Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ficus benjamina - Fikus benjamin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ficus benjamina - Fikus benjamin

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1213141516>
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2012 u 19:22
Jesu dva su
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 20:32
Aha, baš fora Moon !

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Veselica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Veselica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2012 u 08:01
Pozdrav svima.Čitam vaše savjete i iskustva pa se nadam da će mi netko pomoći.Naime, imam fikusa "decora", visok je cca 2m, razgranat je više na jednu stranu i star je otprilike 10-11 godina.Dok je bio mali držala sam ga kod mame, jer je imao više svjetla nego kod mene.Kad smo se preselili, prebacila sam ga opet kod sebe, što je bio pravi poduhvat jer smo morali unajmiti adekvatno vozilo da bi ga prevezli.Ali uspjela sam.I bio je dobro nekih tri-četiri mjeseca.Zalijevala sam ga jedanput sedmično za vrijeme ljeta i dodavala sam supstrat umjetnog gnojiva.Ali jednu sedmicu sam dodavala čistu vodu a jednu gnojivo.E sad, kad su počeli hladniji dani, prije nekih mjesec dana, rekoh sebi zalijevat ću ga svake druge sedmice i to malo obilnije sa supstratom.I onda počeše nevolje.U jednom danu, za dva puta otpalo mu je sedam listova.Među njima i oni stari i oni tek olistali.Evo sam baš jučer pokupila mu ravnih sedam listova.Svima je izbilo žutilo.Jedan veliki,stariji list je čak i pocrnio na vrhu.Već danima tugujem, ne znam kako da mu pomognem.Sad ga zalijevam svake nedjelje, pomalo.A stvarno ga ne želim izgubiti, veseli me kad ga vidim.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2012 u 15:48
Kao prvo, želim ti dobrodošlicu na ovaj forum !
Ako kažeš da si sve pročitala, negdje si fulala !
Sve si napisala, osim prostora u kojem ga držiš.
Benđi ti zna i oko 30 % listova pobacati kad ga spremiš u zatvoren prostor, tako da tvojih 7 listova je zanemarivo.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2012 u 17:06
jos jedna stvar....kod mene je centralno i radijator je vrlo blizu benjija....zalijevam svake subote (ostalo mi od reklame; subota je dan za substral Wink) , i jos uz to cesto spricam listove vodom iz sprice....
 
napisi polozaj biljke i temperaturu prostorije...
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2012 u 17:35
Originalno poslano od člana .........E sad, kad su počeli hladniji dani, prije nekih mjesec dana, rekoh sebi zalijevat ću ga svake druge sedmice i <strong>to malo obilnije sa supstratom</strong>.I onda počeše nevolje.U jednom danu, za dva puta otpalo mu je sedam listova.Među njima i oni stari i oni tek olistali.Evo sam baš jučer pokupila mu ravnih sedam listova.<strong>Svima je izbilo žutilo</strong>....[/QUOTE .........E sad, kad su počeli hladniji dani, prije nekih mjesec dana, rekoh sebi zalijevat ću ga svake druge sedmice i to malo obilnije sa supstratom.I onda počeše nevolje.U jednom danu, za dva puta otpalo mu je sedam listova.Među njima i oni stari i oni tek olistali.Evo sam baš jučer pokupila mu ravnih sedam listova.Svima je izbilo žutilo....[/QUOTE napisao:

 
Veselica...dobrodošla....s obzirom da ti listovi žute i to stari i novi i da si promijenila način zalijevanja.....vjerojatno si pretjerala sa zalijevanjem.
To je lako provjeriti - stavi prst u zemlju i vidjt ćeš kolika je vlaćnost. Gotovo sam sigurna da se radi o previše vode zajedno s promjenom dodavanja prihrane. Njega ne treba ta
 
Veselica...dobrodošla....s obzirom da ti listovi žute i to stari i novi i da si promijenila način zalijevanja.....vjerojatno si pretjerala sa zalijevanjem.
To je lako provjeriti - stavi prst u zemlju i vidjt ćeš kolika je vlaćnost. Gotovo sam sigurna da se radi o previše vode zajedno s promjenom dodavanja prihrane. Njega ne treba tako često zalijevati, ako je u mokrom - obično listovi žute i otpadaju.
Ako si utvdila da se radi o pretjeranom zalijevanju i prihranjivanju, jednostavno zaboravi na zalijevanje dok se gornji sloj zemlje ne posuši. Ako ti je zemlja premokra onda izvadi cvijet iz cvijetnjaka i stavi ga na karton ida ti karton upije višak vode iz zemlje - inače strulit će ti.
Nisam napomenula jer pretpostavljam da znaš da nakon zalijevanja višak vode koji ostane u tanjuriću trebaš isprazniti.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2012 u 18:14
Veselice,upravo kako ti je Moon rekla,to je od previše vode i naravno od  previše gnojiva.Od jeseni do proljeća treba smanjiti prehranu na minimum,pustiti biljku da odmara..Taj crni list je znak da si biljci dala previše vode,previše gnojiva..Ja svoje fiikuse zanemarim preko zime,minimalno ih zalijevam prihranu ne dodajem nikako,otpadne im pokoji list,od centralnog grijanja  i od sobnih uslova i to je to.U proljeće se razbuktaju i nadoknade sve  ono što su zimi propustili..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Veselica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Veselica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2012 u 23:11
što se tiče položaja u sobi, on je u sredini sobe.Dnevni boravak je otvoren staklima sa istočne i zapadne strane i to velikim oknima, tako da sunce dopire do njega do podne i kasno poslijepodne.Nisam ga pomjerala, tek ga malo okrenem.U podnožje sam kraj njega stavila palme, pa se nešto mislim da mu one ne smetaju?Sad ga zalijevam samo ponedjeljkom, odstajalom vodom.Poslušat u savjet i neću ga više zalijevati supstratom.Nisam mjerila ali imam neku džezvicu, pa mislim da ona mjeri možda 4dl.Eto toliko sam mu dala vode.Ali prije nego sam ga zalila, cijelom dužinom sam uronila prst u zemlju da vidim da li je vlažna.I bila je suha.Samo se bojim da u sredini saksije zemlja nije puno vlažna i da ću ga "ubiti".A i ako je tako, kako da ga tako velikog i pokušam izvaditi iz zemlje i prosušim zemlju?
Filandendron mi je hvala bogu dobar.baš je prije nekoliko dao novi, lijepi, zeleni list.Samo što mi jadnik ode u stranu i kao da se ne može držati na stabljici-držaču.I palme su dobre.Samo što sporo daju nove izdanke.
Ah, i to da ne zaboravim reći, svaki žuti list koji sam rukom odvojila od stabljike nije puštao onaj bjeličasti sok.Da li je i to neki pokazatelj?
Na vrh
fjara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Prosinac 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fjara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2012 u 15:23
Pozdrav svima! Danas sam kupila svoj primjerak fikusa i zanima me koliki je najduži period prilagodbe u novom prostoru i postoje li još neki očiti znakovi (osim opadanja i promjene boje lsitića) kojima pokazuje da mu mjesto na kojem se nalazi ne odgovara?
Unaprijed hvala
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2012 u 17:14
Fjara, dobro nam došla u društvo, ali daj pročitaj sve što se ovdje pisalo, sve će ti biti jasno.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2012 u 17:36
Kod mene isto otpadaju listovi sa benjamina ali to kod mene nije problem bito je da mi uvjek prezimi i dobije nove listove zato se nemote nervirati,ako mu i otpadne koji listićThumbs%20Up
Na vrh
fjara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Prosinac 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fjara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2012 u 18:39
Pročitala sam temu u potpunosti,valjda me samo trta uhvatila unaprijed obzirom da sam početnik

Hvala na dobrodošlici
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2012 u 18:58
Joj, da samo vidite kako moj izgleda u proljeće, ko neko siroče, a onda kad izleti van, pa kad se razbuja i ozeleni..... bude prelijep !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2012 u 18:14
eno ti slika moga poslije ljeta....sad nema ni upola listova kao tada....u proljece s njim van i da vidis cuda....
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 11:54
Hitnooo pomoć,moj se benjamin smrznuo(dio njega),dobio je bijelu boju po listovima koji su inače zeleni,jako sam tužan,bio je vani ova 2 dana i smrzo seee,imaa li mu spasa????
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 14:27
Ako se smrznuo do korijena,spasa mu nema.Ali,pokušaj da ga spasiš ništa ne gubiš.Skloni ga negdje na toplije,ali ne bi bilo dobro na pretoplo jer bi ga to dotuklo skroz..Odreži sve što je propalo ,neko vrijeme ga ne zalijvaj i vidi šta će da se desi..Stvarno mi je žao tvog benjamina,ali su oni osjetljiviji od drugih fikusa..Javi rezultate spašavanja!
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 16:35
Originalno poslano od člana Fiki Fiki napisao:

Hitnooo pomoć,moj se benjamin smrznuo(dio njega),dobio je bijelu boju po listovima koji su inače zeleni,jako sam tužan,bio je vani ova 2 dana i smrzo seee,imaa li mu spasa????


fiki gdje živiš?
pitam zbog temperatura, jer, ova 2 dana je bilo "toplo" u većini hrvatske

možda se nije skroz smrznuo, možda su samo listovi nastradali pa na proljeće pusti nove, nakon što ove odbaci

koliko se sjećam, njemu je minimalna temperatura oko 11 stupnjeva

alisa ti je dobro rekla, pusti ga da odboluje svoje pa će vrijeme pokazati kolika je šteta
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 22:34
Ja sam iz BiH,točnije iz Hercegovine,zadnja dva jutra temp. je bila -3 C,benjamina sam unio u kuću gdje je inače i bio,ali radi gostiju i nedostatka prostora sam ga morao na kratko vrijeme   odstranit.i to me koštalo,zauzima puno prostora-visok je 2 m,!Javit ću vam rezultate spašavanja i sutra slike!
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 22:44
Fiki,fiki i da nije bilo minusa te promjene temperature bi mu naškodile.Unesi-iznesi.Ovih dana bilo je i vjetra u Hercegovini,tako da se tvom benjaminu sve sastalo.Ostaje samo da čekaš i da se nadaš da će biti ok..I ja se nadam,šteta da tolika biljka propadne.I još jednom naglašavam da su sitnolisni fikusi puno osjetljiviji od krupnolisnih..Njima smeta i mala propuh u kuci a ne veće oscilacije temperature..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2012 u 23:10
Kako znaš za vjetar(da puhao je katastrofalno),i ti si negdje iz blizine? :D,jako sam tužan,nadam se da ću ga uspjeti spasiti,ali nije se skroz smrznuo,samo po vrhu su listovi bijeli! Nadam se najboljem!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1213141516>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,480 sekundi.