeva svaki dan, a prekrasne su. pa mi nije jasno sto je s ovom mojom...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2014 u 22:41
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Bugi je li ti malčirana lavanda?

Je, malčirala sam ih prošli tjedan. Ostale su u redu, kao i ružmarini. 


Je li prije malča bilo takvo stanje? Ako nije makni malč oko tih biljaka, možda je od povećane vlage.
Mislim da lavandu baš i ne treba malčirati, ni u primorju je ne malčiraju a na kamenu je.

I malč ti ne smije dodirivati biljke, prenosi se pljesan na stablo biljaka.

Jesi li možda đubrila lavande prije ove pojave?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2014 u 22:44
Originalno poslano od člana pikapolona pikapolona napisao:

o da, hrust!
ali ne u lavandi, imam ga u saxifragi :'( ali ona buja ko luda 
hvala na pomoci. sutra budem temeljito pregledala sve..
sto se zalivanja tice, dajem joj svaka 2-3 dana pol deca, jer inace zemlja bude presuha
znam da nisam trebala, dal da je ipak pustim da se posusi nekih tjedan dana pa opet zaljevam 1 u tjedan dana? ili da je ipak izvadim i pogledam da se hrust nije i tu zavukao?

kod roditelja na moru imam lavande vani, mama ih prezaljeva svaki dan, a prekrasne su. pa mi nije jasno sto je s ovom mojom...


Ako je bio hrušt u drugoj biljci, može biti i u lavandi. Prvo pogledaj korjen, lako je izvaditi i vratiti biljku. Vidjet ćeš i kakvo je zaljevanje, jesi li prezalila kad izvadiš biljku.

Ma treba prihvatiti i činjenicu da imamo svakakve sadnice i da biljke mogu propasti. Ja se puno ne opraštam nego bacim. Neda mi se više plakati nad biljkom, zamjenim je i divim se novoj.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.