Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Majčina dušica i timijan
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Majčina dušica i timijan

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Majčina dušica i timijan
    Objavljeno: 19 Kolovoz 2007 u 15:54
Ja imam nekoliko pitanja vezanih na tekst sa naslovnice.
1.Do sada je svuda bilo rečeno da je majčina dušica drugim nazivom timijan,tj.jedno te isto. Tako da me prvo ovaj"I" u naslovu zbunio.
Pitanje:Jel to sad jedno te isto ili nije?
2.Nadovezuje se naravno na prvo.Ako je isto onda tekst treba ispraviti,no ako nije isto onda bi ja molila objašnjenje.Recimo zakaj nije,u čemu je razlika(u tekstu toga nema,dapače,tekst je pisan ko da je to isto)Koja od tih slika je slika timijana a koja majčine dušice?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2007 u 18:46
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja imam nekoliko pitanja vezanih na tekst sa naslovnice.
1.Do sada je svuda bilo rečeno da je majčina dušica drugim nazivom timijan,tj.jedno te isto. Tako da me prvo ovaj"I" u naslovu zbunio.
Pitanje:Jel to sad jedno te isto ili nije?
2.Nadovezuje se naravno na prvo.Ako je isto onda tekst treba ispraviti,no ako nije isto onda bi ja molila objašnjenje.Recimo zakaj nije,u čemu je razlika(u tekstu toga nema,dapače,tekst je pisan ko da je to isto)Koja od tih slika je slika timijana a koja majčine dušice?
majčina dušica ( Thymus serpyllum);
timijan  ( Thymus vulgaris) - već sami latinski nazivi ukazuju da s eradi o dvije različite biljke iz iste porodice.  Vulgaris znači običan, opći, široko rasprostranjen. majčina dušica ima stanište u prirodi kao samonikla, "divlja" vrsta, dok je timijan uzgojen odnosno kultiviran iz majčine dušice. Timijan i majčina dušica su srodnici, a uporaba im je ista, osim što uzgojeni timijan ima jači miris i više eteričnih ulja.
dakle, ipak u naslovu treba stajati ono "i" !
U narodu se ove biljke još nazivaju: bakina dušica, popovac, vreskovica, divlji bosiljak, tamijan...
Obje vrste sadrže tanina, nekih esencija i uopće dosta su slične kemijskog sastava.
Kao što su slične u svom sastavu, tako su slične i u svom djelovanju. Stari su narodi dobro poznavali ove dvije biljke, međusobno veoma bliske. Lako ćete ih naći u prirodi. Majčina dušica u pogledu zemljišta je vrlo skromna biljka. Raste na suhim sunčanim mjestima gde se javlja u većim skupinama. Naći ćete je i po obodima šuma, pored puteva, a izbjegava vlažna i sjenovita mjesta. Majčina dušica ima puzavo stablo iz mnogobrojnih žlijezdica u kojima se krije etarično ulje. Na vrhu stabiljke su okruglaste cvasti nježno ljubičastorozikaste boje. Biljka cvjeta preko cijelog ljeta, od V do sredine IX, zavisno od staništa. Timijan se po izgledu razlikuje od majčine dušice po tome što mu stablo ne puzi po zemlji, nego raste uspravno, kao grmić, visine do 30 cm. Listovi su uži, cvasti nisu tako zbijene i nešto su tamnije boje.
Biljka ne raste kod nas divlje (rijetko se ponegdje može naći) jer njeno stanište je područje Sredozemlja. Kod nas se uzgaja, uglavnom u Vojvodini. Lako se i jednostavno razmnožava, pa ovu divnu, ukrasnu i ljekovitu biljku možete uzgajati u vašoj bašti.
Obe biljke treba brati preko cijelog ljeta i ne čupati ih, već sjeći škarama cijelu biljku. Bere se po mirnom, toplom i sunčanom vremenu, od 10 sati prije podne pa do popodnevnih sati, jer je u to vrijeme najmirisnija. Suši se u tankom sloju, na propuhu i toplom mjestu, zaklonjeno od sunca i prašine. Povremeno, lagano prevrtati da se što ravnomjerije osuši.
Stari su narodi dobro poznavali ove dve biljke i njihovu ljekovitost. One svojim uljem djeluju na puls i rad srca....
Imajući u vidu lekovita svojstvaovih divnih i mirisnih biljčica, često naglašavam da timijan i majčina dušica treba da postanu dio svakodnevne higijene duše i tijela.
Velika je razlika i po izgledu i po obivalištu pojedinih biljaka, a T. serpyllum s ejoš dijeli u više podvrsta. Stvar je u tome što se u narodu poistovjećuju obje vrste a to nije točno. na mnogim sajtovima ćete naći da je T. vulgaris  majčina dušica, no to je timijan... uostalom.. evo slika i vidite sami razlike : majčina dušica  - http://www.treasurekeepers.org.yu/Library/zanimljivosti/bobijapreziv/timus.jpg
nadam se da sam donekle pomogao Hug
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2007 u 21:26
E Ivane,ti podaci fale na naslovnici(uz sliku di piše timijan i m.dušica)
Oprosti za kritiku,no ja volim ljekovito bilje koristiti(neko imam i u dvorištu) pa me ovo sve zbunjuje,a recimo da nešto čak znam o tome.Ne mislim toliko na literaturu nego ono što sam naučila od mame,bake....
Da ne znam toliko vjerojatno bi me manje zbunjivaloErmm
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2007 u 05:21
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

E Ivane,ti podaci fale na naslovnici(uz sliku di piše timijan i m.dušica)
Oprosti za kritiku,no ja volim ljekovito bilje koristiti(neko imam i u dvorištu) pa me ovo sve zbunjuje,a recimo da nešto čak znam o tome.Ne mislim toliko na literaturu nego ono što sam naučila od mame,bake....
Da ne znam toliko vjerojatno bi me manje zbunjivaloErmm
hvala na kritici, pa lako se to uvbaci ? ipak postoje razlike, jer i ja ih poznam i  dobro je da si primjetila, jer obicim  ljudima je to promaklo a mozda i zbunilo, promjeniti cemo i nadopuniti, samo tako nastavi, svaka pomoc je dobrodosla ! Pozdrav i jos jednom hvala, tvoj IvanSmile
Na vrh
patuljak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patuljak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 19:52
Čaj od majčine dušice mi je najdraži!
Jako dobar članak!Thumbs%20Up
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2007 u 07:50
Originalno poslano od člana patuljak patuljak napisao:

Čaj od majčine dušice mi je najdraži!Jako dobar članak![IMG]smileys/smiley20.gif" align="absmiddle" alt="Thumbs%20Up" />
thanks
Na vrh
stubica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stubica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2008 u 19:55
Zivim na periferiji Rijeke- Gornja Drenova, i kod nas samoniklo po livadama raste majcina dusica. A ima i timijana. Jos vise. I kad im je vrijeme cvatnje, sav zrak mirisi.
Na vrh
Pauchak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pauchak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 15:31
Originalno poslano od člana stubica stubica napisao:

Zivim na periferiji Rijeke- Gornja Drenova, i kod nas samoniklo po livadama raste majcina dusica. A ima i timijana. Jos vise. I kad im je vrijeme cvatnje, sav zrak mirisi.


Mmmm,obožavam taj miris!
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 10:55
Majčinu dušicu sam posadila prije par godina -veličina šake. Sada je kao pokrivačica tla oko ribizla- ne moram ni kositi ni opkopavati, a kad ju samo malo dotakneš i prodrmaš - miris se raširi po dvorištu ko blesav!
Znam ju i tu pa tam staviti u kakav umak za aromu!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 11:30
A ja mislila da majčina dušica raste samo u Primorju.
Baš mislim kako ću napraviti jedan vrtić samo za začinsko bilje-to sitno, jer imam već ružmarin i javoriku.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 12:17
Triša, moja mama je puno biljaka, pa tako i majčinu dušicu iz livada tj. prirode preselila kod sebe u vrt!  Da joj bude na dohvat ruke... Baš me oduševila majčina dušica kako se lijepo uklopila u njen cvjetnjak!!! Wink
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 17:21
Originalno poslano od člana stubica stubica napisao:

Zivim na periferiji Rijeke- Gornja Drenova, i kod nas samoniklo po livadama raste majcina dusica. A ima i timijana. Jos vise. I kad im je vrijeme cvatnje, sav zrak mirisi.
 
....ni ti to vise periferija kako je nekad bilo sada ti vozi gradski autobus, petica re do gobljaWink
Na vrh
Filipa1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Filipa1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 21:49
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja imam nekoliko pitanja vezanih na tekst sa naslovnice.
1.Do sada je svuda bilo rečeno da je majčina dušica drugim nazivom timijan,tj.jedno te isto. Tako da me prvo ovaj"I" u naslovu zbunio.
Pitanje:Jel to sad jedno te isto ili nije?
2.Nadovezuje se naravno na prvo.Ako je isto onda tekst treba ispraviti,no ako nije isto onda bi ja molila objašnjenje.Recimo zakaj nije,u čemu je razlika(u tekstu toga nema,dapače,tekst je pisan ko da je to isto)Koja od tih slika je slika timijana a koja majčine dušice?
majčina dušica ( Thymus serpyllum);
timijan  ( Thymus vulgaris) - već sami latinski nazivi ukazuju da s eradi o dvije različite biljke iz iste porodice.  Vulgaris znači običan, opći, široko rasprostranjen. majčina dušica ima stanište u prirodi kao samonikla, "divlja" vrsta, dok je timijan uzgojen odnosno kultiviran iz majčine dušice. Timijan i majčina dušica su srodnici, a uporaba im je ista, osim što uzgojeni timijan ima jači miris i više eteričnih ulja.
dakle, ipak u naslovu treba stajati ono "i" !
U narodu se ove biljke još nazivaju: bakina dušica, popovac, vreskovica, divlji bosiljak, tamijan...
Obje vrste sadrže tanina, nekih esencija i uopće dosta su slične kemijskog sastava.
Kao što su slične u svom sastavu, tako su slične i u svom djelovanju. Stari su narodi dobro poznavali ove dvije biljke, međusobno veoma bliske. Lako ćete ih naći u prirodi. Majčina dušica u pogledu zemljišta je vrlo skromna biljka. Raste na suhim sunčanim mjestima gde se javlja u većim skupinama. Naći ćete je i po obodima šuma, pored puteva, a izbjegava vlažna i sjenovita mjesta. Majčina dušica ima puzavo stablo iz mnogobrojnih žlijezdica u kojima se krije etarično ulje. Na vrhu stabiljke su okruglaste cvasti nježno ljubičastorozikaste boje. Biljka cvjeta preko cijelog ljeta, od V do sredine IX, zavisno od staništa. Timijan se po izgledu razlikuje od majčine dušice po tome što mu stablo ne puzi po zemlji, nego raste uspravno, kao grmić, visine do 30 cm. Listovi su uži, cvasti nisu tako zbijene i nešto su tamnije boje.
Biljka ne raste kod nas divlje (rijetko se ponegdje može naći) jer njeno stanište je područje Sredozemlja. Kod nas se uzgaja, uglavnom u Vojvodini. Lako se i jednostavno razmnožava, pa ovu divnu, ukrasnu i ljekovitu biljku možete uzgajati u vašoj bašti.
Obe biljke treba brati preko cijelog ljeta i ne čupati ih, već sjeći škarama cijelu biljku. Bere se po mirnom, toplom i sunčanom vremenu, od 10 sati prije podne pa do popodnevnih sati, jer je u to vrijeme najmirisnija. Suši se u tankom sloju, na propuhu i toplom mjestu, zaklonjeno od sunca i prašine. Povremeno, lagano prevrtati da se što ravnomjerije osuši.
Stari su narodi dobro poznavali ove dve biljke i njihovu ljekovitost. One svojim uljem djeluju na puls i rad srca....
Imajući u vidu lekovita svojstvaovih divnih i mirisnih biljčica, često naglašavam da timijan i majčina dušica treba da postanu dio svakodnevne higijene duše i tijela.
Velika je razlika i po izgledu i po obivalištu pojedinih biljaka, a T. serpyllum s ejoš dijeli u više podvrsta. Stvar je u tome što se u narodu poistovjećuju obje vrste a to nije točno. na mnogim sajtovima ćete naći da je T. vulgaris  majčina dušica, no to je timijan... uostalom.. evo slika i vidite sami razlike : majčina dušica  - http://www.treasurekeepers.org.yu/Library/zanimljivosti/bobijapreziv/timus.jpg
nadam se da sam donekle pomogao Hug
Na vrh
Filipa1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Filipa1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 21:54
Nisam prije bila u mogućnosti uživati na stranicama foruma, čitajući i gledajući prekrasno cvijeće i još bolje savjete.
 
Moj problem je što svake godine sadim ljekovite biljke, poneke u kaliće oli direktno u zemlju, cvat bude samo na početku sadnje, biljka bude jednogidišnja, slijedeće godine ha, nestane........
Što poduzeti da bi mogla imati zdrave ljekovite biljke )=)))
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:07
Filipa, ne zna se o kom zacinskom i lekovitom bilju govoris. Neko bilje je jednogodisnje (npr.bosiljak), neko dvogodisnje (celer), a neko visegodisnje (ruzmarin, lavanda, zalfija, nana, vlasac...).

Od visegodisnjih postoji i ono kojima nadzemni deo u toku zime propada, ali u prolece opet potera mladice (npr. nana).

Postoji i jednogodisnje koje se samo rasije (mirodjija, neven, a kako kod mene stvar stoji izgleda da ce to biti i bosiljak (seme je palo i evo nice)).

poz.
Aglaja
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 20:16
imam ja pitanje! danas kupila u baumaxu biljčicu u lončiću, pod nazivom ZAČINSKO BILJEsmile42...izgleda ko majčina dušica (posijala je prošle godine, puzi, mada nije cvala), miriši kao majčina dušica, mada ima dosta jak limunasti  miris.. i listovi nisu zeleni neg su žuto- zeleni.. onako žuti rub... niti prodavačice ne znaju kaj je, jedna mi je rekla da je to limunska trava, no, ne bi išlo, tak baš nisam neupućena, onda je rekla da je limunasti timijan... i što je to na kraju?!
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 20:19
i da, sve to u nedostatku sjemena timijana, majčine dušice, bilo kaj, nigdje naći to!!! imala sam prošle godine u vrtu majčinu dušicu, pa kad je već zahldilo, nisam je više brala i zaboravila ja na nju, kadli nađen nedavno da je još živa samo je sve drvenasto... orezala sam je do korijena, hoće li ponovno biti nešto ili da sijem...i zna li neko di ima sjemena?!
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 21:19
I ja zelim majcinu dusicu i nisam je jos nigde nasla.

Mislim da si imala timijan, sudeci po ovom tekstu koji je Ivan prilozio. Timijan raste u visinu, kao drvenasti polugrm, a majcina dusica puze. Ako je visegodisnji i ako se 'bere' tako sto se reze, ne vidim razloga da ti ne potera mladice.

Ako naletim na seme, podelicemo ga.


Aglaja
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 23:42
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

I ja zelim majcinu dusicu i nisam je jos nigde nasla.

Mislim da si imala timijan, sudeci po ovom tekstu koji je Ivan prilozio. Timijan raste u visinu, kao drvenasti polugrm, a majcina dusica puze. Ako je visegodisnji i ako se 'bere' tako sto se reze, ne vidim razloga da ti ne potera mladice.

Ako naletim na seme, podelicemo ga.




hvala, ako naletim na sjeme prije tebe, šaljem, ali stacrno nema di god tražila, al zato bosiljka ima u bojama, kupila ja nadbudno i neki rubin bosiljak... uslikat ću sutra to žuto- zeleno limunasto- timijenasto čudo pa stavit da procijenite..al dok se god može jesti, meni paše, fino je u varivu...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 12:51
Kod nas na Južnom Jadranu majčina dušica raste u izobilju pa se lako prenese u vrt.Treba joj osigurati puno sunca i topline.Obožava kamen!smile81U prirodi uvijek sebi pronađe kamen po kojemu će se verati pa su cvijetovi sa kamena najaromatičniji.Ako je sadite u vrtu osigurajte joj kamenje i rahlu zemlju i ne zalijevajte je previše.smile209
Ne mogu ni zamisliti čaj bez malo majčine dušice.Osim što je ukusan vrlo je ljekovit.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.