Početna stranica Početna stranica > Hobistika - Forum za hobi > Decoupage tehnika – salvetna tehnika > Decoupage uputstva i savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dvokomponentni lak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dvokomponentni lak

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Izzy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 2446
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Izzy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2010 u 21:28
Ovaj lak o kojem pričam je dvokomponentni lak za raspucavanje marke Stamperia. Znači, na njega ne ide nikakav lak na bazi vode. Sprej može.

Kod običnog kraklea, kojeg ti pretpostavljam imaš, ide ti boja - krakle - boja (koju krakle ispuca pa ti se kroz pukotine vidi boja koju si prvu nanosila). Zatim možeš zaljepiti salvetu. Na kraju kao zaštitu možeš staviti bilo koji lak. Daj mi samo reci, koji krakle lak imaš? Koji proizvođač?
Extraordinary in the mundane.
Moj blog

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Angell View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 225
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angell Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 10:32
ovako,imam od marabu krakle lak,jel taj dobar??Confusedkod mene je jako slaba ponuda što se tiče salvetne tehnike..ConfusedA Zagreb mi  je dalek ..Unhappy
Slab je onaj koji je izgubio vjeru u sebe.
Na vrh
Izzy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 2446
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Izzy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 11:50
Dobar! Možeš lakirati čime želiš, ne moraš paziti! Thumbs%20Up
Extraordinary in the mundane.
Moj blog

Na vrh
Angell View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 225
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angell Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 15:58
Tonguehvala ti Izzy,smile73
Slab je onaj koji je izgubio vjeru u sebe.
Na vrh
lilana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Yemen
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2010 u 09:00
Imam ja pitanje,naravno da je veoma pametno ha,ha kad sam pocetnik.Koja je razlika izmedju stemperijinog 2k i obicnog marabu krakle.Da li je razlika u nacinu rada ili u ispucalosti ili oboje?Kod obicnog ide ovako:
_boja
_krakle
_boja
_salveta
i onda se u pukotinama providi prva boja i zasto se i da li te pukotine popunjavaju nekim prahom(mislim ,nije mi logicno)
A kod 2k ide
_boja kao podloga
_2k
_2k
_popunjavanje pukotina
_salveta
jel salveta ide na kraju? kako onda i ona ispuca
Molim umetnice da mi pomognu nis mi nije jasno
Na vrh
anastazija View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1422
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anastazija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2010 u 16:06

liliana, nije ti blesavo pitanje.svi smo mi bili početnici i imali ovakvih muka.

razlika između stamerijinog 2K (ili bilo kojeg drugog 2K) i običnog Marabu cracklea je i u načinu rada i u izgledu pukotina.
 
Obični crackle lakovi (ima i od drugih proizvođača i svaki od njih daje malo drugačije pukotine) su jednokomponentni i dobro si napisala redoslijed radnji. Isti crackle lak može dati i različite pukotine ovisno o tome koliko je debelo nanešen i da li je boja koja ide preko njega nanošena kistom ili spužvicom. Pukotine dobivene jednokomponentnim (dakle običnim) crackleom se ne pune ničime jer ti se ona prva boja providi kroz njih i daje željeni efekt.
Samo pazi ako radiš sa doljnje strane stakla onda je redoslijed malo drugačiji,  o tome smo već pisali na temi o crackle laku. 
 
Dvokomponentni lakovi (2K) imaju Step 1 i Step 2. Oni se nanose na podlogu koja je već obojana i na koju je zaljepljena salveta - dakle idu na kraju. Te pukotine se pune prahom ili uljanom bojom (ili alternativnim materijalom kao što su: sjenila, krema za cipele,...) 
I ovdje je postupak drugačiji ako se radi ispod stakla.Onda ide:
-Step 1
-Step 2
-Punjenje pukotina (s nečim gore navedenim)
-Salveta
-Boja   
 
Također pripazi ako radiš s prahom koji u sebi ima metalnih čestica (zlatni, srebrni i ostali metalik) da preko toga ne lakiraš lakom na vodenoj bazi jer će te metalne čestice oksidirati i poprimiti čudnu boju.
 
eto, nadam se da sam ti bila od pomoći. ako nešto nije jasno samo vičismile139
Na vrh
lilana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Yemen
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2010 u 13:33
Anastazija, evo vicem od sveg srca hvaaaaaaalaaaaaa.Sada mi je vec jasnije i mogu da pocnem sa eksperimentisanjem.
A jel moze jos jedno pitanjce? Gde vi nadjete ove smajlice, ulepsavaju mi dan
Na vrh
anastazija View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1422
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anastazija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2010 u 14:04

nema na čemu! samo se ti baci na eksperimente, to je najbolji način da savladaš tehniku.

a smajliće imaš na raspolaganju kad pišeš post. iznad prozorčića gdje pišeš imaš onog jednog smajlića - klikneš na njega i otvori ti se prozor sa hrpom njih, odabereš kojeg hoćeš, kilkneš na njega i on se pojavi u tvojoj poruci. Wink
Na vrh
lilana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Yemen
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2010 u 14:37
Ma ne mogu da verujem.Juce sam pisala neku poruku i "kliknula" sam na tog smajlica ali se nije otvorio prozor sa njima,ali evo sad radismile157
hvala,pozdrav
Na vrh
Angell View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 225
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angell Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 11:55
Cure help.kupila sam antik lak i neznam kako s tim,ja sam tutlek..Cry,jel ide ovako..
boja kao podloga
step1,
step2
,utrljavanje u pukotine prah
 i salveta na kraju.
.al nije mi jasno ako salveta ide na kraju kako nju zaštiti ako ne ide lak za zaštitu,jer čitam da  nije potrebno jer je taj antik jako sjajan...??i kako se onda vidi pukotine ako ne ide još jedan i svjetliji sloj boje??ja sam zbunj.. i tutlek....help,hića mi je..Cry
Slab je onaj koji je izgubio vjeru u sebe.
Na vrh
mare-nostrum View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 05 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 2829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mare-nostrum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 12:05
2k ti je završni korak.....dakle kad sve napraviš,naljepiš salvetu,posjenčaš,staviš šablone ili šta god već radiš onda ti ide 2k lak i u njega se utrljava prah ili uljana boja.....nakonb toga treba još samo polakirati.....
Na vrh
SandraST View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Gabon
Status: Offline
Bodovi: 90
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SandraST Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 17:59
Angel
Tvoja dilema je vjerovatno kao i moja kad sam tek počela raditi sa lakovima za raspucavanje
Postoji u dvije varijante
1. Dvokomponentni, ili kako ga od milja zovemo 2K je taj završni koji možeš a i ne moraš prelakirati na kraju jer je uglavnom dosta sjajan. Sve radiš kako ti je Mare-nostrum objasnila. Moj ti je savjet da ne utrljavaš prah ako želiš prelakirat jer lak rastopi prah i osjenči ti cijeli rad. Rađe koristi uljanu boju. utrljavaj i briši komad po komad. Ovaj 2K na kraju daje dojam ispucanog laka
2. varijanta je jednokomponentni premaz za raspucavanje. On ti je lakši za rad. Površinu premažeš bojom koju želiš za pukotine. Ne oraš je savršeno nanijei, ali neka je bude svugdje. Kad se osuši premažeš premazom za raspucavanje i ostavi da se osuši. Ovaj premaz zna biti dosta gust i težak za nanošenje. Što je sloj gušći, pukotine su veće. Za prirodniji dojam negdje nanesi guće, a negdje premaz malo rastegni.
Nakon toga nanosiš onu boju koja će ti biti najupečatljivija. Nanesi je sužvicom tapkajući. Opet, ako želiš prirodniji dojam, slobodno ostavi da se negdje nazire boja podloge, dakle ne mora biti ravnomjerno. Ostavi da se osuši. Ovaj premaz daje dojam ispucanog drva
Na vrh
lilana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Yemen
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2011 u 20:15
Da li neko zna, da li moze 2k da se radi na slici koja je odstampana na obicnom papiru za stampu
Na vrh
mare-nostrum View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 05 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 2829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mare-nostrum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2011 u 20:25
da,može.....
samo kad nalijepiš papir premaži ga s ljepilom da ga impregniraš....u suprotnom se može dogoditi da ti papir povuće step1 i da poslije ostanu ružne fleke....
Na vrh
lilana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Yemen
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2011 u 16:14
Hvala ti mare punosmile58
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 10:11
Kod moga 2k Sottile od Stamperije,step 2 je bio gola voda.Nebi iscurio samo sa vodoravnih površina.Kupim drugi komplet,step 2 je kvrgav i želatinozan.Neki mi kažu da im je dobar.Znači kvaliteta nije stalna.Nikad više!!!Koja marka Sottilea je dobra?
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Ahote View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ahote Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2012 u 20:11
Da li preko stamperijinog 2K sottile ide akrilni  lak (u spreju)?Ovi iz Lumosa su mi rekli da treba lak na bazi smole.Pošto je njihov lak skup 200 i nešto ml 79 kn (bar prije bilo) odlučila sam potražit neki zamjenski lak u trgovinama bojom.Znači došla sam u dućan i tražila zaštitni lak na bazi smole a meni frajer veli da toga nema jer su svi lakovi od neke smole.on je meni ponudio neki sintetski lak od alkidnih smola na bazi razrjeđivača O.o e sad ja nisam znala da l ta baza može i  na sottile pa ga nisam kupila  jer sam se bojala da bi ga razrjeđivač pojeo. objasnila sam frajeru za šta mi treba pa mi je on dao neki lak za široku primjenu zove se Mega Akril, u žutoj ambalaži s crnim čepom, na njemu su nacrtani auto , bicikl i stolac, a ispod piše akrilna formula..Iza piše da je akrilni brzosušivi spray, marka je cromacolor.E sad ne da mi se baš probavat da l e pojest il neće na škrinjici koja je naručena i do ponedjeljka treba bit gotova.Dakle znali netko da l ovaj akrilni spray može i na to, a zanima me da l bi mogo i ovaj na bazi razrjeđivača ??
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2012 u 00:14
Imam ga.Može.A imam i HQS,crna piksa.Važno da nije akrilni iz kante.Krakl odma pobijeli.Ja sam morala brusiti tacnu zbog toga.
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Ahote View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ahote Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2012 u 16:44
E super, zahvaljujem na pomoći :)
Na vrh
natasatodorovic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natasatodorovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2012 u 20:48
pozdrav svima,mada sam pocetnik sa salvetnom tehnikom......kupila sam i cadence hobby paints-creckle varnish,i nije se raspucao,ili neznam,ili nevalja ova podloga,moje pitanje je:moze li obicna boja za beton da se raspuca ili samo acrile?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.